matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Jeśli w K10 masz tak samo to wychodzi na to, że nie bez powodu ludzie ślinią się na szkła pentax, a nie nikona ;-)
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Może się okazuje że należałoby wyrodukować nowe szkła pod fulfrejma które nie będą tak winietować?
Może tego nie było aż tak widać na filmie, a na matrycy niestety wychodzi?
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
rafalf Olek poszedł w tą stronę zrobił nowy rozmiar FF i szkła pod niego ;)
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Za "opacznymi" (winietowanie Nikkora 35mm/f2D na FX):
Cytat
Na pełnej klatce spodziewaliśmy się gorszego wyniku. Na szczęcie nie okazał się on dużo gorszy. Przy f/2.0 gubimy 46% światła w rogach (-1.76 EV), a przy f/2.8 już 30%. Po przymknięciu obiektywu do f/4.0 winietowanie spada do poziomu 21%, by dla f/5.6 sięgnąć 15%. Dopiero jednak zastosowanie przysłony f/8.0 powoduje, że przestajemy mieć z nim jakiekolwiek problemy (10%).

I jescze fotka:
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytat
Przy f/2.0 gubimy 46% światła w rogach (-1.76 EV)
kurcze ja rozumiem winietę w obiektywach typu zoom, ale żeby stała i to nowa konstrukcja (jeśli się nie mylę - w innym przypadku proszę o sprostowanie). IMHO kiepsko, może na testowej białej ścianie mniej mnie to razi, ale to na zdjęciu karmazyniello wygląda to bardzo źle.
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
Żaba napisał/a:
jeśli się nie mylę - w innym przypadku proszę o sprostowanie

Wg wyżej wymienionego portalu - premiera w 1995 roku.... Nikon powinien nieco odświeżyć sobie linie stałek pod FF. Jest 35mm/1.8G - nowe szkło, ale jest ono pod DX czyli APS-C.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
To wyglada źle:

http://www.dpreview.com/r...kiii/page22.asp

Żaba napisał/a:
kurcze ja rozumiem winietę w obiektywach typu zoom, ale żeby stała i to nowa konstrukcja (jeśli się nie mylę - w innym przypadku proszę o sprostowanie).


Mysle ze designerzy rozumieja lepiej, a i tak nie udaje im sie jej usunac z kombinacji sensor-szklo. Co wiecej, winiete wprowadza sie nieraz celowo, zeby zlikwidowac inne aberracje na brzegach obrazu.


A tak juz zupelnie z innej beczki, to ja uwielbiam taka miekka winietke :-) Szkoda ze na filmie nie ma takiej...
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
alkos napisał/a:

A tak juz zupelnie z innej beczki, to ja uwielbiam taka miekka winietke :-) Szkoda ze na filmie nie ma takiej...


Ależ jest, wystarczy robić zdjęcia otworkiem ;-) .
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
alkos napisał/a:
A tak juz zupełnie z innej beczki, to ja uwielbiam taka miekka winietke Szkoda ze na filmie nie ma takiej...
tylko, że winietę bez problemu można sobie dodać softowo - z usunięciem bywa gorzej. Z reszta można lubic lub nie, ale jest to wada obiektywu :-|

rafalf napisał/a:
Wg wyżej wymienionego portalu - premiera w 1995 roku....
czyli nie projektowany pod cyfrę. Niby szkło ff, do analoga jak najbardziej ale z cyfrowym ff gorzej. Ale to pewnie dotyczy wielu starszych szkieł..
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
alkos napisał/a:
To wyglada źle:
http://www.dpreview.com/r...kiii/page22.asp

To wygląda na to, że duża część pentaksowych szkieł DA jest jednak FF :mrgreen: Wszystko zależy od marginesu tolerancji na winietę ;-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Po małej wpadce z winietą na początku i jednocześnie po kilku dniach użytkowania stwierdzam że ten aparat jest ok. Moja mama (2-3 razy w życiu trzymała aparat w rękach) bawiła się nim całe popołudnie i gdyby nie waga to by mi go nie oddała prędko :-D
Wspomnę tylko o AF którego funkcjonalność i diabelska perfekcja wyrwały mnie z butów :evilsmile: Reszta też na plus, poza tą wagą może ;-)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
karmazyniello, w sobotę w niemcach miejscowy fotograf latał z D700 z zapiętym gripem i 70-200/2.8 VR oraz którąś z większych lamp na sankach. Szczerze mu współczułem ;-)
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
Wow karmazyniello Nikon D700 :-B
A co to się stało, czyżby śluby :?:
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Cytat
Wow karmazyniello Nikon D700 :-B

:shock: :shock:
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Cytat
A co to się stało, czyżby śluby :?:


A, cóż by innego. UP sponsoruje, więc należałoby się teraz wykazać ;-)
Na ulicy pozostaję przy MZ-5N i FA 35/2.0 :mrgreen:
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
karmazyniello napisał/a:
UP sponsoruje

O kurcze, jak coś takiego można załatwić? Trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym?

pozdrawiam, Marcin
 
M.W  Dołączył: 20 Sie 2008
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
M.W, dzięki
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
No, to czara się przelała. Po olaniu mojego problemu przez serwis, związanego z niefunkcjonowaniem AF w temp. poniżej zera, przedwczoraj port kart CF, zaczął palić karty :shock:
Łącznie 4 karty poszły jak do pieca. Nie nadają się do niczego. Gwarancja wyszła i mam rękę w nocniku.
Idę dziś do speca elektronika, a w ostateczności serwis firmowy.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Bo to Nikóń. Pentax nigdy nie zrobiłby Ci takiego świństwa. ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach