Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Nikon vs Pentax.
Fragment wywiadu z portalu "SwiatObrazu.pl":

Tomasz Wojciuk: Od lat pracuje pan na sprzęcie Nikona, a od jakiegoś czasu firmuje go pan także swoim nazwiskiem. Proszę opowiedzieć, od czego to wszystko się zaczęło.
Leszek Szurkowski: To długa historia. Wcześniej pracowałem na pentaxach. Pamiętam model Pentaxa LX, którego kupiłem za 500 dolarów w 1981 roku w małym sklepie w Tokio. Co to był za aparat... Wszyscy mi go zazdrościli. Nikonem zainteresowałem się naprawdę dopiero po przyjeździe do Kanady. Zacząłem wtedy pracować w studiu fotograficznym, w którym wszyscy używali aparatów tej marki. Kupiłem wówczas dwa korpusy F4 wraz z kompletem obiektywów; był chyba rok 1984. Zachwyciła mnie jakość tego sprzętu, zwłaszcza optyki, która pod wieloma względami przewyższała Pentaxa. Od tamtego czasu fotografuję nikonami.


Zastanawia mnie szczególnie fragment o przewadze szkieł Nikona nad pentaxowymi. Czy wtedy (połowa lat 80-tych), rzeczywiściście tak było? Co na ten temat sądzicie?
 
256mb  Dołączył: 26 Maj 2008
Jeśli chodzi o zoomy N nie ma sobie równych. 24-70, 14-24, jakość stałki w całym zakresie.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Re: Nikon vs Pentax.
Marcinicus napisał/a:
Czy wtedy (połowa lat 80-tych), rzeczywiściście tak było? Co na ten temat sądzicie?

Marcinicus odpowiedzią jest:
Cytat
Od lat pracuje pan na sprzęcie Nikona, a od jakiegoś czasu firmuje go pan także swoim nazwiskiem.

:evilsmile:
Myślę, że wtedy ważne było, że:
Cytat
Zacząłem wtedy pracować w studiu fotograficznym, w którym wszyscy używali aparatów tej marki.

A nie jakość optyki, z której Pentax słynie (i raczej nie wzięło się to z osiągnięć ostatnich 5 lat) :-)
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
Cytat
Zachwyciła mnie jakość tego sprzętu, zwłaszcza optyki, która pod wieloma względami przewyższała Pentaxa


Mocne słowa... Ale z całym szacunkiem - nie zgodzę się z tym (w każdym razie nie do końca).
 
MichalR
[Usunięty]
a co ma gosc powiedziec jak firmuje Nikona swoim nazwiskiem?;)

pozdrawiam
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
No tak, myślałem o tym, ale "przewyższa pod wieloma względami"?? Trochę mocne słowa zwłaszcza że to doświadczony fotograf. Może miał jednak na myśli coś konkretnego?
 
apioo  Dołączył: 07 Paź 2008
Marcinicus, trzeba by go spytać co miał na myśli, inaczej się nie dowiemy ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Chyba jednak ma racje. Nie znam sie za bardzo na manualnych nikkorach, ale podejrzewam, ze musieli miec cos fajnego w latach 80'tych. Zastanawiam sie nad sprzedaza 43'ki i tak sobie myslalem jaki manualny obiektyw w okolicach 28mm - 50mm mam dokupic sobie do LX'a. Koszty nie graja roli. No i nie ma takiego szkla. K28/3.5 jest bardzo dobrym szklem, ale dla mnie za ciemna. Podobnie z K35/3. Mialem M28/2 i troche zaluje, ze ja sprzedalem, ale zeby ona zapierala dech w piersiach, to nie powiem. Podobne uczucia mialem co do M 35/2. M50/1.4 jest OK, ale dobrze wiemy, ze jakas nieslychana rewelacja to nie jest. Jedynym szklem, ktory mial to cos, jest wg mnie K50/1.4 i jesli bede sprzedawal 43, to chyba za tym sie rozejrze. Nie zapominajmy jeszcze o dluzszych ogniskowych, z ktorymi u Pentaksa juz w ogole nie bylo za rozowo.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
jest wg mnie K50/1.4 i jesli bede sprzedawal 43, to chyba za tym sie rozejrze.

To może się wymienimy? :-P
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
No i dobrze mi sie wydawalo. Polecam te strone: http://www.mir.com.my/rb/...urces/index.htm

Troche jednak Pentax odstawal w tych manualnych szklach.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
dzerry Dzięki, ciekawe informacje.

Na marginesie: wymienioną przez Ciebie M-kę skonfrontowałem z nowiutkim Nikkorem 1.4/50. W zgodnej opinii mojej i kolegi nikoniarza pod względem optycznym nie widać było znaczących różnic (a odblaski N miał większe), poza tym, że szkło Pentaxa było w pełni manualne, a Nikona AF.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Marcinicus, ja nie mowie, ze to zle szklo. Sam je uzywalem przez dlugi czas. Zreszta to jest dokladnie ta sama konstrukcja co FA50/1.4. Ale jednak dopiero K50/1.4 ma to cos na pelnej dziurze.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
dzerry napisał/a:
Marcinicus, ja nie mowie, ze to zle szklo. Sam je uzywalem przez dlugi czas. Zreszta to jest dokladnie ta sama konstrukcja co FA50/1.4. Ale jednak dopiero K50/1.4 ma to cos na pelnej dziurze.


No tak, tak. Chyba Alkos pisał tu gdzieś dawno temu, że smc-m 1.4/50 była lekko nieudaną optycznie konstrukcją (jeżeli coś pokręciłem, bo cytuję z pamięci - przepraszam), cokolwiek by to miało znaczyć, za to seria "K" była naj.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
dzerry napisał/a:
Zastanawiam sie nad sprzedaza 43'ki i tak sobie myslalem jaki manualny obiektyw w okolicach 28mm - 50mm mam dokupic sobie do LX'a. Koszty nie graja roli. No i nie ma takiego szkla.

dzerry może te artykuły Mike'a Johnstona trochę pomogą w wyborze (ale pewnie je znasz)? :-)

The 50mm Lens and Metaphysical Doubt

Kilka lat później Mike zrobił ranking Great 50mm Lenses:
1. Leica 50mm f/1.4 Summilux-M ASPH (provisional)
2. Olympus Zuiko 50mm f/2 Macro
3. Pentax 50mm f/1.4 Super-Multi-Coated Takumar (M42 screwmount)
4. Konica M-Hexanon 50mm f/2
5. Leica 50mm f/1.4 Summilux-R (55mm filter thread-I don't like the newer one as well, although it measures better in several respects)
6. Canon EF 50mm f/1.4
7. Pentax A/M/F/FA 50mm f/1.7
8. Pentax A/F/FA 50mm f/1.4
9. Nikkor 50mm f/1.2 AIS
10. Leica 7-element Dual-Range Summicron-M
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
Kilka lat później Mike zrobił ranking Great 50mm Lenses:
i o dziwo nie ma tam wersji K, chociaz to nr 3 z tej listy z bagnetem. weird
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
MvA napisał/a:
andrusz napisał/a:
Kilka lat później Mike zrobił ranking Great 50mm Lenses:
i o dziwo nie ma tam wersji K, chociaz to nr 3 z tej listy z bagnetem. weird

Rzeczywiście :-/ Ktoś w komentarzu pisze:
Cytat
a note on your ranking of Pentax/Asahi lenses:
I feel that the K version of the SMC 50/1.4 should be here somewhere. It's better in my opinion than the A version, bigger and brighter, better built quality maybe also.

Czyli, że wg niego wersja K 50/1.4 powinna znaleźć się w tym rankingu, bo jest lepsza od wersji A.
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
Czyli, że wg niego wersja K 50/1.4 powinna znaleźć się w tym rankingu, bo jest lepsza od wersji A.

nie mam pojecia jak sie ma jakosciowo 50 A do K. pisalem o wersji K dlatego, ze na 3miejscu listy umieszczono "Pentax 50mm f/1.4 Super-Multi-Coated Takumar (M42 screwmount) ", a wedlug mojej wiedzy K50 1.4 to dokladnie to samo szklo z gwintem zmienionym na bagnet

 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
MvA napisał/a:
pisalem o wersji K dlatego, ze na 3miejscu listy umieszczono "Pentax 50mm f/1.4 Super-Multi-Coated Takumar (M42 screwmount) ", a wedlug mojej wiedzy K50 1.4 to dokladnie to samo szklo z gwintem zmienionym na bagnet

Aaa... to by tłumaczyło brak tej wersji w rankingu Mike'a :-)

dzerry przypomnij sobie też te felietony :-)

Fotograf niedzielny - Obiektywy 50mm i metafizyczne zwątpienie

Tu nt. obiektywów Nikona:
Cytat
Miłośnicy Nikonów, nie myślcie, że o was zapomniałem. Najnowszy Nikkor AF 50mm f/1,8 kosztuje 1/12 ceny Summicrona, a zbiera świetne recenzje w Internecie. Nie mogę się z nimi zgodzić - trudno sobie wyobrazić bardziej tandetnie wykonany obiektyw, a poza tym moim zdaniem daje zbyt ostre światła (widać to tutaj zwłaszcza w odcieniu skóry).
Wolę starego Nikkora 50/2.

Fotograf niedzielny - Mój ulubiony obiektyw
 

MvA  Dołączył: 29 Kwi 2006
Mike Johnston napisał/a:
Wczesne szkło 50/1.4 z gwintem filtra 52mm z serii nazywanej "K" miało nieco inną, lecz bardzo podobną konstrukcję optyczną i oferowało mocowanie bagnetowe
jednak sie mylilem
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
Mike Johnston napisał/a:
Wczesne szkło 50/1.4 z gwintem filtra 52mm z serii nazywanej "K" miało nieco inną, lecz bardzo podobną konstrukcję optyczną i oferowało mocowanie bagnetowe
jednak sie mylilem


:shock: Ja również myślałem, że wersja "K" to po prostu SMC Takumar 1.4/50mm tyle, że z bagnetem. Wersja "M" różnić się ponoć miała innym kształtem którejś z wewnętrznych soczewek...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach