emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Metz 3701 M3 i K10D
Nabyłem właśnie Metza 32 MZ-3 ze stopką 3701 M3.
Mam zamiar podpiąć go do K10D i robić na własnej automatyce lampy (bo P-TTL oczywiście nie ma).
Wyczytałem wszystko, co znalazłem na ten temat na Forum i poza. Jednak wciąż pozostają pytania - Co mi będzie działało, a co nie przez tę stopkę i z tym właśnie korpusem?

1. Automatyczny Zoom -? (prawdopodobnie tak)
2. Wspomaganie AF -?
3. Przeniesienie ISO i przysłony z korpusu -? (prawdopodobnie nie)
4. Info o gotowości lampy w wizjerze -? (prawdopodobnie tak)
5. Synchronizacja przy różnych czasach -? (mam nadzieję, że tak)
6. Tryb bezprzewodowy Slave -? (obawiam się, że nie pomija przedbłysków)
7. Synchronizacja na 2 lamelkę -? (jest taki przełącznik w stopce, mam nadzieję, że tak)

8. Co to jest tryb SB?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
emigrant napisał/a:
Co to jest tryb SB?
samo czerwone światełko. Dla AF korpusu. Czyli bez błysku.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Re: Metz 3701 M3 i K10D
emigrant napisał/a:
8. Co to jest tryb SB?
Spot Beam, czyli AF assist (czyli Argawen był szybszy ;-) )
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Emigrant, ja mam z 3701 M i po kolei:
- automatyczny zoom hula
- wspomaganie AF niestety nie, chociaż chyba powinno...
- przeniesienie ISO i przysłony w żadnym wypadku, na tej lampie to się ustawia ręcznie i to, powiedziałbym, mechanicznie
- info w wizjerze tak
- synchronizacja przy różnych czasach, jakich czasach? Dłuższe niż 1/180s oczywiście, na pierwszą i drugą lamelkę - tak. Krótsze nie - nie ma HSS-a
- slave? Znaczy, że ma odpalać lampę na błysk? Maja stopka tego nie ma. Na stopce jest tylko suwaczek wyboru lamelki i SB.
- na drugą... jw.

Nie wiem czym się tak naprawdę różni M3, podejrzewam, że lepiej się dogaduje z cyfrówkami, więc pewnie ten AF assist powinien działać. Poza tym: fajna lampka, mi bardzo pasuje mniejsza wysokość - nieraz to się bardzo przydaje - i obracany łeb. Ech, szkoda, że palnik się sypie, znaczy iskrami sypie, że szybka już okopcona jest :-(
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Kiwak, do cyfrówek jest zasadniczo 3702 M2, a 3701 M3 do analogów, ale podobnież hula z DSem, więc poza TTL powinien też z kadyszką.
Dzięki, ale czy ty nie piszesz przypadkiem o 44 MZ-2? Różne lampki różnie funkcjonują z tą samą stopką.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Nie, 44mz-2 mam w stopce z powodu tego palnika w 32mz-3, ale tę nadal mam i właśnie sprawdziłem, o co pytałeś.
O kutwa...ja mam 3702M! Się mi pozajączkowało, sorry...

No, to już wiesz, co działa w zestawie K10D + 32MZ-3 + 3702M. ;-)
Co do 44mz-2, to ona jest bardziej "elektroniczna", za tym idzie przenoszenie ISO i przysłony z korpusu. Działa też SB. I wybudzanie z drzemki. Z 32mz-3 nie wybudza. No dobra, wiem, ta wiedza Ci akurat nie potrzebna ;-)

W razie pytań, mam jeszcze 3101 i podstawową :-)

Pozdrawiam
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Lampka przyjechała. Po wstępnych (dziennych) testach mogę poinformować, jak współpracuje (K10D, 32MZ-3, SCA 3701 M3).

Ad.1. Dla obiektywów ze stykami (testowałem tylko z kitem) stopka przenosi dane o ogniskowej, prawidłowo przeliczając przez crop dla cyfrówki. Początkowo miałem z tym problemy, ale okazało się, że zapewne stopka była niedokładnie dokręcona.

Do prawidłowej komunikacji należy wcisnąć spust do połowy. :-)

Dla obiektywów bez styków (nawet po podaniu ogniskowej dla SR) automat ustawia domyślnie na 35mm, czyli ~24 dla cyfry). Należy ręcznie (przełącznikiem) dostosować motor zoom.

Ad. 2. Niby działa, ale jak chce i nie daje efektów. :-(

Ad. 3. Lampa ma ręczne ustawianie ISO i przysłony, więc zrozumiałe, że nie przenosi.

Ad 4. Info w wizjerze jest oraz także prawdopodobnie info o wystarczającej ilości światła po zrobieniu zdjęcia (to, co na lampie O.K.) muszę to jeszcze sprawdzić. :-)

Ad. 5. Synchronizacja automatyczna prawidłowa - różne czasy, aparat nie pozwala na ustawienie krótszego niż 1/180 - bardzo dobrze. :-)

Ad. 6. Pytałem, bo nie wiedziałem, że do tego potrzeba nowszych 2 lamp Metza i odpowiedniej stopki.

Ad. 7. Działa na 1 i 2 lamelkę. Wreszcie! :-) Bo wbudowana, pomimo ustawienia tego nie robi. Nie wiem, może to wina mojego firmware 1.10?

Jest jeszcze funkcja kotroli kontrastu (przy użyciu 2 lamp - wbudowanej i Metza), ale konstrukcja stopki nie pozwala na podniesienie lampy wbudowanej. Być może da się to zrobić przy użyciu kabla i bracketu (lub statywu) dla Metza, ale kablem nie dysponuję.

TTL oczywiście nie działa - wali pełną mocą.

Muszę jeszcze wykonać testy prawidłowości naświetlenia, ale to w warunkach ciemniejszch ;-) wstępnie wygląda O.K. Korekcję można robić oszukując inną wartością przysłony - na obiektywie lub w korpusie oraz czułości (ale tylko o pełne EV).

Ogólnie współpraca wygląda obiecująco, a komplet tańszy niż typowe lampy do cyfry.

[ Dodano: 2009-06-10, 19:41 ]
Jeszcze zapomniałem dodać, że lekko winietuje dół klatki przy najszerszym kącie kita, ale to można skorygować kątem palnika - na makro lub dyfuzorem.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
No proszę, czyli Twój zestaw potrafi to samo, co mój ;-) mimo innej stopki.
Jedynie wspomagania AF u mnie nie ma, ale jeśli u Ciebie nie ma efektu działania, to...to nic.
U mnie nierównomiernej winiety nie zauważyłem - na szerokim kącie i owszem, ale mniej więcej równo.
Jeszcze wracając do AF assist: nieszczególnie mi przeszkadza jego brak, bo zazwyczaj, kiedy chcę robić fotki jak ciemno, to jest to jakaś impreza; ustawiam przysłonę np. 13, AF ręczny i w zależności od warunków lekko kręcę fokusem albo nie. Lampa załatwia sprawy prawidłowego naświetlenia i rzadko się myli.

A próbowałeś zdjęć seryjnych? Przy palniku na wprost to można niejednego wkurzyć - seria 8 czy więcej błysków w oczy robi swoje :evilsmile:

Suma summarum: fajny lampion, nie? :-)

[ Dodano: 2009-06-10, 20:50 ]
A jeśli chodzi o szkło bez styków, to tu można robić zdjęcia w automacie, a z taką 44mz-2 ni cholery: lampa ustawia (albo korpus przesyła) przysłonę 1,1 chyba i nie da się jej przekonać, że jest inaczej.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Uzupełnienie po zapadnięciu zmroku.

Ad.2. AF Assist działa rewelacyjnie! Zarowno w trybie SB (sama czerwona lampka), jak i w normalnym. AF błyskawiczny, lepiej czasem jak w dzień, a na pewno lepiej , jak przy "spawarce". :-)
Widocznie wcześniej lampa nie włączała tego przy zbyt silnym świetle zastanym.

Naświetlenie dobre, przy odbiciu od sufitu trzeba dać ok +0.5EV za pomocą zmniejszenia przysłony na korpusie.

[ Dodano: 2009-06-10, 22:56 ]
Już chyba wiem, co z tym AF. Na korpusie musi być AF.S oraz słabe światło zastane. Przy innych warunkach AF Assist nie działa.
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
emigrant, dzięki za powyższy opis. :-) Powiedz mi tylko jedną rzecz, tak dla upewnienia. ;-) Masz stopkę 3701 M3, ale rozumiem, że przy stopce 3701 M2 będzie chodziło na k100 lub k10 wszystko tak jak u Ciebie? Pisałeś wyżej, że M2 jest zasadniczo do cyfranek, ale ty robisz na M3, więc tak się chce upewnić. :-)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
sculptor, Nie wiem, jak ze stopką 3701 M2. Obie są do analogów z AF. Do cyfry jest 3702 M2.
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
Cholera noc już jest i nie odróżniam 1 od 2... :-? Dzięki emigrant za otwarcie moich oczuff. :-)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Widziałem jeszcze podobne próby z K10D opisane na http://ephotos.online.fr/
K10D : flash Metz Mecablitz 32MZ-3

Nie pisze jaka dokładnie wersja stopki 3701, a na małym zdjęciu nie widać.
Wnioski podobne, ale autor nie skumał chyba, jak to z tym AF Assist, bo podał, że nie działa.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Kurczę, no widzisz, to mi właśnie to nie działa. I tu jest właśnie różnica między tymi stopkami...
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Kiwak, Spróbuj jeszcze to w ciemności. Wtedy mi najlepiej działa. K10D ustaw na AF.S
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Zasłoń obiektyw ręką (ciemno ma być w wizjerze). Jeśli wtedy nie zadziała, to nie zdziała nigdy.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Dzięki za rady, chłopaki. Jeno widzicie, aż taki tępy nie jestem :-)

Nie no, głupio zabrzmiało, miałem na myśli, że jak zwykle macie rację i że nie raz, i nie dwa już tego próbowałem: ciemności, ręka, dekiel na obiektywie - rozumiecie...
:-)
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
No to okazuje się, że ze stopek dla analogów najlepsza do cyfry jest właśnie 3701 M3. Z korpusami z czystym TTL (*ist D, DS, DS2, GX-S) współpracuje jeszcze lepiej.

Czy jest jakiś kabel, łączący wszystkie piny z gorącej stopki i nie blokujący mechanicznie możliwości podniesienia lampy wbudowanej? Możnaby sprobować funkcji kontroli kontrastu (co da się zrobić np. w SFX, Z1 itp.korpusach, mających stopkę z boku, a nie nad wbudowaną lampą).
Jednak może to nie zadziałać z lampą P-TTL.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Dodałbym, że 3702 M (bez dodatkowych cyferek) działa świetnie z lampą metza 44mz-2 - również tryb SB. Podejrzewam więc, że trzeba po prostu eksperymentalnie sprawdzić jaki szczegół w danym zestawieniu działa, a jaki akurat nie. Uogólnienia tu również nie teges.

Ja mam w sumie trzy stopki do metzów i dwie lampy - jakby kto chciał posprawdzać co z czym i jak, zapraszam.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Po przeczytaniu instrukcji od stopki stwierdziłem, że nie ma co próbować z kontrolą kontrastu, bo ona działa w oparciu o TTL. W takim razie na 90% nie będzie działało z korpusami P-TTL.
Nawiasem mówiąc, to chyba tylko Pentax robi taki kabel, który pozwala podnieść lampę wbudowaną. Jest to właściwie stopka FG, a do niej dokręcony typowy kabel F5P, na którego drugim końcu może być lampa 540 FGZ albo stopka F i dowolna lampa z P-TTL.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach