luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Oświetlenie w terenie za 300zł
Witam. Kupuję jak najtańszy i możliwie skuteczny sprzęt do oświetlenia w terenie.

Napewno biorę blendę 150-100 5w1 i chciałbym wziąść coś takiego:

http://allegro.pl/item677...chwyt_uniw.html

i srebrną parasolkę. Zestaw do wyzwoleń mam. Nie wiem, czy się to opłaca, i jak będzie się sprawować z 360tką. Przeznaczenie- portret, ludzie.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
ale po co ci ta parasolka srebna?
sprawdzi sie ale nie we wszystkich sytuacjach
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
grabber napisał/a:
sprawdzi sie ale nie we wszystkich sytuacjach
Wiem. Chcę aby to było źródło światła doświetlenia modelki. Czy liczba przewodnia 36 wystarczy?

O tak: http://www.digart.pl/zoom/3992104/index.html
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
wystarczy.
Pewnie i tak bedziesz chcial pstrykac na pelnej dziurze to wystarczy.

Dokladnie nie wiem jak bylo swiecone na tym przykladzie i moge sie tylko domyslac.
Szczerze mowiac to chyba lepiej byloby miec dwie lampki :)
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
grabber, Dzięki. Zależy mi tylko na takim efekcie. Tylko nie byłem pewny, że 360-tka wyrobi.

Na tej fotografii klubowicza masz jedną lampę:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
luhso napisał/a:
Czy liczba przewodnia 36 wystarczy?
Nie wystarczy. Jeśli chcesz przebijać zastane, a nie tylko wypełniać cienie, to nawet 540-stka, to mało przy synchro 1/180, chyba, że robisz zdjęcia w bardzo zacienionych miejscach lub pod wieczór. Pamiętaj, że jakikolwiek modyfikator ostro żre światło - nawet jeśli jest to srebrna parasolka, to straty są zauważalne. Najlepiej sprawdzają się parasolki rozpraszające, bo można je postawić bardzo blisko, co po pierwsze daje bardziej miękkie światło, a po drugie pozwala na skręcenie lampy (strzelanie pełną mocą jest uciążliwe, zarówno dla fotografującego, jak i dla niej :-) ), trzeba jednak pamiętać, że takie ustawienie daje krótkie wygaszenie, a to nie zawsze jest pożądany efekt.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Kuurcze. Czyli olewam temat zestawu, biorę blendę. ;-) Jakieś alternatywy, na światło w terenie?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
luhso, ja nie mówię, że się nie da, tylko trzeba być świadomym pewnych spraw - nawet najmocniejsze lampki systemowe, to zaledwie jakieś 70Ws na pełnej mocy. Oczywiście można użyć kilku, można używać ich w cieniu, czy też pod wieczór lub w pochmurny dzień... Wszystko da się obejść, tylko trzeba być świadomym problemu. Podstawowe lampy plenerowe mają 250-500Ws, więc masz 2-3 przysłony zapasu w porównaniu do lamp na stopkę na (niezbyt używalnej) pełnej mocy... Dodatkowo Pentax ma synchro o 1/2EV dłuższe niż klasyczne 1/250s, co również nie ułatwia zadania - lampa musi świecić 1/2EV mocniej, by uzyskać ten sam stosunek błysku do zastanego...
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jak odcinać zupełnie zastane w jasny dzień to tylko przenośne generatory i dość mocne lampy, ale to kiepsko z 300zł.
Ale jeśli porównujesz efekt blendy i lampy, to i 360 można coś powalczyć. Blendą też ciężko tak oświetlić, żeby tylko światło z blendy było przy jasnym dniu.
Walczyliśmy trochę z Michem z podobnym zestawem, teraz mamy w planie znowu coś powalczyć, zobaczymy co wyjdzie ;-) .
A no i w jasny dzień może być problem z wyzwalaniem. Nie wiem jak planujesz, ale wbudowana lampka może być za słaba a tanie radiówki synchronizują do 1/30. Uwzględnij to w planach.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Arti napisał/a:
a tanie radiówki synchronizują do 1/30

:shock:
A skąd żeś wynalazł taki sprzęt? Słyszałem o max 1/125s, ale 1/30?
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
jaad75, z Allegro ;-)
Michu kupił jakiś taki no i cholera on wyzwala lampy P tylko przy 1/30. Był o tym nawet wątek gdzieś. To się chyba da jakoś tam ulepszyć, ale lepiej być świadomym zagrożenia. A jeśli dobrze pamiętam to już z AF280T dobrze wyzwalał.... Made in China... jak to dużo tłumaczy.

[ Dodano: 2009-07-13, 10:47 ]
o tu było:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=15028
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
jaad75, ale po co przebijac swiatlo zastane? tym bardziej tylko jedna lampa.
Co do synchro 1/180 to jest jeszcze hss. Jak bedziesz robil czasem 1/180 w sloneczny dzien to na bank przeswietlone.
Lampka miala byc uzywana na statywie to nie lepiej ustawic ja manualnie? Trzeba bedzie zrobic kilka prob no ale..
Dluzszy kabel pttl bedzie kosztowal tyle co ma kosztowac zestaw.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
grabber napisał/a:
jaad75, ale po co przebijac swiatlo zastane? tym bardziej tylko jedna lampa.
Bo na tym polegają takie zdjęcia - modelka ma być oświetlona, a nie "doświetlona". Zastane jest na wypełnieniu, a lampa jest głównym, czyli w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać potrzebujesz mieć lampę 1-2EV powyżej zastanego, czasem zastane sciąga się jeszcze niżej.
grabber napisał/a:
Co do synchro 1/180 to jest jeszcze hss. Jak bedziesz robil czasem 1/180 w sloneczny dzien to na bank przeswietlone.
Które tu akurat nie pomaga, bo powyżej synchro lampa reaguje na czas tak samo jak zastane, więc nie jesteś w stanie zmienić proporcji zastanego do błysku, a sama lampa jest w tym trybie znacznie słabsza. A zdjęcie przy 1/180s nie będzie prześwietlone jeśli przymkniesz szkło, ale oczywiście im bardziej przymykasz, tym więcej mocy błysku potrzebujesz - stąd z zasady należy brać jak najmocniejszą lampę.
grabber napisał/a:
Lampka miala byc uzywana na statywie to nie lepiej ustawic ja manualnie? Trzeba bedzie zrobic kilka prob no ale..
Oczywiście, że najlepiej manualnie, zwłaszcza, że wtedy możemy sobie darować wydatek na lampę systemową... :-)
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Witam,

to może odezwę się jako autor zdjęcia zamieszczone powyżej.
Po pierwsze, wklejając zdjęcie kogoś, warto byłoby umieścić krótką informację, kto jest autorem zdjęcia.
Po drugie, 540tka wystarcza to takich zdjęć, bo właśnie tej lampy używałem wraz z 60cm parasolką dyfuzyjną w odległości około 3m od modelki.
 
jungli
[Usunięty]
Hmmm czlowiek sie uczy caly czas, a ja dotad myslalem, ze lampy sie uzywa do doswietlenia tak zeby nie bylo widac, ze to lampa walnela, a temat byl ladnie doswietlony, zlikwidowane cienie itd... no proszzz jaki ja gupi bylem i zylem w niewiedzy.....

nie mowie, ze te zdjecie jest zle....

:mrgreen:

[ Dodano: 2009-07-13, 22:56 ]
o np taki kotlet z lampa zadzebista kontra ze slonca jak widac

 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Lampy poza aparatem używa się najczęściej jako światła głównego - słoneczne może być zarówno w kontrze, jak i na wypełnieniu, kwestia pomysłu. Po prostu działasz jakby w dużym studio z dwoma źródłami światła, z tym, że jedno jest ciągłe, a drugie błyskowe. To jak zaaranżujesz scenę zależy wyłącznie od Ciebie.
 
jungli
[Usunięty]
jaad75,

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :-B :-B :-B

Dzieki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

hej :mrgreen:
 
ramcin  Dołączył: 24 Paź 2007
mac_27 napisał/a:

to może odezwę się jako autor zdjęcia zamieszczone powyżej.
Po pierwsze, wklejając zdjęcie kogoś, warto byłoby umieścić krótką informację, kto jest autorem zdjęcia.


Czasami ludzi nie zrozumiem, przecież nie wstawił zdjęcia nie podpisanego, tylko dał linka do twojej galerii, gdzie dokładnie jest opisane kto jest autorem. :-/

Sorry za OT, ale jakoś mnie to ruszyło.

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
ramcin gdzie ty w ostatnim poście luhso widzisz podpis albo jakiś link do galerii? Bo ja nic takiego nie widzę - i myślałem, że to jego zdjęcie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach