Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Tryb zdalnego wyzwalania Metz 48 a Pentax K-7
Witam. Pewnie nie doczytałem albo nie umiem tego znaleźć ale proszę o pomoc. Czy jest mozliwość zdalnego wyzwalania lampy Metz 48 przez aparaty Pentaxa? Chciałbym ją np ustawić na statywie gdzieś z boku i robiąć zdjęcie by się błysk wyzwolił. Jak to zrobić?
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Lampa w tryb SL a w puszcze ustawiasz tryb lampy wbudowanej na bezprzewodowy.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Crow napisał/a:
Lampa w tryb SL a w puszcze ustawiasz tryb lampy wbudowanej na bezprzewodowy.


Ale wtedy lampa wbudowana także błyska i dopiero wyzwala błysk lampy bezprzewodowej?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michal Sosnicki napisał/a:
Ale wtedy lampa wbudowana także błyska
A jak inaczej wyzwoli zewnętrzną lampę ? To nie radio. W trybie Control, wbudowana lampa, jest tylko wyzwalaczem. Jest to wszystko opisane w instrukcji K20D. Strona 145 do 147.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Michal Sosnicki napisał/a:
Crow napisał/a:
Lampa w tryb SL a w puszcze ustawiasz tryb lampy wbudowanej na bezprzewodowy.


Ale wtedy lampa wbudowana także błyska i dopiero wyzwala błysk lampy bezprzewodowej?

Błysk wyzwalający nie wpływa na ekspozycję.
Jeśli ustawisz wbudowaną lampę w menu "Błysk w trybie bezprz." na "Włączony" wtedy do dyspozycji masz też lampę wbudowaną, która będzie miała wpływ na ekspozycję i zarazem będzie wyzwalała Metza.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Michal Sosnicki napisał/a:
Jak to zrobić?
nie obrażaj się, ale najprościej przeczytać instrukcję :-/
Masz fajny sprzęt w stopce a nie przeczytałeś podstaw :evil:

Od siebie dodam że po ustawieniu w 48 trybu SL trzeba wyjść do menu głównego lampy inaczej nie błyśnie bezprzewodowo.
 

Michal Sosnicki  Dołączył: 29 Paź 2007
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :-D Oczywiście jak to zwykle na forach bywa, nie obyło się bez złośliwości ale OK :-) Wbrew opiniom instrukcję czytałem a jedynym problemem był fakt iż Metz 48 się... popsuł :cry: Nie mogłem włączyć trybu SL (wiedziałem że powinno się to zrobić ale myślałem że coś źle robię i dlatego nie działa...) ponieważ popsuły się przyciski Select i oddałem ją do serwisu... Ale i tak dziękuję.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Michal Sosnicki napisał/a:
nie obyło się bez złośliwości
eeee tam, zaraz złośliwości. Dobre rady jedynie :-D
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Czy komus działa wyzwolenie Metza 58 AF-1 digital przez wbudowaną lampę w K20?
Mam wrażenie, że kiedyś mi to działało, a teraz niestety nie. Oczywiście lampa wbudowana ustawiona na W (CH1) i Metz w trybie Slave też CH1 i nic. Co ciekawe bez problemu wyzwalam Metza 15MS-1 i to zarówna przez lampę wbudowaną jak i Metza 58...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
papcio, poczytaj mój pierwszy wpis w wątku
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
papcio, poczytaj mój pierwszy wpis w wątku


Niestety Twój wpis nic nie wnosi. Instrukcję oczywiście czytałem, do menu głównego też zawsze wychodzę.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
U mnie nie ma znaczenia który kanał wybiorę w Metzu i działa.
Może jednak coś z lampą :-(
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ale Ty masz 48, a ja 58. Może jest jakaś różnica we współpracy ;-(
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Tak. W menu AF58 jeśli chcesz błyskać z dala od aparatu musisz wybrać SLAVE jeśli ma być zapięta na aparat i ona ma wyzwalać inne to musi być master. Oczywiście to przełączanie i wybieranie kanału robisz na zapiętej lampie do body i bodaj wciskasz spust do połowy żeby wymieniła się danymi z aparatem . Potem odpinasz od aparatu i powinno działać, ale sprawdzę to dopiero jutro teraz piszę z pamięci bo właśnie mnie to dziś zainteresowało.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
McGregor napisał/a:
W menu AF58 jeśli chcesz błyskać z dala od aparatu musisz wybrać SLAVE...


Tak właśnie robie i nie błyska na K20D
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Sprawdziłem. Na bank jest tak jak napisałem wcześniej. I oczywiście musisz otworzyć wbudowana lampkę jej światło musi docierać do czujnika w Metzu, to czy wbudowana ma brać udział w naświetlaniu czy nie ustawiasz w menu "C". Aaaa i w Metzu błyska z frontu czerwona dioda informacyjnie.
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tak robie i niestety nie działa ;-(
 

zaroowka  Dołączył: 06 Mar 2007
O ile wiem to nawet spustu migawki nie trzeba wciskać.
U mnie działą bezproblemowo - w aparacie W, lampka na slave, zdjąć z sanek, otworzyć wbudowaną i ... błyska aż miło popatrzeć.
Kiepsko trochę umieszczony czujnik jest - jak patrzymy na LCD lampy, to po prawej z boku. Ale da się to obejść i działą całkiem ładnie, trzeba tylko trochę dopilnować.
 
Angel TM  Dołączył: 03 Sie 2009
Wtrącę się, Z tego co mi wiadomo, Metz 48 nie ma trybu Wireless... albo nie potrafię włączyć :P a próbowałem na kilka sposobów...

Na 100% 58- mka ma Wireless mode (slave, master)
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
48 ma poprostu sam Slave.
Sory Papcio ale czy ty nie próbujesz czasem tego uruchomić na zielonym programie? Bo tylko taki układ nie działa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach