luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Kompromis. Czy 8mm Fish czy 10-20mm?
Tak sobie myślę. Szukam czegoś szerokiego. Używał będę zakresu ~12mm, Af mi nie potrzebny. Kupując sigmę 10-20 wywalam 2200zł i mam dobre szkło. Ale nie mam 2200, wiec mogę kupić Samyanga 8mm i korygować zniekształcenie. No i miałbym jak chcę to rybie oko, a jak chcę to szeroką stałkę (po skorygowaniu oczywiście).

Co o tym sądzicie?

Oceńcie proszę kąty widzenia na zdjęciach po skorygowaniu.

Tu klika przykładów- pobrałem sample i po korygowałem:
Przed:

Po:


Przed:

Po:


Przed:

Po:


Przed:

Po:


Przed:

Po:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja bym się nie bawił w prostowanie i nie kupował fisha na Twoim miejscu - strata rozdzielczości, pozostawanie krzywizn mimo wszystko, itd.

Ja miałem łatwiej, bo kupiłem FAJ 18-35 i mam bardzo szeroko, tak jak trzeba. :-P
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Ja to się na fiśkach i ogólnie na szerokich za bardzo nie znam, ale wydaje mi się, że zawsze łatwiej jest coś skrzywić, niż wyprostować [z moim charakterem też tak było :-P ] 8-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Nie wiem jak ten fisiaj, ale Sigma 10-20 to naprawdę świetne szkło. Świetnie pracuje pod słońce (trzeba się naprawdę postarać żeby jakiegoś blika zebrać). Niezła rozdzielczość, dobre wykonanie i stosunek cena/jakość.
A fisiaj - fajne szkło, ale raczej typu zabawowego. Co ważne nie założysz na nie żadnego filtra! A to dla mnie bardzo ważne, bo bez połówek i polara nie mogę żyć.
I to co pisali przedmówcy - można prostować kadr, ale zawsze musisz go przyciąć (zobacz drugie wyprostowane przez ciebie zdjęcie - zostawiłeś z lewej strony wżerkę w środku kadru). I tracisz na pewno na jakości zdjęcia.
Gdybym miał drugi raz wybierać znowu kupiłbym S 10-20.
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Benek napisał/a:
Nie wiem jak ten fisiaj, ale Sigma 10-20 to naprawdę świetne szkło. Świetnie pracuje pod słońce (trzeba się naprawdę postarać żeby jakiegoś blika zebrać). Niezła rozdzielczość, dobre wykonanie i stosunek cena/jakość.
A fisiaj - fajne szkło, ale raczej typu zabawowego. Co ważne nie założysz na nie żadnego filtra! A to dla mnie bardzo ważne, bo bez połówek i polara nie mogę żyć.
I to co pisali przedmówcy - można prostować kadr, ale zawsze musisz go przyciąć (zobacz drugie wyprostowane przez ciebie zdjęcie - zostawiłeś z lewej strony wżerkę w środku kadru). I tracisz na pewno na jakości zdjęcia.
Gdybym miał drugi raz wybierać znowu kupiłbym S 10-20.


Oczywiście, że do fisheye założysz filtry.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Benek napisał/a:
A fisiaj - fajne szkło, ale raczej typu zabawowego
:shock:
Benek napisał/a:
Co ważne nie założysz na nie żadnego filtra!
nie jest to do konca prawda - zalezy do jakiego
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Benek napisał/a:
I to co pisali przedmówcy - można prostować kadr, ale zawsze musisz go przyciąć

to akurat żaden argument, bo z fisheya po wyprostowaniu i przycięciu i tak wyjdzie ci szerszy albo przynajmniej taki sam kadr jak z S 10-20 (nie ma szans, żeby był węższy, chyba że sam sobie za dużo wykropuje)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
MMM napisał/a:
Oczywiście, że do fisheye założysz filtry.


Pewnie że można. Wszystko można. Można nawet filtr na kran założyć. :mrgreen:
Tylko rzuć mi proszę jakiś link do sklepu internetowego, gdzie takie filtry sprzedają (może być z Hong-Kongu). Jaki jest wybór i dostępność takich filtrów? A przy okazji porównaj ile kosztuje taki filtr, a ile jego odpowiednik ze średnicą np. 77. Wszystko można w teorii, ale w praktyce okazuje się, że wcale to takie łatwe nie jest.
Acha - interesowałaby mnie połówka na fisiaj, odpowiednik Cokinowego M oraz P.

Druga rzecz - OK, istnieją filtry na fisiaje, widziałem kiedyś takie nasadko-nakładki. Można też kombinować i zakładać na obiektyw pierścienie, na które dopiero wkręca się filtr. Tylko czy takie machinacje nie wiążą się z winietą?
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Benek, polara na fisza :?:
przecież fisz z kryciem 180 stopni i tak złapie gradient na niebie, niezależnie od tego jak dużego i drogiego polara kupisz
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Fafniak napisał/a:
Benek napisał/a:
Co ważne nie założysz na nie żadnego filtra!
nie jest to do konca prawda - zalezy do jakiego

Racja, jak soczewka nie wystaje na 10 mm poza linię gwintu można filtr wkręcać.

[ Dodano: 2009-08-23, 21:45 ]
opiszon napisał/a:
Benek, polara na fisza :?:
przecież fisz z kryciem 180 stopni i tak złapie gradient na niebie, niezależnie od tego jak dużego i drogiego polara kupisz


A jak będzie z fotografowaniem tafli wody i przez szybę? Tak samo?
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Benek napisał/a:
Nie wiem jak ten fisiaj, ale Sigma 10-20 to naprawdę świetne szkło. Świetnie pracuje pod słońce (trzeba się naprawdę postarać żeby jakiegoś blika zebrać). Niezła rozdzielczość, dobre wykonanie i stosunek cena/jakość.
A fisiaj - fajne szkło, ale raczej typu zabawowego. Co ważne nie założysz na nie żadnego filtra! A to dla mnie bardzo ważne, bo bez połówek i polara nie mogę żyć.
Samyang pracuje równie świetnie pod słońce i ma obraz w pełni używalny na rogach :)

A polar mi nie potrzebny.

opiszon napisał/a:
to akurat żaden argument, bo z fisheya po wyprostowaniu i przycięciu i tak wyjdzie ci szerszy albo przynajmniej taki sam kadr jak z S 10-20 (nie ma szans, żeby był węższy, chyba że sam sobie za dużo wykropuje)
Właśnie. :)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
luhso, a jak z jakością po taki prostowaniu? Ujdzie to w wydruku? To co dobrze wygląda na netowych formatach, często w druku nie wychodzi wcale. Szczególnie zabawy z ps'a..
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Benek napisał/a:
MMM napisał/a:
Oczywiście, że do fisheye założysz filtry.


Pewnie że można. Wszystko można. Można nawet filtr na kran założyć. :mrgreen:
Tylko rzuć mi proszę jakiś link do sklepu internetowego, gdzie takie filtry sprzedają (może być z Hong-Kongu). Jaki jest wybór i dostępność takich filtrów? A przy okazji porównaj ile kosztuje taki filtr, a ile jego odpowiednik ze średnicą np. 77. Wszystko można w teorii, ale w praktyce okazuje się, że wcale to takie łatwe nie jest.
Acha - interesowałaby mnie połówka na fisiaj, odpowiednik Cokinowego M oraz P.

Druga rzecz - OK, istnieją filtry na fisiaje, widziałem kiedyś takie nasadko-nakładki. Można też kombinować i zakładać na obiektyw pierścienie, na które dopiero wkręca się filtr. Tylko czy takie machinacje nie wiążą się z winietą?


No nie wiem o jakie winiety Ci chodzi.
Do fiszaja filtry zakłada się od tyłu. Np Zenitar daje 3 w komplecie.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
matth, właśnie byłem zaskoczony. Wygląda dobrze. Zaraz dam cropy.

Zdjęcie samolotu (wyżej widoczne):
Bez korekcji:

Z korekcją:


I całkowity róg:
Bez:

Z:


"Budka":
Bez:

Z:


opiszon napisał/a:
Benek, polara na fisza :?:
przecież fisz z kryciem 180 stopni i tak złapie gradient na niebie, niezależnie od tego jak dużego i drogiego polara kupisz
I właśnie to wszystko skłania mnie ku fiszajowi.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
luhso, zobacz co się dzieje na ostatnim daszku. Masakra :-/
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Samo zdjęcie było w złej jakości.

To kolejne "balkon":
Bez korekcji:

Z:

Bez:

Z:
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Mam podobny dylemat, ale moim zdaniem jednak idealnie nie da się wyprostować. Poza tym szkoda by mi na to było czasu. Najchętniej kupiłbym oba te szkiełka, ale kurcze budżet nie wytrzymuje... :-( No i nie wiem po co Samyang tego fisiaja wypuścił... Żebym miał problem chyba :-x
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
mdfan, Kupujemy. :mrgreen: Jest kilka programów do prostowania. Poza tym, prostowanie to okazyjnie, a nie głównie.
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
A jakim softem to prostowałeś ?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
luhso, akurat mam oba szkła i muszę powiedzieć że jestem zauroczony fiszkiem, czasem się przydaje takie normalne 10mm, ale np. w pomieszczeniach jeśli w kadrze są ludzie, taki obiektyw potwornie ich rozciąga, w zależności od sytuacji pogrubia bądź wydłuża.

Jeśli masz dobry program do prostowania to polecam fiszaja, jest mniejszy i poręczniejszy, prawie 3x tańszy, i daje mnóstwo zabawy. Jedyna jego wada jest taka że to nie zoom (tak, napisałem to :evilsmile: ) więc zawsze masz te 180 stopni.

[ Dodano: 2009-08-24, 07:59 ]
mdfan napisał/a:
A jakim softem to prostowałeś ?
przyłączam się do pytania.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach