MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Pentax K-7 + Sigma 24-70 DG HSM
Witam,
jak niektórzy z Was zapewne wiedzą, jeden z naszych Kolegów (espresso) wysłał swój nowy nabytek (K7) do naprawy. Problem jaki się objawiał dotyczył między innymi poruszonych zdjęć. W związku z tym, że Kolega w tym tygodniu zajęty jest dość mocno sprawami zawodowymi, odesłany z serwisu sprzęt trafił do mnie. Dzisiejszy wieczór wykorzystałem na sprawdzenie maszyny. Kolega załączył również w przesyłce do mnie chwaloną Sigmę 24-70 DG HSM. Przechodząc do meritum sprawy. Sigma bardzo ładnie oddaje obrazy, ale na niektórych zdjęciach (czasy nawet 1/50) przy włączonej stabilizacji pojawiało się coś takiego :



Dokonując dokładniejszej analizy wyszło co następuje:
- problem ZAWSZE pojawia się tylko i wyłącznie na ogniskowych 30-45 (przesłona bez znaczenia) i włączonej stabilizacji
- problem nie występuje na poprzednim modelu Sigmy 24-70 (dzięki raz jeszcze Michu za pleśniaka i tę Sigmę)
- problem nie pojawia się na DA*50-135, DA*16-50, DA*55, FA35/2, Pentax-M 50/1.7
- problem z tym obiektywem pojawia się również na tych ogniskowych podczas podglądu LiveView (pomiędzy 30-40 mm wszystko zaczyna się trząść na ekranie a stabilizacja wydaje takie dźwięki jakby zaraz miała wylecieć w kosmos udając grzechotkę)
- problem jest widoczny i rejestrowany podczas nagrywania filmów
i teraz najlepsze
- problem nie występuje przy podłączeniu tego szkła do K20D (bardzo ostre i dobre fotografie)
- wyłączając stabilizację w K7 na tych ogniskowych i tym obiektywem można robić prawidłowe fotografie.
Skoro K20D nie wykazuje problemu z tym obiektywem, skoro żaden inny obiektyw (w tym poprzedni model tej Sigmy) na K7 nie robi takich rzeczy, to co może być przyczyną ?
Czyżby stabilizacja w K7 była o wiele czujniejsza i jakiś błąd w optyce na tych ogniskowych traktuje jako konieczność stabilizowania i zaczyna trzepać tak mocno matrycą (naprawdę jest to słyszalne jak grzechotka) ?
Jeżeli ktoś z użytkowników K7 posiada taki model Sigmy albo może wypożyczyć - prosiłbym o sprawdzenie.
Jutro załączę filmik, gdzie będzie widoczne jak wygląda ten proces na video (od 24 do 30 jest stabilnie, potem zaczyna się trzęsienie ziemi, po 45 jest znowu ok).
W tym tygodniu jadę do Bydgoszczy odwiedzić Kolegów (Micha i mam nadzieję że Artiego); może udamy się do salony Sigmy i sprawdzimy inny egzemplarz (jeżeli będzie z bagnetem K)
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
MacRayers napisał/a:
Czyżby stabilizacja w K7 była o wiele czujniejsza i jakiś błąd w optyce na tych ogniskowych traktuje jako konieczność stabilizowania i zaczyna trzepać tak mocno matrycą (naprawdę jest to słyszalne jak grzechotka) ?
Raczej odpada, stabilizacja działa w oparciu o jakieś czujniki ruchu/przyśpieszeń a nie poprzez optyczną analizę obrazu rzutowanego przez obiektyw. Generalnie cała nadzieja w Sigmie, bo pewnie podobnie jak inni producenci Pentax nie odpowiada za efekty współpracy korpusu z obcymi szkłami.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a co jest w exifie przy zdjeciach na tej ogniskowej ?
 
pampas  Dołączył: 21 Maj 2008
Przypuszczam, że to raczej wina obiektywu. Twierdzę tak na podstawie własnych doświadczeń z obiektywem Pentax 17-70.
Szkło z moim K20 na początku chodziło dobrze. Potem coś się spsuło i przestał działać autofocus i body źle rozpoznawało ogniskową. Efekt w liveview z włączoną stabilizacją był właśnie taki, że miało się wrażenie, że matryca zaraz wyskoczy z puszki.
Co ciekawe obiektyw nadal poprawnie działał z trzema innymi body do których miałem dostęp: k10, gx10 i k100s.
Oczywiście skończyło się na serwisie - wymieniono silnik autofocusa. W każdym razie tylko tyle było w notatce serwisowej.
 

dilbert  Dołączył: 21 Wrz 2008
Podłącze się do tego co powiedział kolega ^. Jeśli w tym felernym przedziale ogniskowych puszka otrzymuje od obiektywu informację, że ma do czynienia ze szkłem np. 350mm (albo 3500mm ;-) ) logicznym jest, że zaczyna wykonywać matrycą nieproporcjonalne większe "trzepanie".
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Fafniak napisał/a:
a co jest w exifie przy zdjeciach na tej ogniskowej ?
dilbert napisał/a:
Jeśli w tym felernym przedziale ogniskowych puszka otrzymuje od obiektywu informację, że ma do czynienia ze szkłem np. 350mm (albo 3500mm


Na jednym ze zdjęć EXIF wygląda tak :



Camera: Pentax K-7
Exposure: 0.04 sec (1/25)
Aperture: f/2.8
Focal Length: 37 mm
ISO Speed: 1000
Exposure Bias: -0.3 EV
Flash: Off, Did not fire

File Size: 4.9 MB
File Type: JPEG
MIME Type: image/jpeg
Comment: AppleMark
Image Width: 4672
Image Height: 3104
Encoding Process: Baseline DCT, Huffman coding
Bits Per Sample: 8
Color Components: 3
Orientation: Horizontal (normal)
X-Resolution: 72 dpi
Y-Resolution: 72 dpi
Software: QuickTime 7.6.2
Date and Time (Modified): 2009:09:08 23:15:24
Host Computer: Mac OS X 10.5.7
YCbCr Positioning: Centered
Exposure Program: Aperture-priority AE
Date and Time (Original): 2009:09:08 21:49:02
Date and Time (Digitized): 2009:09:08 21:49:02
Metering Mode: Multi-segment
Sensing Method: One-chip color area
Compression: JPEG (old-style)

Sprawdzę jeszcze dokładniej to, bo na jednym ze zdjęć widnieje ogniskowa 70 (a nie sądzę by to było 70 jak robiłem zdjęcie). Gdyby jednak szkło przekazywało błędnie informacje, to chyba powinienem mieć też ten problem z K20D prawda?
 
pampas  Dołączył: 21 Maj 2008
Mój przypadek świadczy o tym, że nie koniecznie. U mnie tylko z k20 źle działało a w innych puszkach z którymi testowałem było ok.
Z tego też powodu byłem pewien, że to body jest uszkodzone, ale serwis stwierdził co innego.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
MacRayers, która wersja firmware?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rjan, najnowsza wersja firmware. Kolega espresso nie stwierdził problemów przed zrobieniem update'u firmware (ale i wtedy też praktycznie fotek nie robił).

pampas, wszystko na to wskazuje, że to coś z Sigmą. Niemniej, jeżeli ktoś może sprawdzić czy ma podobne zachowanie na K7 z takim szkłem byłbym rad. Nie wierzę w to, że Pentax zmienia się w Canona i utrudnia niezależnym producentom właściwe działanie obiektywów.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Nie wierzę w to, że Pentax zmienia się w Canona i utrudnia niezależnym producentom właściwe działanie obiektywów.


Ale może to sigma niezbyt się stara z tą współpracą aby przekonać użytkowników do swoich nowych modeli obiektywów ze stabilizacją ;-)
Jak tak będzie działała stabilizacja korpusów pentaxa z nowymi obiektywami sigmy to zawsze lepiej wypadną te stabilizowane szkła.
Ale może nie jestem trendy, może należy szukać winy u pentaksa bo sigma jest cacy ;-)

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Ale może to sigma niezbyt się stara z tą współpracą aby przekonać użytkowników do swoich nowych modeli obiektywów ze stabilizacją ;-)

Ten model nie ma stabilizacji w obiektywie ;-)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Ten model nie ma stabilizacji w obiektywie

Wiem, że ten nie ma.
Może sigma pospieszyła się z softem ;-D
Ale jak te co będą miały będą tak właśnie działać, to wielu prostych użytkowników łatwo obliczy że stabilizacja w korpusie po prostu nie działa.

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Jak tak będzie działała stabilizacja korpusów pentaxa z nowymi obiektywami sigmy to zawsze lepiej wypadną te stabilizowane szkła.

No teraz rozumiem, bo dopisałeś zdanie. Może faktycznie tak jest, ale nie sądzę by na tak małym rynku SIGMA ryzykowała takim działaniem. Chyba, że będzie wymieniać na gwarancji obiektywy na te ze stabilizacją.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Chyba, że będzie wymieniać na gwarancji obiektywy na te ze stabilizacją.

Testują oprogramowanie anty-body-shake ;-) heh
Wtedy łatwo zauważyć różnicę w działaniu stabilizacji tej w korpusie i tej w obiektywie.
Oczywiście robię sobie jaja, bo wiem że sigma jest bez skazy ;-)
Oni nie będą wymieniać na gwarancji, tylko powiedzą że stabilizacja w korpusie nie działa i żeby kupić ich nowy model ze stabilizacją.
Mając jeden obiektyw, test wyjdzie jednoznacznie. Potem wystarczy, że KTOŚ napisze o tym na każdej stornie i dla niektórych plotka stanie się prawdą ;-)

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Mając jeden obiektyw, test wyjdzie jednoznacznie. Potem wystarczy, że Espresso napisze o tym na każdej stornie i dla niektórych plotka stanie się prawdą ;-)

Bez złośliwości bym proponował, gdyż espresso napisał to co się działo nie tylko z samym obiektywem (tzn. rozmazane fotki); dodatkowo nie działały przyciski wszystkie w K7 (po powrocie z serwisu wszystko jest już OK); na dołączonej kartce napisali pismem doktora dość sporą listę co tam robili...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Bez złośliwości bym proponował


Dobra, zmieniłem na KTOŚ ;-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
MacRayers napisał/a:
na dołączonej kartce napisali pismem doktora dość sporą listę co tam robili...

Hmm... Myślałem, że po prostu wymienią body na nowe...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
rjan napisał/a:
Hmm... Myślałem, że po prostu wymienią body na nowe...

To po co byłby serwis?
Taniej byłoby takie sprawy załatwiać w sklepie.
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
MacRayers napisał/a:
Sprawdzę jeszcze dokładniej to, bo na jednym ze zdjęć widnieje ogniskowa 70 (a nie sądzę by to było 70 jak robiłem zdjęcie). Gdyby jednak szkło przekazywało błędnie informacje, to chyba powinienem mieć też ten problem z K20D prawda?
Przyjrzyj się złączu tej sigmy na bagnecie. Może problem jest ze stykiem? Albo sprężynką? Nie tłumaczy to (wprost) problemów w działaniu na konkretnych ogniskowych ale ewidentnie coś nie jest tak z transmisją body <-> szkło.

kasz
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
kasza, czyszczone kilkukrotnie (złącze i bagnet); raczej nie to;
dodatkowo chciałem zrobić film by pokazać to co się dzieje z obrazem; aktualnie brak "trzęsienia ziemi" jedynie na ogniskowej 24, szał zaczyna się od 28 i trwa do 70-tki. Wczoraj zachowywał tak się tylko pomiędzy 30-45....

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach