Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Brak szczegółów w cieniach
Problem wygląda tak:
skan


odwrócone zdjęcie z negatywu


Skaner to Plustek OpticPro ST24. Już prawie się rzuciłem na kupowanie skanera, a może to wcale nie jego wina?

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Stachu, a jak skanowales? Dla mnie to jest problem softwarowy. Sprobuj zeskanowac jako slajd w 16-bit i odwrocic metoda alkosa. Jesli skaner dal rade przeswietlic sie przez partie ze skora, to tym bardziej powinien dac sobie spokojnie rade z jasniejszymi ceglami.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Skanowałem VueScanem jako negatyw BW. Slajd odwrócony alkosową krzywą wyszedł jeszcze gorzej:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rozjaśnij gammą ostatnią wersję i pokaż.

Wydaje się ze skanujesz nie jako "16 bit linear" czy jak to jest tam w Vuescanie, "na RAW".
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007

"16bit gray"
Poprzednie z rawa, to z tifa.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Masz w tym surowym skanie cokolwiek w cieniach, czy czysta biel?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
No właśnie w tym problem, że na skanie nic tam nie ma. Wybrałem może hardkorowy przykład, ale na nim dobrze widać o co chodzi.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Stachu napisał/a:
że na skanie nic tam nie ma.


No to cos albo ze ustawieniami Vue, albo skanerem....
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
hm, miałem podobny problem - okazało się, że to automatyka przyciemniała

czy ustawiałeś na Auto? jaki był podgląd?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
jeśli skaner nie jest uszkodzony, to na bank wina software - nawet 15 letnie skanery radzą sobie z negatywami BW jeśli chodzi o gęstość..
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
nawet 15 letnie skanery radzą sobie z negatywami BW jeśli chodzi o gęstość..


To nie jest problem gestosci, bo masz przeciez przezroczyste cienie na negatywie, tylko automatyki naswietlania... Jesli poszedl sterownik CCD / lampy / przesuwu ramki to klops... jesli software, to nie.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Jeszcze takie pytanie mało związane z tematem. Opłaca się kupować skaner bez ramek?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
A opłaca się kupować samochód bez siedzeń? :-P

A tak serio, to zależy jaki. Popatrz na ceny używanych ramek...
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Chyba zbyt skrótowo piszę. :P Nie mogę nigdzie znaleźć samych ramek. Myślałem też, że może da się jakoś obejść ich brak (dorobić alboco).
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Stachu, można kupić ramki do różnych skanerów, łącznie z takimi w których skanuje się na mokro. Jednak dostępne są chyba tylko w USA i kosztują tyle co pół dobrego płaszczaka.. Podpytaj Dan'a, on kupował do V500 jakieś insze ramki.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
www.betterscanning.com - te kupował Dan
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Kosmo, dokładnie. Dzięki :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Stachu napisał/a:
Skaner to Plustek OpticPro ST24. Już prawie się rzuciłem na kupowanie skanera, a może to wcale nie jego wina?

Plustki tak mają. Sam żałuję, że go kupiłem. Więcej z tego sprzętu raczej nie wyciągniesz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach