Mucha  Dołączył: 28 Maj 2008
Biotar f=5,8cm 1:2 T
Szukałem w sieci i bardzo mało znalazłem informacji na temat tego obiektywu.

Obiektyw wygląda tak:



Mały, zgrabny i ma czerwone T.
17 listków przysłony :mrgreen:
Mocowanie filtra powgniatane, ale w niczym to nie przeszkadza.
Przednia soczewka delikatnie porysowana.
Oczywiście pyłki w środku są, pleśni nie widać.

trumil9 w wątku o bokeh pisał, że posiada "Biotar 2/58 M42 dosyc rzadki - SN 34xxxxx"
Ten ma SN 31xxxxx, no i niestety mocowanie M39.

Wiem, że musiałbym zastosować redukcję M39=>M42=>PK
Jak wygląda sprawa ostrzenia na nieskończoność?

Zdjęcia zrobione z "przyłożenia"

pełna dziura, ostrzenie na 0,9


przymknięty do 4


pełna dziura, nieskończoność ( i nie wiem dlaczego, ale to mi się podoba ;-) )


przymknięty do 5,6, nieskończoność
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Ja mam Biotara trochę nowszego, który siedział kiedyś w takiej puszce:
http://www.garnek.pl/anat...nie-spoczynku-1
http://www.garnek.pl/anat...nie-spoczynku-2
Potem sporadycznie zakładany był do P30-t z pierścieniami do makro i bez.
Obecnie założyłem go do Km-ki i zrobiłem aż.....1 fotkę :lol:
Z przejściówką bez kołnierza, bez problemu ostrzy na nieskończoność i trzeba
przyznać, że ma bardzo ładny bokeh.
Powłok na soczewkach nie ma żadnych, mimo tego rysuje ostro, choć trochę miękko
jak to stary obiektyw.
Z blikami nie ma problemu, bo przednia soczewka siedzi głęboko.
Założony do Km-ki wygląda suuuper - dodaje 10 punktów do "powagi fotografa" ;-)
Jak go przetestuję, to napiszę coś więcej.
 
Mucha  Dołączył: 28 Maj 2008
anatol1, tylko to jest (chyba) M42
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Mucha napisał/a:
pełna dziura, nieskończoność ( i nie wiem dlaczego, ale to mi się podoba ;-) )
bo to ciekawie wygląda bo trzymając obiektyw sobie lekkiego tilt-shifta zrobiłeś.
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
Tak, to jest już M42.
Tu jest fotka zrobiona tym Biotarem+ pierścień do makro - akurat coś małego fociłem
i nie miałem czasu na przezbrojenie aparatki. Wyszło trochę dziwnie...ale wyszło !
http://www.garnek.pl/anatol1/694533/sojeczka.

Soczewki Twojego obiektywu były czyszczone chyba papierem ściernym - pełno na
nich rys widać.
Mój jest w stanie niemal idealnym, nawet pyłków wewnątrz nie widać.
Poeksperymentuj ze swoim, ryski mogą fajnie zmiękczać obraz. Do portretu jak znalazł
 

ubeuszek  Dołączył: 03 Cze 2008
Z tego co słyszałem to jego radziecka kopia to sławny helios...
 
Mucha  Dołączył: 28 Maj 2008
Też to słyszałem tylko, że Helios nie ma 17 listków przysłony
anatol1,rysy są, a to zdjęcie je bardzo uwydatnia, dobrze oświetlony, a liski przysłony poza GO to potęgują, tragedii nie ma.
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
anatol1 napisał/a:
(...)
Powłok na soczewkach nie ma żadnych, mimo tego rysuje ostro, choć trochę miękko
jak to stary obiektyw.
(...)

Twoj obiektyw jest przynajmniej jednopowlokowy, jest to produkcja powojenna i Zeiss nie produkowal zadnych obiektywow bez powlok w tym czasie. Ostrosc obiektywu zalezy od konstrukcji i jakosci soczewek a nie od tego czy ma powloki czy nie.
Mucha, twoj obiektyw jest rzeczywiscie bardzo stary, ogniskowa w cm, nie widac za bardzo, czy to aluminium czy mosiadz chromowany. Poszukaj w internecie zestawienia numerow fabrycznych Zeiss'a dowiesz sie o roku produkcji. Porysowane tak jak u Ciebie przednie soczewki powoduja utrate kontrastu i ostrosci ale nieznacznie, najgorzej jest jak cleaning marks sa na tylnej soczewce. Sprobuj wypolerowac ta soczewke uzywajac irchy i pasty do zebow najlepiej jakies "zabytkowej". Ale pocwicz najpierw na jakims zlomie. Powyginane mocowania filtra moze bardzo latwo wyprostowac kladac obiektyw pod katem na miekkim podlozu, i odginajac powoli wygiete blachy uderzajac delikatnie mlotkiem w kolek z drewna z zaokraglona koncowka. Nie bardzo moge sobie przypomiec do jaakiego aparatu fotograficznego Zeiss robil mocowania 39 ale chyba nie do Leica wiec z ostrzeniem do nieskonczonosci nie bedzie problemu. Fajny obiektyw, czestwo w wypadku takich staroci ciezko chodzi pierscien ostrosci
 
Mucha  Dołączył: 28 Maj 2008
trumil9 napisał/a:
Nie bardzo moge sobie przypomiec do jaakiego aparatu fotograficznego Zeiss robil mocowania 39
Ten jest od Praktiflex-a. Nawet mam :-) i wydaje się być sprawny w 100% - film35, lustrzanka oczywiście.
Ale do Leica też robił tak na szybko Ebay


trumil9 napisał/a:
Poszukaj w internecie zestawienia numerow fabrycznych Zeiss'a

szukałem wcześniej i nic mi z tego nie wyszło
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Ziss, numery fabryczne i rok produkcji
http://forum.mflenses.com...mber-t6865.html
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Też mam praktiflexa i ten obiektyw z pierwszej serii , tylko w lepszym stanie . Kiedys to był rarytas jak co najmniej jasny zoom do Nikona D700 . A ktoś z takim sprzętem to jak D700 na imprezie
 

anatol1  Dołączył: 18 Cze 2009
z linki podanej przez trumil9 wynika, że mój jest z lat 1955-58...
czyżby był najmłodszy na forum :?: :roll:
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
Mucha napisał/a:
trumil9 napisał/a:
Nie bardzo moge sobie przypomiec do jaakiego aparatu fotograficznego Zeiss robil mocowania 39
Ten jest od Praktiflex-a. Nawet mam :-) i wydaje się być sprawny w 100% - film35, lustrzanka oczywiście.
Ale do Leica też robił tak na szybko Ebay

Nie myslalem, ze na poczatku Praktiflex robil M39. moj FX ma gwint M42. Ten Biotar na aukcji niekoniecznie musl byc do Leica, mogl byc zrobiony dla wczesnego Canona lub Nikona, ktore tez byly robione z gwintem 39. Zazwyczaj sie pisze, ze wszystko co zachod wyprodukowal z gwintem 39mm jest zrobione do Leica ale ja jeszcze nie zabralem sie do przrabiania Leica i nawet nie wiem o kompatybilnosci wszystkich obiektywow z gwintem 39.
 
Mucha  Dołączył: 28 Maj 2008
trumil9 dzięki za link

No i mam problem :-( Nie podepnę do Pentaxa.
Dokonując pomiaru suwmiarką po zewnętrznej stronie gwintu mam 40mm, czyli byłoby to M40.

Mógłby ktoś zmierzyć M39?

A znalazłem jeszcze coś takiego:
"Remember, guys, that the M42 mount was first developed by Carl Zeiss Jena
when KW felt that their Prewar M40 lensmount was too restrictive. The
earliest known M42 lens is a 2/5.8cm Biotar dating from 1939.

Praktica M40 production continued for a decade or more thereafter, but the
M42 tradition had been established."

O ile dobrze zrozumiałem to mój byłby sprzed 1939 r.

[ Dodano: 2009-10-16, 19:42 ]
pawel1967, robiłeś coś swoim obiektywem (cyfra, film), jakie ma mocowanie?

 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Mam ten obiektyw, ale w nowszej wersji z 10 listkową przesłoną preselekcyjną gdzieś z połowy lat 50 od Praktiki FX. Wersja obiektywu pewnie z końca produkcji i popularna. Była jeszcze czarna wersja z 17 listkami i M42. Pralkiflexy powstały tuż przed II woją więc masz Biotara z takiej sztuki.




Rzeczywiście to protoplasta Heliosa. Jeśli chodzi o plastykę obrazu trudno go odróżnić od Heliosa 44, Heliosa 44-2 i Heliosa 44M. Późniejsze Heliosy są już inne a zwłaszcza M6 i M7.
Ale to tak na marginesie. Bokeh Biotara kreci mocniej niż Helios.
Lubie zapinać takie różne zabytki szczególnie Zeissa i Meyera.
Pozdrawiam
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Ma mocowanie 39 . Kiedyś robiono właśnie takie mocowanie . Potem zaczęto stosować gwint międzynarodowy . Tak go zwano . Nie prubowałem robić nim zdjęć cyfrą . Nie mam na to czasu . Mam jeszcze inny rarytas . Trioplan 2,8/50 przerobiony z bagnetu Exy . Bardzo miękki na 2,8 ostrzejszy po prysłonięciu . Domiplany , Tessary itp . Ten obiektyw to prekursor Heliosa 44

[ Dodano: 2009-10-18, 10:49 ]
O rany tak szybko piszę że robie błędy . Siada mi neostrada sorry
 

Nazwany  Dołączył: 31 Lip 2008
Muszę się pochwalić, że w swojej kolekcji mam trzy obiektywy Carl Zeiss Jena :
- Biotar 2/58 nr 5544067 a więc jest to rok 1958 – 1961
- Flektogon 2,8/35 nr 9861961 tj rok 1970- 1975
- Sonar 4/135 nr 8435244 tj.rok 1967 – 1970
Niestety, te obiektywy będące w idealnym (wprost fabrycznym stanie) są tylko ozdobą kolekcji. Są to obiektywy do Exakta Varex. Nie udało mi się znaleźć fachowca, który wykonałby pierścień mocujący do Pentaxa.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
U mnie ścięty został bagnet na tokarce i umieszczona tuleja z gwintem na wcisk i zakontrowana małą śrubką . Obiektyw mozna stosować z redukcją nie tylko w Pentaxsie
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Nazwany napisał/a:
Niestety, te obiektywy będące w idealnym (wprost fabrycznym stanie) są tylko ozdobą kolekcji. Są to obiektywy do Exakta Varex. Nie udało mi się znaleźć fachowca, który wykonałby pierścień mocujący do Pentaxa.

Jeśli Ci bardzo, ale to bardzo na tym zależy, spróbuj odnaleźć Marka Mazura, który onegdaj współpracował z WieseFototechnik (Bydgoszcz/Hamburg). MM mieszka w Gdańsku. To ten facet od aparatów miniaturowych w zapalniczkach, broszkach itp. Dla mnie przerabiał Arsata PCS z mocowania Nikona na OM. Genialny fachowiec!
 
trumil9  Dołączył: 16 Sie 2008
We Wrzeszczu, vis a vis Lidlh (nie wiem czy tak sie pisze) i stacji benzynowej Neste, kolo skrzyzowania Grunwaldzkiej i Kociuszki/Slowackiego na Gunwaldzkiej,
http://sklepy.fotograficz...50&c1=11&c1m=96

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach