pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tak 28 pomylił mi sie z zorkowskim tego typu
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007




Papier się trudno naświetla...
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
jakie jest czułość papieru?
W okolicach ISO 5?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie wiem. :P Eksperymentalnie opracowałem metodę dobierania ekspozycji. Na światłomierzu ustawione mam ISO około 75. W tedy czas wskazany przez f45 odpowiada czasowi dla f4,5 na aparacie.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
pawel1967 napisał/a:
Poprawili się jak i z zegarkami w latach 50 a raczej w drugiej połowie

...bo wtedy weszły do sprzedaży (w produkcji były już wcześniej, ale tylko dla wojska i NKWD) technologie opracowane przy wykorzystaniu zarekwirowanych w Gemanii maszyn, przedwojennych patentów i wziętych "w plen" specjalistów ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Papier jest jednak zbyt kontrastowy dla mnie. Wywołuje się fajnie i efekty są ciekawe, ale to nie to.

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Stachu, a probowales na miekkim? Albo przez filtr 0?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie mam ani filtra ani miękkiego papieru pod ręką. Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że między miękkim i normalnym nie ma wystarczającej różnicy. Do tej pory robiłem na Fomaspeed N. A jak już będę zamawiał, to klisze. Nie wiem, czy jest sens pchać się w papier.

[ Dodano: 2009-11-03, 19:59 ]
A cha, dzisiaj była mała wpadka. Nie wiem, czy nie włożyłem papieru do końca, czy się wysuną, ale wyskoczył z zaczepów. Po naświetleniu jak chowałem szyberek, wsuną się między papier i kasetę. Nie dało się zamknąć do końca. Oczywiście, to było pierwsze (na dwa) zdjęcia. Drugiego zdjęcia już nie mogłem zrobić... Całe szczęście, że tamto dało się uratować.



Co zrobić, żeby pozbyć się odcisków palców na błonie/papierze? Wystarczy ładowanie w rękawiczkach gumowych?
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Stachu napisał/a:

Co zrobić, żeby pozbyć się odcisków palców na błonie/papierze? Wystarczy ładowanie w rękawiczkach gumowych?


Rękawiczki koniecznie, a najlepiej dotykać tylko krawędzi.
Co do kontrastu, podobno pomaga filtr żółty i preflashing, ale ja nie opanowałem tej techniki i nie potrafię tak naświetlić papieru, by wyszło dobrze i niebo i ziemia. Nawet na miękkim papierze.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Dotykać tylko krawędzi nie da rady. Trzeba dość mocno przydusić materiał do płytki dociskającej, żeby wszedł pod zaczepy.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Stachu to proste - weź żyletkę i usuń linie papilarne z palców i po kłopocie (proste i skuteczne), ewentualnie zaprasuj gorącym żelazkiem :evilsmile:
 

Palacz  Dołączył: 12 Gru 2008
na papierach za bardzo się nie znam lecz chce sie pobawic w taki sposób, Stachu pisałeś jak mniej więcej ustawiasz światłomierz by dobrać czas a ja ostanio w sklepie fomafoto znalazłem takie dane tego papieru "NORMALNY N -- supercienki (gramatura tylko 110g/m2) jest wykonany na podłożu z folii polietylenoej (bez warstwy papieru), przeznaczony do czarno-białych powiększeń fotograficznych . Gradacja normalna charakteryzuje się kontrastem ISO 80 i czułością ISO 400."

i tu moje pytanie co oznaczaja te podane czułości bo nie bardzo rozumiem biorąc pod uwagę Twoje wyliczenia ?? :roll:
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie wiem co one oznaczają. Nie wiem też, co to za papier foliowy, pierwszy raz o takim słyszę/czytam.
 

Palacz  Dołączył: 12 Gru 2008
no też nie wiem ale widzę że jest kilka różnych modeli tego fomaspeed N http://www.fomafoto.pl/fo...?page=1&sort=3a
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Palacz napisał/a:
jest wykonany na podłożu z folii polietylenoej (bez warstwy papieru), przeznaczony do czarno-białych powiększeń fotograficznych . Gradacja normalna charakteryzuje się kontrastem ISO 80 i czułością ISO 400."

i tu moje pytanie co oznaczaja te podane czułości bo nie bardzo rozumiem biorąc pod uwagę Twoje wyliczenia ?? :roll:


Z tą folią chodzi zapewne o papier RC (resin coated), podłoże plastikowe, a nie barytowe.
Parametr ISO dla papieru nie ma wiele wspólnego z ISO dla filmu.
"Reguła kciuka", którą znalazłem na sieci mówi, że ISO Speed papieru należy podzielić
przez 80 aby uzyskać ISO jak dla filmu (czyli 400/80=5) . Ale jest to tylko punkt wyjścia do prób. Mi dla papieru Fomaspeed, grade 0 (miękki) z doświadczeń wychodziło około ISO 16.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A Ilford Multigrade jakie ma ISO? :-)

Xrog: Czyli tak naswietlony papier wystarczy tylko pozniej wywolac i utrwalic i wychodzi obraz negatywowy ktory mozna sobie przeskanowac? Sorry za glupie pytanie.. :)
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
radekone napisał/a:

Czyli tak naswietlony papier wystarczy tylko pozniej wywolac i utrwalic i wychodzi obraz negatywowy ktory mozna sobie przeskanowac?


Dokładnie. Możesz przeskanować i zrobić inwersję (najlepiej krzywymi), a możesz być koszerny i zrobić odbitkę stykową by uzystkać pozytyw.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
xrog napisał/a:

a możesz być koszerny i zrobić odbitkę stykową by uzystkać pozytyw.


Nie wiem o co chodzi :shock:
Myslalem ze stykowki to z negatywow..?

Jak juz truje to stawiam :-B zeby sie jeszcze upewnic: ISO 'faktyczne' (kliszowe:) papieru ktore mnie interesuje bedzie rzedu 5-15? Bo znajac to juz sobie ekspozycje policze bez trudu. Czy tak jakos to bedzie? Thx
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
radekone napisał/a:

Nie wiem o co chodzi :shock:
Myslalem ze stykowki to z negatywow..?


Jak naświetlisz papier w aparacie to masz obraz negatywowy, a papier też przepuszcza światło, można zrobić stykówkę. Bierzesz drugi arkusz papieru o przeciwnej gradacji, przykładasz emulsją do emulsji, przyciskasz szybą i wystawiasz na parapet (odbitka z negatywem ma być na górze ;) ).

radekone napisał/a:

ISO 'faktyczne' (kliszowe:) papieru ktore mnie interesuje bedzie rzedu 5-15? Bo znajac to juz sobie ekspozycje policze bez trudu. Czy tak jakos to bedzie? Thx


Tak jakoś. Raczej 5 niż 15.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Heh, dzieki :-)

I dlugo to ma na tym parapecie lezakowac?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach