boloek  Dołączył: 03 Wrz 2008
prosba o ocene negatywow
czesc

nie jest to wprawdzie robione skanerem tylko pierscien makro + 50mm ale jesli mimo to dobrze trafilem na podforum to prosilbym o ocene i odpowiedz na pytanie:
- ile bym musial dac $$$ w labie za jakosc zauwazalnie lepsza od mojej i to ze spokojnym sumieniem ze nie beda to zmarnowane pieniadze
- jak sie ma ta jakosc do tego co mozna w najlepszych warunkach wyciagnac z zestawu z pierscieniami makro (ja uzywalem pudelka po herbatce dla niemowalat z wycietym w dnie miejscem na klatke filmu :-) pewnie moglem lepiej to ustabilizowac oraz np. wyciemnic wnetrze oraz sensowniej oswietlic bo mialem nierownomierne swiatlo mimo odbicia od plaskiej powierzchni
- jak sie ma ta jakosc do tego co mozna wyciagnac w tanim domowym skanerze plaskim oraz w drozszym, dedykowanym do takich zabaw

(link do oryginalnego rozmiaru po kliknieciu na 'full size')

film: fuji 1600


film: fuji 1600


film: ilford 400


film: fuji 100


film: kodak 3200


[ Dodano: 2009-11-27, 21:11 ]
buuuu, zero komentarzy? pytam bo jesli uslysze ze bez duzych pieniedzy wiele lepszego nie dostane to zabiore sie za wszystkie negatywy. aktualnie zrobilem tylko do testow ~10 klatek i nie chcialbym uslyszec po zrobieniu wszystkich filmow, ze to da sie zrobic za grosze znacznie lepiej
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Ciemno, ale przede wszystkim płytka głębia szarości przy jasnych tonach. Nie wiem czy to kwestia negatywu, czy sposobu przeniesienia tego na komputer. W każdym razie przy takiej jakości jaką masz teraz potrzebna jest bezwzględnie obróbka w PS.
 
boloek  Dołączył: 03 Wrz 2008
mkdexter napisał/a:
Ciemno, ale przede wszystkim płytka głębia szarości przy jasnych tonach. Nie wiem czy to kwestia negatywu, czy sposobu przeniesienia tego na komputer. W każdym razie przy takiej jakości jaką masz teraz potrzebna jest bezwzględnie obróbka w PS.


tak wiem. raz ze to co pokazalem to sa nieobrabiane jpg-i, a dwa ze robiac te kilka przykladow nie sprawdzalem histogramu w trakcie robienia zdjec negatywom i moglem troche presadzic z naswietleniem. no i trzy: sam negatyw ktory jest dosc kontrastowy. ponizej przyklad bardziej miekkiego filmu: ilford pan fplus 50 (rowniez nie szalalem z obrobka - na razie tylko crop, a tuning pojedynczych zdjec zostawiam sobie na pozniej):



przy okazji. zdigitalizowalem tez tym samym sposobem negatywy kolorowe. jest to superia 400 i niestety nie moge sobie poradzic z kolorami: czy jest jakis software ktory zna konkretne filmy i potrafi sobie przemapowac ich kolory? wychodza mi takie slabe, nienasycone koszmarki troche bez zycia...
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Możesz takiego koszmarka pokazać?
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Nie robiłem jeszcze czarnobiałych negatywów, ale wydaje mi się, że lepszych efektów nie uzyskałbym moim dedykowanym skanerem Plustek OpticFilm 7500. Wyraźnie lepszą jakość otrzymasz już tylko na bębnowym skanerze, a to jest dużo droższe. Laby z reguły robią 1-2mpx skany i nie ma tu żadnego porównania do tego, co uzyskujesz robiąc zdjęcie negatywu.

Takie jest moje zdanie i będę się go trzymał, aż ktoś go nie obali twardymi dowodami ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
boloek, jest bardzo OK. Z labu bedziesz mial wieksza rozdzielczosc, ale gratis dostaniesz przeostrzone pliki z ziarnem jak groch i przepalonymi swiatlami. Szczegolnie te z 1600 tak beda wygladac. Twoje pliki sa idealne do dalszej obrobki. Piekna szara papka, bez zadnych przyciec. Obrobka powinna ograniczyc sie do autolevels i ewentulanie lekkiego podbicia kontrastu. Dostalem cos takiego w 5s:

Pamietaj tylko, ze najlepiej robic w RAW i do obrobki eksportowac do 16-bitowych tiffow. W 8bitach, po zabawie na poziomach, tracisz juz sporo informacji. Mozesz tez sprobowac metody alkosa -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316 lub skryptu na gimpa autorstwa rjana -> http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=15308

A jesli chodzi o kolor, to zobacz jak twoi poprzednicy walczyli ze skanowaniem za pomoca aparatu w tym temacie: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=11649
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Dostalem cos takiego w 5s:


Kurcze, jak coś z Dorothe'y (?) Lange :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach