Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Szybki i pewny AF
Byłem w sobotę na weselu u kolegi. Imprezka jak imprezka - całkiem fajnie było.
Ale nie w tym rzecz...
Był moment, że chciałem ciepnąć o parkiet cały swój majdan (z podpisu) :evil:
Ustawianie ostrości trwa "wieki"! Bez względu na to, czy przypiąłem Sigmę czy Tamrona, AF cykał to wte to wewte, próbując coś złapać. Nie było zbyt ciemno, powinien dawać radę.
Żona popróbowała trochę z K200D i też szybko odpuściła.
Patrzyłem, jak zamówiony "fotograf" pstrykał jakimś Canonem (nie przyjrzałem się co to było) - szło mu błyskawicznie: przykładał wizjer do oka, myk - i strzał.
Wiem, że nie mam jakiegoś "profi" sprzętu, ale cholerka nie mam też zabaweczek :[
No i tak popytać chciałem:
prawdopodobnie wielu z Was miało styczność z różnymi systemami (w sensie dłuższego używania, a nie tylko pomacania i pstryknięcia parę razy). W którym systemie wg Was można mówić o szybkim i przyzwoicie pewnym AF?
Ja przez jakieś dwa latka miałem Minoltę D5D - nie był to demon szybkości, ale radził sobie raczej nieźle. Z innymi systemami nie miałem dłuższego kontaktu... Kiedyś pożyczyłem na weekend Canona 350D, ale bardzo plastikowy mi się wydawał i raczej to mi utkwiło w pamięci, a nie sposób działania...
Czy np. w K7 jest istotna różnica w prędkości AF, czy raczej kosmetyczna?
Jak oceniacie inne systemy/body?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
kit 50-200 - ciemny
tamron 17-50 2.8 nieprzewidywalny
sigma 70-200 2.8 - z nią tez było źle?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Robert K., miałem Canona 40d, i jeśli chcesz dobry af to gorąco go polecam, z 50/1.4 i 85/1.8 był wręcz niesamowity, 5D niewiele mu ustępuje ale chyba jednak jest lekka różnica (w końcu aparat ze 2-3 lata starszy).

A co do K-7 to z tego co zdążyłem się pobawić, jest lepiej ale w słabych warunkach największą różnicę daje lampka wspomagająca AF.
Zwróć też uwagę, że tek ktoś z canonem mógł po prostu używać jaśniejszego szkła, stałki lub zooma z 2.8, a canony od 2.8 mają aktywowany dodatkowy czulszy czujnik af'u.

No i jeszcze inna sprawa, szkła które masz nie są zbyt szybkie, miałem okazję używać FA50/1.4, FA35/2, 70/2.4LTD i 40/2.8LTD i te szkła są szybkie jak cholera i raczej celne.

[ Dodano: 2010-01-18, 09:20 ]
Aha, chcesz szybszy af? (nie wiem czy lepszy ale na pewno szybszy) Kup żonie Kx'sa ;-)
Kiedy miałem k20d z s30/1.4 a moja dziewczyna Km'a z FA35/2, to zgadnij czyj zestaw był szybszy ;-) (np. na mieście)
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Fafniak, kita nie używalismy. Tylko Tamrona i Sigmę (z przypiętym Metzem). Oba były wolne... za wolne.
Eldred, wiem, że moje szkła to nie demony ;-) , ale czytam od długiego już czasu forum i o szkłach Pentaxa (które wymieniłeś) też raczej nie pisze się zbyt pozytywnie, jeśli chodzi i szybkość AF. Jakość optyczna owszem - zwykle są chwalone. Ale co do AF to nie bardzo...
Chyba muszę "dorwać" kogoś z Wrocławia dysponującego jakąś jasną stałką i zobaczę, jak to się zachowuje ;-)
Polubiłem Pentaxa i nie chciałbym zmieniać systemu (trochę już kasy w niego wyłożyłem), ale po tym weselichu to złość mnie ogarnęła nieludzka :evil:
I ten wzrok szanownej płowicy, pełen rozczarowania i ... nerwów ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Robert K. napisał/a:
i o szkłach Pentaxa (które wymieniłeś) też raczej nie pisze się zbyt pozytywnie, jeśli chodzi i szybkość AF

chyba czytamy co innego ;-)

przecież np taki DA 40 Ltd jest uznawany za najszybsze szkło w systemie ;-)

z własnych doświadczeń, to mogę powiedzieć, że taki FA 50 f/1.4 przyspieszył na k-7

może najlepiej sprawdź sobie gdzieś w MM czy innym sklepie, jak działa AF w k-7 czy k-x/k-m to będziesz miał ogląd sytuacji

[ Dodano: 2010-01-18, 09:37 ]
Robert K. napisał/a:
po tym weselichu to złość mnie ogarnęła nieludzka

ee tam, nie można się kierować impulsami w życiu przecież
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
Eldred napisał/a:
Kup żonie Kx'sa
no właśnie, jak to jest z tym AF w KX? Na "opacznych" w teście jest
Cytat
Skuteczność autofokusu Pentaxa K-x pozostawia wiele do życzenia
a jak jest zdaniem użytkowników? Jak się ma AF w KX do np. K10d, k20d, k7 itd.?

 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
gezaj, nawet mietek spod monopolowego porównywałby w tescie Kx'sa z innymi aparatami w podobnej cenie, więc szczerze odradzam kierowania się jakimikolwiek testami z tej strony.
K-x ma ten sam AF co Km, a Km, był szybszy od mojego k20d. To chyba wystarczy za rekomendację?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Mnie się zdarzyło fotografować kilka ślubów i wesel moim zestawem K20d, DA*16-50 i DA*50-135 wraz z FGZ-540. Może nie było jakoś super szybko, ale spokojnie dawałem radę. Także DFA100Macro się sprawił dobrze. Były momenty, gdzie uciekło mi kilka interesujących scen, ale to może z 5 na całą imprezę. Prawdą jest, że Pentaxem należy nauczyć się fotografować. I wtedy jest git. :-)
Miałem też przez moment Sigmę 70-200HSM II no i to było bardzo pewne i szybkie. Dziwnym jest to, że Tobie słabo się sprawiło to szkiełko.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Ja zrobiłem dwa śluby k20d + s30/1.4 (czasem f8/3.5 i s10-20), i nie było żadnych problemów z AF'em, ale fakt, w takich sytuacjach to albo lampa albo jasne szkło.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Meggido napisał/a:
Prawdą jest, że Pentaxem należy nauczyć się fotografować. I wtedy jest git. :-)

No i sprawdzać za każdym razem na LCD, czy trafiło się z ostrością, bo niestety nie można przyjąć z góry, że jest ok. Niszczy to przyjemność z robienia zdjęć :-(
Przy słabym świetle to już często AF działa na zasadzie loterii. No i np. moja puszka przy żarowym ma spory FF.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Raven napisał/a:
No i sprawdzać za każdym razem na LCD, czy trafiło się z ostrością, bo niestety nie można przyjąć z góry, że jest ok.

Niekoniecznie. Ja celuję w mocne kontrasty i mam już 90% pewności, że jest ok.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Meggido, ja nie jestem w stanie zrobić zdjęcia i schować aparat. Za dużo razy się przejechałem i to mnie właśnie wkurza. A w co celować to wiem.
Niestety ale przy żarowym świetle to i kontrasty często słabe.
 

jack  Dołączył: 25 Mar 2007
Robert K. napisał/a:
Nie było zbyt ciemno, powinien dawać radę.
Jak miałeś AF ustawiony (AF S. czy AF C.)? W trybie AF C. nie działa wspomaganie AF. Może to było problemem.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Raven napisał/a:
Meggido, ja nie jestem w stanie zrobić zdjęcia i schować aparat. Za dużo razy się przejechałem i to mnie właśnie wkurza. A w co celować to wiem.
Niestety ale przy żarowym świetle to i kontrasty często słabe.

Bez urazy, nie chciałem nikogo niczego uczyć, takie luźne uwagi z mojej strony. :-B
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Meggido, ale ja nie poczułem się urażony, źle odczytałeś moją wypowiedź 8-)
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Raven, luzik. :-)
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Canon 40d, zwłaszcza ze szkłami z USM jest duuużo szybszy od K10 / k20. Ale, bo zawsze jest jakieś ale, zdaża mu się nie trafić. Tak więc, albo nie zrobisz zdjęcia Pentaksem, bo nie zdążysz, albo zrobsz Canonem i wyzucisz, bo nieostre :-P Kup Nikona ;-) serio.
Trochę żartuję, Canon pod względem AF jest sporo lepszy (nie mam porównania z K-7).
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
rbucz, mnie w ciągu 3 tygodni nie trafił ze 2-3 razy, a to i tak mogło być w wyniku mojego błędu w celowaniu (przy jasnych przesłonach trzeba bardzo dobrze celować).
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
jack napisał/a:
Jak miałeś AF ustawiony (AF S. czy AF C.)?

Niemal zawsze mam AF S. C włączam tylko okazjonalnie.
rbucz napisał/a:
Canon 40d, <...> zdaża mu się nie trafić.

No właśnie też coś kiedyś podobnego wyczytałem. Że szybko, że robi wrażenie prędkością, ale czasem się myli...
Meggido napisał/a:
Miałem też przez moment Sigmę 70-200HSM II no i to było bardzo pewne i szybkie

Ogólnie ma się wrażenie, że rzeczywiscie Sigma jest szybka. Pędzi cichutko po ogniskowych, ale nie bardzo chce się zatrzymać we właściwym miejscu ;-) Przelatuje właściwy punkt AF, wraca, znowu do przodu... a kadr/scena ucieka, zmienia się...
opiszon napisał/a:
z własnych doświadczeń, to mogę powiedzieć, że taki FA 50 f/1.4 przyspieszył na k-7

A bardzo ogólnie jak skomentujesz K-7 pod względem AF? Ale bądź obiektywny ;-) Miałeś może K20D, żeby porownać? Wzrost predkości jest raczej istotny, czy kosmetyczny?
 

boober  Dołączył: 28 Wrz 2009
ja miałem gx20 czyli AF taki jak w k20d. Teraz mam K7. wzrost jest istotny. poza tym wspomaganie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach