stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
[KIEV] alternatywa dla Araxa?
Witam, ostatnio powoli przymierzam się do zakupu średnioformatowego kieva 88 CM. Inne systemy odrzuciłem ze względu albo na format klatki, albo cenę obiektywów. Zostaje ten kiev. Używki nie chcę, bo bez sensu bawić się w naprawy itp. Świetna oferta jest na stronie araxa, zestaw jaki bym chciał wychodzi 495+70=565$. Mam wtedy Kieva 88 CM z MLU i TTLem ze spotem, obiektyw 80/2.8 i 2 dupki.

http://www.araxfoto.com/cameras/arax-cm-mlu/

Ale niedawno znalazłem takie coś:

http://cgi.ebay.pl/Kiev-8...=item5ad6794ceb

Zdaje się, że wszystko to samo. No i napis Kiev a nia Arax ;)

Macie jakieś opinie, co do tego który wybrać? Różnica dosyć znaczna... Ale jak z gwarancją itp? Mają oni jakąś stronę, czy tylko ebay? Bo znaleźć nie mogę:/

Z góry dzięki za odpowiedzi ;)

Pozdrawiam!
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
stereo napisał/a:
Mają oni jakąś stronę, czy tylko ebay? Bo znaleźć nie mogę:/

drugi link z google'a

http://araxfoto.com/
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
Tych to mam ;)

Ale chodzi mi o to co drugie podałem. Grizzly Bear. "grizzly33bear" - nick na ebay.
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
O ile się orientuję, to oryginalne KIEVy nie miały wstępnego podnoszenia lustra (MLU), to dodawał ARAX/Hartblei przy modernizacji. Jeśli jestem w błędzie to poprawcie.
Nie ma takiego modelu w ofercie: http://zavodarsenal.kiev....id=17&Itemid=50
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Jeśli chcesz mieć możliwość wykorzystania niedrogich obiektywów CZJ, polecam uwadze Kieva z mocowaniem PSix.
Ja miałem Arax-60, super maszyna! Podstawowe szkło Arsat 80/2.8 wymiatało. Jedyne co postawiłoby kropkę nad "i", to ew. zrobienie odbitki i przekonanie się, czy faktycznie wymiata, bo jednak skan to skan.. :-)

Co do MLU - to napaliłem się, by też było, ale nie miałem okazji wykorzystać ANI RAZU (aparat używałem 1 rok). Jeśli więc nie jesteś architekturowym maniakiem, a będziesz robił ponad 80% zdjęć ludzi, to na MLU nie patrz - jest to jest, nie ma, to też dobrze.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
a co niby ma wspólnego MLU z architekturą ..?

robię sporo zdjęć różnych 6x7, z architekturą włącznie, czasami używam mlu, czasami nie, naświetlam raz długo raz krótko i jedno wiem na pewno - na statywie MLU lub jego brak ze szkłem poniżej 300mm nie ma żadnego znaczenia.

A do Kieva 300mm to chyba maks jaki da się rozsądnie kupić, nie wspominając o tym że jego lustro jest mikroskopijne ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
guerilla napisał/a:
a co niby ma wspólnego MLU z architekturą ..?

umówmy się że "nic", aby nie offtopować przez 3 strony na tematy technik robienia zdjęć, głębi ostrości, długości czasów, wstrząsów lustra, itp.. ;-)

ale zgodzisz się, że jeszcze mniej ma MLU wspólnego z portretem z ręki?
:-P
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Kosmo napisał/a:

umówmy się że "nic", aby nie offtopować przez 3 strony na tematy technik robienia zdjęć, głębi ostrości, długości czasów, wstrząsów lustra, itp.. ;-)


Mogę się zgodzić tylko z tym, że kilkudziesięcio gramowe lusterko o powierzchni kilkunastu centymetrów kwadratowych (w porywach) nie jest w stanie zatrząść aparatem o wadze powyżej 1kg przypiętym do statywu ważącego 4-5 razy więcej ;-) Wiem co mówię bo mam najstarszego pentaxa 6x7 i odbijam pod powiększalnikiem, więc nic mi nie umyka :-o

Chodzi o to, że to są straszne mity, MLU jest konieczne przy naprawdę długich ogniskowych i/lub słabym statywie. A lustro wali w drodze powrotnej przede wszystkim, jak migawka jest zamknięta ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
guerilla, toć ja nie przeczę, że MLU rzadko jest wykorzystywane - ale perfekcjoniści na pewno korzystają z niego

natomiast mój przekaz właśnie był taki, by nie przejmować się MLU i jak się znajdzie na pokładzie, to ok, ale jak nie, to nie robić z teo kryterium zakupu
ja na początku tak zrobiłem, a potem się okazało, że nie korzystam zeń..
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No dobra, zostawmy temat MLU, każdy lubi coś innego, jedni potrzebują, inni nie :)

Ale jak się przedstawia sprawa z tym drugim linkiem? Ktoś ma jakieś doświadczenia z tym grizzly bearem na ebayu?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
daj sobie spokój z Kievem, kup P 6x7 albo Rolleiflexa, albo cokolwiek co sobie zamarzysz- za 400-500 dolarów spokojnie przebierasz między najlepszymi sprzętami ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
guerilla napisał/a:
daj sobie spokój z Kievem, kup P 6x7 albo Rolleiflexa, albo cokolwiek co sobie zamarzysz- za 400-500 dolarów spokojnie przebierasz między najlepszymi sprzętami ;-)


Na aledrogo licytuje sie teraz Bronica S2A (6x6) z Nikkorem 75mm. Nie wiem czy interesuja cie takie starocie ale w kapitalnym stanie jest. Do tysiaka to bedzie dobra cena.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No tego nie zdążę. Ale przeglądałem trochę bronicy i mamiye 645....raczej przy kievie zostanę. Sprzęt nowy, a dobrze eksploatowany i co jakiś czas do serwisu dawany na pewno trochę pociągnie ;)
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Nowy.. nowy kiev padnie, albo się rozreguluje 3x szybciej niż stary pentax 67. Pomijam kwestię optyki, której do Takumarów daleeekooo.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
radekone napisał/a:

Na aledrogo licytuje sie teraz Bronica S2A (6x6) z Nikkorem 75mm. Nie wiem czy interesuja cie takie starocie ale w kapitalnym stanie jest. Do tysiaka to bedzie dobra cena.

Tysiak to jest dobra cena na SQ-Ai, a nie czterdziestoletni aparat, który nigdy nie słynął z niezawodności. Ale znając realia Allegro, sprzeda się przynajmniej za 1500. :mrgreen:

stereo napisał/a:

Ale przeglądałem trochę bronicy i mamiye 645....raczej przy kievie zostanę. Sprzęt nowy, a dobrze eksploatowany i co jakiś czas do serwisu dawany na pewno trochę pociągnie

Żebyś się nie zdziwił, niektóre „ruski” już z fabryki zepsute wychodziły.
Za tę kasę nie kupiłbym nic ze wschodu, podejrzewam że używana Mamiya czy Bronica wytrzyma dłużej niż nowy Kiev, no i utrata wartości będzie mniej odczuwalna.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
spirit napisał/a:
Tysiak to jest dobra cena na SQ-Ai, a nie czterdziestoletni aparat, który nigdy nie słynął z niezawodności. Ale znając realia Allegro, sprzeda się przynajmniej za 1500. :mrgreen:

Takie sa ceny ebayowe (za sprzet w dobrym stanie) i to przy smiesznie obecnie niskim funcie. W USA niewiele taniej a w Polsce tradycyjnie drozej. S2A to akurat ten jedyny w miare niezawodny z calej serii.
Troche tansze sa Mamiye serii C: tez miodne, nowsze i tez kwadrat.
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
W takim razie co proponujecie, oprócz tego kieva? Chodzi mi coś na kształt 88. Cena do...1500? Niech tak będzie. Raczej kwadrat, ewentualnie 6x4,5, nie więcej, na pewno. A i nie TLR ;) No chyba, że dalmierz z możliwością dokupienia szkła (i to się tyczy też innych systemów) coś w stylu 120 (180) 2.8 . Bo do kieva nie będzie problemu. W sumie arax jest po "odpicowaniu" więc i niezawodny powinien być...

A i pryzmat z pomiarem światła byłby super sprawą! :)

Właśnie przeglądałem ceny bronicy sq-ai. Spoko, za body + szkło 150/4 + 1 dupka płacę około 1200. Samo szkło 80/2.8 to następne tyle. Pryzmat z pomiarem podejrzewam, że tez...:/ więc to raczej odpada. No chyba, że to źle znalezione jest ;)

A o awaryjności kieva nowego...to wyczytane, czy wymacane? Bo też "z tego co czytałem..." tak widziałem. Ale czy na pewno? Czy arax się psuje? O tym nie słyszałem... O awaryjności nowych kievów, też nie (chodzi o te sprawdzone i skalibrowane, jak w aukcji kilka postów wyżej).
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
stereo, pentax 67 albo 645n. 645n ma zaawansowany pomiar światła ze spotem, CW i matrycowym. Body z FA75/2.8 to jakieś 1800zł, 150/3.5 kupisz za ok 400zł - dwa takie mi przeszły koło nosa pod koniec ubiegłego roku ne ebayu i jeden na allegro..
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kiev (Arax) 88 ma kilka newralgicznych punktów: Nieszczelność pomiędzy kasetą a korpusem. Nowy może być szczelny, ale po niedługim czasie nieszczelność się pogłębia. Zawodna migawka. Wykonana jest z cienkiej stalowej(?) folii jak blacha falista. O wiele bardziej niezawodna jest migawka Kieva (araxa) 60. W miarę używania wyciera się tryb korpusu napędzający naciąg w kasecie. W rezultacie intensywnego używania ostatnie ząbki potrafią omykać i aparat nakłada klatki. Nie pomoże tu "dociąganie" jak w P-six lub Kiev 60, bo szlag trafi migawkę (zupełnie inna konstrukcja). Niektóre kasety mają niedokładnie ustawione rolki prowadzące i szpulki, w rezultacie rwie się papier ochronny filmów. Miałem Saluta S, który posiadał wszystkie te wady. Może Araxa dopracowali, ale ziarno niepewności pozostało. Mam teraz Kiewa 60. Kupiłem nowego "od ruskich na bazarku". Używam go już 10. rok (może nie aż tak intensywnie) i nic się nie dzieje.
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
stereo napisał/a:

Właśnie przeglądałem ceny bronicy sq-ai. Spoko, za body + szkło 150/4 + 1 dupka płacę około 1200. Samo szkło 80/2.8 to następne tyle. Pryzmat z pomiarem podejrzewam, że tez...:/ więc to raczej odpada. No chyba, że to źle znalezione jest ;)


Taniej znajdziesz ETRS(i), tyle że jest to 6x4,5. Pryzmat, 150mm, 75mm i 2 dupki to 300-400 funtów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach