H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
monopody?
chce sobie kupić na gwiazdke monopod. Nie statyw, bo zależy mi na wadze, na łatwości i szybkości rozłożenia - w trudnym, górskim terenie gdzie często nie ma miejsca na trzy nogi.
No i mam kilka pytań:
1. czy przy monopodzie realne jest nieporuszenie 1/8-1/16s przy ok. 100mm?
2. na co zwrócić uwage? wiem, że na pewno nie potrzebuje głowicy. no i zalezało by mi żeby był wyższy niż 160 cm.
3. no i może polecicie coś konkretnego i niedrogiego? co warte są te tanie noneimy z alledro?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Gdzieświdziałem patent, jak monopod zrobiony zostałz kijka narciarskiego z najprostszągłowicą. Minimalny koszt, kijek dodatkowo spisywał się podczas spacerów w górach.
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
widziałem też i próbowałem... zdecydowanie odradzam. Pomijając samą konstrukcje kijka, czyli cienki bolec widiowy, albo metalowy na końcu, tendencje do zjeżdżania - To sama nakładka z mocowaniem aparatu, bodaj Hamy, albo JW jest kiepskim patentem. jeżdzi po kiju, kłopotliwie sie to montuje, a do marszu i tak trzeba zdejmować. jednak dodatkowy pod wydaje mi się lepszym rozwiązaniem. szybszym w obsłudze i stabilniejszym, chyba...
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
H.M., odpowiedź na pytanie 1. nie wydaje mi się, ale nie próbowałem. Monopod też się chwieje w czasie trzymanie zdjęcia, on tylko stabilizuje odległość aparatu od ziemi. No chyba że trzymasz super stabilnie i masz aparat z SR ?
 

H.M.  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nie.. ani w MZ-6, ani w DS stabilizacji nie mam ;( super stabilnego chwytu też raczej nie, chyba mieszcze się w średniej krajowej.
no, ale na ile taki pod może pomóc? 2-4 EV?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wypośrodkujmy: 3EV. Podejrzewam, że z monopodem też tyle wyciągniesz.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bronek ma racje, lekko chwieje sie, chyba ze jestes wypoczety, to utrzymasz. Ale w gorach, to wydaje mi sie ciezka sprawa. Szybkie oddechy, itp, nie bedziesz mial stabilnej reki. Ja uzywam monopoda, jak robie wypad w miasto, uzywam tamrona 28-300, to przydaje mi sie. Ale ja jestem wypoczety, mam czas na spokojne przymierzenie sie. Jesli chce robic szybko ujecia, to uzywam statywu. A glowica przydaje sie przy monopodzie, jesli chcesz zrobic zdjecie w pionie. Jesli juz sie zdecydujesz, to polecam Velbon RUP-4, 169cm, 500g.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Gdy wreszcie dostane kadyszke w swoje lapy :evil: to zamierzam wyprobowac monopod razem z SR. Ciekawe czy da sie utrzymac 1s :-) Razem z moim "standardowym", jasnym obiektywem ze stopki moze to dac mozliwosci robienia zdjec w nocy :-o
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Dorzucę swoje trzy grosze, bo używam monopodu od dawna, chociaż rzadko.
Ile razy da się przedłużyć naświetlanie, zależy od tego czy człowiekowi drżą łapki czy nie. Jak jest zmęczony podchodzeniem i oprze się na monopodzie, to niewiele to daje, może 1 działkę. Ale jak jest możliwość wbicia kolca monopodu w ziemię i użycia jeszcze wężyka, to już jest raj. Ale jak wiadomo, w wielu miejscach jest skała, więc trzeba się bawić w obkładanie kamieniami monopodu i to już nie zawsze chce się bawić.

Druka sprawa to głowica - nieprawdą jest, że jest niepotrzebna. Pierwszy rok nie używałem głowicy a jak już ją miałem, to dziwiłem się, jak można używać monopod bez...

Reasumując:
H.M. napisał/a:
1. czy przy monopodzie realne jest nieporuszenie 1/8-1/16s przy ok. 100mm?
2. na co zwrócić uwage? wiem, że na pewno nie potrzebuje głowicy. no i zalezało by mi żeby był wyższy niż 160 cm.
3. no i może polecicie coś konkretnego i niedrogiego? co warte są te tanie noneimy z alledro?


ad. 1 - 1/10s przy 200mm to jest realne - ćwiczyłem.
ad. 2 - monopod nie powinien być niższy (po rozłożeniu) niż wysokość od ziemi do poziomiu Twoich oczu, wystarczą trzy segmenty, sprawdź czy można dokupić kolec )jeżeli nie ma w zestawie), gumową końcówkę
ad. 3 - tanie noname'y z allegro są nic nie warte, używałem doraźnie pożyczonych monopodów i polecam wydać więcej i mieć spokój. Ja używam od kilku lat Manfrotto 434B z głowicą 234RC i z kilkoma szybkozłączkami. To polecam.

Jakby co, pytaj, tylko nie zawsze jestem dostępny w necie.
 
Krzychooo  Dołączył: 16 Gru 2006
Kupiłem kiedyś monopod Manfrotto 479B z głowicą 234RC do kamery,
ale kamera poszła na bok, a okazało się, że noga dobrze sprawuje
się w różnych sytuacjach z aparatem.
Robiłem wtedy głównie w górach slajdy szkłami do 400mm i powiem,
że przy 400mm to już loteria, ale na pewno nie zrobiłbym wielu
prawie ostrych zdjęć gdyby nie ta noga.
Poza stabilizacją w pionie (oczywiste) poprawia stateczność na boki,
ale nie zapewni braku drżenia zwłaszcza dłuższego szkła góra-dół.
Sprawa oddechu i bicia serca (tętna) dokłada swoje zawsze.

Podsumowując - warto mieć dobry (stabilny) monopod, ale...
trzeba go nosić ze sobą. :-/
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
odkopię temat, bo mam pytanie odnośnie monopodu

jaka wysokość będzie odpowiednia dla wzrostu 186cm :?:

taki (max 173cm po rozłożeniu) http://jabbafoto.pl/opis/241856/benro-mp-96.html będzie ok, czy może interesować się czymś wyższym, typu Benro MP-98 :?:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
186-wysokość body do wizjera-wysokość głowicy+ 5cm na zapas.
 

flying  Dołączył: 13 Sie 2007
185 cm wzrostu ,Manfrotto 679B z głowicą kulową +tele na mocowaniu statywowym i jeszcze nie korzystałem z max długości,zawsze po rozłożeniu skracam nieco.
Spojrzałem ,ten mój ma 157cm max,więc sporo mniej od tego z linka,dla mnie jest ok jak najbardziej.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
185 cm wzrostu ,Manfrotto 679B z głowicą kulową +tele na mocowaniu statywowym i jeszcze nie korzystałem z max długości,zawsze po rozłożeniu skracam nieco.
Spojrzałem ,ten mój ma 157cm max,więc sporo mniej od tego z linka,dla mnie jest ok jak najbardziej.

cenna uwaga :-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ja mam 434B. Ma 164 cm i jest dla mnie trochę za niski, ale się przyzwyczaiłem przez tyle lat...
Gdzieś czytałem, że wysokość monopodu oblicza się tak:
wysokość oczu minus 5cm na głowicę, minus 5cm na body plus 5cm na wbicie w ziemię.
U mnie wychodzi 172-5-5+5=167cm. I faktycznie, jak pisałem, trochę mi brakuje...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
czyli w teorii mógłby być te 5cm niższy niż poziom moich oczu, czyli nie musi mieć więcej niż 175cm

hmm, ten Benro ma 173 - głupio jakby 2cm brakowało
no ale ja się sam mierzyłem teraz, to mogę mieć w innym miejscu poziom oczu ;-)

 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Myślę, że da się z tym żyć. Zresztą, możesz przy okazji będąc w okolicy Gorzowa, umówić się ze mną, pożyczyć i poćwiczyć. Będziesz miał odniesienie.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
fotonyf napisał/a:
Zresztą, możesz przy okazji będąc w okolicy Gorzowa, umówić się ze mną, pożyczyć i poćwiczyć.

ech, ciężko będzie - będę na święta, ale to odpada, a potem to nie wiem jeszcze kiedy - pewnie się skończy na tym, ze pójdę do jakiegoś sklepu i poćwiczę z monopodem o podobnej wysokości :-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
W sklepie to nie to samo.

Jakby co - daj znać.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
fotonyf napisał/a:
Jakby co - daj znać.

ok, będę pamiętał w razie czego, jakbym się jeszcze nie zdecydował

na razie dziękuję serdecznie za pomoc, jak Kasia wróci z pracy, to mnie dokładnie obmierzy :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach