kot  Dołączyła: 07 Mar 2010
Nie mogę odtworzyć danych z karty SD
Ratunku ;(
Miałam aparat rozładowany, więc nie czekając aż się akumulator naładuje, użyłam mojego urządzenia wielofunkcyjnego jako czytnika karty SD(zresztą nie pierwszy raz). Wgrałam część na dysk twardy komputera, wyłączyłam na jakiś czas urządzenie.
Przed chwilą chciałam dokończyć dzieła a tu klapa...wyskakuje komunikat o propozycji sformatowania karty i nijak nie mogę dojść do danych.
To samo się dzieje jak ją włożę kartę do aparatu.
Czy jest jakaś możliwość/szansa na dojście do danych zapisanych na karcie?
A takie ładne zdjęcia tam były. Głupi Epson :lol:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Najprostszy sposób - spróbuj na innym komputerze, najlepiej z Linuksem.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:idea:
kot napisał/a:
Czy jest jakaś możliwość/szansa na dojście do danych zapisanych na karcie
jest taka możliwośc :!: ale najpierw zrób jak radzi dsk,
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Miałem tak z twardym dyskiem. Żaden komputer nie chciał go odczytać. Sformatowałem go i użyłem programu Digital Image Recovery. Odzyskałem zdjęcia.
 
tadeuszd2  Dołączył: 06 Gru 2009
odzysk danych
Program nazywa sie Digital Image Recovery,jest free i działa.Pare razy udało mi sie odzyskac dane.Jest na takiej śmiesznej stronie"dobreprogramy" i mozna go pobrać.
 

kot  Dołączyła: 07 Mar 2010
Próbowałam na Linuksie LiveCD i nie dało się odtworzyć dysku więc wina chyba niestety leży po stronie karty pamięci. Jeszcze spróbuje u znajomych, ale coś wątpię że mi się uda...
Ostatecznie spróbuję jak mi radziliście z formatem i tym programem.
Z tym że na stronie napisano, że odzyskuje pliki graficzne i nie było mowy o RAWach
Pytam żeby się upewnić bo większość zdjęć mam właśnie w tym formacie
Kartę mam niby dobrej firmy(SanDisk) i nie traktowałam jej po macoszemu, a tu wyskakuje mi komunikat że 'plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny'

Aha, i przepraszam za mój wczorajszy chaotyczny post. Byłam przerażona nagłą utratą danych ;-)
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Dane same z siebie nie znikną z tej karty, trzeba tylko się z nią ostrożnie obchodzić aby nie nadpisać na niej danych tak że trzeba dwa razy przemyśleć każdą decyzję.
Pod Linuksem to próbowałaś z konsoli montować kartę czy automatycznie, jakieś komendy pokazywał?
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
kot napisał/a:
na stronie napisano, że odzyskuje pliki graficzne i nie było mowy o RAWach

Odzyskiwałem kiedyś RAWowe dane.
Dało radę, bo RAWy były podobne (strukturą) do TIFF i program odzyskujący tak je ponazywał.
Wystarczyło tylko zmienić rozszerzenie nazwy na PEF.

Powodzenia.

M.

PS
był już podobny wątek:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=29754
 

kot  Dołączyła: 07 Mar 2010
k33l napisał/a:
Dane same z siebie nie znikną z tej karty, trzeba tylko się z nią ostrożnie obchodzić aby nie nadpisać na niej danych tak że trzeba dwa razy przemyśleć każdą decyzję.
Pod Linuksem to próbowałaś z konsoli montować kartę czy automatycznie, jakieś komendy pokazywał?


Wszystko automatycznie. Nic szczególnego nie pokazywał poza tym że nie można zamontować urządzenia. Kiedyś byłam bardziej obyta w tym wszystkim, teraz jestem niedzielnym Linuksowcem

@MixerB
Dzięki. Uspokoiłeś mnie
Faktycznie, był. Jedak wyszukiwarka mi niczego konkretnego nie wypluła.
W dodatku byłam zdezorientowana i trudno mi było nakreślić problem
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Zawsze można posiłkować się dd i zrobić kopię bit-bit na dysku i w razie pomyłki przywrócić zawartość na inną kartę i próbować od nowa. Co do odzyskiwania danych to jest wiele programów które odczytują pliki wszelkiego typu nie tylko specjalizujące się w obrazach.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Miałem kiedyś problem deko podobny. Karta Kingston SD 4 GB (nie SCHC) - dostałem ją w prezencie. Sprawdzane z K10/20/7 + WinXP. W aparacie wsio si, "po kabelku" można zdjecia normalnie zrzucać. Po włożeniu do czytnika i podpięciu do kompa widać niby katalogi i pliki, ale przy próbie kopiowania wyskakuje komunikat o niesformatowaniu karty i proces się zwiesza (karta dla kompa "znika"). Za każdym razem. Moje podejrzenie - AFAIK standard SD przewiduje max 2GB pojemności - 4GB nie musi byś w 100% kompatybilne. Stąd "nowy" standard SDHC. Aparat sobie poradził, komp zgłupiał. Odniosłem do sklepu i wymieniłem na podobną ale SDHC. Problemy się skończyły.
 

kot  Dołączyła: 07 Mar 2010
Przetestowałam, powtykałam tu i ówdzie tę kartę. Kupiłam czytnik USB - też nic. Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny - ten komunikat śni mi się nocami :lol:

Czyli chyba pozostaje format
Jest jeszcze jedna rzecz. Gdy restartuje komputer z podłączoną kartą komputer ma ochotę sprawdzić spójność danych na niej i naprawić problem.
Kusi mnie żeby to zrobić, jednak w razie czego mogę stracić dane i format wraz z 'Digital Image Recovery' nie pomoże bo pliki będą już nadpisane

Co o tym sądzicie?
Przepraszam za moje upierdlistwo. Dmucham i chucham na wszystko bo nie chce czegoś zepsuć
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
skoro tak to format i próba odzyskania plików :arrow: :arrow: Image Recovery' zrobiłem tak i wyszło ale karta byla sprawna :idea: :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu zapewne też jest sprawna tylko wystąpił jakiś błąd w tablicy partycji.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
:-B czy można podzielić karte pamięci na partycje. jak :?:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Można programem do partycjonowania obsługującym pamięci flash.
 

kot  Dołączyła: 07 Mar 2010
Ten program naprawdę działa! Problem w tym że ostatnio nie mam mózgu i zrobiłam jedno zdjęcie po sformatowaniu owej karty. Jako miejsce zapisu odzyskanych danych ustawiłam tę nieszczęsną kartę i wszystie pliki były tym zrobionym zdjęciem, z tym że każdy z inną nazwą :lol:
Cóż, pogodziłam się ze stratą, część zdjęć mam. W dodatku zorbiłam od tego czasu troche dobrych zdjęć i na przyszłość wiem jak radzić sobie z tym problemem

Niechaj ten wątek będzie przestrogą i wskazówką dla potomnych

Dzięki za wszystko :-B

[ Dodano: 2010-05-17, 23:08 ]
To znowu ja...
Niestety znowu mam problem, z tym że tyczy się on innej, starej karty którą czasowo używałam
Włożyłam ją do któryś raz z kolei czytnika USB żeby obejrzeć zdjęcia i oto co mi się pojawiło zamiast plików PEF
Zarówno w tym, jak i innym katalogu to samo, czyli dziwny plik o pojemności większej niż sama karta(1GB)
Zachowały się jedynie dwa, na dodatek marne RAWy ze 'środkowego folderu)

O co chodzi, w czym błąd? Na pewno ktoś jeszcze miał z tym problem, więc czekam na rady jak się tego ustrzec bo teraz naprawdę jestem wkurzona

[ Dodano: 2010-05-17, 23:15 ]
O,
 

ursz  Dołączyła: 02 Mar 2011
Witam,
niedawno skasowałam ważne dla mnie zdjecia z karty SD zapisywałam je w DNG+JPG
zależy mi oczywiście na rawach...
na karcie niestety jest już kilka nowych zdjęć

po przeczytaniu wątku zastanawiam się, czy:
1. Digital Image Recovery będzie programem, którego szukam (sprobowałam już 2 innych, których nazw nie pamietam ale odzyskałam z ich pomocą często mocno "poszatkowane" jpgi i tify o dziwnie małych lub wielkich rozmiarach, które wydają się być szarą płaszczyzną)
2. czy przed próbą odzyskania ich powinnam kartę formatować?

ja jestem naprawdę zielona :P
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
ursz napisał/a:
2. czy przed próbą odzyskania ich powinnam kartę formatować?
w żadnym wypadku.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Może być ciężko, po twoim opisie można przypuszczać, że pliki są pofragmentowane i odrębne części fizycznie nie są zapisane w tym samym miejscu na karcie. W indeksie (który jest usuwany wraz z usunięciem zdjęcia, lub podczas formatowania) zapisane jest gdzie, który kawałek leży, komputer łączy te części (bo wie które) i powstaje obrazek. Najlepiej odzyskuje się zdjęcia gdy na pierwotnie pustej karcie fotki są zapisywane po kolei bez usuwania jakiejkolwiek już zrobionej. Wtedy nie są dzielone na kawałki i program ma o wiele łatwiej.

To tylko przypuszczenia, ale tak mi na logikę wychodzi, pozdrawiam i życzę powodzenia!
Niektóre programy potrafią zdziałać cuda arcymagiczne, wiec się nie poddawaj :-B

Niektórzy polecają "szybkie formatowanie" kiedyś odzyskiwałem fotki i nie było różnicy przed i po szybkim formatowaniu. Widać program nie brał indeksów w ogóle pod uwagę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach