guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ORWO Chrom UK17
halo!
znalazłem cztery rolki. przeterminowane 17 lat dokładnie.
robię pierwszą na próbę, każdą fotke z braketingiem +1,2,3
iso ustawiłem 40 takie jak napisane.

czy jest szansa wywołać to jako slajd czy lepiej się nie p* i wołać jako crossa?
(bo generalnie nie uśmiecha mi się wysyłanie tego gdziekolwiek w polskę żeby się okazało że jest do wyrzucenia:))

ktoś ma jakieś doświadczenia czy efekty ciekawe?
pozdrawiam
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miałem przeterminowany o 10 lat slajd Chrome Polaroida. Fakt, że był trzymany w lodówce. ALe to jednak slajd. I w efekcie miał jedynie lekko purpurową dominatę - do usunięcia podczas skanowania, oraz nie do końca rewelacyjną ostrość. Poza tym bez zastrzeżeń.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Miałem przeterminowany o 10 lat slajd Chrome Polaroida. Fakt, że był trzymany w lodówce. ALe to jednak slajd. I w efekcie miał jedynie lekko purpurową dominatę - do usunięcia podczas skanowania, oraz nie do końca rewelacyjną ostrość. Poza tym bez zastrzeżeń.


znaczy, że te orwo chromy w procesie E-6 się wywołają spokojnie?
myślałem,że może kiedyś był u nas jakiś inny smieszny proces chemiczny ;)
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
guerilla napisał/a:

znaczy, że te orwo chromy w procesie E-6 się wywołają spokojnie?
myślałem,że może kiedyś był u nas jakiś inny smieszny proces chemiczny ;)


No właśnie ztcw do orwo, fotoncolorów itp. dawnych wynalazków był inny proces, być może trochę podobny do współczesnych procesów e-6 i c-41 ale na pewno robiony w niższej temperaturze. Nic Ci z tych filmów nie wyjdzie w e-6.

Poczytaj to: http://canon-board.info/showthread.php?t=14423
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ClicoFantastico napisał/a:
guerilla napisał/a:

znaczy, że te orwo chromy w procesie E-6 się wywołają spokojnie?
myślałem,że może kiedyś był u nas jakiś inny smieszny proces chemiczny ;)


No właśnie ztcw do orwo, fotoncolorów itp. dawnych wynalazków był inny proces, być może trochę podobny do współczesnych procesów e-6 i c-41 ale na pewno robiony w niższej temperaturze. Nic Ci z tych filmów nie wyjdzie w e-6.

Poczytaj to: http://canon-board.info/showthread.php?t=14423


dzięki za linka,ale tam jest opisane robienie Orwo Color'u czyli negatywu kolorowego a ja mam slajdy :)
 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
guerilla napisał/a:

dzięki za linka,ale tam jest opisane robienie Orwo Color'u czyli negatywu kolorowego a ja mam slajdy :)


Przeczytaj cały wątek. W skrócie wynika z niego że:

a. Nie da się starych orwo wołać we współczesnych labach (ze slajdami będzie to samo, patrz punkt c)
b. Gościu zaniósł ten negatyw do sklepu czarno-białe.pl, gdzie mu to wywołali ręcznie i nawet nieźle wyszło :).


c. Właśnie mi się przypomniało że mam taką ksiażkę "Fotografia - technika i technologia", sprzed chyba 30 lat i tam jest opis wołania slajdów orwochrom. Przypomniało mi się to dlatego, że cała ksiażka wydrukowana jest czarno biało, a tabelki dotyczące slajdów są kolorowe :-) na takiej jakby wklejce, więc mi utkwiły w pamięci.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
W dawnych czasach,gdy po okolicy kicały dinozaury :-D ,a w sklepach Foto-Optyki raz na miesiac "rzucali" Orwo-colory i Orwo-chromy,zdzrzyło mi sie "popelnić" kilka chromów.Efekt był średni; zażółcone albo przepalone(to akurat moje "dzieło").Prawdopodobnie zostały żle wywołane,stąd zażółcenia.Do tego ostrość nie powalała(nie tylko z powodu optyki-ta sama optyka na Agfie wypadała lepiej).Wydaje mi się,że lepiej zakupic nowa i pewną rolke filmu za równowartość wywołania tego "cuda".
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
znaczy, że te orwo chromy w procesie E-6 się wywołają spokojnie?


NIE! I do tego spapraja chemie labowi - uwazaj...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
alkos napisał/a:
guerilla napisał/a:
znaczy, że te orwo chromy w procesie E-6 się wywołają spokojnie?


NIE! I do tego spapraja chemie labowi - uwazaj...


chyba wyjmę je z kasetek, schowam do pudełka po filmie wszystkie, a w te pudełeczka nakręce sobie polypana do końca :)

a orwo do lodówki i może kiedyś.nie chce mi się bawić w wysyłkę do wawy i 15pln za wywołanie jednej rolki
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Tak cós mi się w bańce ćwiarzy, że były 2 rodzaje ORWO-chromów UT i UK. Pierwsze miały kartoniki z zielonymi elementami, a UK z czerwonymi lub różowymi ( na kasetach też). No i te UK były z założenia do fotografowania przy świetle sztucznym więc w przypadku robienia zdjęć na dworze dawały jakiś taki paskudny zafarb o czym swego czasu się boleśnie przekonałem :-|
Nie jestem przekonany, czy to się da ładnie w późniejszej obróbce po zeskanowaniu poprawić. Więc osobiście te filmy potraktowałbym jako egzemplarze muzealne albo wyrzucił, tak żeby nie kusiły i aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

A ponieważ tak mnie wzięło na wspominki, to napiszę, że początkowo robiłem sobie slajdy na ORWO COLOR, po przejściu na ORWO CHROM kolorki mnie zachwyciły, ale tylko do momentu jak sobie obejrzałem slajdy popełnione na jakimś chromie KODAKA. I tu dopiero kopareczka opadła, bo to była naprawdę spora różnica wizualna.
I od tego czasu przerzuciłem się na "BLACK & WHITE", mam na myśli gatunek whisky - z rozpaczy . . . . .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach