matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Dobra teraz ja się dopiszę :-/ Problem podobny, ale nieco innej natury. Aparat działa, film przewija, ale jak wkładam nowy ładunek licznik nie rusza, filmu nie naciąga do 1 klatki. Ostatnią rolkę robiłem 3 tyg temu i było cacy, zrobiłem 6 rolek i wszystko było dobrze. Dzisiaj zmarnowałem rolkę fomy400 na próbach zdziałania czegoś i już nic nie wiem. Obstawiam, że to coś z kasetą, bo jak wcisnę cycek po prawej stronie dziury na kasetę to pokazuje 0 na liczniku. Jak wsadzę film, przewija go, ale nie liczy klatek i po kilku/kilkunastu klatkach przewija rolkę i wyświetla end.

Skąd body wie, że jest założony film?

Co za dzień :-/ :-/ :-/

Aaa.. dodam, że od miesiąca co jakiś czas mrugnął mi wskaźnik baterii. Wrzuciłem je do ładowania, ale walczyłem z nim tak długo i ciągle zwijają film bez problemu więc raczej nie to :-(

[ Dodano: 2009-09-22, 19:46 ]
Jest postęp, zakleiłem z lewej miedziany styk, wszystko wróciło do normy. Ki diabeł? Odkleiłem i znowu pokazuje 0 na starcie, ale po jednej klatce zwija film. :-?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
musze zobaczyc jak wyglada moja kaseta. Tylko, ze w kasete zajrze, bo mam zapasowa, a w korpus nie, bo mam tam provie.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
tref, mogę porobić zdjęcia środka, ale tam nic ciekawego nie ma.. Po prawej są dwa plastikowe cosie wciskane przez kasetę dokładnie w miejscach gdzie kaseta ma metalowe kółeczka, z lewej jest metalowy (chyba miedź) coś wciskany przez metalowy i też wyglądający na miedziany styk w kasecie. Dla mnie zagadką nr jeden jest skąd body wie, że w kasecie jest załadowany film. Drugą to dlaczego po zaklejeniu czegoś co nie powinno być zaklejone, działa...

[ Dodano: 2009-09-22, 20:11 ]
Jedną odpowiedź mam. Body wie kiedy jest film własnie z tego miedzianego styku. Zakleiłem go i aparat śmiga, ale jak włożę kasetę bez filmu też pokazuje 0, przewija i mruga mi E - źle założony film. Teraz zagadka. Skąd styk wie, że jest film :->

I uff.. z aparatem wszystko ok..

[ Dodano: 2009-09-30, 14:48 ]
Problem rozwiązany. Coś mnie tknęło i założyłem inny film. Wszystko wróciło do normy. Wygląda na to, że foma 400 nie przerywa obwodu między kasetą, a body :shock: :shock: :shock:
 

Arkad  Dołączył: 27 Maj 2010
Witam ! Mam na imię Arek albo z rosyjska Arkad. Zaregistrowałem się tutaj wczoraj ponieważ od wczoraj jestem posiadaczem Pentaxa 645 ! I mam niestety na początek pytanie-problem :?: :idea: związany z Pentaxa'em ..... :!: :->
Jak wspomniałem na początku mam ten sprzęt od wczoraj i go sobie tak w rękach jego "molestuję" ale rzuciło mi się na oko kiedy próbuje ustawiać migawkę to tylko mogę ustawić wartości na 1/60s ,1/1000 i B :!: :-? Czy to wada :?: :!: Czy coś robię nie tak jak się powinno?! Bardzo bym prosił o poradę co do wyżej wymienionego ?! (Próbowałem dany problem szukać na forum ale zdecydowałem się na mój pierwszy post ponieważ Pentax nie może leżeć odłogiem :!: a klisze w lodówce Rollei superpany 200 aż rwą się do walki! Dziękuję z góry za poradę ! Arkad :-D
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Nie mam wprawdzie 645 ale podobnie dzieje się w starych małoobrazkowych aparatach jak się im kończą baterie - działają wtedy tylko czasy wyzwalane czysto mechanicznie (zazwyczaj właśnie tryb B i czas synchronizacji z błyskiem - 1/60s w 645). Jak baterie są nowe to nie mam innego pomysłu.
 

Arkad  Dołączył: 27 Maj 2010
Witaj ! Baterie dałem nowe właśnie ! To mój nowy nabytek więc mu zasilania nie załowałem!
Hy co u diabła z nim być może?! :evil:

[ Dodano: 2010-05-29, 13:07 ]
CD ........ Poszedłem do sklepu i kupiłem nawet nowe baterie i przeczyściłem wszystkie styki raz jeszcze i nadal to samo Hmmm ..... A może jak bym mu nałożył rolkę to "ożyją" inne funkcje ?!???!!! :?: :!: :idea: :-x .......(na początku pokazywał wszystkie wartości bez filmu,a teraz coś się zbiesił ?! )
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Arkad, takie działanie aparatu nie jest normalne. Nie wiem jaką masz wersję (645, 645n, 645nII), ale działa to tak:

1) A na obiektywie - A na korpusie - pełen automat
2) A na obiektywie - dowolne czasy na korpusie - priorytet czasu
3) Dowolna przysłona na obiektywie - A na korpusie - priorytet przysłony
4) Dowolna przysłona na obiektywie - dowolne czasy na korpusie - pełen manual

Bez kliszy pomiar działa normalnie (przynajmniej w 645n).

Napisz proszę, jaka obiektyw podpinasz? To może okazać się istotą sprawy - LS?

Podobnie jak piotrecius, stawiam jednak na problem z zasilaniem.
 

Arkad  Dołączył: 27 Maj 2010
Cześć Tref! Dzięki za odp! Mam pentaxa 645 zwykłego a obiektyw to smc pentax-a 75mm!
Baterie nóweczki i styki przeczyszczone !
Żaróweczka działa
Mechanizm strzela bez kasety (ale to norma)
Widać tylko wartości 1/1000 1/250 ale od razu przeskakuje na 1/1000s
Widać program F ale też odrazu przeskakuje na 1/1000!
Pozdrawiam Arkad

[ Dodano: 2010-05-30, 13:30 ]
...........a mogę nastawić jeszcze na 1/60 i się ta wartość "trzyma"
reszta wartości czyli widnieje jako M 1/1000 M 1/250(ale wraca od razu na M 1/1000)
Migawka strzela z pięknym pentaxowym dżwiękiem! ......(bez kasety-kasete mam 120)
No tak to mi "ustrojstwo" działa!........

[ Dodano: 2010-05-30, 13:51 ]
"bateryjki są nówki i nawet jeszcze raz kupowałem inny zestaw bo może baterie były może jakieś no "stare" ale z drugą 6-tką też tak jest!"
A co to za plastykowa zaślepka u spodu ?! Czy tam nie znajduję się jakaś litówka zegarkowa?!

[ Dodano: 2010-05-30, 14:00 ]
.....reszte wartości jak iso ustawia dobrze i ustawia też bez problemu +/- Ef .Włącza i wyłącza led-a w wizjerze ! hmmmmm :cry: :?: :?: :!: :-/
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Oj nie wiem czy nie lepiej będzie jak rzuci na niego okiem jakiś sprawdzony fachowiec.
Mamy tutaj wątek, w którym polecamy dobre serwisy.
 

Arkad  Dołączył: 27 Maj 2010
Dzięki Piotrecius za linki ! No cholinder ! To pewnie mi chyba jeszcze do biznesu przyjdzie dobecalować ! :evil: A niby miał być sprawniutki -wygląda cacusio !

[ Dodano: 2010-05-30, 15:37 ]
Z tego com się w piątek dowiadywał już to ten gość z Gdyni to będzie w poniedziałek ! To się zapytam ile ze mnie być może za naprawę ! (jeszcze w ostateczności to mu zaraz do "piekarnika" nałożę Rolleija?! (może pomoże to?! )

[ Dodano: 2010-05-30, 23:08 ]
.....Pentax 645 ożył po włożeniu filmu !!! Więc tematu nie ma ! Dobrze działa tak jak powinien i nie trza żadnych serwisów poszukiwać ! :-D Ruszył "skurczybyk" z kopyta po ch....... - fest :!: :!: :!: :!: :evilsmile: :-D :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Arkad, to ciekawe co piszesz!!! Czyli jest ten sam numer co z LXem - bez filmu nie igrajet. Nie wiedziałem, że to dotyczy także wersji 645! W 645N wszystko smiga takze bez filmu, zresztą jeszcze sprawdzę, jak skoncze rolke.
 

Arkad  Dołączył: 27 Maj 2010
Hej Tref! Wkitrałem film do "piekarnika " i ożył ! No zaciągnął film z przyjemnym dla ucha "fiuuu" ! :-) :-D :!: ! Wszystkimi funkcjami mogę się tera bawić..... wsio wporiadke s nim!
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Skoro film w "piekarniku", to teraz leć oglądać "kino domowe" w wizjerze :-D

Cieszę się, udanych zdjęć.
 

Arkad  Dołączył: 27 Maj 2010
Dzięli Tref! Pooglądam pewnie ! ;-) (taki duży jest że może by zmieścił się do niego jakiś VHS?!) :!: ( fajne ma "klaśnięcie"! )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach