Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Korpusy analogwe i wizjery
Na poczatku chcialbym was przywitac, jest to moj chyba pierwszy raz kiedy sie tutaj odzywam. Czytuje to forum od czasu jakiegos i chcialbym wejsc w swiat pentax-a :D.

Chcialbym kupic body analogowe, jednak wiem, ze nastawiony raczej jestem na manualne szkla, choc af rowniez chcialbym miec. I teraz pada pytanie, czy taki z1p, ktory posiada pewne unikalne funkcje na ktorych bardzo mi zalerzy, czy ma duzy jasny fajny wizjer, ktory ulatwi mi ustawianie ostrosci na szklach manualnych? Czy mozna latwo na jego matowce ustawiac ostrosc?

Drugie pytanie troche z innej beczki...
Czy to prawda ze z1p czesto peka obudowa przy baterii ?

I ostatnie pytanie:
Za ile mozna dostac z1p? Jaka kwota jest cena uczciwa za to body?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi.

Ps. Jesli chce ktos sprzedac z1p to jestem chetny :)
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
tez sie nim interesowalem, ostatnio na allegro (1. 811zl, 2. 550zl):
http://www.allegro.pl/ite...x_28_80_af.html
http://www.allegro.pl/ite...ntax_pz_1p.html
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Re: Korpusy analogwe i wizjery
Pemigan napisał/a:
Na poczatku chcialbym was przywitac, jest to moj chyba pierwszy raz kiedy się tutaj odzywam. Czytuje to forum od czasu jakiegos i chcialbym wejsc w swiat pentax-a :D.

Milo nam :-)

Cytat
Chcialbym kupic body analogowe, jednak wiem, ze nastawiony raczej jestem na manualne szkla, choc af rowniez chcialbym miec. I teraz pada pytanie, czy taki z1p, ktory posiada pewne unikalne funkcje na ktorych bardzo mi zalerzy, czy ma duzy jasny fajny wizjer, ktory ulatwi mi ustawianie ostrosci na szklach manualnych? Czy mozna latwo na jego matowce ustawiac ostrosc?

Wszystkie Pentaxy maja dobre matowki do recznego ostrzenia ;-) No ale OK, Z1P ma spore jak na AF powiekszenie i ostrzy sie lepiej niz w niektorych innych wizjerach :mrgreen:

Cytat
Drugie pytanie troche z innej beczki...
Czy to prawda ze z1p czesto peka obudowa przy baterii ?

To normalka w Z1P, jeszcze nie widzialem uzywanej sztuki bez tej wady ;-) Ale to w niczym nie przeszkadza, zatrzask pokrywy baterii trzyma sie na wewnetrznym szkielecie, ktory to nie peka.

Cytat
I ostatnie pytanie:
Za ile mozna dostac z1p? Jaka kwota jest cena uczciwa za to body?

Okolo 600-700 zl za korpus w dobrym stanie.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
To normalka w Z1P, jeszcze nie widzialem uzywanej sztuki bez tej wady

Wiesz co? Mój nie ma. Być może jest to spowodowane tym, że mam to body z gripem.

Generalnie Z-1p to korpus, przy którym człowiekowi się nie nudzi. Osobiście cały czas czekam na cyfrową ściankę do niego ;-)
A tak poza tym, to vitaj Pemigan.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Wiesz co? Mój nie ma. Być może jest to spowodowane tym, że mam to body z gripem.

Fakt, te co spotkalem na swojej drodze nie mialy grypy ;-)

Cytat
Generalnie Z-1p to korpus, przy którym człowiekowi się nie nudzi.

Ma wszystko co trzeba w analogwej fotografii. Nie jest idealny, ale pokazcie i korpus idealny ;-) Moze i wolalbym MZ-Sa, ale jako, ze mnie nie stac, to poprzestalem na Z1P i jestem zadowolony. Ostatnio przy nocnych zdjeciach przydalo sie bardzo odliczanie czasu w trybie B ;-)

Cytat
Osobiście cały czas czekam na cyfrową ściankę do niego ;-)

A ta cyfrowa scianka bedzie pewnie K10D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Pemigan napisał/a:
Na poczatku chcialbym was przywitac, jest to moj chyba pierwszy raz kiedy się tutaj odzywam. Czytuje to forum od czasu jakiegos i chcialbym wejsc w swiat pentax-a :D.


Witaj, witaj - milo nam:-)

Pzdr
Spinner
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Yhym mz-s tez wyglada na bardzo ciekwe body :) co prawda z opisu, ktory znalazlem wyglada na to ze ubozszy niz z1p, ale nadal ciekawy. Nie ma jednak podnoszenia wstepnego lustra :(

A jak uszeregowac te topowe body analogowe pentaxa pod wzgledem wygody i jakosci wizjerow - ustawiania ostrosci w szklach mf?

Ostatnio kumpel kupil nikona d200 i kompletnie wizjer mi sie nie podobal. Mala ciemna dziurka z fatalnie umiejscowionymi informacjami.

W z1p w wyswietlaczu jest drabinka ?

Dzieki za informacje :)

Ps. zapomnialem zapytac, czy ktorykolwiek aparat pentaxa ma taka fajna opcje, ze jesli przyjdzie mi do glowy zmiana filmu przed zrobieniem tych 36 klatek to moge zwinac a potem w przyszlosci rozwinac klisze do miejsca gdzie skonczylem?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
Yhym mz-s tez wyglada na bardzo ciekwe body :) co prawda z opisu, ktory znalazlem wyglada na to ze ubozszy niz z1p, ale nadal ciekawy. Nie ma jednak podnoszenia wstepnego lustra :(

MZ-S ma wstepne podnoszenie lustra zrealizowane w identyczny sposob jak w Z-1P - czyli z 2 sek. samowyzwalaczem. Generalnie to dwa rozne korpusy, to jak porownywanie jablek do pomaranczy - dla jednego lepiej sprawdzi sie MZ-S, dla drugiego Z-1P ;-)

Cytat
A jak uszeregowac te topowe body analogowe pentaxa pod wzgledem wygody i jakosci wizjerow - ustawiania ostrosci w szklach mf?

Moim zdaniem sa dosc podobne. MZ-S ma wyzszy punkt oczny, czyli latwiej objac caly obraz ze wskazaniami - wazne szczegolnie dla okularnikow :-)

Cytat
W z1p w wyswietlaczu jest drabinka ?

Tak.

Cytat
Ps. zapomnialem zapytac, czy ktorykolwiek aparat pentaxa ma taka fajna opcje, ze jesli przyjdzie mi do glowy zmiana filmu przed zrobieniem tych 36 klatek to moge zwinac a potem w przyszlosci rozwinac klisze do miejsca gdzie skonczylem?

To ma jedynie MZ-S. W pozostalych trzeba "wypstrykac" sobie tyle klatek ile trzeba.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
Ostatnio kumpel kupil nikona d200 i kompletnie wizjer mi się nie podobal. Mala ciemna dziurka z fatalnie umiejscowionymi informacjami.


Dziwne - ja ostatnio miałem okazję zrobic parę zdjęć własnie D200 z 18-70/3.5-4.5 i byłem bardzo mile zaskoczony wizjerem, szczególnie po tym co widziałem w D70. Duży, jasny, porównywalny z moim deesem, myślę nawet, że niewiele ustępujący Z1p. Dobrze mi się ostrzyło manualnie, dzięki ziarnistej matówce, takiej samej jaką widziałem w N***** 90X.
Co do rozmieszczenia informacji w wizjerze, to się nie wypowiem, bo nie pamiętam.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Dziwne - ja ostatnio miałem okazję zrobic parę zdjęć własnie D200 z 18-70/3.5-4.5 i byłem bardzo mile zaskoczony wizjerem, szczególnie po tym co widziałem w D70. Duży, jasny, porównywalny z moim deesem, myślę nawet, że niewiele ustępujący Z1p. Dobrze mi się ostrzyło manualnie, dzięki ziarnistej matówce, takiej samej jaką widziałem w N***** 90X.
Co do rozmieszczenia informacji w wizjerze, to się nie wypowiem, bo nie pamiętam.

Jesli idzie o jakosc to masz racje, wielkoscia jednak to i wizjer w D200 i w Ds beda ustapowac temu w Z1P ;-) Podlacz sobie szkla do obu korpusow, ustaw te same ogniskowe i przyloz oba jednoczesnie do oczu ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Jesli idzie o jakosc to masz racje, wielkoscia jednak to i wizjer w D200 i w Ds beda ustapowac temu w Z1P ;-) Podlacz sobie szkla do obu korpusow, ustaw te same ogniskowe i przyloz oba jednoczesnie do oczu ;-)


...następnje poproś, żeby ktoś ci zrobił zdjęcie i wyślij je do Funiastych....
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Owszem ostrzenie bylo calkiem przyjemne. Szklo mialo 2.8 przeslone. Jednak wizjer byl maciupci - moze to dlatego ze robie na bronice 6x6... Tak czy siak w polmrocznych warunkach nie czulem w tym wizjerze "tej ceny aparatu". Spodziewalem sie czegos naprawde, jak za 6 tysiecy :) Noktowizor moze ? :P

Cos mi sie wydaje, ze nie moge polegac tylko na tabelce
http://www.pentax.osw.pl/korpusy/mz.html

bo tu o podnoszeniu lustra nic nie ma. Z tej tableki to nawet nie wiem czy ma tryb Bulb w czasach :) Rowniez zmiany czulosci filmu mz-s nie posiada?

W sytuacji kiedy mz-s ma taki wizjer ja z1p i oba maja wstepne podnoszenie lustra a mz-s moze przewijac klisze w te i wefte :) to chyba lepsza jednak ta pomarancza :)

Pozdrawiam
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jak wszystko zawiedzie, spójrz w instrukcję... :-)
http://www.pentax.com/docstore/index.cfm?show=6
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pemigan napisał/a:
Owszem ostrzenie bylo calkiem przyjemne. Szklo mialo 2.8 przeslone. Jednak wizjer byl maciupci - moze to dlatego ze robie na bronice 6x6... Tak czy siak w polmrocznych warunkach nie czulem w tym wizjerze "tej ceny aparatu". Spodziewalem się czegos naprawde, jak za 6 tysiecy :) Noktowizor moze ? :P

Jestes rozpuszczony przez sredni obrazek ;-)

Cytat
Cos mi się wydaje, ze nie moge polegac tylko na tabelce
http://www.pentax.osw.pl/korpusy/mz.html

bo tu o podnoszeniu lustra nic nie ma. Z tej tableki to nawet nie wiem czy ma tryb Bulb w czasach :) Rowniez zmiany czulosci filmu mz-s nie posiada?

:lol: :lol: :lol: Tak, te tabele sa niedokladne i nieauktualne, nowe beda za jakis czas, trzeba je potlumaczyc z KMP... Poki co polecam angielska wersje:
http://kmp.bdimitrov.de/bodies/MZ-ZX/mzzxS.html
jak i cala strone o systemie Pentaxa:
http://kmp.bdimitrov.de/

Cytat
W sytuacji kiedy mz-s ma taki wizjer ja z1p i oba maja wstepne podnoszenie lustra a mz-s moze przewijac klisze w te i wefte :) to chyba lepsza jednak ta pomarancza :)

Pozdrawiam

Tylko kg pomaranczy jest sporo drozszy niz kg jablek ;-) Tutaj kazdy musi ocenic sam czy dla niego warto wydac wiecej na pomarancze czy nie? ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Cytat
Tylko kg pomaranczy jest sporo drozszy niz kg jablek ;-) Tutaj kazdy musi ocenic sam czy dla niego warto wydac wiecej na pomarancze czy nie?


Racja choc dla mnie odpowiedz jest oczywista - pomarancze uber alles :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

Dabrow  Dołączył: 22 Kwi 2006
pomarańcze wymiatają!!! Tylko wciąż na talony.... Ale kiedyś będą moje. Aaaach. MZ-S i velvia. Boże, jestem zboczony!

PS. Witaj Pemigan. Słuchaj uważnie starszych (a może i nie) kolegów - bo pomocni są (((-;
 

Pemigan  Dołączył: 24 Cze 2006
Wielkie dzieki chlopaki :) Dzieki tym instrukcjom i dzieku temu co powiedzieliscie mniej wiecej zacząłem sie juz lapac w tym wszystkim :)

Pozdrawiam :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach