pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
PhotoRec - mini how to - odzyskiwanie danych z dysku
Witam wszystkich , chciałby krótko przybliżyć szanownym forumowiczom darmowy program PhotoRec firmy CGSecurity , dzięki któremu udało mi się odzyskać cenne dane z dysku twardego po awarii komputera . Przez ostatnie półtora tygodnia walczyłem ze sprzętem komputerowym który miał kilka uciążliwych awarii . Nie będę opisywał szczegółów całego tego thrillera który mnie dotknął , tylko przejdę od razu do rzeczy . Mam nadzieję że w przyszłości być może ktoś także będzie mógł ocalić swoje cenne , między innymi zdjęcia .

Źródła :
strona domowa - http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec
download - http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec
howto Step By Step eng. - http://www.cgsecurity.org...ec_Step_By_Step

Krótki opis programu PhotoRec

Obsługiwane systemu operacyjne :
- DOS/Win9x
- Windows NT 4/2000/XP/2003/Vista
- Linux
- FreeBSD, NetBSD, OpenBSD
- Sun Solaris
- Mac OS X

Rozpoznawalne systemy plików :
FAT, NTFS, EXT2/EXT3 filesystem, HFS+

Obsługiwane formaty plików znajdują się pod adresem http://www.cgsecurity.org...red_By_PhotoRec
Program czyta między innymi .pef Pentax Raw oraz dng :).

1. Program pobieramy ze strony http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download , ja osobiście ściągnąłem wersję dla linuxa http://www.cgsecurity.org/testdisk-6.10.tar.bz2 . Po pobraniu paczki rozpakowujemy ją ( na przykład komendą tar -xjvf testdisk-6.10.tar.bz2 ) i standardowo instalujemy program : ./configure , make , make install . W "łindołsie" najprawdopodobniej cały proces instalacji i uruchamiania jest nieporównywalnie łatwiejszy . Po zainstalowaniu paczki mamy dostępne dwie aplikacje TestDisk oraz PhotoRec . Pod pingwinem program uruchamiamy komendą : #photorec , przed przystąpieniem do pracy należy przygotować odpowiednią ilość miejsca na urządzeniu lub urządzeniachach magazynujących , na przykład na drugim , pustym dysku twardym pożyczonym od najlepszego kumpla :) . Więc po wywołaniu komendy photorec widzimy prosty i przejrzysty ekran powitalny aplikacji , który informuje nas między innymi o wersji programu i rozpoznanych dyskach twardych . Następnie wybieramy twardziela na którym będziemy wyszukiwać dane oraz opcję [Proceed] ( przystąp do pracy na danym urządzeniu ) klawiszami kursora . ( będę hot linkował obrazki z oficjalnej strony programu ) .


2. Następnie wybieramy typ sytemu plików znajdujący się na partycjach . Domyślnie Intel / PC partition


3. Teraz wybieramy partycję na której znajdują się poszukiwane przez nas dane . Aplikacja powinna rozpoznać miejsca z nienałożonym systemem plików , lecz jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek problemy z rozpoznaniem podziału dysku twardego ( ja tak miałem :/ ) , to możemy się wesprzeć na przykład linuxem Ubuntu ładując go w trybie live , który posiada prostego i skutecznego menedżera GParted (Gnome Partition Editor) . W moim przypadku pomimo przepartycjonowania lecz niesformatowania dysku program odzyskał dane . Wybieramy partycję i opcję [Search] jak zwykle kursorami .


4. W kolejnym kroku PhotoRec zapyta nas o system plików który spodziewamy się posiadać w przeszukiwanej przestrzeni na dysku .


5. Tym razem mamy do wyboru dwa typy skanowania : [free] oraz [whole] , domyślnie [free] (useful if the partition is badly corrupted - użyteczne jeżeli partycja została w jakiś sposób zdefektowana (tłumaczenie autorskie) ) . Ja osobiście wybrałem [whole] ( chyba pełny skan ) .


6. Po przebrnięciu przez wszystkie szczeble przed konfiguracji , program zapyta nas gdzie ma zapisywać odzyskane dane . Nawigacja po poziomach systemu w celu podania docelowego miejsca na którym PhotoRec będzie zapisywał odzyskane dane , jest bardzo prosta , w windowsie jest to C:, D:, E: , w linuxie /media lub /mnt , w systemie mac /Volumes . W tym momencie mamy jeszcze możliwość wycofania się z całej tej procedury , poprzez wybór opcji ( klawiszy ) Y/N . Jeżeli jesteśmy zdecydowani na rozpoczęcie całej operacji to uruchamiamy całą procedurę wciskając klawisz Y .


7. I teraz w kolejnym kroku na monitorze będziemy informowani o procesie odzyskiwania danych . Jeżeli ilość odzyskanych danych zapełniła całą przestrzeń na wskazanym miejscu na dysku twardym to aplikacja zapyta nas ponownie o wskazanie kolejnego pustego miejsca ( patrz punkt 6 ) . Pliki ze znalezionymi danymi będą zapisywane w katalogach o nazwie recup_dir.n , gdzie n=n+1 .


Recovery is completed :) .


Całe to mini howto postanowiłem napisać z dwóch powodów , po pierwsze dlatego że posiadam bardzo krótką pamięć i być może kiedyś sam w przyszłości będę potrzebował tej pomocy oraz dla oczywiście wszystkich potrzebujących i zrozpaczonych foto maniaków , oby ich jak najmniej było . Pakiet posiada także program testdisk przy pomocy którego możemy przeprowadzić rozszerzoną analizę dysku twardego . Dodatkowo jako ciekawostkę podpowiem iż program nie miał żadnych problemów z wykryciem oraz przeskanowaniem karty pamięci SD , wcześniej pod montowanej mojej lustrzanki k10d .

pozdrawiam
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
pikolo, super!
Pozwolę sobie zmienic temat - żeby w razie czego łatwiej było odszukać...

[ Dodano: 2008-10-13, 20:16 ]
Ps. Wprawdzie w opisie tematu jest wszystko, ale dużo ludzi po samym temacie szuka.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Mam drobną sugestię - może warto byłoby do ważnych tematów to wrzucić? Od czasu do czasu ktoś pewnie będzie miał kłopot z kartą...
 

anduril  Dołączył: 31 Lip 2007
GPL :?:
Popieram! Sam niedawno czegoś takiego szukałem, a nie znalazłem...
 

disciple  Dołączył: 19 Mar 2008
ten program faktycznie działa :) wielkie dzieki

mam dwa pytania

- mozna w nim ustawic zakres czasowy odzyskiwania? poniewaz widze że odzyskuje wszystko co bylo kiedykolwiek kasowane

- po odzyskaniu nazywa pliki na nowo "literka f i liczba kolejna" np. f2791892 - czy mozna przywrocic plikom oryginalna nazwe?
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
po ok 30 min pracy program mi sie zawiesza...
startuje juz 3 raz i zawsze to samo... :evil:
no to chyba juz musze pozegnac sie ze swoimi zdjeciami...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
próbowałeś FileScavenger'a :idea:
 
PolPit  Dołączył: 01 Maj 2010
Program jest rewelacyjny. Miałem problem z kartą (SanDisk ultra 16GB) - pojawiły się jakieś błędy i na wszelakich urządzeniach wyświetlało, że karta jest niesformatowana. Po uruchomieniu PhotoRec 6.13 odzyskały się wszystkie dane jakie były zapisane na karcie.
 
kiceeek  Dołączyła: 27 Lip 2012
witam :)
jestem całkowicie zielona w tym temacie, ale tata zrobił formata i nie odzyskał nic z mojego konta :( zainstalowałam ten program, włączyłam coś, i coś się robiło przez 1,5 h. a teraz nie wiem czy odzyskałam cokolwiek, bo nawet nie wiem gdzie to się mogło zapisać :(
proszę, pomóżcie :)
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Jesli nic nie zmieniałaś w ustawieniach to przejdź jeszcze raz do pkt 6 , dojdziesz do wyboru miejsca zapisywania odzyskanych plików , potem wpiszesz N i zakończysz program . Albo wpisz w jakimś menadzerze plikow z opcją szukaj
recup_dir
i menadzer wskaże miejsce w ktorym photorec zapisał swoja pracę .
 
lordshaitis  Dołączył: 05 Kwi 2012
Programu używam już od dłuższego czasu i bardzo polecam wyssie wszystko co tylko jest zapisane.
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
Faktycznie bardzo dobry program. Jeden z lepszych, które używałem. Ale mam mały problem z jednym zdjęciem. W K-r skasowałem przypadkiem zdjęcie zaraz po zrobieniu. Takie małe zacmienie umysłu. Żeby nie nadpisac zdjęcia zmieniłem kartę na nową. W domu PhotoRec'em odzyskałem tylko miniaturkę tego skasowanego zdjęcia (na początku nazwy miniaturki literka "t"), samego zdjecia nie. I oczywiście dziesiatki innych starych zdjęc. I pytanie: zdjęcie nie zostało zapisane na kartę, tylko tkwiło w apatacie do momentu zrobienia innego zdjecia lub skasowania a przy wyłączeniu przepadlo bezpowrotnie? Czy można je odzyskac?
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
verc napisał/a:
I pytanie: zdjęcie nie zostało zapisane na kartę, tylko tkwiło w apatacie do momentu zrobienia innego zdjecia lub skasowania a przy wyłączeniu przepadlo bezpowrotnie? Czy można je odzyskac?
Ja już w jednym wątku pisałem dlaczego tak jest ale nie mogę go teraz znaleźć. Problem polega na tym że miniaturka to taki plik w pliku czyli zawiera się w tym głównym JPEGu. Oczywiście odzyskać można ale jest to sprawa skomplikowana. W tamtym wątku opisywałem jak to zrobić.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
U mnie baaardzo sprawdza się Recuva.... Prosty, szybki i po polsku.
 
verc  Dołączył: 06 Sie 2012
 
ZbyszekB, znalazłem ten wątek, postepowałem zgodnie z zaleceniami + lektura innych stron www odnośnie EasyRecoveryPro i puki co nie udało mi się takowego zdjecia odzyskac. Pewnie jeszcze za malo wiem, więc zostawię sobie tą karte pamieci na później. Ale i tak sporo sie dowiedzialem o budowie plików :-B .
Dla malo zaawansowanych (takich jak ja), polecam PhotoRec
 

ringo13  Dołączył: 25 Lut 2013
PhotoRec jest najlepszym darmowym programem z jakim się zetknąłem.
Darmowe programy pod windowsem nie potrafiły niczego odzyskać z karty xD (FujiFilm) a PR odzyskał wszystkie fotki (pracowałem pod Ubuntu)
 

Ghost Rider  Dołączył: 13 Lis 2012
Program (jako jedyny z kilku testowanych) odzyskał mi zdjęcia sprzed kilku formatów karty nawet, niestety 90% z nich w formacie zminimalizowanym do avatara. Czy te są stracone na zawsze?
 

ringo13  Dołączył: 25 Lut 2013
Obawiam się że tych fotek po formatach karty w inny sposób nie odzyskasz tylko w takim małym formacie. Przynajmniej u mnie na karcie xD było tak samo - te po pierwszym formacie odzyskane w oryginalnej wielkości, te starsze jedynie mała ikonka.
 

Ghost Rider  Dołączył: 13 Lis 2012
Też mam takie obawy, niestety. Tyle, że u mnie najświeższe zdjęcia, czyli te sprzed ostatniego formatu a po padnięciu karty odzyskane zostały częściowo (co oznacza w tym przypadku dwa na kilkanaście, czy nawet dwadzieścia kilka) w oryginalnej wielkości, częściowo zaś zminimalizowane. Dziwne, ale chyba nic tu już nie wskóram.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach