cort  Dołączył: 05 Kwi 2011
[K10D] Problem z autofocusem z 50mm/1.4
Mam problem z obiektywem 50mm/1.4, do niedawna byłem super zadowolony z tego obiektywu, niestety zachciało mi się pożyczyć moją k10 a w zasadzie nie odmówiłem, kiedy do mnie wróciła przestała ostrzyć. Wgrałem soft gdzie mogę ustawić że obiektyw ostrzy, ale ostrzy tylko na odległości na której ustawiam ostrość - np ustawiam AF na obiekt 2m ode mnie, ustawiam w spaczowanym sofcie żeby ostrzył i jest ok - na odległości 2m jest super, ale kiedy będę chciał zrobić zdjęcie z metra to już zupełnie się rozpływa wszystko, muszę ustawiać zupełnie inną wartość korekcji. Czy może orientujecie się co to moze być, czy szkło można jakoś wyregulować. Bardzo będę wdzięczny za odpowiedź. Nie jestem pewny czy to nie body, na innych obiektywach tez nie jest idealnie. Wiadomo na małej głębi ostrości nawet 10cm robi ogromną różnicę, a mnie brak ostrzenia w punkt doprowadza do szału.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
cort, jeśli dobrze rozumiem pożyczałeś komuś aparat ? Przedtem duet 50mm+k10d działał poprawnie ? Jeśli tak, to z dużym prawdopodobieństwem coś naknocono w korpusie. Czy silnik właściwie przesuwa szkło (szkła) przez cały zakres ?
 
cort  Dołączył: 05 Kwi 2011
Tak, pożyczyłem aparat bratu,urodziło mu się dzieciątko i jakos głupio mi było odmówić, przed pożyczeniem wszystko działało prawidłowo, ostrzył bardzo dobrze.
Wgrywałem od nowa firmware, resetowałem ustawienia i d..a. ciągle jest problem.
Silnik przesuwa wszystkie szkła prawidłowo przez cały zakres, wczoraj zauważyłem, że na punktowym centralnym ustawieniu AF ostrzy jakby lekko w dół, ale nie wiem na 100% czy to zależność stała czy przypadek wynikający ze złego ostrzenia jako takiego.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
cort napisał/a:
Wgrałem soft gdzie mogę ustawić że obiektyw ostrzy, ale ostrzy tylko na odległości na której ustawiam ostrość
Tego sformułowania nie rozumiem. Spytaj delikwenta, czy aparat przeżył jakieś spotkanie z podłogą, lub coś w tym rodzaju. Sam się nie zepsuł. Jeśli tak, to raczej serwis. Wniosek; stary jak świat- aparatu i szczoteczki do żębów się nie pożycza. Niektórzy mówią, że żony też, ale to chyba przesada.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Dada napisał/a:
aparatu i szczoteczki do żębów się nie pożycza. Niektórzy mówią, że żony też, ale to chyba przesada.
Szczególnie jak nie jest się zainteresowanym zwrotem tejże 8-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przedmuchałeś komorę lustra, może jest jakiś paproch na czujniku AF.
 

piotrekjj  Dołączył: 14 Maj 2009
cort, zrób tak jak radzi plwk,mam ten sam obiektyw i za każdym razem jak mam syf w aparacie to szkiełko szaleje.
 
cort  Dołączył: 05 Kwi 2011
Wstępnie przedmuchałem komorę, ale niewiele to dało, jutro kupię spreżone powietrze i spróbuję dokładniej to zrobić, jutro opiszę jakie wyniki, dzięki za porady, mam nadzieje, że to pomoże, szczerze to wolałbym żeby body było walnięte niż obiektyw.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Uważaj z powietrzem, puszka musi stać pionowo i "pierwszy sik" musisz oddać poza komorę lustra. Zazwyczaj po zmianie pozycji puszki na inną niż pionowa w przewodach znajduje się trochę tłustego nośnika. Przy gwałtownych ruchach i przy znacznym wyczerpaniu się powietrza również. Dlatego trzeba być ostrożnym.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cort napisał/a:
jutro kupię spreżone powietrze i spróbuję dokładniej to zrobić

Tylko nie sprężonym powietrzem, możesz zasyfić wnętrze i/lub uszkodzić migawkę.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Grucha uber alles. Żadne sprężone powietrze. Dodastkowo z tego co wiem 50/1.4 ma delikatne prowadnice po któryc porusz asię optyka (łatwo się odklejają). Moze to twój problem?
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
cort napisał/a:
Wgrałem soft gdzie mogę ustawić że obiektyw ostrzy, ale ostrzy tylko na odległości na której ustawiam ostrość - np ustawiam AF na obiekt 2m ode mnie, ustawiam w spaczowanym sofcie żeby ostrzył i jest ok - na odległości 2m jest super, ale kiedy będę chciał zrobić zdjęcie z metra to już zupełnie się rozpływa wszystko, muszę ustawiać zupełnie inną wartość korekcji.

Może mi ktoś wytłumaczyć o co tu kaman? Jaki to soft?
 
cort  Dołączył: 05 Kwi 2011
Arti napisał/a:

Może mi ktoś wytłumaczyć o co tu kaman? Jaki to soft?


To soft z Debug Mode, jak poszukasz na pewno się dowiesz o nim więcej.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
cort napisał/a:
Arti napisał/a:

Może mi ktoś wytłumaczyć o co tu kaman? Jaki to soft?


To soft z Debug Mode, jak poszukasz na pewno się dowiesz o nim więcej.


ROTFL. OWNED.

Poszukaj, na pewno znajdziesz Arti. (joke)

Zaś tak na serio - wiemy co to debug moge. Nie jest to jakiś nowy soft tylko odblokowanie istniejacej opcji serwisowej (niedostepnej zwykłym userom). Każdy może to zrobić jeżeli wie jak (a to wcale nietrudne jest - wiem bo sam tak robiłem).

Zaś tak serio musisz być świadom 3 spraw;

#1. Punkt AF to pewna powierzchnia, nie mały punkcik. Coś wielkosci centralnego punktu pomiaru światła (ten nawias w centrum matówki). Do tego czasami bywa nieco pzresuniety względem tego co pokazuje matówka. Jesteś pewien że ostrzy on na to co ty chcesz?
#2. AF stara się ostrzyć na najbardziej kontrastowy element, w przypadku gdy ma 2 podobne stara się wybierać ten najbliższy aparatu. Tak więc mozę łapac usilnie coś w tle a nie to w co celujesz.
#3. Jak obiektyw jest ostro zwalony to potrafi rzeczywiscie mieć błąd AF-u zaleznie od dystansu. Tzn na bliskim dystansie idelanie, na dalekim źle. Albo coś podobnego. Wtedy warto (jak już musisz używac tego szkiełka) ustawić AF na dystans jakiego najczęściej używasz.

Na pewno nie masz niczego na czujniku AF-u? Ja regularnie (niezaleznie od puszki) łapię tam brud (zwykle jakiś włosek/włukienko) przez co AF zaczyna głupieć. Niby są to body szczelnione, ale przy wymianie szkiełek itp zawsze coś może wpaść.
W jakim świetle testujesz całość? Im słabsze i bardziej sztuczne tym ze skutecznoscią AF-u gorzej. Wskazane jest testować na swieżym powietrzu (światło naturalne) w jasny dzień. Wtedy unikasz pomyłek z winy braku światła. Jaki masz stan baterii? Dowiedzino już wielokrotnie, że Pentaxy ze słabą bateria miewają błędy AF-u znacznie częsciej niźli te ze świerzo naładowaną. Dziwne, ale tak jest.
 
cort  Dołączył: 05 Kwi 2011
Jeśli ktoś pyta jaki to soft to odpisuje, nie będę przecież opisywał tu softu bo każdy moze sobie o tym poczytać, wiec kolego twoje dygresje są co najmniej nie na miejscu to raz.
czujnik AF jest czysty
Wiem jak działa AF i wiem w którym punkcie ma ostrzyć a w którym nie.
Testy robiłem w pełnym świetle na zewnątrz, zeby nie było nie tylko przy 1,4 gdzie jak wiadomo ta 50 nie ostrzy jakość wybitnie, ale i przy 2.0 i wyżej.
Dziś sprawdziłem obiektyw w innej k10 i jest wszystko OK, wiec to wina bodziaka
Po kolejnych testach dochodzę do takich wniosków-
-obiektyw ostrzy bardzo dobrze do odległości 1m (bez korekcji w debug mode)
-od 1m do 2m ostrzy ok 50cm w tył (50cm za obiektem fotografowanym)
-powyżej 2m ponad 50cm w tył j.w.
Testy robione na zewnątrz przy pełnej baterii na przesłonie 2.0

Oczywiście w Debug Modę mogę skorygować AF ale...
-kiedy ustawię żeby ostrzył np. z odległości 2m to kiedy chcę sfotografować obiekt który jest 4m ode mnie to znowu ostrzy w tył. Oczywiście rozwiazaniem nie jest dla mnie ustawienie stałej korekcji i "cykać" zdjęcia tylko 2m od obiektywu.

Body jedzie do serwisu zobaczymy co wymyślą.
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
cort napisał/a:
Jeśli ktoś pyta jaki to soft to odpisuje, nie będę przecież opisywał tu softu bo każdy moze sobie o tym poczytać, wiec kolego twoje dygresje są co najmniej nie na miejscu to raz.

Wiesz, jakbyś od początku pisał po polsku i zrozumiale, ale...
cort napisał/a:
Wgrałem soft gdzie mogę ustawić że obiektyw ostrzy, ale ostrzy tylko na odległości na której ustawiam ostrość - np ustawiam AF na obiekt 2m ode mnie, ustawiam w spaczowanym sofcie żeby ostrzył i jest ok - na odległości 2m jest super, ale kiedy będę chciał zrobić zdjęcie z metra to już zupełnie się rozpływa wszystko, muszę ustawiać zupełnie inną wartość korekcji.

ten tekst jest dla mnie zrozuzmiały mniej więcej tak samo jak wersety Koranu recytowane mi w orginale przez zaznajomionego Saudyjczyka, chociaż nie, Koran brzmiał zdecydowanie ładniej.
Bo ja to tak do konca nadal nie wiem, czyś Ty ustawiał korekcję w Debug Modzie czy masz jakiś "spaczony" soft?
Ale generalnie wysłanie body do serwisu może być dobrym rozwiązaniem.
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
Myślę, że jest to typowe uszkodzenie mechaniczne.Może pryzmat?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Adamss68 napisał/a:
Może pryzmat?
Raczej nie. Pryzmat nie bierze udziału w pracy AF. Układ AF mieści się w dolnej części komory lustra i właśnie lustro jest tu bardziej podejrzane, zwłaszcza przy ew. upadku. Ale to tylko teoretyzowanie, jeśli nie da się sofwarowo ustawić korekty to pozostaje tyko serwis, szczególnie że błąd jest naprawdę duży.
 

tomek8723  Dołączył: 18 Mar 2010
może po prostu zapytaj brata, czy czasem mu nie wypadł z rąk aparat
 
Rafal  Dołączył: 21 Kwi 2008
Witam odswieze troche watek bo mam niemalze ten sam problem ,co gorsza z wiecej niz jednym obiektywem,to znaczy kupilem da 35mm 2.4 sprawdzalem w sklepie i bylo ok na bateryjkach ale to tez odleglosc okolo metra sprawdzalem,pozniej jak zaczalem cykac po zakupie z dalszych odleglosci to zonk,zero ostrosci ostrzej za obiektem,myslalem ze to typowy bf ale po korekcie w debug mode jak ustawilo mi dobrze dalsze plany to zas z bliska mydlo :-( zawiozlem obiektyw do sklepu w celu zwrotu kasy i oczywiscie nie bardzo mozna bo obiektyw testowalem przed zakupem (dodam ze 3 sztuki testowalem wszystkie tak samo dzialaly),wiec facet podlaczyl do k5 i miod malina ostrosc z okolo 3m na mnie na f 2.4 super ostro,facet mowi ze sciemniam,wiec podlaczyl do mojego to samo ujecie i kicha ze szok nawet sie nie klocil kazal oddac kase,zupelnie nieostro,ostrzej ze 2 metry za mna ale tez nie idealnie.To sklonilo mnie do testow mojego FA 43 limited i jak sie okazalo tak samo,to znaczy do okolo metra zyleta pozniej im dalej jest gorzej ale i tak duzo lepiej niz da 35,wczesniej tez mi sie wydawalo ze cos ten fa43 z daleka jakos gorzej ale sie nie przejmowalem bo glownie portrety twarz,popiersie tym strzelam,zaznaczam ze mam puche od nowosci,nigdy mi nie spadla i nie pozyczalem,af przedmuchalem,moze po jakims czasie wychodzi taka wada?nie wiem jak dlugo tak mam :mrgreen: do serwisu nie bede odsylal bo w uk to mnie pociagnie niezle a juz i tak zbieram na k5 lub k-r wiec jakos przeczekam,pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach