Kronk  Dołączył: 26 Lis 2007
Panoramowanie (panning)
Witam,
nie znalazłem tematu, w którym byłyby fotografie wykonane techniką panoramowania. Chętnie poznam Wasze uwagi dotyczące tej techniki. Na początek załączam swoją próbę. Pozdrawiam i zapraszam do wrzucania swoich fotek i dzielenia się doświadczeniem.
Zdjęcie wykonane przy czasie 1/15, f 9,5




Pozdrawiam
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Jest wątek na ten temat na innym forum: http://lotnictwo.net.pl/6...y_dyskusje.html tam co prawda używają raczej sprzętu na C i N, ale można sporo podpatrzeć.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na naszym forum w różnych wątkach trochę zdjęć z panoramowaniem też się znajdzie.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Ijon napisał/a:
Jest wątek na ten temat na innym forum: http://lotnictwo.net.pl/6...y_dyskusje.html tam co prawda używają raczej sprzętu na C i N, ale można sporo podpatrzeć.

Ciekawa opcja, żeby z forum o fotografii w odpowiedzi na pytanie fotograficzne wysyłać na inne forum, którego tylko częścią jest fotografia :-)

Jeżeli chodzi o teorię, to panoramowanie jest proste - długi czas plus ruch. W praktyce jest o wiele trudniej, bo to nie tylko te najłatwiejsze ujęcia z boku.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ijon napisał/a:
tam co prawda używają raczej sprzętu na C i N

Ijon, jakie to ma znaczenie? Tak czy owak proste to nie jest i znakomita większość zdjęć jest dziełem przypadku.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Meggido napisał/a:
Tak czy owak proste to nie jest i znakomita większość zdjęć jest dziełem przypadku.

No to pojechałeś :mrgreen: Twierdzisz, że jak uzyskałem efekt, który chciałem uzyskać to jest to przypadek? Chyba raczej chodziło ci o to, że czasami potrzebna jest jeszcze odrobina szczęścia (stabilizacja tyż pomaga), bo jednak sporo może pójść nie tak.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Raven napisał/a:
Chyba raczej chodziło ci o to, że czasami potrzebna jest jeszcze odrobina szczęścia

Dokładnie to miałem na myśli jeśli chodzi o panoramowanie. :mrgreen:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Raven napisał/a:
stabilizacja tyż pomaga

W przypadku panningu stabilizację trzeba wyłączyć, bo psuje, a nie pomaga. Przecież ona cały czas chce skorygować pozycję matrycy tak, jakby aparat się nie poruszał.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
bEEf napisał/a:
W przypadku panningu stabilizację trzeba wyłączyć, bo psuje, a nie pomaga. Przecież ona cały czas chce skorygować pozycję matrycy tak, jakby aparat się nie poruszał.

To w przypadku stabilizacji w korpusie.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Raven napisał/a:
Ciekawa opcja, żeby z forum o fotografii w odpowiedzi na pytanie fotograficzne wysyłać na inne forum, którego tylko częścią jest fotografia
Nasze forum nie może być normalne ;-) Jeśli chodzi o panoramowanie to na lotnictwo.net.pl widziałem sporo dobrych zdjęć, no i w podanym wątku od razu są porady.

bEEf napisał/a:
W przypadku panningu stabilizację trzeba wyłączyć, bo psuje, a nie pomaga
Stabilizację w korpusie - tak. Stabilizację w obiektywie (przynajmniej w niektórych) OIDP można przełączyć w tryb korygujący poruszenia w pionie, bez korekcji poruszeń w poziomie, co psułoby panoramowanie.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
bEEf napisał/a:
bo psuje, a nie pomaga. Przecież ona cały czas chce skorygować pozycję matrycy
W przypadku nowszych Olków można wybrać trzy rodzaje stabilizacji, uwzględniające taką potrzebę. Stabilizacja tylko w osi pionowej, tylko w poziomej, lub w obu.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
bEEf napisał/a:
Raven napisał/a:
stabilizacja tyż pomaga

W przypadku panningu stabilizację trzeba wyłączyć, bo psuje, a nie pomaga. Przecież ona cały czas chce skorygować pozycję matrycy tak, jakby aparat się nie poruszał.

Powiem szczerze, że nie zauważyłem psucia zdjęć przez stabilizację w korpusie, a sprawdzałem zarówno w K20D jak i K100DS. Traktuję to (co napisali w instrukcji) bardziej jak zabezpieczenie ze strony producenta.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dada napisał/a:
W przypadku nowszych Olków można wybrać trzy rodzaje stabilizacji, uwzględniające taką potrzebę. Stabilizacja tylko w osi pionowej, tylko w poziomej, lub w obu.

To ciekawe rozwiązanie i dobry pomysł do wprowadzenia w k-3 ;)
Raven napisał/a:
Traktuję to (co napisali w instrukcji) bardziej jak zabezpieczenie ze strony producenta.

Dla mnie to całkiem logiczne, wystarczy się zastanowić, jak to działa. Być może jest np. pewna graniczna szybkość poruszania aparatem, od której stabilizacja spierniczny zdjęcie. Lepiej nie ryzykować i po prostu wyłączać, tak, jak piszą w instrukcji.
 

Buczek  Dołączył: 07 Wrz 2009
Kronk zaprosił do dyskusji i wrzucania zdjęć. Dyskusja się rozwinęła, a zdjęć jak na lekarstwo. Ja nie będę dyskutował, bo się nie znam. Wrzucę za to zdjęcie, bo popełniłem.

Mój żwawy chrześniak ruszył przez łąkę jak meteor po nieboskłonie, więc zdjęcie zrobiłem na zastanych ustawieniach: F 40mm; f 8; 1/90s, stabilizacja włączona.



Wiem. Przy dłuższym czasie byłoby ciekawsze. Tło byłoby bardziej rozmyte [przesunięte], jak u kolegi, a tak jest po prostu nieostre. Ale pierwsze koty za płoty.

Zachęcam do pokazania swych osiągnięć w tej technice.

Pozdrawiam.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009

Próba techniczna 'Noises Off' /Czego nie widać/ Michaela Frayna, akt 2. Stabilizacja była włączona.
 

Kronk  Dołączył: 26 Lis 2007
Buczek, Romeoad, dzięki za wrzucenie zdjęć. Właśnie o to mi chodziło. :-)

Jeżeli chodzi o czas naświetlania, to z moich skromnych doświadczeń wynika, że zbyt długi czas, 1/15 i więcej, powoduje, że bardzo trudno jest zachować ostrość poruszającego się obiektu/osoby na pierwszym planie. Czas 1/15 jest, jeżeli o mnie chodzi, zbyt długi. Za to jak się uda, to rzeczywiście tło jest ładnie rozmyte. Pewnie po dłuższych ćwiczeniach i opanowaniu techniki, efekty będą lepsze.

Zauważyłem, że lepiej robić zdjęcia w serii, wtedy pierwsze jest poruszone, ale za to następne są bardziej "w tempie". Co do SR, to wydaje mi się, że lepiej wyłączyć. Przynajmniej część moich nieudanych zdjęć podejrzewam o to, że były ratowane przez SR.

Pozdrawiam
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
No to jeszcze, tym razem starsze:

*ist DS + SMC DA 80-320mm @110mm, 1/100s (o dziwo AF zadziałał)


I panning z flashem w pTTL


[ Dodano: 2011-05-26, 00:46 ]
Zapomniałem dodać, że ten motocyklista to było pojedyncze zdjęcie, a nie jedno z serii. Jechał pierwszy w grupie, potem łapałem co któregoś z kolejnych, ale AF DSki nie wyrabiał. Zdjęcie jest z toru w Poznaniu.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Nie dawałem fotek, bo generalnie już się przez forum przewijały, ale niech będą jeszcze raz...
Czasy różne, od 1/125 do 1/60 czy nawet 1/30. Ogniskowe od 18mm do chyba coś pod 200mm.
Może monotematycznie, ale cóż, takie hobby :-)










 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Raven napisał/a:
Może monotematycznie, ale cóż, takie hobby :-)
ano prawda... ;-)

Kronk, jakby Ci się chciało pooglądać to wiedz, że Pentaksem też się da...
http://my.opera.com/popo76/albums/
Na pewno coś znajdziesz z panoramowaniem ;-) Mógłbym wklejać pojedyncze zdjęcia ale myślę, że link da więcej ;-)
Jeśli chciałbyś bardziej "nagłośnione" foty (nie komercyjnie, bardziej hobbystycznie) to na tej stronie http://www.rajdy.org.pl/galeria2.php zamieszczono kilka moich relacji (kilka tych co są w linku poprzednim)

Meggido napisał/a:
To w przypadku stabilizacji w korpusie.
Nigdy w życiu na rajdach (małych KJS-ach) nie wyłączyłem stabilizacji i nie zauważyłem, żebym miał przez nią skopane zdjęcia. Bardziej brak mi :
Raven napisał/a:
Chyba raczej chodziło ci o to, że czasami potrzebna jest jeszcze odrobina szczęścia
;-)
Kronk napisał/a:
Zauważyłem, że lepiej robić zdjęcia w serii
Przy zdjęciach w szybkim tempie, np. sportowych liczy się chwila, więc nawet zalecane jest aby robić serią, bo przeważnie jakieś zdjęcie wyjdzie ;-) a to najważniejsze ;-)
Seria w K10D pozostawia wiele do życzenia, a dodając AF tego aparatu można powiedzieć, że "się nie da" ale zapewniam, ze też się da :-) Choć pewnie trudniej z tego co mówią posiadacze systemów N i C ;-)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
popo76 napisał/a:
wiedz, że Pentaksem też się da...

Większość moich powyższych fot jet z pentaxa.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach