pliszka  Dołączyła: 26 Lip 2006
czym zastapić Ricoha XR-7
Witam
Piszę pierwszy raz na tym forum, wcześniej tylko czytałam, i to głównie to dawne forum na pentax.osw.pl. Fotografią interesuje się od 3-4 latach i gdy decydowałam się na zakup lustrzanki, trafiłam na rzeczone forum i tak "wpadłam" w system Pentaxa. Ponieważ w owym czasie zakup ME Super/Super A przekraczał moje możliwości finansowe, kupiłam klona, natomiast z czasem skompletowałam sobie zestaw szkieł Pentaxa :)
No i niestety mam pecha do tych Ricohów, bo juz drugi egzemplarz mnie zawodzi psując się w najmniej spodziewanym momencie. Wiec chyba czas na zmianę puszki na mniej awaryjną.I tu prośba o radę do bardziej doświadczonych użytkowników. Rozważam takie warianty
1. Pentax Super A (ma podobne funkcje do Ricoha XR-7, ale co Pentax to Pentax. Tylko to równiez jest dosc wiekowy aparat, więc nie wiem, czy długo mi posłuży
2. Któryś z model z serii MZ (który?) W zasadzie autofokusa nie potrzebuję, na poczatku używałabym go z manualnymi szkłami, może z czasem dozbieram na jakis obiektyw autofokus
3. Z1p, ale tu z kolei moge nie zmieścić sie w budżecie (jestem gotowa przeznaczyć max 700 zł)
Może ktoś z was miał podobny dylemat, co wybrać lub po prostu chciałby mi poradzić.
Dodam jeszzce, że fotografia interesuje czysto amatorsko, większośc moich zdjęc to pamiątki z wycieczek, troche pejzażu i potretu.

BTW czy ktoś zna jakis sensowny serwis, który podejmie się przegladu i konserwacji Ricoha?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dzień dobry :-) miło powitać kolejną Piękną Płeć na Forum...

Przchodząc do adremu ;-) sugeruję, abyś się zainteresowała czymś posrednim - SFX/SFXn: świetny wizjer, tylko może być trochę za duży (cena pewnie ok. 200 zł). Z MZetek to oczywiście MZ-5n.

Pozdrawiam bardzo
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: czym zastapić Ricoha XR-7
pliszka napisał/a:
Witam


Witaj, co tam słychac w moim rodzinnym mieście?

pliszka napisał/a:

Rozważam takie warianty
1. Pentax Super A (ma podobne funkcje do Ricoha XR-7, ale co Pentax to Pentax. Tylko to równiez jest dosc wiekowy aparat, więc nie wiem, czy długo mi posłuży


Szkła masz SMC-A, czy SMC-M? Bo jeśli M - to i tak nie wykorzystasz P i Tv.

pliszka napisał/a:

2. Któryś z model z serii MZ (który?) W zasadzie autofokusa nie potrzebuję, na poczatku używałabym go z manualnymi szkłami, może z czasem dozbieram na jakis obiektyw autofokus


Jeśli MZ, to raczej MZ-5(n) - klasyczne sterowanie, ma wszystko co trzeba.

pliszka napisał/a:

3. Z1p, ale tu z kolei moge nie zmieścić się w budżecie (jestem gotowa przeznaczyć max 700 zł)


To fajny aparat, naprawdę. Ale jak nie masz "parcia" na AF, to może po prostu szkoda kasy? Sam go mam i polecam, ale rozsądek przede wszytskim. Poza tym, seria P(Z), to nie tylko Z1p, to inne, tańsze, a też całkiem fajne korpusy.

Na Twoim miejscu kierowałbym się również tym, jak aparat leży w ręce - bo wygodę w robieniu zdjęć cenię sobie bardzo. I taki np Z1p może okazać się za duży, a Super A niewygodny, albo odwrotnie, albo....

A tak w ogóle to bym kupił ME Super :-)

Patrząc w przyszłość - zakładam, że kupowanie za granicą stanie się w Polsce coraz bardziej popularne - na korpus AF zawsze masz czas, one są tak niewiarygodnie tanie, że aż szkoda patrzeć. I droższe nie będą, chyba, że za 100 lat, na aukcjach kolekcjonerskich.
Sam ostatnio sprzedałem PZ-20 w świetnym stanie, jedynie z rysą na wyświetlaczu, za nieco ponad $20.... serce się kraje.

[ Dodano: 2006-07-28, 12:25 ]
zorzyk napisał/a:
Dzień dobry :-) miło powitać kolejną Piękną Płeć na Forum...

Przchodząc do adremu ;-) sugeruję, abyś się zainteresowała czymś posrednim - SFX/SFXn: świetny wizjer, tylko może być trochę za duży (cena pewnie ok. 200 zł). Z MZetek to oczywiście MZ-5n.


SFX nie - kobiecie ręce urwie. I dziecko obudzi... SFXn jest cichsiejszy.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Moim skromnym zdanie, MZ-5n ma w Twoim przypadku zdecydowanie najwięcej zalet. Lekki, rozsądnie cichy, ma wszystko co potrzeba w klasycznym układzie i bez wodotrysków. Sam go używam obok MZ-M najczęściej, mimo, że AF-a uzywam bardzo rzadko (mam taki spacerzoom 28-70/4 i wtedy ten zestaw służy mi do zdjęć "na imieninach u cioci").
MZ-5n ma spota i może być argument dodatkowy.
 
pliszka  Dołączyła: 26 Lip 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Witaj, co tam słychac w moim rodzinnym mieście?


Nie wiem, jak dawno wyjechałeś, ale raczej zbyt wiele się nie zmieniło

Jarek Dabrowski napisał/a:
Szkła masz SMC-A, czy SMC-M? Bo jeśli M - to i tak nie wykorzystasz P i Tv.


Wszystkie szkła to SMC-M
Jarek Dabrowski napisał/a:
Poza tym, seria P(Z), to nie tylko Z1p, to inne, tańsze, a też całkiem fajne korpusy.

A którymi, wg Ciebie< warto się zainteresować?
Jarek Dabrowski napisał/a:
A tak w ogóle to bym kupił ME Super

Rozważałam ME-Super, ale po pierwsze, gdzie znależć egzemplarz w dobrym stanie, a po drugie, musiałabym zrezygnować z podglądu głębi ostrości

Dziękuję za wszystkie porady :-)
Spróbuję poszukać jeszcze dodatkowych informacji w sieci

Natomiast ponawiam pytanie o sprawdzony serwis, który przywróciłby do życia mojego Ricoha

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach