badur  Dołączył: 21 Lis 2006
OM-2n srebrny, w pięknym stanie, jest śliczny, sprawny, ma OTF i w ogóle :mrgreen: . Nie sprzedam, będę żył z tą chorobą do grobowej dechy. Do tego 24/2,8, 28/3,5 i 35/2,8. Tego ostatniego kupiłem razem z zakurzonym OM-1 (czarny-mniam, mniam, nie mogłem się powstrzymać :-P ), sprzedawanym jako uszkodzony. Obiektyw po wyczyszczeniu okazał się cymes, szkiełka czyściutkie, przysłona też, chodzi elegancko. Aparat niestety rzeczywiście jest uszkodzony, ma pęknięte lustro i uszkodzony mechanizm wstępnego podnoszenia lustra (nie podnosi się do końca). Poza tym czyszczenie uczyniło cuda i Olek pokraśniał, nawet nie ma przetarć na krawędziach ani przy mocowaniu paska, światłomierz działa, migawka działa, czasy trzyma, wszystko śmiga, pęknięcia lustra w wizjerze nie widać. Znalazłem już fachowca, który wymieni lustro i dzisiaj Olek poszedł do serwisu.
Nie wiem cholerka, jest w tych cacuszkach coś fajnego, przyjemnie się to trzyma w łapach, lustro nie trzaska, zuiki są świetne, mają bajeranckie osłony przeciwsłoneczne i oldschoolowe kuferki :-D , pomiar światła w OM-2n absolutnie genialny, szkoda, że w Pentaksie tylko LX może się takim pochwalić, bo to jednak drożyzna. Poza tym ja lubię babrać się w takich zapomnianych przez boga i ludzi systemach foto (dlatego tu też jestem :mrgreen: ). Wstyd się przyznać, ale K-5 ostatnio odpoczywa w torbie.
Obecnie rozglądam się za 21/3,5, 50/1,4, 85/2, 100/2,8, 135/2,8 (ewentualnie 135/3,5). Raczej poluję na okazje, bo staram się nie przeginać, a trzeba przyznać, że co lepsze szkiełka trzymają cenę. Ceny absolutnie topowych szkieł Olka są z kosmosu i nawet o nich nie myślę.
Rozumiem, że dada również zapadł na tę chorobę. Czego masz dada w nadmiarze? Bo ja bym chętnie odciążył, jak coś ładnego i niedrogo :mrgreen:
 
odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
No niestety, po masowym rozwoju wszelkiej maści przejściowek ceny poszybowały w górę. A było tak pięknie, jeszcze jakiś czas temu kupiłem 85/2 za chyba 400 zł.
Przeszło mi z om2n jak tachałem się kiedyś w górach i w momencie kulminacyjnym aparat mi ..zamarzł:)
Ostatnio kupiłem 28/3.5 za 70 zł i znowu zapoluję na jakieś 1 lub 2 omy, chociaż nie mogę już patrzeć na mały obrazek. Ech... znowu te dylematy.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
OM-2N pracuje w trybie OFF. Dobiera wtedy czasy od 1/1000 do 1/30. Jak jesteś pewny, że się zmieścisz w tym zakresie, to można nie przełączać na AUTO. No i kiedy jest w pozycji OFF nie pobiera prądu (w odróżnieniu od OM-4 i OM-2S/P). Z obiektywów polecam niedrogi zoom 35-70/4, który daje jakość jak "stałka". Zresztą cokolwiek byś nie wsadził w dziurę po obiektywie (byle łapało nieskończoność - nawet otworek) to zawsze dostaniesz prawidłowo naświetloną klatkę.
Wracając do niezawodności: OM to inna filozofia fotografowania. Biorąc OM-a w ręce to tak jakbyś obejmował dłonią dziewczęcą pierś - wypełnia ci dłoń, czujesz tę delikatną doskonałość i drzemiący potencjał pąka kwiatu, który za chwilę rozkwitnie. Dla drwali pozostawmy Nikony, posiadaczy dużych samochodów i związanych z tym kompleksów centymetrów niech dowartościowuje Canon z jego długimi, białymi mega rurami. Wirtuoz wybierze Olympusa OM - Stradivariusa wśród lustrzanek 135. :-D
Pentaksjanie... hm... gdyby w odpowiednim czasie troszkę się wstrzymali z zaspokojeniem swych młodzieńczych żądz, na pewno by również wybrali Olympusa :mrgreen:
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
technik219, ja widzę, że ta choroba przechodzi z czasem w bardzo ciężki stan :mrgreen:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
badur napisał/a:
rozglądam się za 21/3,5,
To raczej te ceny z kosmosu :mrgreen: ,
badur napisał/a:
85/2, 100/2,8, 135/2,8 (ewentualnie 135/3,5).
135/3,5 bywają u nas w cenach dość rozsądnych. Reszta raczej rzadko i tanie nie są.
badur napisał/a:
mają bajeranckie osłony przeciwsłoneczne i oldschoolowe kuferki
Jak masz do wszystkich to zazdroszczę bo ja nie mam. Ale ja kupowałem jak była okazja i wtedy raczej nie było szkieł z dodatkami. :-/ 100/2,8 baaardzo polecam, piękne, ostre, malutkie. Mam 2 sztuki 50/1,8, jakbyś baardzo potrzebował... :-P Ja mam OM-1 srebrny, ale za to ze skórką z krokodyla (Aki-Asahi ;-) i czarny OM-2SP. Odciążyłem sie trochę (był jeszcze jeden OM-1 i OM-2)
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Dada napisał/a:
Mam 2 sztuki 50/1,8, jakbyś baardzo potrzebował...

Ja myślę, że to jest absolutnie życiowa konieczność. Zwłaszcza, że przed chwilą kupiłem na aukcji Zuiko 50/3,5 Macro. Szajba, nie?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Napisz na PW. Potwierdzam- szajba w najgorszym wydaniu.
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
Dada, żartowałem :mrgreen: muszę zachować pewną... powściągliwość (organizm się broni przed kolejnym uzależnieniem)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tak przy okazji, czy jakis kolorowy mógłby poprawić w tytule tekst na prawidłowy, czyli "Duch OM-a... ?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
badur , jak chcesz dwudziestkę, to zozejrzyj się za Cosiną 3,8/20. Mam taki i wcale nie jest taki zły, jak piszą. Robili ją w mocowaniu OM.
Twoje uwaga o zaawansowanym stanie pier***dolca na punkcie OM jest jak najbardziej słuszna :mrgreen:
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Czy wszystkie szkła systemu OM mają, tak jak 50 1.8 Zuiko S (jedyny obiektyw, jaki znam) skoki przesłony tylko o pełen stopień?

To mnie poważnie mierziło. Ale raczej tylko z przyzwyczajenia, boć to żaden praktyczny kłopot.

Kupiłem ostatnio trochę przypadkiem piękną, zapudełkowaną 50kę i tak se leży... :)

Ile w tym systemie kosztuje jakieś sensowne 35mm?
 
badur  Dołączył: 21 Lis 2006
wojtekk napisał/a:
Czy wszystkie szkła systemu OM mają, tak jak 50 1.8 Zuiko S (jedyny obiektyw, jaki znam) skoki przesłony tylko o pełen stopień?

Ile w tym systemie kosztuje jakieś sensowne 35mm?


Nie wiem czy wszystkie, moje 3 tak mają.

Rozumiem, że pytasz o szkła?
35-tki systemowe są w zasadzie dwie (shifta nie liczę): 35/2 i 35/2,8. Ten pierwszy jest właśnie wystawiony na ebay za bodaj 670 zł, zdania o nim są podzielone, od entuzjastycznych, po krytyczne, włączając twierdzenie niektórych, że jest to ich najgorszy obiektyw w życiu.
Druga 35-tka jest tania jak barszcz, ja swoją w dobrym/bardzo dobrym stanie (po skrupulatnym czyszczeniu), w zestawie z uszkodzonym, ale sprawnym, a wizualnie bardzo ładnym OM-1 zapłaciłem 165 zł, na ebay widziałem to szkło za kwoty 160-500 zł. Dopiero kupiłem, więc jeszcze jej nie sprawdziłem, ale z testu jaki czytałem na fotodo czy photozone wynika, że to taki średniak, bardzo dobra ostrość w centrum od pełnej dziury, na brzegach średnio, a dobrze dopiero od ok 5,6-8. Trudno powiedzieć co dla Ciebie sensowne, ale jak za tę cenę to chyba nie ma się nad czym zastanawiać.
Na ebay z 35mm są jeszcze Tokiny RMC, Hoya, Teleasar, Hanimex. Ceny niezbyt wysokie, ale co to umi, nie wiem.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Badur, dzięki za odpowiedź. Wniosek - zostanę se z Pentaxem i jego genialnym 35 f:2 :)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tego co ja pamiętam to w szkłach Olympusa przesłona "zaskakiwała" co działkę ale można było ustawić wartości pośrednie i ich używać.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Maciek napisał/a:
Z tego co ja pamiętam to w szkłach Olympusa przesłona "zaskakiwała" co działkę ale można było ustawić wartości pośrednie i ich używać.


Jak, jeśli przeskakuje o pełną działkę? :)
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
wojtekk napisał/a:

Jak, jeśli przeskakuje o pełną działkę? :)

Na tym szkle którym się bawiłem też przeskakiwało ale dawało się ustawić pierścień pomiędzy "zaskokami".
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
A, to mamy inne doświadczenia. :)
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Dokladnie. Zuiki da sie spokojnie ustawic pomiedzy przeslonami.

Wlasnie sie bawie OM-4 ;-)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
CanisLupus napisał/a:
Dokladnie. Zuiki da sie spokojnie ustawic pomiedzy przeslonami.


Musisz mi kiedyś pokazać, bo coś nie mogę uwierzyć...
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Wojtek sprawdz na swojej 50tce.
Mam kilka szkiel do olka i wszystkie maja laga ;-) pomiedzy wartosciami.

No i mega plusem Om-4 sa czasu posrednie pomiedzy wartosciami stalymi tj 60-125-250 itd itp.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach