matb  Dołączył: 02 Lis 2006
skaner domowy, ale jaki?
Ilość pozostawianej gotówki za skanowanie filmów skłania mnie do rozważań, czy może nie lepiej zainwestować we własny skaner? Tylko, że ja się na tym trochę nie znam. Ale forum jest, to można zapytać: jakie modele skanerów (do negatywów i slajdów) są godne uwagi. Do amatorskich, domowych zastosowań. Byle była "jakość" a nie "jakoś", choć ta jakość nie musi być super-hiper profesjonalna. Na jakie parametry takiego skanera zwracać uwagę? I z jakiego rzędu wydatkiem się liczyć? A może od razu zapomnieć i płacić te kilkanaście peelenów za rolkę?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
matb, na wiekszosc pytan znajdziesz calkiem swieze odpowiedzi w darkroomie. Wrzuc w wyszukiwarke skaner i przeszukaj ten dzial. To powinno pomoc Ci w sprecyzowaniu wymagan co do skanera.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No tak. W darkroomie, a nie we świetle ;-) Ostatnio nie miałem czasu zbyt często zaglądać na forum to mi umknęło :-/
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
matb, na wiekszosc pytan znajdziesz calkiem swieze odpowiedzi w darkroomie.


...jak i w lajtrumie :-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Dobra, misiaczki (i psy kosmosu). Tak łatwo się nie wywiniecie. Przeczytałem chyba wszystko pod hasłem "skaner" tutaj i mam już pełną jasność. Mianowicie - już wiem, że mam mętlik w głowie i za mało kasy.

Mam do wydanie max 700zł. Więc większość skanerów, które były polecane, jest więc poza moim zasięgiem. Nie mam specjalnego odpału na robienie bilboardów, ale czasem jakaś odbitka A4 do domowej galerii by się przydała - poza tym, głównie będzie to 10x15 i WWW. Ale ma ładnie być, najładniej jak się da za tą kasę, bo jednak tą potrzebę jakości się ma wrodzoną ;-)

Pytania konkretne. Tu jest chyba coś dobrego? (EPSON V350)
http://www.allegro.pl/ite...fv_warszaw.html

Czy warto dołożyć 150 zeta do SilverFasta i PS Elements 2.0? (CANON 8600F) No i kwanon ma średni, choć to już dla mnie zbytek (pozdro milo ;-) ), ma też FARE, dla BW nie działa, ale może kiedyś mi się pogorszy i walnę jakiego slajda:
http://www.allegro.pl/ite...wy_wawa_fv.html

Tu jest coś teoretycznie hiciarskiego (PLUSTEK St64). Ma SilverFasta, Corela, net pełen zachwytów, no i ta cena :shock:
http://www.allegro.pl/ite...v_warszawa.html
Cena mnie jednakowoż też nieco powstrzymuje - podejrzanie tanio. Od dłuższego czasu szukam haczyka.

No i wiem, że za 700zł można kupić już dedykowany skaner do negatywów, ale musi być płaszczak i koniec. Ma służyć też jako zwykły skaner.

No i teraz - specjaliści mówią "EPSON only", ficzery mówią "bierz CANONA", a cena krzyczy "tylko PLUSTEK"! Jak rozwikłać tę zagadkę, ha?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
bEEf, wez taki skaner ktory obsluzy sredni.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
milo, no wiem, ale... To tylko jedna z opcji. Może inne jednak przeważą. Ciągle myślę. Na razie ograniczyłem się do tych trzech - średniego nie łyka tylko EPSON (sprawdziłem, jednak raczej nie łyka).
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja mam epsona 2450 za 50 zl ;-) Prawie wszystko na www.strawberryfields.pl tymze skanowane. Polecam. Ale teraz juz przesiadlem sie na Minolte Dual III za 430 zl z przesylka i w malym obrazku mi nic wiecej nie potrzeba. Espona trzymam do sredniego. Wlasnie sie z nim i floodowa reala mecze :-P

dz.

[ Dodano: 2007-07-14, 00:17 ]
aha, ja jade na vuescanie za 80 dolarow i gimpie za 0 dolarow i jestem happy. bEEf, zainwestuj w vuescana, robi dng pod lightrooma.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
Mam do wydanie max 700zł.


Poszukaj Epsona 4490. Mialem, obsluguje i sredni i maly, jakosciowo nie odroznilbym pliku z niego i z v750, nawet piksel-w-piksel ;-)

Mi sie udalo za 700pln z allegro bez specjalnych wyczekiwan.


Canona - NIGDY W RZYCI. Mialem nieprzyjemnosc meczyc sie w pracy z topowym modelem...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
alkos, ale co z tym kwanonem nie tak? Głowy nie dam, ale sam chyba w którymś wątku polecałeś ten model...

[ Dodano: 2007-07-14, 00:55 ]
A ten epson 4490 - musiałbym polować na używkę, bo nowe w okolicach 1k. Jak upoluję przez kilka dni, to ok, ale potem kupuję coś od ręki, bo mi się kasa rozlezie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
alkos, ale co z tym kwanonem nie tak? Głowy nie dam, ale sam chyba w którymś wątku polecałeś ten model...


Nie pamietam, ale pewnie powtarzalem cos za siecią. A potem przyszło Doświadczenie. :-/
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
alkos, kurcze, ale co nie tak - jakość? Obsługa? Wiesz - możemy mieć różne preferencje jednak... Choć nie ukrywam, że Kwanon spadł kilka oczek w rankingu, no nic, myslę dalej.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
bEEf napisał/a:
alkos, kurcze, ale co nie tak - jakość? Obsługa? Wiesz - możemy mieć różne preferencje jednak...


Jakość skanu. Wszystko powzej 800 dpi jakies takie pokaszanione algorytmami, cos jak iso1600 z malpek cyfrowych... Obsługę jeszcze bym przebolał, w koncu jest vuescan.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
bEEf, - od kolegi mialem canona...nie pamietam modelu....ale jakis naprawde wysoki......nie polecam......
pamietaj tez o innej opcji.... kupujesz dedykowany.....do filmow.... i za jakis czas dokupujesz cos plaskiego super taniego..... :-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
kupujesz dedykowany.....do filmow.... i za jakis czas dokupujesz cos plaskiego super taniego
Jeżeli ktoś zamierza osiągnąć sensowne wyniki z małego obrazka, to to jest najbardziej sensowny road map.

I nie mam na myśli mapy drogowej :evil: ;-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cytat
pamietaj tez o innej opcji.... kupujesz dedykowany.....do filmow.... i za jakis czas dokupujesz cos plaskiego super taniego..... :-)


Ale dedykowane w takiej cenie sa slabej jakosci, no i sredniego nie obsłużą.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
o ile pamiec mnie nie myli beef nie ma sredniego.... wiec co za problem....

[ Dodano: 2007-07-14, 11:14 ]
a minolte III chyba za 600-700 mozna dostac

[ Dodano: 2007-07-14, 11:16 ]
https://ssl.allegro.pl/item215610870_benq_scanwit_2740s_technologia_ice_.html
a takie cus...?
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Tu jest coś teoretycznie hiciarskiego (PLUSTEK St64). Ma SilverFasta, Corela, net pełen zachwytów, no i ta cena :shock:

mam plustka st48 - prawie jeden grzyb - da sie czasem zrobic wgladowki do netu, a przy idealnie naswietlonej klatce z niezaduzym kontrastem to normalnie da sie i odbitke z tego zrobic...
Nie polecam - sredni jeszcze od biedy poskanujesz, ale maly obrazek to katastrofa

Z kolei dedykowane plustka - mialem opticfilm 7200 - ten sobie chwale - ladnie skanowal i slajdy i negatywy. Wszystko kwestia ceny

[ Dodano: 2007-07-14, 11:20 ]
ps. szczerze mowiac - jak chcesz dobrze wydac kase - to albo kup epsona, albo nie zawracaj sobie glowy plaskimi - kup jakis dedykowany na 35mm - najlepiej minolte
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
dzerry napisał/a:
www.strawberryfields.pl


Podoba mi się: http://www.strawberryfiel...p?showimage=195
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
milo napisał/a:
Ale dedykowane w takiej cenie sa slabej jakosci, no i sredniego nie obsłużą.
No nie wiem. W tej cenie lub ciut wiecej mozna dostac Minolte Dual III albo IV (ostatnio nowka poszla za 790 kup teraz), Nikona LS-30, a nawet LS-2000 - mysle, ze to nie sa slabej jakosci skanery.

dz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach