tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Ciekawe odkrycie dot. ramek epsona
Moi drodzy, ciekawa sprawa.
Otóż mając wczoraj dużo roboty za którą nie chciało mi się zabrać postanowiłem zająć się tak szalenie istotną zagadką jak to, jaka jest różnica w ostrości skanując w epsonowej ramce, a wprost z płyty skanera.

Przedmiotem badania jest taki oto kadr 6x12

Kodak Ektachrome 200 na Toyo 45CF + Symmar 135/5.6@f16; skanowany na epsonie V700; Vuescan 9 jako raw DNG @3200dpi 64bit RGBI; wywołany w ACR.

A teraz przejdźmy do meritum. Otóż kadry 6x12 są sexi same w sobie ale zyskują jeszcze +10 do lansu jeśli są zeskanowane razem z marginesem ;) W tym celu zakupiłem sobie u szklazra szybkę która jest z jednej strony chemicznie trawiona - koszt zawrotne 7zł. W praktyce wygląda to tak:

Między szybą skanera, a moją quasi-ramką jest szczelina w którą wsuwa się film dzięki temu nawet jeśli jest to rollei retro skręcający się w sprężynkę to zawsze jest idealnie płasko na całej powierzchni Chemiczne trawienie minimalizuje newtony (choć nie do końca), jednocześnie nie dając żadnej faktury spowodowanej przez zmatowienie (w przeciwieństwie ponoć do szkła piaskowanego).
Ponieważ skanuję wprost z płyty skanera spodziewałem się, że kosztem lansiarskich marginesów stracę nieco na ostrości. Postanowiłem się dowiedzieć o ile i oto wynik:

Po lewej zdjęcie z oryginalnej bezszybkowej ramki epsona, po prawej w moim DIY holderze.
Link do dużego: http://i.imgur.com/C5u6s.jpg

Przyznam, że jestem kompletnie zaskoczony. Spodziewałem się wyniku dokładnie odwrotnego! Tymczasem ostrość na skanie z szyby niebezpiecznie zbliża się do jakości uzyskiwanej ze skanera dedykowanego. Szok i niedowierzanie!
Uprzedzając wątpliwości niektórych - na 110% nie pomyliłem plików :>
Mało tego sprawdziłem też czy jest jakaś różnica w zależności od tego którą stroną się kładzie film (emulsją do dołu czy do góry) ale tu różnica jest tak minimalna że w zasadzie nie ma się nad czym rospisywać.

Co o tym myślicie? Ramki epsona na śmietnik? :D
Może ktoś zaryzykuje 7zł i sprawdzi jak to jest na innych skanerach?
Ale z mojego testu wynika że:
Cytat
ostrość w skanerach płaskich jest 1-2mm nad szybą dlatego trzeba skanować w ramkach

 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
tiboo napisał/a:
Między szybą skanera, a moją quasi-ramką jest szczelina w którą wsuwa się film
a jak tą szczelinę zrobiłeś?

[ Dodano: 2012-01-26, 16:13 ]
a tak w ogóle to może Andrzej? :->
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dokladna linijka, ustawiona na skanerze Epson 4780 pod katem 45 stopni i zaskanowana w 2400dpi (skala 0,5mm):



Najlepsza ostrosc wypada w okolicach 3,5mm , czyli z korekcja na 45stopni bedzie to 2,5mm odleglosci od szyby.

Moglbys zrobic taki test z V700?

EDIT:

skan w 4800dpi: http://varia.alkos.info/4780_2.jpg

 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Haha cześć nemo ;p
Jak widać na drugim zdjęciu, szybka jest oklejona z trzech stron stron czymś czarnym - to czarne to zwyczajna taśma izolacyjna :D Trzeba ją tylko precyzyjnie przykleić i jest spoko. Spełnia trzy zadania:
- powoduje szczelinkę - taśma jest podwójnie bo niektóre filmy są grubsze niż inne.
- bez niej światło z katody rozprasza się w szybce i dookoła filmu robi lekkie halo - czarna taśma likwiduje problem
- chroni szybę skanera - co prawda ta moja szybka jest zeszlifowana na rantach, ale ostrożności nigdy za wiele

alkos: Niestety niebardzo. Moja szybka ma 4mm grubości i to najcieńsza jaką mi był w stanie ów szklarz zaproponować. Jak znajdę lepszego szklarza posiadającego 2.5mm szybki to dam znać ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W szwedzkim teście Canona 9000F wyczytałem, że najlepsza ostrość na nim jest przy odległości negatywu/slajdu 0.2 mm od szyby.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Ile razy widzę takie wielkie negatywy to mi kuśka staje. Chyba se kiedyś zafunduję wielkiego formata. Będzie wzwód permanentny.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
tiboo napisał/a:
alkos: Niestety niebardzo. Moja szybka ma 4mm grubości i to najcieńsza jaką mi był w stanie ów szklarz zaproponować. Jak znajdę lepszego szklarza posiadającego 2.5mm szybki to dam znać ;)


Ale chodzi mi o to, czy mozesz zeskanowac linijke tak jak ja, opierajac ja na szybie skanera. Wtedy dostaniemy jakies porownywalne wyniki.

wojtekk napisał/a:
Ile razy widzę takie wielkie negatywy to mi kuśka staje.


Moze od razu kolodion? :-P
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
alkos napisał/a:
Moglbys zrobic taki test z V700?

Na negatywie nie, ale zaraz poszukam papieru milimetrowego.
plwk napisał/a:
W szwedzkim teście Canona 9000F wyczytałem, że najlepsza ostrość na nim jest przy odległości negatywu/slajdu 0.2 mm od szyby.

Być może co skaner to obyczaj?
wojtekk napisał/a:
Ile razy widzę takie wielkie negatywy to mi kuśka staje. Chyba se kiedyś zafunduję wielkiego formata. Będzie wzwód permanentny.

Polecam, to lepsze niż Prostamol :D

Oh noooo wkręciłem się w testy i teraz zaczynają się jaja. Postanowiłem jeszcze wykluczyć czynnik szybki. Położyłem film na szybie skanera, docisnąłem po obu stronach żeby w miarę przylegał i co? I wcale nie jest lepiej :-?
Kolejno: z ramki epsona; pod szybką mat, bez szybki goły film na płycie skanera

duże: http://i.imgur.com/K0BoN.jpg
wtf?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
tiboo napisał/a:
alkos napisał/a:
Moglbys zrobic taki test z V700?

Na negatywie nie, ale zaraz poszukam papieru milimetrowego.
masz po prostu linijkę oprzeć o szybę skanera. Tylko, że to musi być dokładnie 45st. Po dokładną metalową linijkę możesz wpaść do mnie ale poziomuj se to sam :-P

[ Dodano: 2012-01-26, 16:56 ]
Właściwie to wystarczy ekierka do wypoziomowania :-D
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010
Mam taką linijkę, ale skala zaczyna się za daleko. Na twojej skala jest od samej krawędzi?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
tak jest :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zaciekawiliście mnie. Moja próba z V500 i papierem milimetrowym ustawionym pod kątem 45st.:

To jest 1:1 w 4800 dpi

Wygląda na to, że w zakresie 0-1.5mm jest OK. Czyli tak naprawdę do 1mm.
Dobrze myślę, że patent z szybką oklejoną taśmą izolacyjną sprawdzi się i u mnie?

Możliwe to, że ostrość jest inaczej ustawiana w przypadku materiałów refleksyjnych i inaczej w przypadku transparentnych? W ogóle w Epsonach ostrość jest kalbrowalna?

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie sądzę. Możliwe, że występują osobnicze różnice w położeniu maksimum ostrości.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
To jest 1:1 w 4800 dpi


Gdzie jest punkt przylozenia?

Jarek Dabrowski napisał/a:
Możliwe to, że ostrość jest inaczej ustawiana w przypadku materiałów refleksyjnych i inaczej w przypadku transparentnych? W ogóle w Epsonach ostrość jest kalbrowalna?


Nie i nie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Gdzie jest punkt przylozenia?
Dolna krawędź.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ciekawe. Przykladales na srodku szyby czy z boku? Rzeczywiscie wyglada to na ok. 1mm.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Ciekawe
Ale co ciekawe? Trochę nieostre, ale po V500 cudów się nie spodziewam.
alkos napisał/a:
Przykladales na srodku szyby czy z boku?
Mniej więcej na środku.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ale co ciekawe?


Raz ze troche mniej ostre niz z 4780, dwa ze punkt ostrosci jest nizej.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
mam szybki ze ScanAssist, tylko co, musiałbym wypoziomować je z obu stron, tak? a krawędzie mają faktycznie nieco ostre, hmm. dodam, że epson 4490. też chciałbym dołączyć się do testów.
 
tiboo  Dołączył: 24 Lut 2010

Zabawa linijką była zbyt upierdliwa, zrobiłem to w końcu na papierze milimetrowym.
Skan 4800 dpi.
U mnie ostrość wypada nie dalej niż na ~1.5mm z tymże papierek był pod kątem 60st., a nie 45st. bo pod większym kątem łatwiej dostrzec GO. No czyli u mnie realnie szczytowa ostrość też wypada gdzieś w pobliżu 1mm nad powierzchnią.

Ktoś wie gdzie można dostać szybkę chemicznie trawioną grubości 1mm? ;)

Jarek Dabrowski napisał/a:
Dobrze myślę, że patent z szybką oklejoną taśmą izolacyjną sprawdzi się i u mnie?

Sprawdzi się. Za czasów jak miałem V500 to też skanowałem pod szybką, tylko wtedy nie znałem patentu z tym matem, wyłaziły newtony i odpuściłem temat.
Pamiętam że były tam jaja z tym żeby oszukać skaner, że to oryginalna ramka i na początku trzeba było przylepić taśmę z dziurkami - ale to tylko w epsonscanie jest potrzebne, w Vue chyba można wymusić żeby skanował dowolną powierzchnię bez względu na zastosowaną ramkę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach