odyseusz  Dołączył: 21 Kwi 2006
tiboo napisał/a:
Z jednej strony ma to sens to co piszesz. Z drugiej - korzystałem z vuescana na kilku skanerach w mojej karierze i o ile się nie mylę nie da się na nim wybrać rozdzielczości innej niż sprzętowa. A skanuje u mnie w obu trybach jako 6400, dopiero kiedy przełączę się w tryb skanowania dokumentów to ogranicza do 4800.
No nic, pozostaje sprawdzić to doświadczalnie niebawem ;-)

W vuescanie? Przy ustawieniach 8x10" maks to 4800, ale możesz ustawić dowolną ręcznie do maksymalnej. Przy ustawieniu na skaner przezroczy maksymalnie jest 6400 i też można zmieniać na dowolną niższą ręcznie. Osobną sprawą będzie jak to jest fizycznie osiągane. Mnie to nigdy nie interesowało.
 
JaZ99  Dołączył: 06 Sty 2010
A czy możecie pomierzyć dokładnie rozdzielczość skanera? Opisałem to tu:
http://www.flickr.com/gro...57628303350835/
Mogę przetłumaczyć na PL, jeśli jest taka potrzeba.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ojej! Gratuluje zaciecia ale niestety mi sie raczej nie bedzie chcialo ;-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Fajny test, ja niestety nie jestem w stanie poświęcić tyle czasu, zamiast tego wezmę jakiś ziarnisty film b&w i provię 400 w średnim formacie i porównam skany w różnych rozdzielczościach i położeniach filmu. Tylko nie wiem kiedy, bo czasu mam strasznie mało ostatnio. Od tygodnia nie mogę wywołać 2 filmów co się w koreksie suszą ;)

Pozdrawiam
Piotr
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wg tego http://www.filmscanner.in...ionV750Pro.html V750 ma rozdzielczość 2300dpi.
 
JaZ99  Dołączył: 06 Sty 2010
Nie wiem, o jakim zacięciu mowa :)
Cały test zajmuje bardzo niewiele czasu:

1. trzeba wydrukować na drukarce wzorzec z paskami w formacie A4 (30 sekund)
2. trzeba przykleić go do ściany i zrobić jego zdjęcie, tak aby na negatywie zamiast 25 cm szerokości miał tylko 5mm (10 min włącznie z rozstawianiem statywu)
3. wywołanie i skanowanie przecież i tak jest wykonywane, nie liczę więc
4. na koniec trzeba wczytać skan do programiku ImageJ i wykonać pomiar (30 sekund) (2 opcje w menu do wybrania)

To wszystko naprawdę zajmuje tylko chwilę, a w wyniku uzyskiwana jest liczba, która obiektywnie ocenia skan. Na przykład ten test wyraźnie powiedział mi, która pozycja ramki na filmy daje najwyższą jakość, mimo tego, że na oko nie odróżniałem wyników skanowania na pozycji O od +.

Jedyny problem to zapewnienie rozdzielczości przy fotografowaniu wzornika znacznie większej od 50 lp/mm (skaner ma coś koło tego, więc musi być więcej).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
JaZ99 napisał/a:
Cały test zajmuje bardzo niewiele czasu:


Ekhem. Dzieki, ale naprawde mi nie zalezy.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
czy jakas roznica w tych epsonach jesli chodzi o "miejsce" ulozenia materialu do skanowaina? na srodku/w rogu?
czy taka plytka ma zakrywac tylko negatyw? czy lepiej zrobic sobie taka ktora zakyje cala plyte? to ma byc szklana plytka z jednej strony zmatowiona (chemiczine trawiona)? i pozniej ta powierzchnia matowa ustawiam do gory tak?
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
epson 4490 - na powierzchni skanera ostrość gorsza niż w ramce. w obu przypadkach - dociskane antynewtonem.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
zakupilem sobie do epsona taka szybke i nie wiem co mam myslec.. myslalem ze nie bedzie dawala zadnej faktury na zdjeciach a wydaje mi sie ze jednak w minimalny sposob ingeruje w obrazek:

gora zdjecia bez szybki, dol z szybka..

duzy rozmiar

ps. chyba najlepiej to widac po lewej stronie w miejscu gdzie konczy sie szybka..

[ Dodano: 2012-02-22, 19:22 ]
ps. i czemu tam gdzie jest szybka obraz jest jasniejszy?
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
espresso, u szklarza..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Opis domowego sposobu na szybki antynewtonowskie http://kekacz.blogspot.co...wtonowskie.html
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
ja sobie zrobilem cos takie jak autor watku.. kawalek szybki trawiony chemicznie, na bokach czarna tasma.
 

ArekB  Dołączył: 29 Lip 2013
Odgrzebię nieco ten temat. Szukam odpowiedniego szkła do przykrycia kliszy w ramce w skanerze epsona. Po zapoznaniu się z tematem wiem, że mam szukać szkła antyrefleksyjnego - niestety zdjęcia takich szkiełek z początku tematu nie są już dostępne. I tutaj mam pytanie: z opisów wynika, że ma to być szkło lekko zmatowione poprzez wytrawianie. Tymczasem w antyramach dostępnych w sprzedaży spotykam "szkło antyrefleksyjne", które w ogóle nie jest matowe. Pytanie, czy takie szkło nadałoby się po docięciu do ułożenia na kliszy w ramce? przykładowe antyramy ze szkłem antyrefleksyjnym tu: http://www.ramart.com.pl/...&d=4&d1=7&d2=40 proszę o podpowiedź :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ArekB napisał/a:
Szukam odpowiedniego szkła do przykrycia kliszy w ramce w skanerze epsona.

Musi być szybka o grubości 1 mm, tam jest 2 mm (wysokość prowadnic w ramce).
 

ArekB  Dołączył: 29 Lip 2013
plwk napisał/a:
Musi być szybka o grubości 1 mm, tam jest 2 mm (wysokość prowadnic w ramce).

Dzięki, choć nie do końca o taką informację mi chodziło Pwlk. Szybki nie zamierzam "wpychać" pod prowadnice. Myślałem raczej o tym, żeby była nieco węższa i wchodziła między prowadnice. Miałaby dociskać kliszę swoim ciężarem, dlatego planowałem szybkę o gr. 3 lub 4mm (grubość ramki to 3mm). Natomiast bardziej mnie zastanawia, czy szkło (nie mówię o pleksie) antyrefleksyjne pozyskane np. z antyramy może się nadać?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Owszem, ma wchodzić między prowadnice, ale w płaszczakach Epsona ostrość układu ustawiona jest na 1 mm ponad szybą, więc szybka spodnia musi mieć dokładnie taką grubość.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
ArekB, pofatyguj się do zakładu oprawiania obrazów. Oni z pewnością mają takie antyrefleksyjne szyby o różnych grubościach. To szkło, gdy spojrzysz na nie pod kątem wygląda jakby rzeczywiście było zmatowione, a gdy patrzysz na wprost, na obraz leżący pod nim to niemal go nie widać. Tego szkła znaczy się. i nie kosztuje majątku.
 

ArekB  Dołączył: 29 Lip 2013
Panowie, dziękuję za obie podpowiedzi, przydadzą się :) czekam tylko na koniec okresu urlopowego i ruszam na poszukiwania szkiełek. Jak złożę całość to wrzucę fotkę jak to wygląda.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu masz obfotografowane.


Górna powierzchnia dolnego szkiełka na wysokości prowadnic, na których układa się film. Górne szkło może być grubsze - będzie go lepiej dociskać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach