kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
Sychronizacja z lampą przy 1/200s
Przed chwilą udało mi się - oczywiście przypadkiem - przekroczyć barierę czasu synchronizacji z lampą w cyfrowym Pentaksie (a w zasadzie w trzech: K-7, K20D i K100D) i zrobiłem kilka zdjęć z czasem 1/200.

Krótki przepis - fajnie by było gdyby ktoś potwierdził podobne działanie, bo może mi coś umknęło i jestem w mylnym błędzie :p
Poza body potrzebne są:
- lampa z P-TTL (w moim przypadku 540),
- lampa bez P-TTL (u mnie yongnuo 462) ewentualnie kabel lub inny diwajs który nie przenosi P-TTL.

Sztuczka:
- Ustawiamy krok ekspozycji na 1/3EV,
- body w tryb M,
- zakładamy 540,
- kręcimy kółkiem czasu tak, żeby przeskoczyć z 1/160 na 1/180,
- zdejmujemy lampę, body samo ustawia sobie czas 1/200,
- zakładamy lampę która nie gada z body,
- robimy zdjęcia z lampą i czasem 1/200.

Normalnie body nie wyzwoli lampy przy czasie krótszym niż 1/180s ale czasem może się zapomnieć :) Zmiana przysłony, iso, przeglądanie zdjęć nie wyłączają możliwości robienia zdjęć z synchronizacją 1/200. Co ciekawe, na zdjęciach nie widać żadnego bandingu czy innych negatywnych efektów - czyli migawka daje radę. Exif mówi że lampa nie została wyzwolona.

Sprawdziłem też działanie wyzwalacza MK-RC7. Ten wynalazek nie ma problemu zarówno z czasem 1/180 jak i 1/200. Poniżej zdjęcia ze wszystkich 3 korpusów. Rawy i pełnowymiarowe jotpegi TU

K-7:

K20D:

K100D:


Istnieje oczywiście ewentualność, że body kłamie i po zdjęciu lampy czas otwarcia migawki zostaje 1/180 (mimo wyświetlania i zapisywania w exifie 1/200).

pozdrowienia
kasz
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
i właśnie tak się dzieje zobacz w exifie hihi

dziwne w exifie jest 1/200 :) cud to cud jak powiedzieli w ,, żywot brajana''
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Hmm, ciekawe... Mnie się to nigdy nie udało - muszę spróbować jeszcze raz pomieszać z 540-stką. Jak już ustawisz tę 1/200 w ten sposób, to stale daje impuls na stopce (np. do wyłączenia, czy zmiany czasu), czy to jednorazowe zjawisko i potem trzeba mieszać znowu?
 
mdraht  Dołączył: 08 Lip 2008
Istnieje też możliwość wyzwolenia chińczyka z czasami jeszcze krótszymi 8-)
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
jaad75 napisał/a:
Hmm, ciekawe... Mnie się to nigdy nie udało - muszę spróbować jeszcze raz pomieszać z 540-stką. Jak już ustawisz tę 1/200 w ten sposób, to stale daje impuls na stopce (np. do wyłączenia, czy zmiany czasu), czy to jednorazowe zjawisko i potem trzeba mieszać znowu?
Synchronizacja z 1/200 zostaje do uśpienia, wyłączenia lub zmiany czasu. I mała poprawka - do aktywacji nie potrzeba 540 - to samo się dzieje z wbudowaną lampą. Czyli wystarczy przy podniesionej lampce zmienić ze 160 na 180, zamknąć lampkę i body jest gotowe do wyzwalania zewnętrznej lampy przy 1/200.
mdraht napisał/a:
Istnieje też możliwość wyzwolenia chińczyka z czasami jeszcze krótszymi 8-)
Znaczy siem jak? :>

kasz
 
mdraht  Dołączył: 08 Lip 2008
540 na body w trybie HSS + chińczyk (u mnie YN 460 II ) wyzwalany przez fotocelę (S1) => dowolny czas ;-)
 
kasza  Dołączył: 13 Lis 2006
mdraht napisał/a:
540 na body w trybie HSS + chińczyk (u mnie YN 460 II ) wyzwalany przez fotocelę (S1) => dowolny czas ;-)
A to tak, w ten sposób też lampy studyjne z fotocelą można wyzwalać w dowolnym czasie. Jednak HSS to nie to samo co zwykły, staromodny, pojedynczy błysk przy 1/200 sekundy ;-)

kasz
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
kasza napisał/a:
Synchronizacja z 1/200 zostaje do uśpienia, wyłączenia lub zmiany czasu. I mała poprawka - do aktywacji nie potrzeba 540 - to samo się dzieje z wbudowaną lampą. Czyli wystarczy przy podniesionej lampce zmienić ze 160 na 180, zamknąć lampkę i body jest gotowe do wyzwalania zewnętrznej lampy przy 1/200.
Dzisiaj sobie sprawdzę - patrzyłeś, czy fizycznie gasi to zastane o 1/3EV, czy jest to tylko bug w tym co pokazuje i zapisuje w exifie?
mdraht napisał/a:
540 na body w trybie HSS + chińczyk (u mnie YN 460 II ) wyzwalany przez fotocelę (S1) => dowolny czas ;-)
Ten trick jest znany, tyle, że nie zatrzymuje ruchu i działa tylko z bardzo wolnymi lampami (ze speedlightami tylko na 1/1).

[ Dodano: 2012-02-09, 22:06 ]
kasza napisał/a:
Synchronizacja z 1/200 zostaje do uśpienia, wyłączenia lub zmiany czasu. I mała poprawka - do aktywacji nie potrzeba 540 - to samo się dzieje z wbudowaną lampą. Czyli wystarczy przy podniesionej lampce zmienić ze 160 na 180, zamknąć lampkę i body jest gotowe do wyzwalania zewnętrznej lampy przy 1/200.
Faktycznie działa. Choć zauwazyłem, że rownież zmiana czułości powoduje wyłączenie sygnału na stopce. Niby różnica miedzy 1/180, a 1/200s nie jest duża, ale fajnie, że jest taka możliwość - może się kiedyś przyda (zwłaszcza ze speedlightami).

[ Dodano: 2012-02-09, 22:08 ]
Trochę upierdliwe jest wypinanie radia, by podnieść i opuścić wbudowaną.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach