akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Dzień Żołnierzy Wyklętych
a właściwie niezłomnych - jest dzisiaj. Znacie jakieś historie takich ludzi ?
NA dobry poczatek piosenka Klenczona, dedykowana jego ojcu - żołnierzowi AK i WiN.

Biały Krzyż
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
W zeszłym roku mój syn namówił mnie na wycieczkę rowerową z Rybnika do Ujsoł. Dystans wynosił ok 130 km i prowadził przez Żory, Pszczynę, dalej przez Goczałkowice, przez zaporę na jeziorze i przez Czechowice-Zabrzeg. Jest tam taka karczma, na której zobaczyłem tablicę pamiątkową o następującej treści :
"W tym budynku w dniu 1 grudnia 1947 r. został zdradziecko zamordowany dowódca zgrupowania "Bartek" VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryk Flame. Cześć jego pamięci".
Po powrocie do domu wpisałem do googla i spędziłem kilka godzin na czytaniu.
Oprócz opisanej historii można znaleźć także fotografie z tamtych czasów.
Bardzo mroczna jest historia naszego kraju, także ta niezbyt dawna.
Żołnierzy Wyklętych, ocalmy więc od zapomnienia,
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
 

czach  Dołączył: 19 Sty 2008
ehlo,

Zdjęcie z niedzielnego meczu WKS z Legią. Ja jestem gdzieś pod sektorówką.
http://www.slaskwroclaw.p...120226_1022.jpg
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
O żołnierzach m.in. z WiN,dziadek mi opowiadał juz w latach 70-tych. Robił to w wielkiej tajemnicy i prosił,żebym na lekcjach historii nie wyskakiwał z tematem żołnierzy,którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni. Pospieszalski w swoim programie wczoraj poruszał ten temat. Tragiczne jest to że taki Zygmunt Baumann,aż do dziś uznawany autorytet-intelektualista, był jednym z filarów KBW.
czach napisał/a:
Zdjęcie z niedzielnego meczu WKS z Legią. Ja jestem gdzieś pod sektorówką.

A nam się wmawia,że ludzie na stadionach to kibole. Fakt są niebezpieczni,bo potrafią pamiętać to co nawet dziś nie do końca jest wygodne. Nawet we wczorajszych serwisach info, więcej czasu poświęcono meczowi na "Narodowym" jak świętu żołnierzy wyklętych.
 
PaweleS  Dołączył: 06 Mar 2007
andybond napisał/a:
A nam się wmawia,że ludzie na stadionach to kibole. Fakt są niebezpieczni,bo potrafią pamiętać to co nawet dziś nie do końca jest wygodne.


Nie zgadzam się z Tobą.
Czasem nam nie trzeba wmawiać.Wystarczy pokazać jakieś zdjęcia albo film np. z Kowna czy z Bydgoszczy.Nie jest normalne co tam kibole zrobili.
A ludzie są różni,to oczywiste.Wśród kibiców również.Jedni tylko "dymią" ,inni robią coś pozytywnego.
Masz rację,że za mało się mówi o Wyklętych.Tu w pełni się zgadzam.
 
tadeuszd2  Dołączył: 06 Gru 2009
Mowi sie i pise duzo,tylko nie nagłaśnia.Niewygodny politycznie temat.I niejednoznaczny.Ich mordowano,oni mordowali-swoi swoich.Dziś te granice podziałów i niechęci się zatarłu,ale były silne bardzzo w Polsce międzywojennej.Jest b. duzo opracowań naukowych na ten temat.Trzeba tylko pogrzebac.
 

pentajar  Dołączył: 12 Mar 2011
czach napisał/a:
ehlo,

Zdjęcie z niedzielnego meczu WKS z Legią. Ja jestem gdzieś pod sektorówką.
http://www.slaskwroclaw.p...120226_1022.jpg


Przykład na to, że kibice to nie to samo, co kibole. Bardzo sympatycznie, szacun.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
tadeuszd2 napisał/a:
Niewygodny politycznie temat.

Takich tematów jest wiele. Miesiąc temu miał miejsce Dzień Tragedii Górnośląskiej. Kogoś w mediach specjalnie obchodził los Ślązaków, których po 1945 r. tysiącami wywożono za Ural, albo trzymano w filialnych wobec Auschwitz, teraz już chyba par excellence - polskich - obozach koncentracyjnych? Chyba nie, a tylko w Świętochłowicach (obóz Zgoda) za czasów Salomona Morela zmarło 2500 Bogu ducha winnych ludzi.

Swoją drogą czczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych jakoś mnie nie dziwi w takim mieście jak Wrocław. Klub Śląsk Wrocław powstał przecież w 1947 r. dzięki połączeniu wojskowego KS Pionier oraz KS Podchorążak. Ten drugi klub był klubem działającym przy szkole podoficerskiej powstałej w 1943 r. w Riazaniu. Tradycje wojskowe zobowiązują... ;-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
jest strona poświęcona żołnierzom wyklętym, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę podziemie zbrojne
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Jaki cel i sens - w dzisiejszych czasach - ma przebieranie się przez chłopców w mundury i dziarskie maszerowanie ze stukotem butów drogą przez las?
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
Benek napisał/a:
Jaki cel i sens

Tradycja,pamięć,patriotyzm.
 

Kuszelas  Dołączył: 12 Lis 2006
Benek napisał/a:
Jaki cel i sens - w dzisiejszych czasach - ma przebieranie się przez chłopców w mundury i dziarskie maszerowanie ze stukotem butów drogą przez las?

Benek, z całym szacunkiem, ale pierwsza osoba z lewej na przedstawionym przez Jaśka Matacza zdjęciu to kobieta. A, wierz mi, trochę się na tym znam :mrgreen:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Kuszelas napisał/a:
Benek, z całym szacunkiem, ale pierwsza osoba z lewej na przedstawionym przez Jaśka Matacza zdjęciu to kobieta.

Akurat jej się nie dziwię. Świetny ruch - może przebierać jak w ulęgałkach. Głupia nie jest, prawie jak facet na studium pielęgniarskim, albo dziewczyna na maszynoznawstwie... :mrgreen:

Jasiek, nie czuj się napadany, nie mam złych zamiarów. O co mi chodzi - uważam że nauka historii nie jest niczym złym, ale czy powinna się odbywać się w wojskowym uniformie? Uniform - nomen omen - moim zdaniem prowadzi do uniformizacji, może także uniformizacji myślenia o własnym narodzie i narodach sąsiednich.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
nacjonalizm..? daj chłopie na luz i nie wyjezdzaj z takimi głupotami :? bo sie niedobrze robi.
 

diplodok  Dołączył: 13 Cze 2006
zaraz zamkna temat :evilsmile:
stawiam ze po najblizszych 5 postach
kto wchodzi? :evilsmile: :evilsmile:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Proszę się trzymać tematu wątku.

Został on zgłoszony do moderacji przez zwykłego użytkownika zaraz po założeniu, jednak daliśmy mu szansę.
Zobaczymy na ile ją wykorzystacie.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
kacperAs napisał/a:
nacjonalizm..? daj chłopie na luz i nie wyjezdzaj z takimi głupotami :? bo sie niedobrze robi.

:?: - do mnie adresujesz swoją wypowiedź?

O co mi chodzi - nie jestem przekonany, że najobiektywniej o historycznych dokonaniach oraz pozycji klubu piłkarskiego Tęcza Wielowieś w światowym futbolu mogą mówić najzagorzalsi kibice noszący na szyi szaliki Tęczy.

 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
mygosia napisał/a:
Zobaczymy na ile ją wykorzystacie.

No to na tyle.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach