Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Pierwsze skanowanie i problemy..
Witam,
Chciałbym się na początku przedstawić, nazywam się Grzesiek i jestem nowym użytkownikiem. Fotografuje wyłącznie analogowo, robiłem odbitki, jednak stwierdziłem, że fajnie byłoby skanować samemu swoje negatywy( po ostatnim incydencie jak moje 3 klisze zostały zniszczone w labie)
Od wczoraj jestem posiadaczem Epsona V500, chciałem zacząć skanować swoje średniaki i natrafiłem na problem.
Otóż na samym początku wszystko było ok 2 skany były nawet do przyjęcia.
Jednak teraz za każdym razem obraz jest jakoś dziwnie poprzycinany, tzn zdjecie jest skanowane, nastepnie obcinany jakis bok i przenoszony na sąsiedni tak jak np to(widoczne z lewej strony):





Nie mam juz siły do tego próbowałem na każdy możliwy sposób i zawsze to samo.
Skanuję z oprogramowaniem dołączonym do V500 czyli Scan n Stich Deluxe.
Czy będziecie tak łaskawi i mi pomożecie? Jak ustawić poprawnie te wartości? :

 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
nie korzystaj z thumbnaili tylko pełen podgląd i samemu pozaznaczaj klatki
najlepiej skanuj jako slajd (w negatywie) i obracaj metodą alkosa: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Dzięki wielkie za szybką odpowiedz!
Stosowałem już jego metode i jestem pod ogromnym wrażeniem (gdyby nie te głupkowate przycinania)


Edit:
Spróbowałem tak jak radziłeś jednak dalej się tak dzieje :-/
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
pomimo tego że sam wybierasz obszar który ma być skanowany? zresetuj ustawienia w takim razie
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Po zresetowaniu ustawień wszytko wrocilo do normy jak narazie.

A czy jest jakiś sposób aby skanować tak aby otrzymać napisy na filmnie obok bocznej krawędzi? bo obecnie ramki nie pozwolą na skanowanie wraz z inf. po bokach klatki.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musiałbyś sobie dorobić ramkę.
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
w Przypadku dorobienia rozumiem ze grubosc ramki oraz szerokosc musi być odpowiednia do oryginalnej?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wymiary zewnętrzne i bazy tak, grubość w miejscu podparcia negatywu jak najmniejsza.
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Dzięki, w najbliższym czasie sprobóje coś takiego zrobić.
A gdyby tak machnąć jak najwiekszą rozdzielczośc bez ramki i potem wyciąć odpowiednia klatkę?
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
Spróbuj np. z tektury tak by trzymała negatyw za sąsiednie klatki a brzegi z napisami były widoczne albo z szybą - dochodzą boje z arefaktami ( kiedys skanowałem z wyjeta z plaskiego Plusteka ) . W jednym i drugim przypadku trzeba pamietac zeby zrobic otwory kalibracyjne po których skaner czyta rodzaj skanowanego materialu , bo inaczej nie ruszy .
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli negatyw leży bezpośrednio na szybie to prawie na pewno przy skanowaniu otrzymasz piękne pierścienie Newtona.
 
Mazurkiewicz  Dołączył: 13 Sie 2011
Mam jeszcze jeden problem, otoz skanując sredni format, na sofcie Epsonowskim (v500) nie mam możliwość skanować w 16bit linear a jedynie 16 bit grayscale. Negatyw po zastosowaniu wskazówek na forum wychodzi super ciemny a nie szaro-mdławy tak jak powinien wyjść a poprawiając potem w levelsach wychodzi koszmarnie.Ewentualnie skanując go w 24 bit color wychodzi z zafarbem albo purpurowym albo ciemno zielonym.. Czy da się to jakoś poprawić czy może robię coś nie tak?
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Podepne sie pod temat, choc nie jest to moje pierwsze skanowanie ;-)
Juz kolejny raz mam ten sam problem. Z reguly jedna klatka na całym filmie wychodzi mi w takich dziwnych kolorach. Filmy skanowane w labie dostaje w 100% dobre. Jak skanuje sam, prawie zawsze mam jedna skopaną klatke jak ta poniżej.



Co to może być za przyczyna ?
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
bo ja wiem? tak jest super. skanowałeś to automatem? spróbuj jako slajd, bez poprawek w sofcie skanera i odwracaj ręcznie w photoshopie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach