pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
Pytanie o karty pamięci
Witajcie,
Mam do Was pytania.

1. Czy ktoś może przetestował karty
Sandisk 45MB/s UHS-I w Pentaxach K20 i K10? Czy będą one działały poprawnie?
Oczywiście wiem, że aparat zapisuje wolniej, ale myślę przyszłościowo.

2. Jakiego rozmiaru karty można wsadzić do K20/K10? 32GB?

Z góry dziękuję i pozdrawiam, Paweł
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oba obsługują SDHC więc 32GB powinny obsłużyć.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
W kwestii wielkości to SDHC gwarantuje w teorii 32 GB maksymalnie, chociaż osobiście nie jestem zwolennikiem takich kart - koszt wysoki a ryzyko utraty ogromnej bazy danych jeszcze większe w razie awarii/uszkodzenia przypadkowego - lepiej 4x 8GB ale Twój wybór i Twoje pieniądze
pczarnul napisał/a:
ale myślę przyszłościowo.

:mrgreen: w takim razie kup karty XQD - a poważnie nie widzę sensu kupować karty UHS-1 - i tak deklarowane minimum to C10, a koszt prawie dwa razy droższy... ale... Twój wybór i Twoje pieniądze ;-)
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: Pytanie o karty pamięci
pczarnul napisał/a:
1. Czy ktoś może przetestował karty
Sandisk 45MB/s UHS-I w Pentaxach K20 i K10? Czy będą one działały poprawnie?
Oczywiście wiem, że aparat zapisuje wolniej, ale myślę przyszłościowo.
Przyszlosciowo patrzac, to zanim pojawi sie puszka Pentaxa potrafiaca zapisac 45MB/s to, karty UHS-I beda kosztowac ulamek tego co dzis ;-)
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
arQ, argument z większą liczbą kart np. 16 GB lub 8GB do mnie przemawia.

Jeśli chodzi o transfer to aparat (a myślę też o K5) potrafi zapisywać ok 20 MB/s. Nie chcę kart wolniejszych niż to co może aparat (często to wykorzystuję).
Patrząc na karty Sandiska widzę już jedynie Extreme 30MB/s, które są praktycznie w tej samej cenie (minimalnie tańsze) niż karty 45MB/s. Nie piszę o kartach Ultra oznaczanych jako 30MB/s i małą czcionką "write speed lower".
Pozdrawiam.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
pczarnul, wiesz, że te maksymalne transfery to są ”up to XX MB/s” ? w pracy mam już karty do 95 MB/s - nie widzę w tym sensu - wole mieć porządną kartę C10 (i tylko maks. 20-30 MB/s, ale realne i możliwe do uzyskania, a nie marketingowe)
 
pczarnul  Dołączył: 15 Lut 2007
arQ, dokładnie o to chodzi. Jak wyżej napisałem chciałbym mieć kartę, która daje przynajmniej 20MB/s. Jeśli dobrze widzę, to dają mi karty (jeśli chodzi o Sandiska) serii Extreme z oznaczeniami 30MB/s, 45 MB/s i szybsze. Nie wiem jak seria Ultra 30MB/s z dopiskiem "write speed lower". Kiedyś były karty Extreme z zapisem 20 MB/s, ale teraz ich nie widzę.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
pczarnul napisał/a:
Nie wiem jak seria Ultra 30MB/s z dopiskiem "write speed lower".

Ultra ma chyba prędkość zapisu do 15 MB/s (ale głowy nie dam, poza tym były Ultra I i Ultra II też) - generalnie to zobacz na forum wątek http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=39416 - powinien Cię zainteresować ;-)
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
pczarnul napisał/a:
1. Czy ktoś może przetestował karty
Sandisk 45MB/s UHS-I w Pentaxach K20 i K10? Czy będą one działały poprawnie?

Używam Sandiska Extreme Pro 45MB/s 8GB z k10D i wszystko działa. Problemem jest czytnik kart, który w większości przypadków daje transfer na poziomie 20-25MB/s. Żeby wykorzystać pełną prędkość potrzeba Lexara Professional USB 3.0.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
schwefel napisał/a:
Żeby wykorzystać pełną prędkość potrzeba Lexara Professional USB 3.0.

i komputera który obsłuży USB 3.0 ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach