szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Torba czy plecak? Jakie?
Jestem tuż tuż przed zakupem pentaxa. Potrzebuję jeszcze waszej rady na temat dobrej torby/plecaka na sprzęt. Przede wszytkim cenię sobie dobrą ochronę dla sprzętu i wygodę. Do tej pory korzystałem z torby lowepro Nova Mini AW, może jadnak warto zakupić plecak foto? Jak jest w praktyce z wygodą użytkowania? Może polecicie mi jakieś konkretne modele?
Co ma się zmieścić: k10d+kit+grip, pentax 50/1.4, sigma 70-300 apo, sigma(albo tamron) 28-70/2.8 + w przyszłości lampa.
Jutro wybieram się do jakiegoś MM na bliższy rekonesans, jednak przydały by mi się wasze sugestie. Pozdrawiam :)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z takim zestawem, jak podałeś, torba może być zbyt ciężka. Zależy, co chcesz ze sprzętem robić. I gdzie. Ja już bym myślał o plecaku - teraz mam LowePro TopLoad Zoom AW (skądinąd bardzo fajna torba) i jeśli zapakuję tam: MZ-5n, M-100/4 macro, M-50/1.7, Vivitar 75-210/3.8, soczewki nasadkowe, filmy, itd to robi się zbyt ciężka w terenie. Trochę pomaga podpięcie do pasa biodrowego w plecaku i przewieszenie przez ramię. Z plecakami, szczególnie tymi małymi, jest taki problem, że czasem trudno zabrać się z np. kurtką czy butelką wody. Ale są większe, do których można przymocować statyw.
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Też się obawiam ciężaru.. tylko że z torby można łatwo wyjąć co trzeba i podmienić. Z plecaka niezbyt. Tak mi się przynajmniej wydaje. Torba musi być dość spora, bo pewnie od czasu do czasu zagości w niej Pentacon Six z dwoma szkłami... Dzięki i czekam na dalsze wskazówki :)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
A widziałeś Lowe Pro SlingShot? Taka hybryda, jeśli będziesz miał okazję, to sobie ją obejrzyj.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
szopen, o torbach i plecakach to dopiero co było - bogaty materiał do analizy znajdziesz ;-) Jeśli chodzi o plecak to proponuję Naneu Pro Bravo - powinien być OK.
http://www.naneupro.com/products/mo-b/
Jak za mały, to Alpha. Sam dopiero co taki nabyłem i prezentuje się znakomicie (pod względem jakości wykonania). Jutro prawdopodobnie wybiorę się gdzieś w plener, to ewentualnie podzielę się konkretnymi wrażeniami użytkowymi jak się sprawdza "w boju".
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Jeśli już masz doświadczenie z Lowepro, to oglądałem dokładnie ich nagradzany wynalazek SlingShot - skrzyżowanie plecaka z torbą. Są 3 rozmiary. Na wzór najmniejszej AW100, Pentax sprzedaje swoją torbę, ale trochę uproszczoną wersję (prawdopodobnie robiona przez Lowepro). Do zestawu, o którym piszesz, chyba AW200.
http://www.lowepro.com/Pr...hot_200_AW.aspx
Ja stwierdziłem, że kupię AW200, a jeśli zmieści się do mniejszej grip, to AW100. Bardzo poręczna.
 
flz  Dołączył: 27 Cze 2007
Witam, polecam Lowpro Rover AW, spokojnie sie wszystko zmiesci. Plus ze na gorze masz dosc duza kieszenen w ktorej mozesz zmiescic jeszcze sprzet albo co tylko chcesz :)

pzd filvz
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Hm..wskazówki. Sam napisałeś, że torba poręczniejsza w wymianie osprzetu. Za to plecak wygodniejszy w noszeniu. Zależy co fotografujesz. Jeżeli elementy nieruchome, to plecak. Przecież nie oddalą się :mrgreen: . Mam torbę Lowepro Nova 5 i plecak Lowepro Micro Trekker 2. Przeważnie używam plecaka. Ale robi się troszkę przyciasny. Ale do twojego stadka osprzętu wystarczy. Fafniak ma jakieś bydle( z kieszenią do laptopa), może tez coś podpowie.
Dodatkowo mam jeszcze Stealth Reporter AW 200. Mieści mi się tam K10D z gripem, dwa szkiełka( bez tele zomów) i lampa. Oczywiście jakieś drobiazgi w kieszeni. Na krótsze wypady.

[ Dodano: 2007-07-06, 19:06 ]
emigrant napisał/a:
wynalazek SlingShot - skrzyżowanie plecaka z torbą. Są 3 rozmiary.
Miałem to kupić, ale ...takie to duże( 200 AW). Wydawało mi się mniejsze.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Ten SlingShot jest bardzo ciekawy... jutro mam nadzieję zobaczę jak wyglądają na żywo.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
W MM to raczej ciężko zobaczyć. Jeszcze nigdy tam ich nie widziałem.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
argawen, Ja właśnie tam obmacałem (wrocek), ale była tylko 100. Niestety, wyszedł im Grip i nie było jak zmierzyć z dopiętą kadyszką.

[ Dodano: 2007-07-06, 20:10 ]
szopen, Jak bedziesz oglądał, to dokładnie - każ sobie zademonstrować, bo za pierwszym razem trochę trudno się połapać, jak te paski mają iść. Jak się załapie, to torebka bardzo sprytna.

 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
porównując specyfikacje:
200AW
Capacity: SLR with attached compact zoom lens; 3-4 extra lenses or flash unit
Size (Interior): 8.7W x 5.9D x 11.8H in. / 22 x 15 x 30 cm
Outer fabric: water-resistant micro fiber, ripstop nylon and 600D TXP

300AW
---------------------------
Capacity: Pro SLR with attached 70-200 mm f/2.8 lens; 5-6 extra lenses or flash unit
Size (Interior): 11.8W x 6.5D x 11.8H in. / 30 x 16.5 x 30 cm
Outer fabric: water-resistant micro fiber, ripstop nylon and 600D TXP

różnica w cenie 20$

O ile wierzyć informacjom ze strony producenta to 200 może być dla mnie zbyt mała (albo na styk) zwłaszcza po dokupieniu Flasha. No a że K10Dz gripem to ma już wymiary raczej 'pro SLR' (co by pod tym pojęciem nie rozumieli....)... O Pentaconie Six już nie wspominając. A wy piszecie że się można w 100 zmieścić. Jak to jest?
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
szopen, Do 100 kadyszka wchodzi z luzem. Ten luz może być ciut za mały na grip, ale może też być, że wejdzie na wcisk. Na dwoje babka wrózyła - trzeba sprawdzić organoleptycznie. Do 200 powinienes się spokojnie zmieścić. Flesz powinien wejść do górnej osobnej komory. 300 to już kobyła. Wszystkie mają kupę dodatkowych wewn i zewn. kieszonek, tak że drobiazgami typu filtry, zestawy czyszczące itp. nie należy się przejmować.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
szopen, Do slingshota 200 powinieneś spokojnie się zapakować z tym co napisałeś, a wynalazek ten na razie sobie chwalę, największą zaletą jest chyba to że nie musisz go zdejmować jak chcesz wyjąć puszkę, tylko przekręcasz i już ją masz, na dziś mogę go z czystym sercem polecić.
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
Niestety nie udało mi się zobaczyć na własne oczy żadnego Slingshota. Mam prośbę do szczęśliwego posiadacza 100...300 - czy możesz zaprezentować jak to cudo wygląda na plecach albo przynajmniej jak wygląda w połączeniu z kadyszką.
Da się do tego podczepić statyw? Chyba nie
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Szopen - a może Lowepro Orion AW? Jest to dwuczęściowy plecak, jak wygląda możesz obejrzeć tu:
http://www.sklepfotografi...owepro/OrionAW/
Mam, używam i nie narzekam :mrgreen: , choć na początku jakoś nie mogłem się przyzwyczaić...
Pas biodrowy ułatwia korzystanie z dolnej części, która jest odczepianą torbą foto. Masz obie ręce wolne. Ponadto są troczki do statywu. Najlepiej zorientuj się, gdzie możesz w Twoich okolicach obejrzeć na żywo ten plecak.

Pozdrówka
Marucha
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Miałem kiedyś małą torbę - mieściła w zasadzie tylko aparat z jednym obiektywem i paroma duperellami (karta pamięci, akumulatorki) - jest to rozwiązanie mało praktyczne jeśli wybieramy się na fotograficzny plenerek ale doskonale sprawdza się idąc do cioci na imnieniny. Ponieważ na imieniny chodzę rzadko sprzedałem torbę i kupiłem sobie na Allegro plecak Cobra - fajna sprawa - o ile bierzemy ze sobą tylko sprzęt foto i co najwyżej nieduży prowiant. Na wycieczce można od biedy zwinąć w rulon dodatkową koszulę lub pelerynę i umieścić ją w miejscu na teleobiektyw ale trochę to jednak ogranicza :-/ . Gdybym kupował plecak dzisiaj to koniecznie dwukomorowy - osobno sprzęt foto i osobno klamoty wycieczkowe. Obecnie moim faworytem jest Neneu pro 3 (lub jakoś tak - piszę z pamięci, a pamięć mam dobrą ale krótką ;-) ). Ma on tę zaletę, że w razie potrzeby całą dolną wkładkę foto wraz z przegrodą można wyjąć i mamy duży-jednokomorowy plecak miejski :-) .
 

szopen  Dołączył: 20 Maj 2007
marucha -- musze powiedzieć, że teraz już mam problem co wybrać :) Obrazki znalazłem w instrukcji obsługi (w życiu bym nie pomyślał że plecak ma instrukcję obsługi, hehe) [http://www.lowepro.com/images/downloads/orionaw.pdf]
Z tego co wyczytałem to 'kapturek' jest tylko na pas biodrowy, tak? A po podpięciu do plecaka masz 2 pasy na ramiona, a nie jak w slingu jeden?
piotrecius -- dzięki, ale chyba orion wygra ;)

--- edit:
albo i nie. Cena - ok 200zł więcej. i podobno sam pas biodrowy jest dość niewygodny w noszeniu i szybkim wyjmowaniu sprzętu. Prawda to?
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
szopen napisał/a:
Obrazki znalazłem w instrukcji obsługi (w życiu bym nie pomyślał że plecak ma instrukcję obsługi, hehe) [http://www.lowepro.com/images/downloads/orionaw.pdf]

O w mordę :shock: - nie czytałem instrukcji... Mam nadzieję, że nie utraciłem gwarancji :roll:

szopen napisał/a:
Z tego co wyczytałem to 'kapturek' jest tylko na pas biodrowy, tak? A po podpięciu do plecaka masz 2 pasy na ramiona, a nie jak w slingu jeden?

Antydeszczowy kapturek jest na dolną (fotograficzną) część plecaka. Masz 2 pasy na ramiona (wg mnie przy większej wadze sprzętu jest to wygodniejsze od 1 pasa). W każdej chwili możesz "przeciągnąć" do przodu plecak na pasie biodrowym (po uprzednim zdjęciu szelek z ramion). Możesz również szybko odpiąć górną część, która zostanie na plecach, i przeciągnąć do przodu jedynie dolną część.

Mam nadzieję, że nie namieszałem...

Pozdrówka
Marucha

[ Dodano: 2007-07-07, 18:41 ]
Cytat
albo i nie. Cena - ok 200zł więcej. i podobno sam pas biodrowy jest dość niewygodny w noszeniu i szybkim wyjmowaniu sprzętu. Prawda to?

Musisz przetestować - co będzie wygodniejsze dla Ciebie.
Na pewno Slingshot będzie szybszy w użyciu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach