Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Obiektywy Stałoogniskowe do Nikona D3000
Witam. To mój pierwszy temat i pierwszy post. Nie wiedziałem czy napisać go tu, czy w tematach o obiektywach. Mam Nikona D3000 póki co uczę się na nim fotografii cyfrowej i ogólnie pracy na lustrzankach. Mam do niego obiektyw KITowy 18-55 mm standardowy. Narazie mi wystarcza, ale chciałbym kiedyś zakupić do niego obiektyw stałoogniskowy (najlepiej do portretów). Aktualnie zbieram na stałkę Nikona Nikkor 50mm f/1,8G. Co o nim powiecie ? Jaka byłaby najlepsza ogniskowa ? Może inna ? Zależy mi na silniczku, bo Body od D3000 nie ma wbudowanego silnika AF i należy kupować do niego tylko obiektywy z silnikiem, żeby nie męczyć się z łapaniem ostrości. Może polecicie jakieś inne stałki Nikona, albo innego producenta ? Być może ktoś z Was posiada ten sam aparat lub Pentaxa, który jest do D3000 w budowie i typie zbliżony. Z góry Dziękuję za Wszystkie Ciekawe Propozycję :) Pozdrawiam.
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
35 1.8 G (uniwersalny standard)
50 1.8 G ( do szerszych portretów , jak nie masz kasy na 85 1.8G)
85 1.8 G do portretu jak Cie stać idealny
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Thebes, na początek weź 35 mm 1.8G - bardzo dobre szkło startowe - nauczysz się kadrować jasną stalką - i za radą polecam http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=196277 :mrgreen:
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Aha. Ok. Dziękuję za rady. A dlaczego 35 a nie 50 ? Z kadrowaniem raczej problemu nie mam, a 50 i 35 widzę, że cenowo są zbliżone. 85 tak od razu wole nie kupować. Nie chcę szaleć. Poza tym rzeczywiście troche poza (póki co) moje możliwości finansowe. A co powiecie o innych producentach ? Sigma i Tamron ? Są jakieś dobre stałki w przystępnej cenie jak ten 50 i 35 Nikona ? I przede wszystkim czy nie będzie jakiegoś konfliktu między obiektywem a lustrzanką ? Bo nie wiem jakie obiektywy można z moim Nikonem mieszać :D
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ustaw sobie na swoim kicie „na sztywno” ogniskową 35 mm i rob nim zdjęcia przez 1 dzień a następnego dnia tylko 50 mm - zobacz jak zmieniają się kadry i na jakiej Ci się lepiej pracuje - ale UWAGA - kategorycznie w ciągu tego dnia testowego NIE WOLNO Ci ruszyć pierścienia zoomu (!)
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
Thebes napisał/a:
A co powiecie o innych producentach ? Sigma i Tamron ? Są jakieś dobre stałki w przystępnej cenie jak ten 50 i 35 Nikona ?

nie ma.
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Ok. Dzięki za radę :) Narazie jeszcze się uczę opcji itp. Najpierw muszę znaleźć jakiś odpowiedni obiekt do tych portretów (bo do tego głownie chcę zakupić stałkę). Robiłem już zdjęcia na róznych ogniskowych z tym kitem (głownie na 50 mm właśnie) ale myślę, że ogniskowa w moim przypadku dużo nie zmieni. Ewentualnie mogę zapytać na jaką odległość minimalną i maksymalną oba te obiektywy będą ustawiać bez problemu ostrość. Chyba, że coś pokręciłem. Przepraszam z góry, ale naprawde jestem zielony w kwestii lustrzanek i bardziej zaawansowanej fotografii niż ta zwykła cyfrowa :/
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Thebes, jest taki serwis jak optyczne.pl - w swojej bazie mają od groma obiektywów, łącznie z danymi które potrzebujesz
Thebes napisał/a:
Przepraszam z góry, ale naprawde jestem zielony w kwestii lustrzanek
to można zrozumieć, ale w temacie Google'a chyba już lepiej sobie radzisz ?

[ Dodano: 2012-07-22, 10:13 ]
a żeby nie było, że jestem wredny :

35/1.8G - 0.30m
50/1.8G - 0.45m
85/1.8G - 0.85m
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Thebes napisał/a:
myślę, że ogniskowa w moim przypadku dużo nie zmieni.

W każdym przypadku może dużo "zmienić" ;-)
Thebes napisał/a:

ale naprawde jestem zielony w kwestii lustrzanek i bardziej zaawansowanej fotografii niż ta zwykła cyfrowa :/

Obecne lustrzanki to także zwykła cyfrowa fotografia. A braki w wiedzy warto po prostu nadrobić. Tyle, że łatwiej napisać post na forum, prawda? ;-)
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
W moim przypadku nie zmieni to wiele, ale ok... możecie mieć inne zdanie. Wiem co ogniskowa by zmieniała a co nie, ale mógłbym nadrobić odległość między modelką np a aparatem, tak, żeby nie zajmowała całego kadru, chociaż rzeczywiście może mniej szczegółów byłoby wtedy na zdjęciu. Zdecydowanie łatwiej zapytać oczywiście osoby, które znają się lepiej w temacie niż ja :) Pozdrawiam.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
No to teraz przyswój sobie pojęcie "perspektywa" ;-)
 
Thebes  Dołączył: 17 Lip 2012
Taa... z perspektywą będzie problem z racji mojego "stałego siedzącego trybu pracy" :P Ale może dałoby się to jakoś naprawić... albo nadrobić. Np. robiąc zdjęcia z wysokości, lub przykładowo modelce na ławce lub na murku. Albo na pomoście nad jeziorem.

[ Dodano: 2012-07-24, 23:12 ]
Witam. Czytałem troche opinii na temat obu stałek i chyba jednak jesli już miałbym kupować pierwszą stałkę to byłby to 35 mm. Dlatego że jest jednak bardziej uniwersalnym jak zauważyliście obiektywem i nie ograniczałby mnie jedynie do portretu. Przynajmniej nie do takiego ścisłego portretu. Mógłbym robić swobodniej zdjęcia całej sylwetki a na tym też mi zależy. Martwią mnie tylko niektóre opinię o tym 35 mm :/ Niby bokeh jest piękny i w ogóle, ale pod światło zdjęcia podobno są jakieś zamazane, czy zółte... nie wiem dokładnie o co tam chodziło. Ogólnie są jakieś problemy. Także z ostrzeniem. Ale być może to wina wadliwego egzemplarza :/ Mam nadzieje... oby tylko mój jeśli go kupię nie był wadliwy. Wiele osób doradzało wszystki 3 stałki. To znaczy 35, 85 i 50. W takiej kolejności zakupić. Nie wiem czy na 3 się zdecyduje, ale napewno na 35 albo 50 najpierw. Dziękuję Wszystkim za Pomoc i Pozdrawiam :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach