plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
wroblik napisał/a:
Bez aparatu: Lampa się ładuje próbowałem na dwóch zestawach akumulatorków, zapala się na niej zielony przycisk z błyskawicą, po naciśnięciu brak błysku

Uszkodzona.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Jakiś czas temu pisałem o problemach z lampą. Od tamtego czasu była już trzy razy w serwisie i za każdym razem odbierałem ją z opisem "usterek nie stwierdzono", mimo tego że pokazywałem technikowi na czym polegała ta usterka. Dla przypomnienia napiszę że chodziło o wyświetlanie odległości i ogniskowej przy podniesionym palniku. W końcu to zlałem, lampa nie jest już na gwarancji, i starałem się pilnować kiedy te informacje zaczynają się wyświetlać a zoom lampy zaczyna pracować i jakoś to było. W sobotę jednak doszły kolejne atrakcje. Każde zdjęcie inaczej naświetlone, nawet robione jedno po drugim w tych samych warunkach. Raz niedoświetlone a następnym razem przepalone. Dzisiaj trochę poeksperymentowałem w domu i jest żałoba :-( Palnik podniesiony do góry, tryb Av, kit ustawiony na 55 mm, obiekt około 4 m od obiektywu, zdjęcia robione jedno za drugim i dosłownie loteria. Albo wszystkie przepalone, albo zaczyna się od niedoświetlonego, potem następne OK, kolejne znowu OK, znowu OK i następne zdjęcia już przepalone, lampa wali pełną mocą. Żeby było zabawniej, jak zaczyna przepalać, robię zdjęcie innemu obiektowi oddalonemu o około 1 metra od obiektywu, reszta parametrów bez zmian, zdjęcia naświetlone poprawnie, znowu kieruję obiektyw na ten dalszy obiekt i 3-4 zdjęcia naświetlone OK i znowu przepały. Z powrotem robię jedno zdjęcie bliższemu obiektowi, następnie temu dalszemu i 3-4 zdjęcia OK,potem przepala i tak w kółko.
Rozumiecie coś z tego?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Marcin_G napisał/a:
o wyświetlanie odległości i ogniskowej przy podniesionym palniku

To znaczy wyświetlała czy nie?
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Wyświetla.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co może lampa wiedzieć o zasięgu przy podniesionym palniku? Ognikowa jest przestawiana na 50 ale to dana wirtualna bo i tak światło jest odbijane. Brak wyświetlania tych parametrów to normalne zachowanie sprawnej lampy.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Chyba nie jasno wszystko napisałem. Wiem że nie powinna niczego wyświetlać przy podniesionym palniku i dlatego jeździłem z nią do serwisu bo wyświetlała, czyli nie działała poprawnie. Ale to mały kłopot w porównaniu do tego co opisałem w kwestii niedoświetlania i przepalania.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
plwk napisał/a:
Brak wyświetlania tych parametrów to normalne zachowanie sprawnej lampy

W Pentaksowej 540 objawem normalnym jest wyświetlanie ogniskowej i jej zmiana w zależności od ustawień obiektywu, natomiast odległości nie wyświetla.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zdano napisał/a:
W Pentaksowej 540 objawem normalnym jest wyświetlanie ogniskowej i jej zmiana w zależności od ustawień obiektywu

Pentax zmienia ogniskową a Metz przestawia na 50, niezależnie od ogniskowej obiektywu.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Sigma też zmienia ogniskową.
Marcin_G, a próbowałeś aktualizować soft?
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Tak, wgrałem najnowszy soft, resetowałem lampę i nic nie pomaga. Muszę chyba zacząć odkładać na nową lampę :-(
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Marcin_G, a nie wyświetla ci się jakiśkomunikat w stylu "zoom err" czy "tilt err"? W Metzech 48 i 58 głowica połączona jest z resztą lampy wiązką drucików. Zupełnie idiotycznie, bo taki drucik, wyginając się przy kręceniu palnikiem, prędzej czy później pęknie czy urwie się. Miałem tak z Metzem 58. Zanim się urwie na dobre, raz kontaktuje, raz nie. Efekt - lampa kompletnie głupieje, i "robi co chce". Gdzieś w "złotej rączce" jest wątek (z którego korzystałem i b. mi pomógł), jak takiego (podobnego) metza rozebrać. Potem tylko polutować (albo lepiej wymienić) te kabelki... Naprawiłem tak "58", na krótko co prawda, bo znów się posypała, tym razem wymienię całe to okablowanie na coś solidniejszego.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
No właśnie nie wyświetla żadnego "errora". Po prostu nagle pojawia się na wyświetlaczu informacja z odległością i ogniskową i zaczyna zoom pracować. Czasami wystarczy delikatnie przechylić aparat aby przestało pokazywać te informacje a innym razem dopiero ruszenie głowicy lampy pomaga.
Raz już ją rozebrałem, ale nic nie zauważyłem. Zresztą jak pierwszy raz pojechałem do serwisu to też mi mówili że to na pewno kabelek, a przy odbiorze usłyszałem że kabelki OK a usterka nie wystąpiła.
To rozbiorę ją jeszcze raz i sprawdzę tym razem czy są przejścia na kablach.
 
Pawelzqx  Dołączył: 22 Mar 2009
Marcin_G, dokładnie przeczyść styki na lampie i w body(np. izopropanolem). Miałem przypadk w AF540, że czasami pTTL się wyłączał i lampa wyświetlała TTL, błyskała pełną mocą itp. Wystarczyło wyczyścić styki.
Pozdrawiam
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
O tym nie pomyślałem. Dzięki za poradę.

[ Dodano: 2010-12-18, 10:46 ]
No niestety, przetarcie styków nie poprawiło działania lampy.
Rozebrałem już głowicę i przewody wyglądają na całe. Żaden nie urwany. Rozłożę chyba całą lampę i może poprawię punkty lutownicze. Sam już nie wiem. W każdym bądź razie, śrubki mocujące stopkę wyglądają jak nowe. Tak się zastanawiam czy serwis w ogóle rozkładał lampę.

[ Dodano: 2010-12-18, 11:55 ]
Wie ktoś z Was jakim pinem jest dostarczana informacja o ISO do lampy?

Rozłożenie lampy niczego nie zmieniło :-(
A może ja nie rozumiem zasady działania lampy błyskowej? Na mój rozum powinno być tak, że jak podnoszę wartość ISO to lampa powinna doświetlić tylko tyle ile potrzeba. I to moje rozumowanie sprawdza się przy robieniu zdjęcia kitem II na 18mm. Wystarczy jednak że zwiększę ogniskową do 50mm, a z każdym podniesieniem wartości ISO, zdjęcie jest coraz jaśniejsze, aż do białej plamy przy ISO 1600. Wszystkie zdjęcia robione w tych samych warunkach, przy palniku uniesionym do góry.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Marcin_G napisał/a:
Wie ktoś z Was jakim pinem jest dostarczana informacja o ISO do lampy?
W lampach pentaxowych z cyfrowym TTL wszystkie informacje są przekazywane jednym stykiem "digital", więc jeśli działa zmiana ogniskowych to nie szukaj problemu w stykach. W tym przypadku raczej problemu szukałbym w przełączniku, informującym o podniesieniu głowicy. Gdzie on jest nie wiem, bo nigdy lampy nie rozbierałem.
 
wroblik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Witam! Nareszcie mogę się pochwalić, że po przeszło tygodniowej walce ze sklepem przyszyła moja 50. I co najważniejsze błyska :lol: i oby tak jej pozostało jak najdłużej. Wreszcie zaczynam łapać świąteczny nastrój.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
Gwiazdor napisał/a:
W lampach pentaxowych z cyfrowym TTL wszystkie informacje są przekazywane jednym stykiem "digital", więc jeśli działa zmiana ogniskowych to nie szukaj problemu w stykach. W tym przypadku raczej problemu szukałbym w przełączniku, informującym o podniesieniu głowicy. Gdzie on jest nie wiem, bo nigdy lampy nie rozbierałem.

Z tym pinem od ISO to był pomysł tak na gorąco, zanim sprawdziłem co się dzieje na 18mm. Zapomniałem wykasować zapytanie :-)
Czemu, kurcze, nie prześwietla jak obiektyw jest ustawiony na 18mm, mogę ISO ustawiać od 100-1600 i jest OK, a na 50mm prześwietla :-(
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Mi coś widzi, że Pentax zachachmęcił w sofcie. Moja Sigma zaczęła dokładnie tak samo się zachowywać po zmianie softu w aparacie (K10) z 1.10 na 1.30. Na 18 mm jest wszystko cacy, ale im bliżej 50 mm, tym większy przepał.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
No dobra, a jak zamienić 1.3 na 1.1? Bo przy próbie instalacji firmware 1.1, aparat się stawia.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Marcin_G napisał/a:
jak zamienić 1.3 na 1.1?
Kiedyś był wątek Dla nieuważnych - K10D- jak wrócić do firmware 1.10 z 1.11
Czy zadziała z 1.30 nie wiem, ale może warto spróbować.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach