nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Jak płacisz PayPal to masz gwarancję zwrotu kasy, trzeba tylko uważać by rozpocząć spór ze sprzedającym w odpowiednim czasie od transakcji. Po miesiącu chyba można już sobie wsadzić w .... nos
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
Nigdy nie zdażyło się, żebym dostał cło/vat, ale zwykle to było 50-60 € (ok 200 PLN). Problemów z niedziałającym sprzętem też nie miałem, więc nie potrafię się wypowiedzieć.
 

enthropia  Dołączył: 28 Sty 2011
nemo, na spór na ebay jest chyba 45 dni, jeśli dobrze pamiętam. I tu pojawia się pewien problem.
Jeden znajomek miał taką akcję. Kupił lampkę z Chin. Lampka doszła (po ok. 2 tygodniach), ale uszkodzona. Napisał do sprzedającego, opisał fakt, dołączył zdjęcia, nawet film nagrał i na YT umieścił. Minęły ze 2 tygodnie, sprzedający stwierdził, że uszkodzenie to nie jego wina, i polecił odesłać paczkę, w celu reklamacji. Znajomek to zrobił. Minął miesiąc, a sprawa stała w miejscu. Sprzedający z Chin stwierdził, że paczki ze zwrotem nie otrzymał... i co wtedy?
Znajomek poszedł na pocztę, złożył reklamację na źle wykonaną usługę pocztową. Zapytał oczywiście, ile na załatwienie takiej reklamacji trzeba czekać, na co pani z okienka odrzekała wprost: "na załatwienie reklamacji paczki międzynarodowej poczta ma 3 miesiące".
Zauważyłeś zapewne, że te 45 dni na spór na ebay już dawno minęły...
Teoria teorią, ale nie wszyscy Chińczycy są uczciwi, a z paczkami różnie bywa.

Co do opłat. Różnie się pisze, różnie się czyta, dlatego postanowiłem zbadać sprawę, i wygląda to tak:
CŁO:
Jeśli chodzi o sprowadzanie z krajów trzecich (czyli spoza Unii), to z należności celnych przywozowych zwolnione są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy, znajdującego się we Wspólnocie. Ta wartość przesyłki nie może przekraczać 150 Euro.
Podkreślam - zwolnienie dotyczy opłat celnych.
Rozdział V, artykuł 23 ROZPORZĄDZENIA RADY UE NR 1186/2009:
http://eur-lex.europa.eu/...023:0057:PL:PDF

Co ciekawe, to samo rozporządzenie traktuje o przywozie towarów dla osób fizycznych, wysyłanych przez osoby fizyczne okazjonalnie, na własny użytek i bez pobierania opłat (prezenty). Zwolnienia te reguluje Art. 26. Kwota zwolnienia wynosi 45 Euro na przesyłkę (a w zasadzie na towar). Trzeba też mieć na uwadze fakt, że na większość sprzętu foto stawka celna wynosi 0.

PODATEK VAT:
Ale cło to nie wszystko, gdyż jest jeszcze (a może przede wszystkim) VAT. I tutaj:
1. Zwolnieniu z VAT podlegają towary, wysyłane w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty. Kwota zwolnienia to 45 Euro. (Art. 52 Ustawy o podatku od towarów i usług).
2. Zwolnieniu z VAT podlegają wszystkie przesyłki, wysyłane spoza Unii bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 Euro. (Art. 51 Ustawy o podatku od towarów i usług).
http://www.mf.gov.pl/_fil...row_i_uslug.pdf

Pozdrawiam.

EDIT:
Tak wygląda teoria.
W praktyce, paczki sprowadzane przeze mnie z USA (zakupy na ebay) są zawsze obłożone podatkiem. Z Chin i Hong Kongu sprowadzałem kilkanaście przedmiotów. Podatek złapał mnie dwukrotnie, w obu przypadkach były to lampy błyskowe kupowane w chińskich sklepach, a więc wartość dużo większa niż 22 Euro.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
enthropia napisał/a:
Zauważyłeś zapewne, że te 45 dni na spór na ebay już dawno minęły...
Jak pewnie zauważyłeś, napisałem, że trzeba uważać by rozpocząć spór w odpowiednim czasie. Rozpocząć a nie zakończyć. To ile on będzie trwał to już inna historia.
 

enthropia  Dołączył: 28 Sty 2011
nemo napisał/a:
enthropia napisał/a:
Zauważyłeś zapewne, że te 45 dni na spór na ebay już dawno minęły...
Jak pewnie zauważyłeś, napisałem, że trzeba uważać by rozpocząć spór w odpowiednim czasie. Rozpocząć a nie zakończyć. To ile on będzie trwał to już inna historia.

Eh...
Zauważyłem.
Do rozpoczęcia sporu dobrze jest mieć jakieś podstawy, prawda?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
enthropia napisał/a:
Do rozpoczęcia sporu dobrze jest mieć jakieś podstawy, prawda?

PayPal napisał/a:
W przypadku wystąpienia problemu z transakcją możesz otworzyć spór w Centrum rozstrzygania systemu PayPal, klikając po lewej stronie łącze Zgłoś problem.
System PayPal usprawni wymianę informacji między Tobą i sprzedającym. Jeżeli wynik tego procesu Cię nie zadowoli, możesz następnie przekształcić spór w roszczenie.
Po analizie roszczenia firma PayPal podejmie decyzję w sprawie zwrotu kosztów.
 

enthropia  Dołączył: 28 Sty 2011
nemo.
Kupiłem przedmiot. Doszedł uszkodzony. Sprzedający zgodził się przyjąć zwrot i wymienić na nowy lub zwrócić pieniądze po otrzymaniu paczki zwrotnej.

To według Ciebie podstawa do rozpoczęcia sporu?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
No widzisz właśnie raz taki błąd zrobiłem licząc na dotychczasowy brak problemów ze sprzedającymi i tak minął czas na zgłoszenie sporu.
Teraz wiem, że najpierw należy zgłosić do do PayPal i niech oni to prowadzą. Z tego co słyszałem przy niewielkich kwotach PayPal nie zadaje za dużo pytań tylko oddaje Ci kase.
 

enthropia  Dołączył: 28 Sty 2011
nemo, no ok. Ja to rozumiem.
To może nawet lepiej, że o tym piszemy i rozmawiamy, niech inni czytają i dowiedzą się jak należy postąpić w takim przypadku, aby się nie naciąć i nie stracić kasy.
 

jerzy  Dołączył: 14 Paź 2008
To może ja opowiem. Pod koniec zeszłego roku zamawiałem właśnie drugą YN460-2. Jako, że był okres świąteczny, paczka szła około miesiąca albo więcej. Gdy doszła, lampę sprawdziłem dość pobieżnie: wsadziłem baterie i nadusiłem kilka razy pilota. Gdy parę tygodni później spróbowałem jej używać podczas robienia zdjęć, okazało się, że lampa sama się wyłącza po losowym okresie czasu. Sprzedawca zgodził się na zwrot pieniędzy, tak, że zapakowałem ustrojstwo i wysłałem listem poleconym do Chin (nb. zmarnowałem kilka druczków, zanim ustaliłem minimalną czytelną szerokość znaków, przy której mieścił się cały adres i nazwa:) W międzyczasie okres otwarcia sprawy przeciwko sprzedającemu oczywiście minął. Gdy parę tygodni później próbowałem się skontaktować ze sprzedawcą, czy już dostał paczkę, odzewu nie było. W tym czasie trwały obchody Chińskiego nowego roku, więc starałem się być cierpliwy. W końcu stwierdziłem, że wystarczy i poskarżę się obsłudze Ebay na brak kontaktu. Jednak z ich strony po tygodniu również nie było odzewu. Wtedy stwierdziłem, iż trzeba wytoczyć cięższe działo: otóż sprzedawca nadal prowadził tą samą aukcję, tylko cena się zmieniła o 1 czy 2 dolary. Wymyśliłem, że zamówię następną sztukę i wtedy będę miał możliwość otwarcia sporu. Tu jednak drobny problem: ktoś już chyba wypróbował ten sposób, ponieważ próbując kupić okazało się, że jestem na czarnej liście tego sprzedawcy. Rozwiązanie: utworzenie nowego konta, zakup i od razu otwarcie sporu. Według regulaminu sprzedawca musi się wtedy skontaktować do tygodnia, jednak odzewu drugiej strony nadal nie było. Po tygodniu dostałem informację, iż "Ebay nie znalazł winy ani po mojej stronie ani sprzedawcy" i zwrócili mi pieniądze na konto. Kilka dni później dostałem jeszcze Ebayowy kupon zakupowy o tej samej wartości, ale dzień później sami zorientowali się, że to pomyłka i go anulowali:)

Jeszcze jedna refleksja: lampę wysłałem listem poleconym, ale obsługa Ebay nawet nie prosiła o identyfikator przesyłki. Prawdopodobnie i tak nie mieliby jak sprawdzić faktów, jakby sprzedawca szedł w zaparte i twierdził, że przysłałem mu co innego niż mówię.
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
jerzy napisał/a:
Pod koniec zeszłego roku zamawiałem właśnie drugą YN460-2

jerzy napisał/a:
Gdy parę tygodni później spróbowałem jej używać podczas robienia zdjęć, okazało się, że lampa sama się wyłącza po losowym okresie czasu. Sprzedawca zgodził się na zwrot pieniędzy, tak, że zapakowałem ustrojstwo i wysłałem listem poleconym do Chin


jerzy, aż taka duża różnica w cenie, że warto tyle czekać, kupować "u źródła", a potem w razie problemów robić wysyłki na inny kontynent?
 

jerzy  Dołączył: 14 Paź 2008
cadar: serio pytasz? (bo chyba ebaya nie wyłączyli)
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Ja na ebay to nawet dekielki kupuję prosto z HK bo są o połowę tańsze niż u nas :-D
 

cadar  Dołączył: 20 Lut 2010
jerzy napisał/a:
cadar: serio pytasz? (bo chyba ebaya nie wyłączyli)

jerzy, serio serio pytam... na ebayu nie mam konta i zawsze go jakoś omijałem. no aż spojrzę..... yyy... ło matko! ładna przebitka :oops: to stwarza nowe perspektywy dla wagi mojego portfela :-D
 

enthropia  Dołączył: 28 Sty 2011
jerzy, dzięki za opis Twojej historii. Mój znajomek jest już blisko rozwiązania sprawy. Chińczyk obiecał mu wysłać nową lampę, ale w razie czego to podsunę mu Twoje pomysły. Jego sprawa ciągnie się od... 19 maja.

Co do zakupów na ebay, 'przebitka' na cenie jest spora. Również kupuję tam sporo, od lamp i wyzwalaczy przez filtry i negatywy aż do dekli, redukcji czy muszli ocznych. Osobiście się jeszcze nie naciąłem na żaden przekręt, choć podatkiem obciążono mnie dwukrotnie.
 
jarek65w  Dołączył: 28 Sie 2010
papcio napisał/a:
diegotm napisał/a:
po raz 100 zadam to samo pytanie: czy warto kupić YN460II do błyskania okazjonalnego?


NIE!

Kup sobie albo coś taniego z ttlem (uwaga na napięcie na stopce w przypadku staroci).


A YN565EX do w/w - bez zabawy na "chybił/trafił" nada się bardziej ?
pozdro
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
jarek65w, o ile masz canona albo nikona to być może, jak nie, to jest to odpowiednik YN560 (tylko manual)
 
jarek65w  Dołączył: 28 Sie 2010
Compatible Brand Canon/Nikon/Olympus/Pentax

To mnie zmyliło , reszty nie czytałem :oops: .
 

andybond  Dołączył: 13 Lip 2009
jerzy,mam prośbę-podaj nazwę sprzedawcy który zaleciał w kulki. Na dniach chcę zamówić 460-tkę i nie chcę podzielić twojego losu.
Pozdrawiam Andrzej
 

Artiip  Dołączył: 22 Sty 2010
andybond, ale tak naprawdę to nie poleciał w kulki, bo pentaxy wyzwalają te lampy. Ino nie w pełnej funkcjonalności.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach