plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
chomik, gdzie twoje próbki, miałeś je wrzucić w środę.
Odnośnie używalności to widać, że trzeba lampę trochę poznać i będzie na pewno lepiej.

 

chomik  Dołączył: 16 Sty 2007
niestety tonę po uszy w pracy magisterskiej i po prostu nie dałem rady :oops: napewno zrobie, ale nie mam pojęcia kiedy. Przepraszam za robienie nadziei...
 
MieCz  Dołączył: 07 Maj 2007
plwk szacuneczek
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
Gwiazdor napisał/a:
No i chyba zgodzisz się, że zdjęcia są szczątkowe. Do dzisiaj nie wiem, czy ST ma wyświetlacz LCD z tyłu czy nie.

ST nie ma zadnego LCD z tylu, jedynie przelacznik trybu pracy, testu, wlacznik zasilania i wkazniki na diodach. To prosta lampa bez zadnych bajerow (czyt. zaawansowanych funkcji) w rodzaju hss, wyzwalania 'wifi', synchro na jakis tam moment pracy migawki i innych.
Jej zalety to jak dla mnie bezproblemowa praca w ttl i p-ttl (pracowala z DS-em i k110D), ruchomy leb (gora-dol oraz boki - glownie to zadecydowalo ze kupilem ja a nie 360 pentaxa - roznica byla rzedu 20dol, bylem swiezo po odkryciu radochy (z niezlego dostwietlenia) jaka daje walniecie lampa w sufit), silny blysk. Brakuje mi w niej czegos w stylu blysku wypelniajacego przy dziennym foceniu (z jakims malenkim +/- gdzies opodal przelacznika), nie mowie ze sie nie da ale fajnie by bylo miec cos takiego.
Ps. cena 700pln (jesli faktycznie tyle za nia chca w naszych sklepach) jest przesadzona, mocno, imho warto za nia dac polowe tego.
Ktos w watku radzi uzywania lampy z wlasna automatyka. Jakis czas stosowalem DS-a z takowym sunpackiem. Imho do spokojnego focenia to nie jest zly sposob. Dodatkowo taka lampa nie rujnuje. Jednak gdy robisz cos gdzie szczegolnie zalezy Ci na wynikach, musisz dzialac szybko to moze byc ciekawie:) - robilem lampka z automatem slub i wesele i troche sie wkurzalem. Korekty takie, inne, kompatybilnosc iso/przyslona - lampa/puszka, raczej bez udziwnien w stylu 'pach w sufit'. Dedykowana lampa komfort podnosi. Mocno.
pozdrawiam
kp
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
klimecki_, dzięki za recenzje. :-B
Akurat ST "jedzie do mnie", zdecydowałem się na nią z tych samych powodów co ty, a ta dyskusja z Czesiem to było w celu poprawy informacji na stronach Sigmy.
klimecki_ napisał/a:
Brakuje mi w niej czegos w stylu blysku wypelniajacego przy dziennym foceniu (z jakims malenkim +/- gdzies opodal przelacznika),
A sterowanie korekcją z korpusu działa?
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
plwk: dzięki za wyjaśnienia,
Cześ: gapa ze mnie - porównywałem tylko tabelki.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A ja mam pytanie trochę głupie. Czy trzeba kupować dedykowanego Tumaxa, czy też każdy pasuje do dowolnego modelu aparatu (z wymienionych w instrukcji)?
Bo na Allegro ani w fotoo-tipie nie widzę Tumaxów dla Pentaxa, a interesuje mnie model DPT386AFZ series :(
Z tego co pamiętam, to Metze trzeba kupować dedykowane, ale nie wiem, czy z powodu niekompatybilności stopki (rozmieszczenie styków), czy tylko oprogramowania ???
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79, przeczytaj wątek od początku a znajdziesz odpowiedź.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Chodzi Ci o ten fragment:"Wszystkie praktycznie sklepy internetowe oferujące lampy Tumax pokazywały "niekompatybilność" kasetki z tymi lampami. Pomimo tego i zachęcony informacją na stronie producenta (wg stronki lampy Tumax są kompatybilne z kasetką)..."?

No właśnie tu się zdziwiłem, bo o ile pamiętam, to do Metzów trzeba zmieniać stopki, żeby używać w aparacie innej firmy. Rozumiem to w ten sposób, że styki są niekompatybilne, a nie (tylko) sama elektronika. Wygląda więc na to, że niezależnie co piszą sprzedawcy na Allegro (do Sony, do Nikona, do Olympusa), to każda z nich będzie pasować do Pentaxa. Ale właśnie to mi nie pasuje. Nigdy nie miałem w ręku lampy (poza taką starą do Zenitha z jednym stykiem), więc nie za bardzo się orientuję.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pawelek-79, chodzi o mój trzeci wpis z pierwszej strony.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
OK. Dzięki.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Od jakiegos juz czasu zastanawiam sie nad kupnem taniej lampy do mojej KASETKI.
Wybor padl na lampe pt. Tumax 386AFZ.
Mam prosbe do forumowiczow.

Gdzie najlepiej kupic ta lampe?
Do tej pory zakupy wirtualne robilem na allegro ale tam tej lampy nie ma.
Jesli ktos moze polecic jakis sklep z ktorym mial do czynienia i byl zadowolony to bede bardzo wdzieczny.
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Mają ja tu:

http://www.foto-tip.pl/sk...products_id=577

Ale lepiej zadzwonić i spytać o dostępność.

Foto-tip sprzedaje też na allegro.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W fotozakupach jest taniej.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Wlasnie wrocilem z pracy a w domku czekala na mnie juz paczka ze sklepu FOTO-TIP gdzie kupilem lampe o ktora sie pytalem w moim poprzednim poscie a mianowicie chodzi o lampe TUMAX 386AFZ-P.
Chcialem ja kupic w Fotozakupach ale niestety nie maja jej narazie. Po telefonie do fotozakupow dowiedzialem sie ze moze bedzie w czwartek ale i to nie jest pewne i postanowilem kupic troche drozej. Zwlaszcza ze w ta sobote bede robil zdjecia na slubie i weselu znajomych.
Na poczatek musze bardzo pochwalic sklep FOTO-TIP.
W poniedzialek po 14 zamowilem lampe a dzis o 9:00 dwoni ktos z DHL'u z informacja o dostarczeniu lampy ktora ostatecznie o 11:00 dotarla do mnie do domu. Zatem wysylka ekspresowa.
Bawie sie lamp od ok 1 godziny i narazie trudno mi cos na jej temat powiedziec a wlasciwie jej obsluga jest dla mnie nie do konca jasna.

Zastanawiam mnie jedna rzecz.
Po wlaczeniu lampy na wyswietlaczu pojawia sie miedzy innymi napis TTL. Co to oznacza? Czy lampa pracuje tylko w tym systemie? Jakie bylby by objawy tego ze lampa pracuje w systemie TTL a aparat w p-TTL. Czy w momencie wcisniecia do konca spostu migawki (wykonanie zdjecia) lampa przechodzi w tryb p-TTL? (Lampy uzywam z K100D). Dodam ze zdjecia wychodza lekko niedoswietlone.
Prosze uzytkownikow tej lampy o kilka porad dotyczacej jej uzytkowania co pozwoli mi na jej prawidlowe i pelne wykorzystanie
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
TTL na wyświetlaczu to jest ogólna informacja międzysystemowa. Gdyby lampa nie współpracowała z body to błyskałaby pełną mocą. Niedoświetlenie to taka właściwość P-TTL (z niedoświetlonego wyciągniesz a z przepalonego żadnej informacji nie odzyskasz).
O jakie porady Ci chodzi?
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
plwk dzieki za wyjasnienie niejasnosc :-)

A porady - no takie sprawy ktore wychodza w trakcie uzytkowania okreslonego produktu. Narazie jestem na etapie oswajania sie ze sprzetem wiec tak naprawde nie wiem co i jak.

Nasunelo mi sie rowniez kilka pytan.

W momencie kiedy glowka lampy znajduje sie w pozycji innej niz pozioma tzn. jest odchylona do gory to na wyswietlaczu lampy nie mam danych dotyczacych zasiegu blysku, przeslony i czulosci - czy to normalne?

Kolejna rzecz. Generalnie kiedy glowka lampy odchylona jest do gory zdjecia w AUTO lampy sa jeszcze bardziej nie doswietlone. Jak nad tym zapanowac. W jaki sposob uzyskac lepsze doswietlenie? Korekta ekspozycji na plus w aparacie czy moze przesc na reczne ustawianie sily blysku ale wtedy jaka wartosc ustawic zeby zdjecie bylo jak najlepiej doswietlone?

I jeszcze jest jeden przelacznik w lampie po prawej stronie od przelacznika OFF/ON. Ten drugie przelacznik ma trzy pozycje.
Pozycja 1 Symbol S.
Pozycja 2 Dwa trojkaciki bluskawica z czego ten po prawej jest bialy a ten po lewej jest pusty.
Pozycja 3 Dwa trojkaciki z czego ten po lewej stronie jest bialy a prawy jest pusty.

Co to oznacza?

Z gory dzieki za pomoc i wyjasnienia.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W innej pozycji niż pozioma lampa przełącza ogniskową na 50mm.
Dane na lampie są wyświetlane po naciśnięciu do połowy spustu, przez okres wyswietlania danych w wizjerze.
Aby poprawić naświetlenie z podniesioną głowicą korygujemy na plus z poziomu aparatu, innych parametrów nie przestawimy bo są zczytywane z body. W ostateczności zostaje manual. Zdjęcia z podniesioną głowicą mogą być ciemniejsze bo brakuje mocy lampy dla światła odbitego, można podnieść ISO w aparacie.
1 - tryb slawe, 2 - synchronizacja błysku na pierwszą kurtynę, 3 - synchronizacja błysku na drugą kurtynę.

W wątku z pobytu w Smołdzinie, w moim albumie wszystkie zdjęcia przy ognisku są z tą lampą.
 
::ART::  Dołączył: 06 Sty 2007
Ok dzieki za pomoc i wyjasnienia. Bede sie dalej oswaja z lampa a jak mi sie nie spodoba to zobaczymy czy prawda jest to co pisza w foto-tip i czy mozna w ciagu 10 dni oddac sprzet bez podania przyczyny.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2007-08-15, 08:45 ]
Dzis ogarnal mnie wielki smutek.

Dzis rano okazalo sie ze ze lampa nie dziala jak powinna.
Lampa nie odpala kiedy glowica jest w pozycji poziomej i w tej pozycji nie dziala rowniez TEST z poziomu lampy. W innych pozycjach glowki lampy wszystko dziala jak nalezy.

Czy to oznacza ze lampa sie zepsula czy moze cos w niej przestawilem i dlatego dziala nie tak.

Prosze o pomoc.

[ Dodano: 2007-08-15, 08:48 ]
Uff wlasnie po napisaniu tego postu wzialem aparat do reki ponownie i cyknalem fote i okazuje sie ze jusz jest ok.
Troche sie wystraszylem i mam nadzieje ze to nie sa pierwsze oznaki wadliwego egzemplaza albo dzialania w tak nieprzewidywalny sposob, bo wtedy to bylaby straszna kicha.

[ Dodano: 2007-08-15, 08:52 ]
Kurcze jestem coraz bardziej zdenerwowany i zawiedziony. Lampa po nastepnej chwili juz nie dziala. tzn znowy nie odpala sie blysk w pozycji poziomej glowki.

[ Dodano: 2007-08-15, 09:24 ]
Rece mi opadly do samej podlogi :evil:
Z kazda chwila jest coraz gorzej.
Tak jak pisalem na poczatku lampa w pozycji poziomej nie odpala. Wyjatkiem jest ogniskowa 50 mm kiedy blysk sie wyzwala a zdjecie raz jest naswietlone poprawnie a czasem jest czarna klatka.

Po wcisnieciu przycisku test w pozycji poziomej lampy blysku rowniez nie ma natomiast zapala sie kontrolka AUTO OK.

** lampa w pozycji poziomej oznacza ze glowka lampy jest w pozycji poziomej.

** testy robie na swiezych sprawdzonych bateriach bateriach.

Prosze jeszcze raz o pomoc bo juz zglupialem i nie wiem czy ja cos zle robie czy trafilem na wadliwy model
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy gdy lampa nie odpaliła miałeś w wizjerze ikonę gotowości do pracy. Lampa zasypia po kilku minutach i trzeba ją najpierw obudzić zanim się zrobi zdjęcie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach