dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Co tak naprawde daje skanowanie negatywow cz-b jako pozytyw?
No wlasnie co? Bo ja skanuje zawsze jako cz-b negatyw. Nie chce mi sie pozniej tych skanow odwracac, no i straszne kobyly one sa, bo wszyscy radza, zeby skanowac full kolor. Probowalem kiedys i poza tym, ze dochodzila dodatkowa obrobka takich skanow, to ja nie zauwazylem roznicy. To jak to z tym jest?

dz.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
no ciekawe. skanuje z lenistwa jako czb i nie narzekam :-) czekam na jakies glosy zaprzeczajace takim zlym taktykom :-)

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
jesli nie widzisz roznicy miedzy cz-b skanowanym jako negatyw cz-b na twojej minolcie a zeskanowanym jako slajd cz-b i odwroconym pozniej to.... po co przeplacac... ;-)



... jak dla mnie jest drastyczna. :shock:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
hmmm, przetestuje to dzis, bo akurat jest xp2 do skanowania
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
... jak dla mnie jest drastyczna.
no dobra, bo moze sie nie znam i nie potrafie wykorzystac tej roznicy. W czym ona konkretnie sie objawia?

[ Dodano: 2008-05-28, 15:08 ]
alkos napisał/a:
miedzy cz-b skanowanym jako negatyw cz-b na twojej minolcie a zeskanowanym jako slajd cz-b
Czyli jednak slajd cz-b. Bo niektorzy radza isc na maksa i skanowac w kolorze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Czyli jednak slajd cz-b. Bo niektorzy radza isc na maksa i skanowac w kolorze.


A, tu to i ja nie widze roznicy.

(oprocz tego, ze soft mojej minolty nie wiedziec czemu pozwala na zeskanowanie w tym trybie baaardzo geeestych negatywow cz-b, z ktorymi tryb cz-b-slajd nie daje sobie rady... no ale to juz wyjatkowe sytuacje...)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos, ale ty widzisz roznice przy tym swoim logarytmicznym odwracaniu? Bo cholera chyba tylko PS ma takie zabawki.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ja tez nie widze roznicy. Do tego soft Epsona odwraca skany lepiej, niz ja sam :-P

Chodzi o to, ze przy skanowaniu jako slajd lampa mocniej swieci?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
alkos, ale ty widzisz roznice przy tym swoim logarytmicznym odwracaniu? Bo cholera chyba tylko PS ma takie zabawki.


tak, ale nastepujaca procedura jest dosyc blisko:

1. skan w 16bit linear
2. levels - gamma 2,5 (eksperymentalnie, zalezy od wywolania -> mniej wiecej na najwieksza gorke posrodku histogramu)
3. invert
4. finalna korekcja krzywymi

dan napisał/a:
Ja tez nie widze roznicy. Do tego soft Epsona odwraca skany lepiej, niz ja sam


To sie glownie dotyczy ledowych Minolt i Nikonow. Sprobujce zeskanowac tam "normalnie" lekko przewolany film....
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
To sie glownie dotyczy ledowych Minolt i Nikonow. Sprobujce zeskanowac tam "normalnie" lekko przewolany film....
a, to moze dlatego, ze ja mam lampe :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Chodzi o to, ze przy skanowaniu jako slajd lampa mocniej swieci?


nie, w mojej minolcie wolniej sie film przesuwa...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
To sie glownie dotyczy ledowych Minolt i Nikonow. Sprobujce zeskanowac tam "normalnie" lekko przewolany film....

Ja mam ledy :-P Korekcje robie na bierzaco na poziomach w EpsonScanie (glownie koryguje przyciecia - zeby nie byly zbyt mocne).

alkos napisał/a:
nie, w mojej minolcie wolniej sie film przesuwa...

Hmm... i co to daje? Wieksza dokladnosc czy jak?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Hmm... i co to daje? Wieksza dokladnosc czy jak?


Nie, pozwala na przebicie sie przez swiatla, na ktorych dostaje paski w trybie b&w pos...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
alkos napisał/a:
nie, w mojej minolcie wolniej sie film przesuwa...
O wlasnie, wczoraj zauwazylem, ze skanujac w VueScanie, film przesuwa sie duzo wolniej niz w sofcie minolty. Moze stad sie bierze ten banding w VS.

A jeszcze wracajac do tematu. alkos, ustawiasz cos w sofcie minolty, czy totalna surowizna? Bo ja skanujac jako cz-b negatyw, musze zawsze podnosic ekspozycje o 1EV bo mi cienie przycina.

dz.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
alkos, ustawiasz cos w sofcie minolty, czy totalna surowizna?


surowizna.

dzerry napisał/a:
Bo ja skanujac jako cz-b negatyw, musze zawsze podnosic ekspozycje o 1EV bo mi cienie przycina.


hmmmmmm.... nie wiem.... nie uzywalem... :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja caly zcas zastanawiam sie czy mi ten soft mojej minolty nie wyostrza czegos bez mojej wiedzy.....choc USM mam chyba wylaczony
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
ja caly zcas zastanawiam sie czy mi ten soft mojej minolty nie wyostrza czegos bez mojej wiedzy.....choc USM mam chyba wylaczony


pokaz
 

mateo_m  Dołączył: 17 Maj 2007
Większość tu mówi o skanerach minolty. A ma ktoś doświadczenia z Nikonem Ls-50? Bo Stosuję tą metodę ze skanem jako slajd, i różnicy nie widzę... czego używacie do odwracania??
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos,
mozesz zerknac?
http://www.pbase.com/fafniak/image/97770614

[ Dodano: 2008-05-28, 16:47 ]
bo wedlug mnie jest bez USMa
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
mateo_m napisał/a:
A ma ktoś doświadczenia z Nikonem Ls-50? Bo Stosuję tą metodę ze skanem jako slajd, i różnicy nie widzę...


Ja mam. Nikony jeszcze gorzej IMHO skanuja bw niz minolty - mowie oczywiscie o firmowym sofcie.

patrz http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316 (niestety, pozjadalo obrazki...)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach