dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Dobra, zamawiam ten target :-P

:-B :-B :-B za poswiecony czas na kombinowanie! :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
a ja sie kurna zgubilem w tym watku.... :roll:
zamawiam target / robie go na pierwszej klatce filmu i co dalej ?
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
a ja sie kurna zgubilem w tym watku...

Nie ty jeden, też mam problemy z odbiorem.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ok, krok po kroku:

1. Kupujemy target C1 ze strony http://www.targets.coloraid.de/ - cena 30euro.
2. Fotografujemy go na klatce filmu, który chcemy sprofilować, w świetle dziennym - najlepiej jasnym słońcu około południa. Niestety przy zachmurzeniu nie da rady (prawdopodobnie) - za wysoka jest wtedy temperatura barwowa światła. Należy go ustawić tak, aby nie było żadnych odblasków - pomimo że jest on wydrukowany na matowym papierze, dosyć mocno odbija światło "po całości". Powinien też zajmować możliwie najwiekszą część klatki i koniecznie musi być prosto - kalibracja w vuescanie jest bardzo wrażliwa na przechylenie targetu.
3. Po wywołaniu pakujemy kliszę do skanera i uruchamiamy Vuescana w wersji Professional
4. Ustawiamy Input > Task to Profile film
5. Kopiujemy plik referencyjny targetu (przychodzi razem z nim na CD) do katalogu Vuescana i zmieniamy jego nazwe na film.it8
6. Ustawiamy całą zakładkę Color na default (ważne) i Color Balance na None (!)
7. Naciskamy Preview
8. Wyświetla się maska odpowiadająca kwadracikom na targecie. Musimy ją teraz bardzo dokładnie dopasować do zdjęcia. Mi wyszło za trzecim razem... :-/
9. Z Menu wybieramy Profile > Profile film
10. Profil ICC zostaje zapisany jako film.icc w folderze vuescana
11. Zmieniamy jego nazwę na np. numerkliszy-typfilmu.icc
12. Wskazujemy na niego w okienku Film ICC w zakładce Color, jako Film IT8 data wkazujemy film.it8 (ten nie ulega zmianie, dopoki nie zmienimy targetu)
13. Mozna teraz zmienić Color balance z None na White Balance
14. Skanujemy do bólu, w zasadzie operując tylko suwakiem Brightness :-D
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos, jeszcze jedna prosba - wstaw porownanie pliku zeskanowanego z zastosowaniem wygenerowanego profilu i bez.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
hmmm a czy masz pomysl jak to zrobic w PS ? Bo ten Vuescan jakos mi nie podchodzi.....choc teoretycznie minlte multiscan pro obsluguje....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
alkos, jeszcze jedna prosba - wstaw porownanie pliku zeskanowanego


Za chwile. Mam wolne :-)

Fafniak napisał/a:
hmmm a czy masz pomysl jak to zrobic w PS ?


No właśnie nie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Fafniak,ja traktuje VS jako program do "zrzucania z karty". Skanuje sobie wsadowo do tiffow tak zeby nie miec przycietych swiatel i cieni, a potem obrabiam skany w czym tam mi wygodnie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
na górze / po lewej default z vuescana, na dole / po prawej z profilem.






tutaj trudne zdjęcie: mieszane światło (dzienne z okna na Ewie). Na pierwszym jest zaniebieszczona, na dolnym skora wyglada imho duzo bardziej naturalnie... chociaz pierwsze podoba mi sie chyba troche bardziej ;-)

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Wow.... uzyskales cos, z czym mialem zawsze najwiekszy problem - ladny kontrast i nasycenie :-D A kolory super!
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
hehe.. i to z automatu... :-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
myślisz że do slajdów też można użyć ? na jednej klatce cyknąć i zrobić profil do danego slajdu.. ?

ciekawe czy udałoby się te nieszczęsne NPC fuji zeskanować ładnie.. ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
guerilla napisał/a:
ciekawe czy udałoby się te nieszczęsne NPC fuji zeskanować ładnie..
Tez wlasnie nad sie zastanawailem. Bo jak widac z przykladow alkosa, superia, czy inna reala nawet z automatu sie ladnie odwraca.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
myślisz że do slajdów też można użyć ? na jednej klatce cyknąć i zrobić profil do danego slajdu.. ?


oczywiscie :-) wazne tylko, zeby w swietle 4500-5500 K...

guerilla napisał/a:
ciekawe czy udałoby się te nieszczęsne NPC fuji zeskanować ładnie..


trzaby sprawdzic... bede probowal Superie 800 za pare dni...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Skanuje sobie wsadowo do tiffow tak zeby nie miec przycietych swiatel i cieni, a potem obrabiam skany w czym tam mi wygodnie.

Dzerry - ale z VS pliki wychodzące tiff [które potem sobie obrabiaszgdzie indziej] - to są te "RAWy" [co maja parędziesiąt MB], czy już "normalne" tiffy po zeskanowaniu z pliku [czyli po parę MB]?

Ciągle próbuje jakiś workflow opracować :-|

A właśnie - a przy skanowaniu zachowujecie/archiwizujecie pliki "RAW"?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
mygosia napisał/a:
Dzerry - ale z VS pliki wychodzące tiff [które potem sobie obrabiasz, co maja parędziesiąt MB]] - to są te "RAWy", czy już "normalne" tiffy po zeskanowaniu z pliku [czyli po parę MB]?

Ja generalnie VS uzywam tylko do sredniego, a tam i tak skanuje pojedynczo, wiec juz sie nie bawie w RAWy.

Ale jak jeszcze mialem cierpliwosc do VS i bandingu, to skanowalem do rawow, uzywalem VS do szybkich miniaturek z tych rawow, obracalem je wsadowo w imgmagick, a potem obrabialem w Gimpie, a od jakiegos czasu w LR. Jesli chodzi o kolor, jakos nigdy nie mialem serca i sily skanowac wszystkiego. Skanowalem pojedyncze klatki, odwracalem jako tako i dalej sie meczylem w innym sofcie.

Ta metoda wyglada bardzo obiecujaco. Tylko, ze te 100% RAWy w tym przypadku nie zadzialaja, bo jak to sama nazwa wskazuje to po prostu surowa, nieodwrocona zrzutka ze skanera. Jest jednak nadzieja, ze metoda z tergetem da sie jednak zastosowac do RAWow zapisanych z opcja "Raw save film"
Cytat
Raw save film
(Professional Edition only)
If this option is set, and if "Output | Raw output with" is set to "Save", then the film
corrections are done before the raw file is written.
Advanced Option: This option is displayed when "Output | Raw file" is set and when
"Output | Raw output with" is set to "Save".


Jesli chodzi o rozmiar tych plikow, to niestety cudow nie ma. Kolorowy tiff 16-bit musi byc taki duzy. W koncu to 2 razy wiecej informacji niz w osmiobitowym obrazku. Mozesz sprobowac wlaczyc kompresje. Przy jednolitych scenach mozna duzo zaoszczedzic - ale taki plik bedzie sie bardzo dlugo otwieral na slabszych komputerach. Kompresje wlacza sie:
Cytat
Raw compression
(Professional Edition only)
This specifies whether to use compression when writing the raw file.
Compression of the raw TIFF file will not cause any loss of image data. It will take a little
longer to read, and especially write, as the algorithm is computationally intensive, but
can reduce total file size by as much as 40%.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Dzięki - przetrawię to w wolnej chwili :-)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Który dokładnie wzorzec IT8 kupiłeś Alkos .. ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Który dokładnie wzorzec IT8 kupiłeś Alkos .. ?

alkos napisał/a:
(target C1 - http://www.targets.coloraid.de/ )
alkos napisał/a:
1. Kupujemy target C1 ze strony http://www.targets.coloraid.de/ - cena 30euro.

czytaj Wasc...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ups, nie zauważyłem że C1 to dokładna nazwa ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach