elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
Dyfuzor homemade za 60 gr.
Jako że przejrzałem dziesiątki for, wszedzie tematy z dyfuzorami były stare i szablony z reguły powygasały o ile w ogóle ktoś takowe udostępniał.
No to postanowiłem wam może troszke pomóc.
Dziś zrobimy wspólnymi siłami nasz dyfuzor za jakieś 60 gr.
Oto co będziemy potrzebowali:

Karton/brystol
taśmę (byle jaką, wedle uznania, ja używałem izolatki)
klej
nożyczki/nożyk do tapet
linijkę
mazak
folię aluminiową
gumki recepturki
kalkę techniczną (i tu cały nasz koszt 60gr, bo reszte na pewno znajdziecie w domu)
No i trochę chęci

Ach zapomniał bym i alkohol w każdych ilościach tu również wg. uznania ;D Lecz im więcej tym bardziej mogą nam się wymiary później nie zgadzać.

Mój szablon (bądź jeśli wolicie to narysujecie swój), mój pasuje do pentaxa k200d +kit+pierscien odwrotnego mocowania+helios 44m-4


No to do roboty:
Otwieramy piwo.
Rysujemy szablon (dla chętnych na pw szablon w oryginalnych wymiarach lecz nie wiem czy zwykle drukarki go pociągną)
wycinamy szablon i odrysowujemy go na naszym kartonie, nanosimy poprawki jesli takowe beda potrzebne i wycinamy nasz dyfuzor
smarujemy go od wewnątrz klejem i przyklejamy folię aluminiową
czekamy chwilkę aż wyschnie troche
czyli mamy brejk a wiec otwieramy kolejne piwo
Odcinamy zbędne kawałki foli które wystają za szablon
teraz łączymy nasz szablon taśmą klejącą
I tu może sie okazać ze cos jest krzywo (nie martwcie się to wina alkoholu nie wasza) a więc docinamy szablon tak by bylo równo i sklejamy.
Na przód dyfuzora naklejamy kalkę techniczną, dopasowujemy ją tak by trzymała się dobrze i nie była pognieciona ani pozaginana tam gdzie nie powinna (przyklejcie 3 warstwy kalki, na 1 z bliskiej odległości jasne elementy się przepalą)
No i teraz wedle uznania możemy okleić nasz dyfuzor np. isolatką ja tak też uczyniłem.
teraz od góry przyklejamy mocno gumkę recepturkę którą będziemy mocowali dyfuzor do muszli ocznej.
No i teraz chyba czas na testy.

zapałczany test


I specjalnie dla was sie ubrałem przed chwilą i wyszedłem znaleźć coś na dworze, niestety mój pies wywąchał tylko tego małego pajączka.


A tak to wygląda na aparacie:
(uzupełnie jak ojciec wróci i będę miał jakiś aparat, bo u siebei nawet w kom nie mam xD)
Tak wygląda na aparacie (niestety jakość taka a nie inna)










Może nie jest specjalnei równiutki ale to przez te piwa ;x

 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
koszta zaniżone- same 2 piwa to wydatek rzędu 4-5 zł :P
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
lecz u mnie można było je znależć w lodówce i nie jest to osprzęt KONIECZNY :P chociaż w moim wypadku był xD
 
adapter  Dołączył: 02 Mar 2007
a gdzie widok całego urządzenia ??
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
No tak jak napisałem jak ojciec wróci z delegacji czyli jutro to zrobie zdjecia ;) i pokaze wam ;)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
elbow napisał/a:
Tak wygląda na aparacie (niestety jakość taka a nie inna)

O Matko Rozmaita! :shock:
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
technik219 napisał/a:
elbow napisał/a:
Tak wygląda na aparacie (niestety jakość taka a nie inna)

O Matko Rozmaita! :shock:


Czyli że co :D?
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
jakie przysłony przy max powiększeniu używasz żeby poprawnie naświetlić?
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
Michał K napisał/a:
jakie przysłony przy max powiększeniu używasz żeby poprawnie naświetlić?


f22-27 i helios nakręcony w pełni otwarty tj. f2
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
elbow napisał/a:
technik219 napisał/a:
elbow napisał/a:
Tak wygląda na aparacie (niestety jakość taka a nie inna)

O Matko Rozmaita! :shock:


Czyli że co :D?

Czyli, że super :mrgreen:
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
a to dziękuję ;D miło że się podoba ;D
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Bardzo ciekawa konstrukcja - wygląda "pro" :D :-B :-B
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
elbow napisał/a:
a to dziękuję ;D miło że się podoba ;D
To nie jest "do podobania, to jest do używania" :-D Jak działa tak jak powinno, to rekompensuje inne ewentualne niedostatki. Ja kiedyś cały ślub obskoczyłem lampą podłączoną do latarki za pazuchą (nigdzie nie było baterii R-6, były R-20 - były takie czasy!) Ludziska patrzyli i nie wiedzieli co o tym sądzić. Ale zdjęcia wyszły w cycuś :lol:
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
technik219 napisał/a:
To nie jest "do podobania, to jest do używania"


No tak ale miło jest przeczytać że inni docenili wysiłek włożony w te "zaczarowane pudełko"

technik219 napisał/a:
Ja kiedyś cały ślub obskoczyłem lampą podłączoną do latarki za pazuchą (nigdzie nie było baterii R-6, były R-20 - były takie czasy!) Ludziska patrzyli i nie wiedzieli co o tym sądzić. Ale zdjęcia wyszły w cycuś :lol:


Chciał bym to zobaczyc xDD
 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
no, no. Ciekawa konstrukcja ;D skorzystałem i zmodyfikowałem troszkę ;p muszę jeszcze zakupić kalkę i zabieram się do przetestowania.
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
Licze na jakieś zdjęcia chciał bym zobaczyć jak Ci wyszło ;D
 
bogdano  Dołączył: 15 Kwi 2009
skróciłem ją troszkę tak żeby pasowała pod kita z k200d z pierścieniem pośrednim, ale wyszło troszkę za krótkie ;p ale fajnie pasuje do mojej starej lampy od Smieny ;D
 
elbow  Dołączył: 01 Kwi 2009
Zmieniłem obiektyw wcześniejsze foty były robione kitem 55mm + odwrotny helios
teraz mam 80 + odwrotny helios skala odwzorowania znacznei wzrosła i przede wszystkim w koncu brak winety i nie musze kadrowac az tak bardzo zdjec... i ogolnei jestem zadowolony :D
Dyfuzor wciaz naswietla elegancko ;D

do obejrzenia przykladowe zdjecie.


Po kliknięciu pełen rozmiar.
 
rademenez  Dołączył: 27 Kwi 2008
Mam nadzieję, że kolega elbow, się nie obrazi, bo chciałbym pokazać moją dłubaninkę. Koszty podobne, ale czasu i pracy chyba sporo więcej :-/











Do zbudowania tego czegoś użyłem:
- tekturka z pseudo segregatora do wkładania teczek z papierami itp w kolorze czarnym (można to kupić w każdym papierniczym)
- kilka arkuszy kalki technicznej
- kropelka lub inny superglut
- kawałek rzepy

Ten dyfuzorek wywodzi się z innego bardzo podobnego, ale mniejszego zrobionego ze 2-3 lata temu do Fuji S6500, który sprawdził się też z K10.
Składa się z czterech osobno wycinanych ścianek, sklejonych później kropelką oraz doklejonych na końcu 3 arkuszy kalki. To prawda - więcej pracy ale wydaje mi się, że warto.
Co prawda zrobiłem go całkiem nie dawno i tak naprawdę jeszcze nie został do końca wypróbowany, ale ten mniejszy dawał naprawdę niezłe efekty.

Można je zobaczyć na stronce mojej drugiej połowy, która biegała z nim za robaczkami itp.
Dla bardziej ciekawych : http://www.foto-golga.pl/
 

eNIKa  Dołączył: 27 Maj 2008
To ja też pokaże mój „dyfuzor” za cenę paru złotych.

Przepis znalazłem na jednym z for chyba na CF (chyba powinienem podac linka … to TU )

Sładniki:

- Puszka Chipsów np. „Pringles”
- karton 24 na 18 czyli np. taka podkładka co do jakiś gazet dają.
- Linijka, ołówek, nożyk introligatorski, klej/ taśma klejąca serwetka stołowa biała

Gotujemy:
Wymiary dla Samsunga GX-10 z Tamronem 90 mm na 1:1

Puszka:



w puszcze pod przy jej dnie (1,5cm) wycinamy otwór 2 na 4 cm.



Przy górnej krawędzi na osi wyciętego otworu wycinamy skos. Mój skos to początek: 4 cm od krawędzi puszki długość tego ciecia to też 4 cm. Linie skośne: do środka okręgu.



Opcjonalne przewiercenia długopisem w środku puszki na gumkę do stabilizowania urządzenia z obiektywem.

Holder:
Dwa kwadraty 12:12 cm
Pierwszy - 3,5 cm od jednej krawędzi wycinamy okrąg średnicy puszki.



Drugi – wyciąć ramkę z marginesem 1 cm a na jednej krawędzi 2 cm.




Mostki – 2:10 cm zaginamy na 1cm zakładki
Kleimy elementy według logiki ;)



W ramkę wkładamy nasz „soft-box” - serwetka stołowa biała ;)
Składamy razem:



Robimy zdjęcia:

1. Bez - Pędzelek, mojej Dziewczyny do .... hmm czegoś nie wiem różu czy coś.
90mm, f2.8, 1/60s, iso800



2. Z - Ten sam pędzelek z T90 na 1:1
90mm, f8, 1/90s, iso200



3. Z - widelec (brudny)
90mm, f9.5, 1/90s, iso400



Pozdrawiam
eNIKa

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach