Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Przyzwoity ekspres do kawusi
Pijacie kawę?
Ja uwielbiam...
Niestety piję zwykle chyba najbardziej szkodliwą "wersję" - po turecku. Taka mi najbardziej smakuje.
Ale ze względu na zdrówko (wątroba i nery chyba długo nie pociągną przy moim "trybie życia") zamierzam kupić expres do kawy. Zawsze to trochę "lżejsza" dla organizmu taka kawa...
Jak zobaczyłem mnogość modeli, producentów i "bajerów" różnych ekspresów, to zgłupiałem. Zielony jestem w temacie. Pomożecie w wyborze?
Chciałbym ekspres z młynkiem do kawy - nie ma to jak aromat świeżo zmielonej, prawdziwej kawy. Zakładam, że te modele z młynkami umieją również "obsłużyć" kawę zmieloną?
Dobrze byłoby, gdyby mógł robić espresso - gdyby trzeba było się szybko "obudzić".
Jakieś spienianie mleka (pianka) to chyba w większości jest...
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Co przyzwoity ekspres powinien mieć?
Czy w kwocie jakieś... 1000-1200 zł kupię coś _dobrego_?
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Hmm, a nie myślałeś o czymś mniejszym? Ja bardzo bym chciał mieć ekspres ciśnieniowy i dobry młynek, ale szybko doszedłem do wniosku, że najwygodniej i najszybciej zrobię dobrą kawę stosując kafeterię, tym bardziej, że robię kawę tylko dla siebie. Tak jak kiedyś jeszcze w liceum przywiozłem pierwszą Bialetti z Mediolanu, tak kilka miesięcy temu kupiłem sobie nieco większą Bodum i taki sposób parzenia kawy odpowiada mi najbardziej.

Jakiś czas temu na forum był temat o kawie i sprzęcie do jej przygotowania.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Kafeteria jakoś mi nie leży... Żonka kiedyś coś marudziła o podobnym urządzonku, ale teraz widzę, że też spozira na półki z expresami... ;-)
A skoro mówisz, że temat był, to ledę popatrzeć do archiwum
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
Re: Przyzwoity ekspres do kawusi
Robert K. napisał/a:
Dobrze byłoby, gdyby mógł robić espresso - gdyby trzeba było się szybko "obudzić".

Szkoda, żeby ekspres ciśnieniowy espresso nie robił, skoro robienie espresso to powód istnienia ekspresów ciśnieniowych. Każdy rodzaj kawy zaczyna się zresztą od przygotowania espresso :-P

Ale tak na poważnie: rozejrzyj się za produktami Saeco. Już przez kilka modeli różnych przeszedłem (kilkanaście - jeśli liczyć rodzinkę) i nigdy zawiedziony nie byłem. W miarę niezawodne (tylko jeden był w serwisie na drobnej regulacji) i kawę robią bardzo dobrą, a to chyba najważniejsze. W okolicach 1000zł zostają ci prostsze modele, ale z takich jak poniższe powinieneś być zadowolony:

http://allegro.pl/item609..._fv_od_s_s.html
http://allegro.pl/item617...go_wroclaw.html
http://allegro.pl/item612...o_espresso.html

W razie dalszych pytań pisz, postaram się pomóc ;)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Tu http://pentax.org.pl/view...ghlight=#362806 jest cały wątek o kawie, może coś znajdziesz.
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
zależy co sie rozumie przez pojęcie porządny , w fotografii można mieć pożadny kompakt robiący dobre zdjęcia lub lepszą lustrzankę robiącą jeszcze lepsze fotki . Ja mam zelmera i jestem zadowolony z niego , ale napewno też jakbym miał ekspres Jury to byłbym jeszcze bardziej zadowolony . Zapisz się na stronie http://www.caffeprego.pl/phpBB2/ , tam napewno coś konkretnego Ci doradzą , albo tam poszukaj informacji .
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
sahib napisał/a:
Szkoda, żeby ekspres ciśnieniowy espresso nie robił, skoro robienie espresso to powód istnienia ekspresów ciśnieniowych

A no widzisz... :-) Potwierdza to tylko to, co mówiłem - jestem zielony :)
sahib napisał/a:
rozejrzyj się za produktami Saeco

Rzeczywiście raczej pozytywnie się pisze o tej marce... A co sądzisz o Krups? Miałeś styczność?
sahib napisał/a:
W okolicach 1000zł zostają ci prostsze modele

A co oferują te droższe? Warto wydać załóżmy 2k PLN? Co zyskuję dzięki tym kilku setkom?
Dzięki za info i liczę na więcej! :-D

Zdano, przejrzałem ten wątek (fakt - dość pobieżnie... ;-) ) Jednak przede wszystkim skupiają się w nim na samej kawie, mniej na urządzeniach. Owszem - wspomina się "kawiarki", jednak ja się już nastawiłem na ekspres.

pikolo, dzięki. Gógle wyrzuciło mi to forum już wcześniej i coś tam przeglądałem. Ale forum Pentaxa jest jakieś takie.... fajne :-) ... wolę tutaj poczytać i popytać.
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
Robert K. napisał/a:
Rzeczywiście raczej pozytywnie się pisze o tej marce... A co sądzisz o Krups? Miałeś styczność?

Owszem, zepsuł się jak podszedłem do niego :mrgreen: Jakiś wadliwy egzemplarz rzecz jasna, ale potraktowałem to jako znak i więcej tej marki nie sprawdzałem ;-)

Cytat
A co oferują te droższe? Warto wydać załóżmy 2k PLN? Co zyskuję dzięki tym kilku setkom?

Wyjaśnijmy od razu, że "prostsze modele" nie są w żadnym wypadku gorsze. Kawa będzie smakować dokładnie tak samo, a tracisz jedynie odrobinę na wygodzie.

Prosty przykład:

Ekspres za 300zł - podajnik ręczny
Ekspres za 1000zł - podajnik automatyczny z młynkiem

Kawa wyjdzie z nich dokładnie identyczna, ale przy pierwszym się trochę napracujesz, przy drugim mniej. Szczerze mówiąc, do zastosowań domowych ja nie wydawałbym więcej jak właśnie okolice 1000zł. Firmy - to co innego, ale kawusia w domu nie wymaga takich nakładów finansowych ;)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Robert K., sam optymistyczny tytul dotyczący "kawusi" przypomniał mi kapitalną polską piosenkę. Mimo iż nie pijam kawy, to czasem rano poprawia mi humor znakomicie, jak niektórym filiżanka czarnej..
Link poniżej:

>> Łona - Kawa <<
 

woj747  Dołączył: 15 Lut 2009
To może ja jeszcze coś od siebie :-> .
Bardzo lubię małą czarną i z mleczkiem chętnie a z pianką to już w ogóle.
W firmie mamy kilka takich urządzeń i większość z nich to SAECO.
Urządzenia są zacne (najtańsze za 2 k), z kawy robią wszystko automatycznie. niestety przy dużych "przebiegach" nawet MIELE kiedyś będzie miał awarię. Bardzo dużo zależy od wody którą będziesz używał. Te lepsze mają oczywiście filtr, a nawet dwa, co przekłada się na koszt eksploatacji. Myślę że powinieneś przemyśleć również małe (~tanie) urządzenia w których mieli się kawę oddzielnym młynkiem (wydatek ~150 pln) a koszt ich zakupu oscyluje koło 300 PLN. Ja zastosowałem takie rozwiązanie. Mianowicie kupiłem ekspres firmy AEG za 260 PLN na Allegro, do tego młynek za 138 PLN i jak tylko mam ochotę, to napawam się aromatem pysznej kawy. Za tym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim cena ale również to że można korzystać z każdego rodzaju kawy. Przykładowo kolega przywiózł mi kiedyś z Kolumbii kawę paloną z cukrem trzcinowym (mniam :mrgreen: ) nie muszę mówić że wsypanie takiej kawy do automatu SAECO spowodowałoby prawdopodobnie bunt maszyn w kuchni i duże wydatki na naprawę zacnych skądinąd urządzeń. Ja ryzykowałem tylko kosztem zakupu nowego młynka, a dokładniej ostrzeniem noży w młynku.
Każde rozwiązanie ma swoje ++++, ale chodzi o to żeby te ++++ nie przysłoniły istniejących -----.
Pozdrawiam
Wojtek :-D
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
sahib napisał/a:
Wyjaśnijmy od razu, że "prostsze modele" nie są w żadnym wypadku gorsze. Kawa będzie smakować dokładnie tak samo, a tracisz jedynie odrobinę na wygodzie

Ja kupiłem AEG za 300zł chyba i robi wyrąbistą kawkę! Ręczne ubijanie itp mi nie przeszkadza.
 

Alojzy N.  Dołączył: 30 Kwi 2008
Robert K. napisał/a:
Pijacie kawę?
Ja uwielbiam...
Niestety piję zwykle chyba najbardziej szkodliwą "wersję" - po turecku. Taka mi najbardziej smakuje.


Po polsku, czy po turecku? ;D

Przepis na kawę po turecku, za serwisem http://www.caffeprego.pl/...,1401,ant.html:
Cytat
Bardzo drobno zmieloną kawę i zmieszaną z cukrem należy wsypać do tygielka (najlepiej miedzianego), zalać zimną wodą i kilka razy podgrzewać (nie dopuszczając do gotowania) aby wywar się podniósł. Zanim przelejemy gorący napar do filiżanek, należy dodać kilka kropel zimnej wody aby fusy osiadły na dnie.
Warto dodać do kawy odrobinę cynamonu lub kardamonu, co wzbogaci jej smak.


sahib napisał/a:
Wyjaśnijmy od razu, że "prostsze modele" nie są w żadnym wypadku gorsze. Kawa będzie smakować dokładnie tak samo, a tracisz jedynie odrobinę na wygodzie.


O jejku. A ciśnienie? :roll:

Na miejscu autora wątku, skoro najbardziej mu odpowiada zwyczajnie zaparzana kawa, zainwestowałbym w ekspres przelewowy. Mój Ojciec też zawsze pijał taką "normalną" kawę; od jakiegoś czasu posiada w domu ekspres ciśnieniowy i, wedle niepozbawionej przekąsu relacji Matki, jak już sobie zrobi espresso, idzie po chwili zaparzyć jeszcze "normalną" kawę. ;)
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
sahib napisał/a:
do zastosowań domowych ja nie wydawałbym więcej jak właśnie okolice 1000zł

No właśnie też taką kwotę uważam za rozsądną (no max 1500).
woj747 napisał/a:
Bardzo dużo zależy od wody którą będziesz używał. Te lepsze mają oczywiście filtr, a nawet dwa

We Wrocławiu woda raczej nie jest najlepsza. Chyba nie byłby to zły pomysł, gdyby ekspres miał jakowyś filtr? Muszę przyjrzeć się dokładniej cenom...
Cytat
powinieneś przemyśleć również małe (~tanie) urządzenia w których mieli się kawę oddzielnym młynkiem

Czy ekspresy z wbudowanym młynkiem są znacznie większe od tych bez młynka? Rozważałem taką wersję (kupno młynka) nawet wtedy, gdy jeszcze nie myślałem o zakupie ekspresu. Ale potem jakoś dążyłem do tego, żeby ograniczyć ilość klamotów w kuchni i żeby mieć urządzenia "wszystkomające" zamiast wielu "dedykowanych" jednej czynności.
No a skoro pojawił się temat młynka, to czy wśród młynków też jest jakaś hierarchia? Są arystokraci i plebs? Cz raczej wsjo rawno?
SQ6GIT napisał/a:
Ja kupiłem AEG za 300zł chyba i robi wyrąbistą kawkę! Ręczne ubijanie itp mi nie przeszkadza

Mi też nie przeszkadza trochę wysiłku przy przyrządzeniu sobie czegoś dobrego :-) Zastanawiam się tylko nad zakupem czegoś droższego/markowego z tego powodu, że wielokrotnie przejechałem się na tanich rzeczach i teraz staram się unikać pozornego oszczędzania :-)
Alojzy N. napisał/a:
Po polsku, czy po turecku? ;D

Fakt :) Po polsku raczej...
Cytat
Na miejscu autora wątku, skoro najbardziej mu odpowiada zwyczajnie zaparzana kawa, zainwestowałbym w ekspres przelewowy

Nieeeee... Odpada. Nie smakuje mi taka kawa. I jakoś tak bałaganiarsko się ją przyrządza. U rodziców czasem mam okazję napić się takiej kawy, ale to nie to, co tygryski lubią najbardziej.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Robert K. napisał/a:
Zastanawiam się tylko nad zakupem czegoś droższego/markowego z tego powodu, że wielokrotnie przejechałem się na tanich rzeczach i teraz staram się unikać pozornego oszczędzania

To tak jak ja. Dlatego wybrałem AEG.
 

sahib  Dołączył: 14 Lut 2009
SQ6GIT napisał/a:
sahib napisał/a:
Wyjaśnijmy od razu, że "prostsze modele" nie są w żadnym wypadku gorsze. Kawa będzie smakować dokładnie tak samo, a tracisz jedynie odrobinę na wygodzie

Ja kupiłem AEG za 300zł chyba i robi wyrąbistą kawkę! Ręczne ubijanie itp mi nie przeszkadza.

Ja cały czas najlepiej wspominam mój pierwszy ekspres Saeco - też za 300zł. Tam przygotowanie kawy to był cały rytuał :)

Alojzy N. napisał/a:
O jejku. A ciśnienie? :roll:

Nie zrozumieliśmy się - mówiąc "tanie" nie miałem na myśli szajsu :)

Robert K. napisał/a:
Czy ekspresy z wbudowanym młynkiem są znacznie większe od tych bez młynka?

Raczej nie, różnica powinna być minimalna.

Co do wody i filtrów to faktycznie, trzeba na to zwrócić uwagę. Niektórzy mają to szczęście, że z kranu płynie im mięciutka woda, ale w większości wypadków kamień może być sporym problemem. Wyjście to albo kupić ekspres z wbudowanym filtrem, albo zaopatrzyć się w jakiś osobny, zewnętrzny filtr.
 

jitt  Dołączył: 07 Mar 2008
dagio napisał/a:
>> Łona - Kawa <<

świetne :mrgreen: :mrgreen:
a już 3ecie espresso dzisiaj

i mam krupsa z allegro za poniżej stu złotych plus dobry młynek i kawusia pycha
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
W Italii bardzo popularne są tzw. Mokka.
Taki czajniczek rozkręcany na pół, do dolnej części leje się wodę, na to idzie sitko z wsypaną kawą i na całość zakręca się górną część.
Stawia się to na kuchence (są też elektryczne), woda zaczyna się gotować, para "przeciska" się przez sitko z kawą i skrapla w górnej części.
Działanie podobne do ciśnieniowego, ale za to znacznie tańsze.

Co do młynka, to długo nie mogłem się z italiańcami dogadać.
Okazało się w końcu, że tylko żarnowy, ponieważ w tych pozostałych - wysokoobrotowych, z kawy wytrąca się tłuszcz, co psuje smak.

I na koniec zagadka.
Dlaczego, Lavazza przywieziona z Italii, i ta sama kupiona u "nasz" inaczej smakują, i to na niekorzyść tej naszej, mimo że prawie dwukrotnie droższa ?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
mirqus napisał/a:
W Italii bardzo popularne są tzw. Mokka.
Taki czajniczek rozkręcany na pół, do dolnej części leje się wodę, na to idzie sitko z wsypaną kawą i na całość zakręca się górną część.
W polsce też do kupienia bez problemu. A popularne tam, gdzie się pojawili włosi (nawet sztuk jeden ;-) ), albo jak ktoś lubi. Kawa z takiego czegoś fajna. :-)
 
pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
od siebie powiem Ci tylko żebyś nie kupował ekspresu na kapsułki czy inne wynalazki , ponieważ wiadomo to czysta chemia . Jeżeli będziesz się decydował na sprzęt , to tylko na taki który parzy naturalną kawę zmieloną albo ziarnistą , której wybór cenowy i jakościowy jest przeogromny .
Dzięki różnicy cenowej ekspresów otrzymujesz tak jak zawsze , sprzęt lepszy jakościowo i technologicznie , to znaczy taki sprzęt między innymi lepiej i precyzyjniej mieli , podaje i parzy kawę i chol....a wie co jeszcze robi :D .

PS . przypomniało mi się , jeżeli masz trochę ponad tysiąc to zainteresuj się marką Nivona , jest to podobno młodsza firma renowowanej Jury .
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
pikolo napisał/a:
żebyś nie kupował ekspresu na kapsułki czy inne wynalazki

Jasna sprawa! Żadnych tego typu gadżetów.
Cytat
jeżeli masz trochę ponad tysiąc to zainteresuj się marką Nivona , jest to podobno młodsza firma renowowanej Jury

Łałć. Nawet nie słyszałem o takich firmach :-)
Mknę poczytać.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach