wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
bezprzewodowy sterownik błysku
witam
szukałem, ale może zbyt pobieżnie, więc proszę bez nerwów :roll:
czy do naszego systemu jest możliwość stosowania bezprzewodowego sterownika błysku jak np u nikona su-800? czy jest taki sprzęt pentaxowy albo innych producentów kompatybilny z naszym sprzętem?
dzięki za wszelkie informacje
pozdrawiam
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
wwiktor1 jeśli masz na myśli korpusy cyfrowe, to w Pentaksie fabrycznie masz wbudowane bezprzewodowe sterowanie błyskiem (mam na myśli nowsze korpusy)! Oczywiście lampa musi to też obsługiwać. Z bardziej popularnych obsługują to Pentaksowe: 360-tka, 540-tka, Metzy 48-ka i 58-ka, Sigmy z serii 500.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
andrusz napisał/a:
Sigmy z serii 500.


Uściślając, tylko Sigmy super, zwykłe DG nie ;-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
siwyyy77 napisał/a:
andrusz napisał/a:
Sigmy z serii 500.

Uściślając, tylko Sigmy super, zwykłe DG nie ;-)

Tego nie widziałem, dzięki. A tak przy okazji: seria 530 ma bezprzewodowy błysk?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
andrusz napisał/a:
seria 530 ma bezprzewodowy błysk?
Tylko EF-530 DG SUPER, wersja uboższa (EF-530 DG ST) nie obsługuje błysku bezprzewodowego
 
wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
dzięki za info
a jak to jest ze starszymi korpusami cyfrowymi typu istD? lub analogami?
 

andrzejb  Dołączył: 25 Gru 2008
andrusz napisał/a:
to w Pentaksie fabrycznie masz wbudowane bezprzewodowe sterowanie błyskiem
No niby jest ale jakoś kiepsko to działa,przynajmniej u mnie.O ile sprawdza się jeszcze w pomieszczeniach (no niech mi to ktoś wytłumaczy dlaczego w domu to działa a na dworze odmawia posłuszeństwa) to w plenerze raz działa a 5x nie trybi.Obie lampy naładowane,celuję w czujnik FGZ 360 z 2m.OK,zmieniam kąt znaczy się obracam w kierunku modela i nic się nie dzieje (krew mnie zalewa).Odpuszczam sobie błysk bezprzewodowy,zamówiłem kabel synchronizacyjny pTTL.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przeciez to działa na zasadzie komunikacji poprzez błyski lampy. Więc nie dziwne, że w jasny dzień może to szwankować. Jest za jasno i czujniki mogą nie wychwytywać tych błysków.
 
wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
o tym, że lampa-slave wyzwalana jest poprzez błysk-mastera to jasne, ale chodzi mi o to, by nie doświetlać ujęcia z lampy z aparatu tylko lampą ustawioną w innym, oddalonym o ponad 5 m miejscu. i właśnie do tego byłby potrzebny bezprzewodowy sterownik błysku (z tego co wyczytałem, to nowsze korpusy posiadają wbudowany sterownik, ale nie działa to zbyt dobrze - jak napisał andrzejb).
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
wwiktor1 napisał/a:
o tym, że lampa-slave wyzwalana jest poprzez błysk-mastera to jasne, ale chodzi mi o to, by nie doświetlać ujęcia z lampy z aparatu tylko lampą ustawioną w innym, oddalonym o ponad 5 m miejscu. i właśnie do tego byłby potrzebny bezprzewodowy sterownik błysku (z tego co wyczytałem, to nowsze korpusy posiadają wbudowany sterownik, ale nie działa to zbyt dobrze - jak napisał andrzejb).

Widzę tu jakieś nieporozumienie/niezrozumienie/brak wiedzy :-/

Bezprzewodowe znaczy właśnie zdalne, czyli że lampa oświetlająca scenę jest oddalona od aparatu! Jakby była na aparacie, to by nie było to wyzwalanie bezprzewodowe ;-) A sterownikiem (masterem) może być zwykła prosta lampa wbudowana (mało kto z konkurencji to ma) albo lampa zewnętrzna (360-tka, 540-tka...). I tylko lampą zewnętrzną (jako master) można uzyskać czasy synchronizacji krótsze niż 1/180 (tzw. HSS).

Poza tym, sterowanie bezprzewodowe błyskiem działa niezbyt pewnie w ostrym słońcu, to wiadomo nie od dziś i zresztą nietrudno się tego domyślić ;-) Natomiast w pomieszczeniach nie ma z tym problemu.

A swoją drogą... bezprzewodowe sterowanie błyskiem było u Pentaksa wieki temu - weszło chyba razem z PTTL-em czyli ok. 2001 roku (wtedy ukazała się AF 360 FGZ). A że niektórzy o tym nie wiedzą, to już ich problem :-P

Do pełni szczęścia oczywiście przydałby się porządny sterownik radiowy działający w P-TTL (i krótkimi czasami HSS). O takim jeszcze nie słyszałem. Pracują nad tym w RadioPopper, ale konkretnego terminu, kiedy będzie gotowy, jeszcze nie podali.
 
wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
nie rozumiem, jakie tu nieporozumienie, czy brak wiedzy.

o tym, że lampa ma być oddalona od aparatu pisałem więc nie ma co się wymądrzać i ponownie odkrywać Ameryki jeśli nie mamy nic ciekawego do powiedzenia. :-P

problemem nie jest to, że nawet wbudowana lampa może być masterem, ale to, że daje błysk, a tak jak pisałem nie chcę doświetlać ujęcia błyskiem ze strony aparatu ale z innego miejsca.
o tym, ze niezbyt dobrze działa w plenerze a lepiej w pomieszczeniu już wiemy z poprzednich postów. :-P

pisałem o nikonie, bo miałem możliwość przetestowania bezprzewodowego sterownika błysku, który wyzwala lampę nie poprzez błysk.

taki np. istD wszedł w 2003 i ma "tylko" TTLa więc nie wszyscy muszą wiedzieć, że już wtedy weszło bezprzewodowe sterowanie błyskiem. :-P

"Do pełni szczęścia oczywiście przydałby się porządny sterownik radiowy działający w P-TTL (i krótkimi czasami HSS). O takim jeszcze nie słyszałem. Pracują nad tym w RadioPopper, ale konkretnego terminu, kiedy będzie gotowy, jeszcze nie podali".
- i to jest dopiero ta część informacji, która dotyczy zagadnienia i odpowiada na postawione w nim pytanie. - dzięki
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
wwiktor1 napisał/a:
problemem nie jest to, że nawet wbudowana lampa może być masterem, ale to, że daje błysk, a tak jak pisałem nie chcę doświetlać ujęcia błyskiem ze strony aparatu ale z innego miejsca.

wwiktor1 nie ma się co spinać ;-) Właśnie o ten brak wiedzy mi chodzi - widać, że nie do końca wiesz jak działa to w Pentaksie - a jak czegoś nie wiesz, to pytaj! :-)

W Pentaksie lampa wbudowana może pracować jako master oraz control. Różnica jest taka, że "master" bierze udział w oświetleniu sceny, a "control" nie. Czyli jeśli dobrze rozumiem "twój problem", to interesuje cię tryb "control" - i wystarczy ustawić to w korpusie w funkcjach specjalnych. Wtedy lampa wbudowana będzie tylko wyzwalała zdalną.

Trochę luzu na przyszłość :-B
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
może być zwykła prosta lampa wbudowana (mało kto z konkurencji to ma)
Ma i to znacznie lepiej zaimplementowane( Nikon, Olympus)
andrusz napisał/a:
Do pełni szczęścia oczywiście przydałby się porządny sterownik radiowy działający w P-TTL (i krótkimi czasami HSS)
Nowe Pocket Wizard, ale chyba tylko do Canona.

[ Dodano: 2009-10-07, 15:53 ]
wwiktor1 napisał/a:
taki np. istD wszedł w 2003 i ma "tylko" TTLa więc nie wszyscy muszą wiedzieć, że już wtedy weszło bezprzewodowe sterowanie błyskiem. :-P
Ma także P-TTL, tak samo jak ist DS. Później zrezygnowali z TTL-a w korpusach.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
wwiktor1 napisał/a:
o tym, że lampa-slave wyzwalana jest poprzez błysk-mastera to jasne, ale chodzi mi o to, by nie doświetlać ujęcia z lampy z aparatu tylko lampą ustawioną w innym
W opcjach aparatu możesz ustawić, czy wbudowana lampa ma dodatkowo doświetlać scenę, czy działać jako sam kontroler.
 

charfa  Dołączył: 03 Maj 2009
A nazywa się ta opcja jakoś w okolicach "Błysk w trybie bezprzewodowym". Jeśli ustawisz na wyłączony, to błysk lampy wbudowanej nie będzie brał udziału w oświetleniu sceny.
 
siwyyy77  Dołączył: 24 Lip 2007
argawen napisał/a:
Ma i to znacznie lepiej zaimplementowane( Nikon, Olympus)


A z ciekawości jak jest w systemie Sony... z tego co pamiętam brat Twój w nim siedzi ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
siwyyy77 napisał/a:
A z ciekawości jak jest w systemie Sony... z tego co pamiętam brat Twój w nim siedzi ;-)
Szczerze, to nie pytałem. Dowiem się przy okazji.
 
wwiktor1  Dołączył: 30 Sie 2007
generalnie chodziło mi o zewnętrzny sterownik błysku a nie wbudowany, ale dostałem już odpowiedź, że na razie u pentaxa tego nie ma.

andrusz, zwracam honor. wczoraj cały wieczór spędziłem z aparatem i lampą, aż Żona krzywo na mnie patrzyła. rzeczywiście jest możliwość ustawienia wbudowanej lampy na kontrolera i wyzwalania błysku innej lampy przez fotocelę.

nie spinam się, tylko zdenerwowałem się, że jak pytam, to odpowiadający nie udziela konkretnej odpowiedzi ale robi aluzje do niewiedzy.
dlatego temat poszedł, bo nie wiedziałem jak to jest i oczekiwałem odpowiedzi szanownego gremium. :-B

pozdro
 
jurekr  Dołączył: 23 Lut 2008
Czy ktoś miał do czynienia z wyzwalaczem radiowym PT-04TM ? nie mogę wyzwolic błysku ( metz 48) może małe wskazówki co do ustawiń w aparacie i lampie bo jeszcze troche i wyląduje to za oknem :evil:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jurekr napisał/a:
może małe wskazówki co do ustawiń w aparacie i lampie bo jeszcze troche i wyląduje to za oknem :evil:
A co tam ustawiać ?, Najwyżej kanał w nadajniku i odbiorniku( jeżeli ma parę kanałów do wyboru. Sprawdziłem, ma 4)Przecież wyzwalacz ma powodować tylko zwarcie na stykach lampki.
Może baterie słabe.

[ Dodano: 2009-10-19, 18:56 ]
Popróbuj z dłuższymi czasami od 1/25 sek i idź w górę.

[ Dodano: 2009-10-19, 18:57 ]
Ten PT ma klawisz testowy ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach