sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pierwsze sample z Tokiny 16-50/2.8
Czyli z grubsza mozemy wreszcie zobaczyc czego mozemy sie spodziewac po nadchodzacej gwiazdce DA* 16-50/2.8 ;-)
http://dc.watch.impress.c...04/13/6032.html
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Tak się zastanawiam nad skutecznościa tej polityki Pentaxa. Tokina będzie pewnie tańsza i dostępna z mocowaniem C i N. IMHO Pentax na tym traci chyba że jest właścicielem Tokiny :mrgreen: . Osoby które kupuja puszke patrząc na obiektywy mogą z tego powodu zrezygnować z P. Jest kilka fajnych tamronów (sigmy pewnie też) niedostepnych z mocowaniem P, teraz będą szkła podobne (wiem że bez SMC) do najwyższej półki P dostępne do innych systemów, a gdzie miejsce na budowanie przewagi komperatywnej nad konkurentami :?:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
Tokina będzie pewnie tańsza i dostępna z mocowaniem C i N
Nie zapominaj, ze jednak Pentax będzie uszczelniony i USM. Jest raczej, wg mnie, pozycjonowany jako szkła profi.

[ Dodano: 2007-04-12, 19:50 ]
Dobrze by było, jakby Pentax wypuścił zubożoną wersje tych szkiełek :-P
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przede wszystkim te same szkla do Pentaxa beda z silniczkiem ultradzwiekowym i beda uszczelniane - to juz da Pentaxiarzom powod do wytykania jezyka uzytkownikom tych samych szkiel na C i N :-P Po drugie - Tokina 50-135 kosztuje obecnie w USA w Adoramie jakies 700$ a przewidywana cena Pentaxa DA* 50-135/2.8 z ta sama formula optyczna to okolo 8300$ - czyli roznica ~400 zl, mam nadzieje, ze u nas nie bedzie to wiecej jak jakies 500 zl. Wybacz, ale placac juz tyle za obiektyw wole dolozyc te 500 zl za firmowke z napedem SDM, wodo/pyloszczelna i z powlokami SMC... Niektorych Tamronow pewnie nie ma z mocowaniem K, gdyz w tej firmie spore udzialy ma... Sony.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytat
Nie zapominaj, ze jednak Pentax będzie uszczelniony i USM. Jest raczej, wg mnie, pozycjonowany jako szkła profi.

OK ale to są dodatki. Optycznie szkła mają ta sama konstrukcje więc jeżeli chodzi o zdjęcia jakość będzie podobna. Ja bym się nie pogniewał gdyby ta Tokina była z mocowaniem Pentaxa. Ani uszczelnienia ani USM nie są dla mnie istotne, a różnica w cenie juz tak i to nawet bardzo. Zwłaszcza że ta Tokina ma konkurować z Tamronem 17-50/2.8 i sigmą 18-50/2.8 czyli powinna kosztować mniej niż 2k (albo nawet koło 1,5k). Chciałbym zaznaczyć że z tych trzech szkieł tylko sigma jest dostepna z mocowaniem Pentaxa. IMHO dla wielu osób obiektyw z zakresem +/- 17-50/2.8 to najwazniejksze szkło podstawowe więc i argument podczas wyboru systemu.

[ Dodano: 2007-04-12, 20:00 ]
sylwiusz napisał/a:
Niektorych Tamronow pewnie nie ma z mocowaniem K, gdyz w tej firmie spore udzialy ma... Sony.
A co to za argument??Tylko bez demagogii i spekulacji proszę. Szkieł na P nie było jeszcze zanim S weszło w segment dSLR.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Dobrze by było, jakby Pentax wypuścił zubożoną wersje tych szkiełek :-P

Pawle, przy roznicy w cenie rzedu 100$ - absolutnie nie warto, biorac pod uwage o ile wiecej bedie oferowal Pentax ;-)

[ Dodano: 2007-04-12, 20:20 ]
awakqwq napisał/a:
Zwłaszcza że ta Tokina ma konkurować z Tamronem 17-50/2.8 i sigmą 18-50/2.8 czyli powinna kosztować mniej niż 2k (albo nawet koło 1,5k). Chciałbym zaznaczyć że z tych trzech szkieł tylko sigma jest dostepna z mocowaniem Pentaxa. IMHO dla wielu osób obiektyw z zakresem +/- 17-50/2.8 to najwazniejksze szkło podstawowe więc i argument podczas wyboru systemu.

Zdziwisz sie i to bardzo. Formula optyczna 16-50/2.8 jest dosc skomplikowana - z 3 soczewkami asferycznymi i dwoma ED - tego nie da sie juz tak tanio zrobic jak swego czasu analogowe Tokiny:

Tak wiec niestety - cena w USA pewnie bedzie okolo tych 700$ a u nas blizej 3000 zl niz 1500 jakbys sobie tego zyczyl.

Cytat
A co to za argument??Tylko bez demagogii i spekulacji proszę. Szkieł na P nie było jeszcze zanim S weszło w segment dSLR.

Tak nie bylo, ale to byly inne czasy. Nikt nie zaprzeczy, ze na rynku w sumie przez lata sprzedalo sie wiecej cyfranek Pentaxa niz KM/S, stad troche dziwnie wyglada decyzja o nie produkowaniu Tamrona 17-50/2.8 z mocowaniem K, podczas gdy analogowy Tamron 28-75/2.8 byl produkowany na K...
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
A wracajac do sampli z 16-50 - podobaja mi sie - ostrosc juz przy f2.8 niezla, male aberracje chromatyczne nawet w rogach i przy 16 mm, zapowiada sie kurcze niezle :-)
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
sylwiusz z tego co pamiętam Tokina wstrzymała się z wejściem na rynek z obiektywem 16-50 ze względu na świetne opinie Tamrona 17-50/2.8, jezeli ma z nim konkurować to nie może być 2 raz droższa.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
z tego co pamiętam Tokina wstrzymała się z wejściem na rynek z obiektywem 16-50 ze względu na świetne opinie Tamrona 17-50/2.8, jezeli ma z nim konkurować to nie może być 2 raz droższa.


ale biorac pod uwage cene DA 16-45/4 ok. 1500 zl. DA 16-50/2,8 SDM nie moze tez byc cenowo zblizona do tego obiektywu, to jednak inna klasa sprzetu. Stawiam na ok.3000 zl. w Polsce.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
asklop ja mówie o wersj Tokiny 16-50/2,8 niedostepnej z mocowaniem Pentaxa
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
sylwiusz z tego co pamiętam Tokina wstrzymała się z wejściem na rynek z obiektywem 16-50 ze względu na świetne opinie Tamrona 17-50/2.8, jezeli ma z nim konkurować to nie może być 2 raz droższa.

Napisalem, ze "blizej" 3;-) Tak czy inaczej jest juz cena Tokiny 50-135 u nas - ok. 2500 zl, w takim razie 16-50, ktore u Pentaxa jest tansze okolo 100$ od 50-135, bedzie kosztowac w sklepach okolo 2100-2200 zl. Pozostaje tylko czekac na ile DA* wyceni Pentax Europe - w Niemczech cena to okolo 800 Euro, wiec jest szansa, zeby u nas kosztowal te 3000 zl. Czyli jesli mialbym zaplacic 2200 za Tokine, to wole dorzucic 800 zl za Pentaxa ;-)
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
sylwiusz napisał/a:
Tokina 50-135 kosztuje obecnie w USA w Adoramie jakies 700$ a przewidywana cena Pentaxa DA* 50-135/2.8 z ta sama formula optyczna to okolo 8300$ - czyli roznica ~400 zl

:-> (wiem, czepiam się :-P )
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Pewnie tak :-P . W moim przypadku myslę, że wybór byłby trudniejszy różnica 1000 zł i 33% w cenie to sporo, (niby mało a dużo, niby duzo a mało :mrgreen: )
Patrząc na obecne ceny nowej Sigmy 18-50/2.8 macro (1800-2000) może i ta Tokina będzie za 2200, ale za diabła nie bedzie w stanie konkurować wtedy z Tamronem 17-50/2.8, którego cena oscyluje w zakresie 1000-1500 zł
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
No coz, zobaczymy, wkrotce pewnie pojawi sie na polkach. Patrzac jednak po forum Nikona zainteresowanie jest duze i mimo niezo wyzszej ceny Tokina jednak jest od 16 mm (ja tam lubie kat widzenia bliski 24 mm) a juz w analogu zoomy 24-xxx zawsze byly drozsze od 28-xxx i pewnie bedzie o niebo lepiej wykonana od Tamrona.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
awakqwq napisał/a:
ja mówie o wersj Tokiny 16-50/2,8 niedostepnej z mocowaniem Pentaxa


wiem, dlatego podalem cene dla Pentaxa.

awakqwq napisał/a:
Patrząc na obecne ceny nowej Sigmy 18-50/2.8 macro (1800-2000) może i ta Tokina będzie za 2200, ale za diabła nie bedzie w stanie konkurować wtedy z Tamronem 17-50/2.8, którego cena oscyluje w zakresie 1000-1500 zł


nie jestem taki pewien. Biorac pod uwage, ze optycznie moze byc lepsza Tokina, a i wykonanie pewnie solidniejsze , na poziomie calej linii AT-X Pro, to moze byc argument za Tokina, mimo wyzszej ceny.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
IMHO różnica pomiędzy 24mm, a 25,5mm nie jest powalająca i z pewnością nie warta jak dla mnie 1000zł :-P Indywidualna kwestia.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
1,5 mm w dol to o wiele wiecej niz na dlugim koncu, ale zeczywiscie roznica ok. 1000zl., to sporo i wiele osob bedzie mialo problem co wybrac.
Ja tam czekam na pentaxa. :-P Nawet jak bedzie drozszy od Tokiny ( a pewnie bedzie), to jednak to firmowe szklo i warto za dodatkowe mozliwosci doplacic.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Pawle, przy roznicy w cenie rzedu 100$ - absolutnie nie warto, biorac pod uwage o ile wiecej bedie oferowal Pentax ;-)
Oczywiscie, ze nie warto, jeżeli będzie taka cena w stosunku do Tokiny. Mnie akurat pasuje ta wodoszczelność :mrgreen: .
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Cytat
1,5 mm w dol to o wiele wiecej niz na dlugim koncu
jasne, zgadzam się z tym absolutnie. IMHO nie jest ona drastyczna i nie jestem przekonany że jest warta 1000zł :mrgreen: Wszystko jest wzgledne 8-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wszystko jest wzgledne :-) Trzeba tez wziac pod uwage, ze uzytkownicy Canona i Nikona, zeby kupic sobie firmowy zoom z silnikiem SDM i uszczelniony o podobnych parametrach jak Pentax/Tokina beda musieli zaplacic jakies 50% wiecej niz Pentaxiarze :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach