bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
k_kamil1 napisał/a:
dodatkowa funkcja chyba na podczerwień likwidująca drobinki kurzu i ryski

To zaleta, ale działa tylko przy skanowaniu filmów kolorowych. Przy czarno-białych jest bez znaczenia. No i Plusteki są bardzo powolne (zeskanowanie jednej klatki kolorowego negatywu w najwyższej rozdzielczoci z usuwaniem kurzu w podczerwieni dla OpticFilm 8200i trwa ok. 10 minut, a dla porównania reflecta ProScan 7200 potrzebuje na to ok. 2 minut).
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Nie wiem jak to działa - te usuwanie rysek i kurzu - ale czy to nie jest zadanie tylko oprogramowania? A jak robiłem czarno-białe na epsonie to wolałem przedmuchać, oczyścić pędzelkiem... fakt były też świeże negatywy bez rys, ale mam sporo starszych klisz i kolorowych.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
k_kamil1 napisał/a:
Nie wiem jak to działa - te usuwanie rysek i kurzu - ale czy to nie jest zadanie tylko oprogramowania?

Najpierw oprogramowanie musi wiedzieć, gdzie jest kurz. Do tego służy zeskanowanie filmu w świetle podczerwonym, gdzie nie widać obrazu utworzonego z barwników, ale widać fizyczne zanieczyszczenia (oraz ziarna srebra, dlatego metoda ta nie nadaje się dla tradycyjnych filmów czarno-białych). Mając wiedzę o położeniu brudków, oprogramowanie usuwa je, interpolując w tym miejscu kolor danego punktu.

 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Ok dzięki. Próbuję to sobie wyobrazić i nawet wyobraźnia komplikuje - przejrzyste za to opisanie. Widziałem w necie próbki, porównania starych klisz z zabrudzeniami między właśnie epsonem a plustekiem - no różnica była ogromna tzn z plusteka potworne szczegóły tegoż zabrudzenia ale i negatywu, fotografii jednocześnie.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
tzn szczegóły..
 

Tomek B.  Dołączył: 07 Sty 2012
bakulik napisał/a:
dla porównania reflecta ProScan 7200 potrzebuje na to ok. 2 minut).

A tak poważnie :-) . Ten skaner poza szybkością ma jeszcze jakieś zalety?
A, jeszcze cena :-) . To warto płacić 2k+ pln za skaner ;-) ?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Nie chodzi o szybkość jako zaletę Reflecty, a o powolność jako wadę Plusteka. ;-)

A zaletą wspomnianego modelu jest to, że uzyskuje rozdzielczość 3250 ppi przy obiecywanych 3600 ppi (dla porównania Plustek obiecujący 7200 ppi ma efektywnie dokładnie tyle samo, co ta Reflecta, a pliki generuje 4x większe). Potrafi również „przebić się” przez większą gęstość optyczną, co pozwala uzyskać więcej szczegółów w cieniach slajdów/światłach negatywów. Wadą Reflecty jest brak automatycznego podajnika do filmów, trzeba skanować klatka po klatce. Tu https://filmscanner.info/en/ReflectaProScan7200.html szczegółowy test.

Czy warto? Nie wiem. Ja bym pewnie nie kupił. Ale wszystko zależy od tego, czego ktoś oczekuje, ile ma materiału do zeskanowania i co chce z tymi skanami zrobić. Obecnie używam 16-letniej MInolty Dimage Scan Dual IV kupionej za 500 zł. Na razie zmiany nie potrzebuję.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Choć pisałem o porównaniach plusteka z epsonem z internetu.. to uważałbym na niektore prezentowane próbki.. mogą być sponsorowane z korzyścią oczywiście dla droższego sprzętu. Widziałem porównanie dwóch epsonów.. v370 a v550. Może jak zakupie v550 nie tylko z powodu obiecywanej większej rozdzielczości, gęstości.. to może będę miał możliwość porównania rzeczywistego, autentycznego z moim dawnym v370. Chodzi mi też o tacki do formatu średniego w v550.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Może skanery tzw dedykowane są lepsze do małych klatek, ale brakuje im jednak możliwości do średniego formatu. Więc czy takie.. "dedykowane"? No i jeszcze ten tiff.. czy uzyskamy z tzw dedykowanego? tiff wyjaśniam do np dalszej obróbki w lightroom.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
k_kamil1 napisał/a:
uważałbym na niektore prezentowane próbki.. mogą być sponsorowane z korzyścią oczywiście dla droższego sprzętu

Ech, ta spiskowa teoria dziejów, nawet internetom nie można wierzyć…

Epson V350


Minolta Dimage Scan Dual II


Cały kadr:


Zdjęcie i skanowania moje. Zauważ, że poza lepszą rozdzielczością, skaner dedykowany lepiej poradził sobie z jasnym fragmentem nad okiem psiaka – po prawej stronie.

k_kamil1 napisał/a:
Więc czy takie.. "dedykowane"?

Tak, dedykowane do małego obrazka. Są takie również do średniego. Nie chcesz wiedzieć, ile kosztują.

Skaner płaski jest uniwersalny, a uniwersalność zawsze jest kompromisem.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
No to fakt.. mój v370 strasznie przepalał.. tak jak z tym okiem psiaka. Może v550 poradzi sobie lepiej?
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Podobnie z rozdzielczością, bo powinien.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
k_kamil1 napisał/a:
mój v370 strasznie przepalał

Miałem Epsona V100 i na domyślnych ustawieniach obcinał, zarówno światła jak i cienie. Soft był bardzo przyjazny i skorygowanie krzywej skanowania w światłach i cieniach to były dwa ruchy myszą. Rozdzielczość V550 nie różni się od rozdzielczości V370 i przesiadka z jednego na drugi, jeśli ktoś nie skanuje średniego formatu, nie ma sensu.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
k_kamil1 napisał/a:
No to fakt.. mój v370 strasznie przepalał

To nie jest „przepalenie” (czyli „nadmiar” światła, przekroczenie maksymalnego progu rejestracji), ale wręcz przeciwnie – nieradzenie sobie z gęstością negatywu, która w tym miejscu jest największa (czyli za uzyskiwanie za mało danych). Oba te skany są skanami liniowymi wykonanymi przy użyciu VueScana, dopiero potem zostały odwrócone w Photoshopie. Jeśli obraz nie zawiera żadnych informacji w danym miejscu, bo skaner nie potrafił och uzyskać, to oprogramowanie nic tu nie poradzi. Sterownik Epsona chyba domyślnie stosuje jakieś korekcje i dopasowania obrazu, które mogą wprowadzać dodatkowe obcięcia po obu stronach skali.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
U mnie obróbka skanów z Epsona V500 zazwyczaj sprowadzała się do przesunięcia w LR suwaka odzyskiwania świateł maksymalnie w lewo. Soft skanera nie miał takiej możliwości. Widziałem też jaką robotę robi Nikon Coolscan 4000 - tam plik po zeskanowaniu nie wymagał dodatkowej edycji.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Soft Epsona obcina światła i cienie. Ja robię tak, że przed skanowaniem rozciągam na maks skrajne punkty na histogramie i punkty czerni i bieli (0-255). Za to z kolorem dużo lepiej radzi sobie SilverFast (od jakiegoś czasu za darmo dla V550 i V600) z negafix
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Pisałem bardziej symbolicznie że przepala, no i według danych v550 ma większą rozdzielczość od v370. Widziałem również porównania, próbki w internecie, ale jestem ostrożny..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
k_kamil1 napisał/a:
według danych v550 ma większą rozdzielczość od v370

Można ustawić programowo wyższą rozdzielczość skanowania, ale to się nie przenosi na rzeczywistą rozdzielczość skanów.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Próbki w internecie za to były bardzo obiecujące między tymi epsonami, ale jak pisałem wcześniej..
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
k_kamil1, jesteś w posiadaniu tego V370 i rozważasz przejście na wyższy model?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach