zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Przeterminowane filmy Fujifilm - wyniki naświetleń
Prośba do wszytkich, którzy nabyli przeterminowane filmy fuji od flooda. Jak ktoś już naświetlił kliszę i wywołał proszony jest o podanie wyników w formie:
NAZWA FILMU/DATA WAŻNOŚCI/NAŚWIETLA DOBRZE lub trzeba go prześwietlić - o ile ?
Oczywiście dodatkowe własne komentarze i spostrzeżenia mile widziane :mrgreen:
Myśle że wzajemna wymiana informacji pozwoli nam wszystkim jak najpełniej wykorzystac dary od flooda :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Istreed  Dołączył: 04 Lut 2007
Glupie pytanko co to flood :?:
Ja na kodaku 400 ostatnio robiłem 12 lat po terminie i nie było ok :roll:
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Istreed, nie co, a kto :-)
użytkownik, od którego zanabyliśmy znaczną ilość filmów

zubryn, a myślisz, że trzeba będzie prześwietlać? Te filmy były przechowywane w idealnych warunkach, więc może nic im nie dolega?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
cotti napisał/a:
zubryn, a myślisz, że trzeba będzie prześwietlać? Te filmy były przechowywane w idealnych warunkach, więc może nic im nie dolega?


Negatyw zawsze warto lekko przeswietlic, nawet nowy ;-) . A jak ktos chce przeswietlac slajdy, to gratuluje odwagi. Jesli faktycznie byly caly czas w chlodni, to sa praktycznie jak nowe. Z niedoswietlonego o dwie dzialki slajdu da sie jeszcze cos wyciagnac, z przeswietlonego o dzialke slajdu wychodzi kupa. Na PPD zrobilem przeterminowana 2 lata Provie 100F na 50 ASA, bo bylem pewien, ze to Velvia - nawet nie spojrzalem na kasetke jak ladowalem. Polowa zdjec poszla do smietnika, reszta jako tako sie broni bo specjalnie niedoswietlalem dla podbicia kolorow.

dz.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
trzeba go prześwietlić - o ile ?

istnieje pewna "szkoła", która głosi, że zakładając negatyw o czułości powiedzmy 200iso warto w aparacie ustawić 100iso (w normalnych-optymalnych warunkach oświetleniowych)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
w dziale fotografia jest mój wątek razem ze skanami z NPS'a

chyba ze stycznia 2006

[ Dodano: 2007-06-15, 12:40 ]
sołtys napisał/a:
zubryn napisał/a:
trzeba go prześwietlić - o ile ?

istnieje pewna "szkoła", która głosi, że zakładając negatyw o czułości powiedzmy 200iso warto w aparacie ustawić 100iso (w normalnych-optymalnych warunkach oświetleniowych)


ale z tego co wiem, to ta szkoła zdaje egzamin tylko jeśli robisz odbitki na analogowym labie z takich negatywów!
jeśli skanujesz, to zagęszczanie ich nie leży w twoim interesie:)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Czyli jeżeli ktoś tylko skanuje to nie warto prześwietlać negatywów? :roll:
Jeśli dobrze rozumiem - zagęszczanie oznacza ścieśnianie histogramu poprzez prześwietlenie negatywu?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
piotrecius napisał/a:
Czyli jeżeli ktoś tylko skanuje to nie warto prześwietlać negatywów? :roll:
Jeśli dobrze rozumiem - zagęszczanie oznacza ścieśnianie histogramu poprzez prześwietlenie negatywu?


tak
:)
tak samo cz-b warto leciutko nie dowolywać,ale to już trzeba swój warsztat opracować do swojego skanera..
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
wyniki querilla
NPS 160/styczeń 2006/ok

tu drugi watek w tym temacie
http://pentax.org.pl/view...305df6e67#88986
 
danpe_
[Usunięty]
jak mówiłem slajdy przeterminowane od flooda używam od roku, żadnych niedoświetleń/prześwietleń nie praktykowałem i wyniki mnie zadowalały.
Nie zauważyłem różnicy w stosunku do 2 slajdów nowych, których wcześniej użyłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach