mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Konica Minolta Scan Dual IV + Vuescan pasek na skanach
Witam serdecznie, poniżej dwa skany tej samej klatki wykonane: 1. Vuescanem oraz 2 dedykowanym programem Koniki Minolty - dimage scan dual4 utility. Czy ktoś wie, czego może być przyczyną ten pasek? Pozdrawiam.



 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może jest uszkodzony fragment linijki optycznej. Soft dedykowany ma pewnie opcję maskowania tego typu uszkodzeń.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Miałem coś takiego.

Przyczyną był włos na czujniku skanera.
Rozkręć obudowę i dobrze przedmuchaj tam gdzie trzeba. Może pomoże.
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Dzięki za radę, w takim razie rozkręcam i przedmucham. O efektach napiszę po operacji.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Wlos lub paproszek. Tylko _bardzo_ ostroznie i nie uzywaj sprzezonego powietrza z puszki, a gruszki dla dzieci.

pz
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Witam, rozkręciłem, znalazłem paprocha wewnątrz listwy ze świetlówką, który jakimś cudem dostał się na szybkę ochronną do wewnątrz tej listwy. Przemyłem szybkę izopropanolem i przykręciłem ją na miejsce. Następnie odkręciłem płytkę z czujnikiem - tam było super czysto. Po skręceniu skanera zrobiłem próbę i niestety, krecha dalej wychodzi przy skanowaniu Vuescanem na każdej skanowanej klatce. Recepta jest jedna: skanować programem dedykowanym Minolty. Zresztą na neutralnych ustawieniach i tak ładniejsze skany wychodzą tym Minoltowskim softem (subiektywnie oczywiście).

Aha, jakby ktoś szukał co i jak rozkręcać do czyszczenia:

https://www.lomography.co...iv-film-scanner

Pozdrawiam!

PS. Dopiero do mnie dotarło, że może jakiś "syfek" jest na soczewce, którą - z uwagi na trudny dostęp - dmuchnąłem parę razy gruszką...
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
To kwestia hot pixeli na CCD, częsta przypadłość skanerów Minolty. Jeśli używasz Photoshopa, tu http://bakulik.pl/pentax/minolta_fix.zip znajdziesz filtr usuwający takie paski.

mihu7 napisał/a:
znalazłem paprocha wewnątrz listwy ze świetlówką

Mógłby rzucać cień powodując nierównomierne oświetlenie, ale nie wielkości jednego piksela.

mihu7 napisał/a:
Następnie odkręciłem płytkę z czujnikiem - tam było super czysto

Nic dziwnego, ta część jest uszczelniona. ;-) Udało Ci się to skręcić z powrotem tak, jak było ustawione fabrycznie? W podlinkowanym artykule jest porada, żeby tego elementu jednak nie rozkręcać…

mihu7 napisał/a:
Dopiero do mnie dotarło, że może jakiś "syfek" jest na soczewce

Nie ma znaczenia, nie byłby widoczny na skanie (podobnie jak pyłki na obiektywie nie są widoczne na zdjęciach). Mógłby ewentualnie powodować spadek kontrastu skanów, gdyby był dostatecznie duży i „gęsty”.

PS. Przeczyściłeś lustro? Brudy tam zgromadzone również mogą powodować spadek kontrastu.
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Witam, dzieki za odzew - lustro wyczyściłem izopropanolem za pierwszym rozkreceniem, był na nim taki matowy nalot. Listwę z CCD, pomimo tego ostrzeżenia z linku, musiałem rozkrecić w nadziei na wyczyszczenie, ale zaznaczyłem sobie w jakiej odległości był przymocowany (pewnie skalibrowany). Po skręceniu nie zauważyłem aby skany wychodziły złe, pozostała tylko krecha - i widać ją tylko jak skanuję vuescanem. W zasadzie, to tylko z ciekawości zainstalowałem tego vue... Przyznam, że Soft minolty bardziej mi pasuje. A co do krechy - pewnie jest tak, jak pisał @plwk - uszkodzenie tego ustrojstwa CCD, czy jak mu tam, a soft Minolty daje radę to jakoś zamaskować. Nic się nie dzieje - bedę skanował programem Minolty i już.
Czy to co zalinkowałeś chodzi z PSE 8.0? Jeśli tak, to jak tego użyć (na razie mam zamiar zacząć uczyć się obsługi PSE od podstaw...)
Pozdrawiam!
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
mihu7 napisał/a:
Czy to co zalinkowałeś chodzi z PSE 8.0? Jeśli tak, to jak tego użyć

Szczerze mówiąc, nie wiem. Musisz sprawdzić. W ZIPie jest plik Readme, a tam jest podane, dokąd należy skopiować pliki filtrów. Po uruchomieniu PS pojawiają się one w menu Filter jako Minolta Fix, może w PSE będzie podobnie.
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Czy znacie jakiś serwis, który by się skutecznie zajął takim skanerem? Sądząc po objawach, uszkodzenie jest mechaniczne - występuje problem z przesuwaniem kasetki filmu, skaner zgrzyta, kasetka się przesuwa skokowo i miejscami powstają dwa obrazy przesunięte o 1-2 mm.
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Napisz coś więcej - czy klisza, którą wkładasz w ramkę jest płaska, czy tniesz z rolki ?

U mnie było podobnie, myślałem, że uszkodził się skaner po upadku (żona sprzątała mi na biurku). Okazało się, że jeżeli wkładam w ramkę mocno zrolowaną kliszę, to klisza sprężynując podnosi nieco część ramki (na końcach) i powoduje to jej blokowanie przy przesuwaniu podczas skanowania.
Występuje wtedy zgrzyt i skaner łapie "loopa". Trzeba wtedy go odłączyć od zasilacza wyciągnąć ramkę ręcznie. Poniżej fotka, na której widać występ, przez co skaner blokuje się...
Pozdrawiam.

 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Nie, u mnie to raczej nie to.

Skaner bardzo ładnie chodził, aż pewnego dnia zauważyłem, że na co którymś zdjęciu pojawiają się cienie - jakby było skanowane z przesunięciem. Po pewnym czasie pojawiły się zgrzyty i ramka zatrzymuje się. Jak robiłem próby uruchomienia, to wkładałem do skanera ramkę bez filmu i też ją blokowało. Podejrzewam, że dla wprawnego mechanika to będzie betka, tylko gdzie ten mechanik....?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach