ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Studio domowe- co i jak?
Witam!

Piszę z ważnym pytaniem. Jaki sprzęt wybrać do studia domowego, głównie fotografii produktowej, rzadziej portretu. Jakie lampy, statywy i inne akcesoria? Jestem kompletnie zielony w tym temacie dlatego potrzebuję rady. Budżet 400 zł, sprzęt nie musi być wybitny i jak mówiłem, raczej wolę się skupić na fotach produktowych.

Pozdrawiam!
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Podstawowe pytanie:

Jakiej wielkosci chcesz produkty fotografowac. Jak juz na nie odpowiesz bedzi prosciej doradzic.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
... i jakie doświadczenie masz z błyskiem.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Z błyskiem żadne. Większość moich zdjęć produktowych, o ile dobrych , była robiona najprościej jak tylko się da, czytajcie małe lampki. Patrząc na domowe potrzeby, będę robił zdjęcia przedmiotów małych, rząd wielkości do kilkudziesięciu cm pewnie. Niestety, ale istnieje również szansa, że portrety i zdjęcia produktowe ubrań zdarzy mi się tym robić, więc fajnie byłoby to połączyć. Na błyskach mi nie zależy (o ile nie jest to wymagane :) ), więc może być światło stałe.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
ffilip776 napisał/a:
może być światło stałe


I to jest słuszny kierunek. Sprawdzi się najlepiej w fotografii produktowej i ogólnie rzecz biorąc do obiektów nieruchomych. W budżecie, który na to przeznaczasz powinieneś się spokojnie zmieścić - np. prosty statyw kupisz już za bodaj niecałe 40 zł/sztuka, do tego parasolka biała, srebrna/czarna, softbox, jakieś uchwyty do żarówek, same żarówki, tudzież inne modyfikatory.

Prześledź sobie przykładowo te strony i zobacz co jest w ofercie, dopasuj sobie do swoich potrzeb.
https://fripers.pl/c/lampy-swiatla-ciaglego/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ffilip776 napisał/a:
do kilkudziesięciu cm

To nie takie małe.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Okej, to przejrzę co i jak. Najgorszy w tym jest to, że moje potrzeby nie są takie konkretne :(. Fotografuję od przedmiotów wielkości kostek Rubika, po większe urządzenia czy samych ludzi. Czy wydaje wam się, że parasolka, jakieś większe lampy i żarówki spełnią potrzeby? Zaraz przejrzę stronę, którą podesłał Penteusz i spytam o rekomendacje poszczególnych produktów. Macie co od siebie jeszcze polecić?

Pozdrawiam :D
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
Troche sie bawilem w fotografie bezcieniowa i od razu Ci napisze, ze szkoda pieniedzy na swiatlo zastane.
Jak powaznie podchodzisz do tematu kup sobie lampy blyskowe. Tak czy siak je kupisz predzej czy pozniej.
Do tego jakies rozpraszacze i namiocik bezcieniowy .... milym akcentem bedzie rowniez stol bezcieniowy ... duzo pomoze.

Bawiac sie w to i owo dazylem do jak najmniejszej ingerencji w obrobke zdjec. Po prostu pstryk i mala korekta ....
Jednak ze wzgledu na brak lamp ( zakupilem za 600 zl zarowek ) temat zaczal mnie draznic i posprzedawalem caly sprzet.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
axolotl napisał/a:
kup sobie lampy blyskowe


.....a budżet to 400zł. Powodzenia. 8-)
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
Penteusz napisał/a:
axolotl napisał/a:
kup sobie lampy blyskowe


.....a budżet to 400zł. Powodzenia. 8-)


Nie żebym się czepiał ale na konkurencji do algieru jest zestaw 2 lampek 160Ws za... 165 zł sztuka. (Lensso SMD-16).

A na a. identyczne ale nowe około 230 zł.
 

axolotl  Dołączył: 01 Lis 2011
No niestety , 400 zl to mala kwota ale czasem lepiej przemyslec , dozbierac i kupic cos z czego bedzeisz zadowolony.
Jak na start nie masz wiekszej kasy to poszukaj jakis uzywek lamp blyskowych np youngnuo.

Na poczatek 2 lampki + Twoja w aparacie + odpowiednie ustawienie odbic i juz mozesz sie bawic.
Dufuzory mozesz po kosztach sobie porobic z jakiegos materialu mlecznego .... tutaj musialbys poprobowac.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
axolotl napisał/a:
No niestety , 400 zl to mala kwota ale czasem lepiej przemyslec , dozbierac i kupic cos z czego bedzeisz zadowolony.

Po zabawach (podkreślam - zabawach) w studio, w Chabówce z tanim sprzętem śp. Dady mogę tylko przyklasnąć takiej myśli. Taki sprzęt oczywiście się nadaje, da się nim zrobić to i owo, ale stracony czas i nerwy są bezcenne. Przy fotografowaniu ludzi dojdzie do tego ich irytacja.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Mam nieodparte wrażenie, że skupiliście się głównie na poprawianiu budżetu autora wątku. 8-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Penteusz, dbamy o jego zdrowie.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Brak apetytu leczony duszeniem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W małym studiu domowym można użyć przewodów wyzwalających, żeby było tanio a niezawodnie, ewentualnie lamp z fotocelami na podczerwień.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Tutaj
https://allegro.pl/lampa-blyskowa-yongnuo-yn-460ii-i7374183450.html
Tutaj druga
https://allegro.pl/lampa-blyskowa-yongnuo-yn-560ii-i7734614372.html
Z przesyłka wyjdzie 340. 60 zostaje na dwie parasolki lub namiot mały i dwa statywy i dwa uchwyty do parasolek. Mozna poszukać używanych. Na pewno lepsze niz lampy stałego światła do video. Moze nie zawsze bedziesz mógł użyć ISO 100, zwłaszcza przy większych planach, ale dla średnich i małych produktów bez problemu to wystarczy. Ja wczoraj kupiłem za 140 lampe z ittl - nowa, użyta raz. Wystarczy polować na alle. Teraz po świętach bedzie wysyp nietrafionych prezentów. Mozna tez kupic zestaw na Alibaba. Bardzo tanio.
 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Oooo, nie ukrywam, te yongnuo kuszą ceną i błyskiem. Czy normalnie uda mi się je przymontować do statywów, czy potrzeba jakichś dodatkowych przyłączek? Jak dodatkowo wygląda sprawa z bezprzewodowym wyzwalaniem? I na jakich czasach będę mógł nimi robić zdjęcia na Pentax'ie KR? (limit to chyba 1/180, ale ręki nie dam sobie uciąć)
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Potrzebujesz mocowanie - o takie

https://accord-foto.pl/uchwyt-statywowy-do-lampy-blyskowej-i-parasolki-studyjnej-raty-0-p3673?gclid=Cj0KCQiApILhBRD1ARIsAOXWTzvXgRG_Ihw7KDG5bvmsCRnmR8XjqmbxXtZOGpA0ofRW6ErSiVJpgKEaAhk3EALw_wcB

Lampy te maja fotocele, z możliwością pomijania przedbłysków. Czyli nie powinno byc problemu i błyskiem lampy z aparatu je wyzwolisz. Kwestia ustawień w lampach. Minimalny czas otwarcia migawki z pełna synchronizacja błysku to 1/180 - tak jak piszesz. Mozna stosować dłuższe czasy. Jesli chodzi o uchwyty to moze ktos sprzedaje używane. Rozejrzyj sie po portalach aukcyjnych.

 
ffilip776  Dołączył: 21 Cze 2018
Okej, uchwyty ogarnę jak tak. Jeżeli chodzi o fotocele, to spytam bo jeszcze nie rozumiem do końca. Jak strzelę zdjęcie aparatem to one zadziałają na 100%? W sensie, że jak wcisnę przycisk aparatu, to one zaświecą? I czy 1/180 to maksimum i nie będzie za jasno jak na 2 lampy?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach