Ivandrago  Dołączył: 02 Lip 2019
Lampa do makro.
Witam na imię mi Łukasz i jestem tu nowy .
Chciałbym zapytać bardziej doswiadczonych fotografów o pojadę w sprawie sprzętu.
Mam od paru lat Pentaxa k-r uzywanego od święta ale ostatnio wzielem sie za siebie i wrocilem do robienia fotek. Na pchlich targach i ebay nabylem pare starych obiektywow i ucze sie ich obslugi itd - powoli cos tam juz wychodzi.
Zawsze podobala mi sie makro fotografia i tutaj wlasnie moje pierwsze pytanie.
Lampa blyskowa z aparatu jest powiedzmy ok do zwyklych zdjec ale nie do makro. Maksymalna predkosc migawki to 1/180 a to skutkuje przeswietleniem zdjecia . Czy mozecie polecic jakas lampke lub pierscienie ktore beda z aparatem wspolpracowac ? Szukam czegos niedrogiego. Orginalna lampa lub pierscien do pentaxa w uk to 200-250 £ a to troche za duzo jak dla amatora. Bede wdzieczny za wszelkie informacje oraz wskazowki jakiego sprzetu moge i uzyc do makro. Obecnie probuje wygrav aukcke z vivitar 55mm macro obiectywem - ponoc niedrogi i bardzo dobry stary obiektyw.
Pozdrawiam Łukasz Bristol.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Z lamp do makro to najbardziej mogę polecić blendę za parę złotych :)

A jak ma być koniecznie lampa to może Vtrox JY670 pierścieniowy, manualny, kupowałem bezpośrednio z Chin wyszedł 60$. Ma dwa palniki, można regulować moc i proporcje błysku pomiędzy nimi. Lampa ma też podświetlenie ostrzenia przy pomocy diod LED i fotocelę. Mocowana do obiektywu na pierścieniach takich jak do filtrów Cokin P. Pierścienie są w komplecie, chyba 7 sztuk, wszystkie typowe rozmiary. Jest też bardzo solidne etui.

Zastanów się nad zwykłą lampą Godoxa 350P - mała lampa z P-TTL i HSS na 2 paluszki. Można ją wyzwolić wyzwalaczem radiowym z zachowaniem P-TTL. Można ją np trzymać w ręce albo zamontować nad obiektem. Cena na Ali ok 90-100$, w Pl sprzedawane jako Quadralite za ok 350pln.

Z mojej niewielkiej praktyki zauważam, że w warunkach polowych sprawdza się to co można łatwo i szybko użyć. Viltrox JY610 mała manualna lampa z regulacją, fotocelą i wyswietlaczem LCD, na 2 paluszki. Naprawdę mała i lekka, zmieści się w kieszeni. Do tego prosty dyfuzor. Cena ok 20$ na Ali.
 
Ivandrago  Dołączył: 02 Lip 2019
Nie mogę znaleźć tego viltroxa dla pentaxa . Cannon i nikon wszędzie. Nawet chyba mam taka lampę ale też nie działa z moim aparatem. Miala byc universalna a jest do canona tylko
 

matkus  Dołączył: 12 Lip 2016
Jeśli lampa pracuje w trybie manualnym, to bez znaczenia, czy to Pentax, Canon czy Nikon, wszystkie aparaty tak samo wyślą sygnał "teraz błyskaj", a ty na lampie musisz wcześniej ustawić, jak mocno.
Ale też żadna lampa manualna nie będzie działała z czasem krótszym, niż 1/180s - takie ograniczenie aparatów (potem pojawia się problem z synchronizacją z ruchomą przysłoną, więc część zdjęcia mogło by być niedoświetlone). W takim wypadku musisz kupować lampę z obsługą HSS, ale tu już nie ma takiej uniwersalności, jak przy manualnych lampach - musi być konkretnie pod Pentaxa.

Ale z doświadczenia powiem ci, że HSS się mniej przydaje, niż mi się początkowo wydawało, szczególnie, jeśli nie pstrykasz niczego bardzo dynamicznego. Chyba, że w ramach macro chcesz robić np. owady w locie. Jeśli idziesz w całość po taniości, zdecydowanie lampa manualna powinna wystarczyć, bo chyba nie ma sensu kupować sprzętu błyskowego za 500-1000 zł, gdy aparat z obiektywem są warte mniej :)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Ivandrago napisał/a:
Nie mogę znaleźć tego viltroxa dla pentaxa . Cannon i nikon wszędzie. Nawet chyba mam taka lampę ale też nie działa z moim aparatem. Miala byc universalna a jest do canona tylko


jest w wersji manualnej kosztuje ok 50-60$, natomiast do Canona z ichnim TTLem ma inne oznaczenie i jest droższa; ona nie występuję z P-TTL dla Pentaxa; w praktyce nie ma to większego znaczenia

mam wersję manualną z centralnym kontaktem 'gorąca stopka'
trochę mnie dziwi że lampa od Canona u Ciebie nie działa - ma wyzwalacze radiowe chyba do Canona i one z K-70/K1 działają
coś w ustawieniach aparatu lub lampy; lampa nawet jak jest od Canona, to powinna miec tryb manualny?
 
Ivandrago  Dołączył: 02 Lip 2019
Wieczorem sprobuje jeszcze raz . Może faktycznie musze instrukcje poczytac i ustawic aparat inaczej. Wiem tylko że ma 4 kontakty na stopce.

[ Dodano: 2019-08-04, 08:38 ]
Ok viltrox dziala . Odpala lampe ponizej 1/180.
Dorobie jakis dyfuzor o narazie mi wystarczy.
Jedynie kabelek dokupie co bym mógł lampe w inne miejsca dawać.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
PiotrK. napisał/a:
Z lamp do makro to najbardziej mogę polecić blendę za parę złotych :)


Wszystko w temacie. :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach