costa  Dołączył: 11 Maj 2006
Jakość skanów (V700 i labowy Noritsu SI-1080)
Być może to tylko brak doświadczenia, ale mam taki problemik do rozwikłania.

Do tej pory skanowałem w labie "z automatu", czyli za pomocą skanera zintegorwanego (?) z maszyną Noritsu SI-1080 (sorry za brak fachowej nomenklatury). Okazało się, że ten "automat" za bardzo kontrastowo traktował moje negatywy (a ja myślałem, że to cóś nie tak z moim wywoływaniem).
Lab posiada również płaski skaner Epson V700. Ten sam film zeskanowany siedemsetką zdecydowanie bardziej odpowiada mi tonalnie. Ale... chyba coś nie halo z ostrością.

Pytanie: czy to kwestia ustawień skanowania (PPI i inne) czy po prostu nieprawidłowego ułożenia filmu w skanerze. Te rameczki wydają się być takie liche. Ewidentnie film nie jest w nich płaski, tylko wygięty. Czy skanery posiadają jakąś automatykę ostrości i uwzględniają takie wygięcie filmu?

Mimo software'owego wyostrzania skanu z V700 nie da się uzyskać takiej jakości jak z Noritsu.

Fafniak, ty masz taki skaner. Jak to jest?

Odpowiednio: Noritsu i V700:

Skan z V700 bez żadnych dodatkowych opcji, PPI 2400.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
w necie było napisane, że lepszą ostrość uzyskuje się zmieniając wysokość holdera na 3mm z 2 mm domyślnych? coś w tym stylu, nie mogę znaleźć linka do tego..

w każdym razie - wg testów ten skaner nie odbiega w niczym od dobrych skaneród dedykowanych.

oj nie doczytałem ze zrozumieniem. to mają w labie go ?
czyli nie potrafią skanować najwidoczniej.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
costa, a co ja moge ci odpowiedziec......zrobilem proownanie skanow -kiedys zaraz poszukam

[ Dodano: 2007-06-26, 23:42 ]
a zmien kontrast....
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak, kontrast niewiele daje, bo zeskanowali mu do jpg i przypomina to wyciąganie z prześwietlonego/niedoświetlonego neg. nic dziwnego że mniej ostro jest

Costa, powiedz im żeby ci do tiffa skanowali 16bitowego i będziesz miał porządny zapas jakości wtedy
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Pewnie maja niepodniesiony holder. A pamietaj, ze laby maja zazwyczaj duze wyostrzanie wlaczone...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
costa, - daj mi maila - podesle ci obrazek - ok 2MB
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
W testach V700 pisza, ze pod wzgledem iloscia detali rzeczywiscie nie odbiega od tego co daja skanery dedykowane, ale ostrosc jest troszke slabsza. Mysle, ze latwo mozna poprawic ja w postprocesie.

Inna sprawa, ze skanery labowe daja skany przeostrzone...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
W testach V700 pisza, ze pod wzgledem iloscia detali rzeczywiscie nie odbiega od tego co daja skanery dedykowane, ale ostrosc jest troszke slabsza. Mysle, ze latwo mozna poprawic ja w postprocesie.


Eeee tam, porownywalem ostatnio v750 z tym moim skanem kumpla z minolty 5400 i epsona 4780... Jest lepszy od ostatniego, ale daaaaleko mu do minolty...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, - jest blisko dedykowanych..... ale faktem jest ze nie jest mozliwe pokonanie bariery szklo....odleglosc zle ulozenie filmu
a tej j**...e plastiki sa do dupy
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Eeee tam, porownywalem ostatnio v750 z tym moim skanem kumpla z minolty 5400 i epsona 4780... Jest lepszy od ostatniego, ale daaaaleko mu do minolty...

:-?

Na rynku skanerow robi sie nieciekawie... Bedzie coraz trudniej kupic dedykowany w dobrym stanie, a plaszczaki to jednak nie to :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dla mnie jedynym roziwazaniem bylby nikon 9000 - ale kasa....uhhhhh w dobie cyfry nieoplaca sie....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
alkos, - jest blisko dedykowanych.....



No jak ci mowie ze nie, bo sprawdzalem, to nie :-P Jak walniesz USMem po oczach, to wizualnie ostrosc sie zbliza... ale ziarno i szczegoly nie...

[ Dodano: 2007-06-26, 23:10 ]
(Jest jeszcze wieksza roznica niz to co pokazal Costa.. )
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
ale ziarno
- tu sie zgodze.....choc ilford3200 bardzo ladnie wychodzi :-P
a co do szczegolow .....to mam odmienne zdanie.....
jak narzie spotkalem tylko 1 duza roznice......ale zdajesie ze poronanie wywalilem z dysku......albo teraz nie moge znalezc.....
ale zamieszcalem an forum.....
to byl fragment tego zdjecia..... http://www.pbase.com/fafniak/image/77741476
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
- tu sie zgodze.....choc ilford3200 bardzo ladnie wychodzi :-P
a co do szczegolow .....to mam odmienne zdanie.....
jak narzie spotkalem tylko 1 duza roznice......ale zdajesie ze poronanie wywalilem z dysku......albo teraz nie moge znalezc.....
ale zamieszcalem an forum.....


No ale i tak badzmy szczerzy, do A2+ z malego obrazka i tak nikt nie zauwazy roznicy ;-)

[ Dodano: 2007-06-26, 23:16 ]
Fafniak napisał/a:
http://www.pbase.com/fafniak/image/77741476



Eeeeej, ja chce ten fragment!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Eeeeej, ja chce ten fragment!
- nie to nie byl ten fragment :-P
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
roznice w ostrosci skanow z V700 w zaleznosci od pozycji holdera:
http://www.flickr.com/pho...dick/344580252/
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:

to byl fragment tego zdjecia..... http://www.pbase.com/fafniak/image/77741476


to jest ilford3200? mały obrazek ?
efekt rewelacjny!!
chociaż pewnie to ten twój fiszaj na 6/7 :(
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
guerilla napisał/a:
Fafniak napisał/a:

to byl fragment tego zdjecia..... http://www.pbase.com/fafniak/image/77741476


to jest ilford3200? mały obrazek ?
efekt rewelacjny!!
chociaż pewnie to ten twój fiszaj na 6/7 :(

Taka glebia na malym obrazku? No way...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
nie to nie ilford
to jest maly obrazek
"twardy" skan moge gdzies osobno zamiescic....
tego typu glebie zeby oisgnac trzeba by miec odsuniete szerokie szklo od aparatu na poziomie max 1mm....caly czas zastanawiam sie jak taki kolnierz zrobic....
narazie latwiej i pod powiekszalnikiem i w szopie zrobic tak ze naswietlac scene poprzez filtr zmiekczajacy a srodek bez niego....
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
nieco OT, ale o skanerach...

kto się zrzuca ze mną na to:
http://www.allegro.pl/ite...mate_11000.html

;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach