bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 584
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc584.dng (33,2 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 29.12.2019 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jotpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.

Pliki proszę nazywać:
– rc584_nick.jpg – duży obrazek (max. wielkość 7 MB),
– rc584_nick_900.jpg – mały obrazek (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc584_nick.zip – załączone archiwum.

Maile proszę tytułować podobnie: rc584_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy i Wesołych Świąt!

===============================
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc584.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc584.zip

1. jakaranda


2. mr.ra66it


3. powalos


4. rafi
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
wow
jaka różnorodność, aż w szoku jestem.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Różnorodność podejścia w RC nie zawsze jest plusem.

według mnie - mr.rabbit
Dlaczego, a raczej za co?
Generalnie za połączenie czarnego zimowego nieba z rozjaśnieniem i kolorkami na choince, ale w szczegółach można wspomnieć, że:
- za niebo - jakaranda i rafi szli w tym samym kierunku, ale zatrzymali się "po drodze", powalos skręcił tam gdzie nie chciałbym iść...
- za kolor flagi - tu także jakaranda była blisko, ale obywatele trójmiejscy pewnie więcej na ten temat mogą się wypowiedzieć

Gdybym potrafił wykorzystać programy do obróbki tak jak w tym przypadku mr.rabbit to byłbym z siebie zadowolony. Niestety efekty moich prób nie przypominały wyników tu pokazanych.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
mh2012 napisał/a:
...
Gdybym potrafił wykorzystać programy do obróbki tak jak w tym przypadku mr.rabbit to byłbym z siebie zadowolony. ...


ooo to to :-)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Rivelv napisał/a:
mh2012 napisał/a:
...
Gdybym potrafił wykorzystać programy do obróbki tak jak w tym przypadku mr.rabbit to byłbym z siebie zadowolony. Niestety efekty moich prób nie przypominały wyników tu pokazanych.


ooo to to :-)


Tak jak nie umniejszam umiejętności mr.ra66it w obróbce, tak Panowie Waszych "tłumaczeń" z wymigiwania się takimi tekstami od udziału w rc również nie przyjmuję :-P ;-)

Dziś w zasadzie każda matryca w połączeniu z niemal każdym oprogramowaniem pozwalają na uzyskanie naprawdę przyzwoitych (i zbliżonych) efektów.
Dlatego moim zdaniem częściej nie tyle wymagana jest (dobra) znajomość programu, co pomysł na obróbkę. RC nie zezwala na obróbkę lokalną, więc naprawdę wystarczy tylko suwaczki przesuwać, aby uzyskać założony w głowie efekt końcowy. A czasem wystarczy przesuwać "więcej", aby po prostu zobaczyć coś innego i może akurat będzie nam odpowiadać?

Nie wiem ile i jakich narzędzi użył mr.ra66it w tej edycji, ale wystarczy niewiele, aby być blisko tej wersji (w przypadku mojej wystarczy chyba jeszcze mniej ;-) ): zmiana WB (eliminacja "fioletu"), zwiększenie kontrastu i nasycenia, ściągnięcie świateł, może trochę zmian na suwakach kolorów, pomijam korektę obiektywu. Nie, że efekt identyczny, ale zapewne mocno zbliżony.

A jeśli nie chcecie RAWów obrabiać, to... smartfona proponuję. Nie, nie żartuję. Jakiś rok temu i pomimo, że lustrzanki używam prawie "nigdy", nosiłem się z zamiarem kupna nowego korpusu. Ale gdy widzę, co w tym roku zaczęły robić ze zdjęciami smartfony wspomagane sztuczną inteligencją (oprogramowaniem), to dochodzę do wniosku, że zamiast następnego korpusu, lepiej będzie kupić smartfona - w przyszłym roku postęp może być wręcz szokujący, jeżeli tempo zmian w fotografii smartfonowej zostanie na podobnym poziomie jak w tym. Lustrzankom będzie "wstyd"... I o ile jeszcze nawet parę lat temu wydawało się to herezją, dziś na naszych oczach staje się faktem...

A moja obróbka tego RAWa? Oryginał bardzo dobrze się prezentuje i ogólnie im bliżej oryginału, tym IMHO lepiej (no może przy obróbce lokalnej byłoby inaczej, ale to nie dla mnie). Co chciałem zmienić? Pomimo tego, że choinka i tak w centrum i duża, to chciałem jej dać więcej światła. I taka była moje pierwsza wersja, kolejne już tak nie "świeciły", ale ostatecznie właśnie tę pierwszą wersję wysłałem, bo dla mnie była "naj"... Wiem, że np. flaga mniej czerwona (dla mnie pomijalne), wspomniane niebo w ogóle mnie nie interesowało, na dodatek wysłałem wersję bez odszumiania - po kolejnych już nie chciałem się tyle cofać i odszumiać, a tu by się akurat trochę przydało, choć mnie i tak zbytnio nie przeszkadza ten szum...

Korzystając z daty i okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim Forumowiczom, a uczestnikom rc również coraz lepszych efektów swoich obróbek :-)
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Rafi, no co ja poradzę
z jednej strony mam wymówki dwie - brak czasu (niestety inne foty mnie zaskoczyły do obróbki), dwa Kazik jest szalenie zajmujący - ech no coraz bardziej
a z drugiej postarałem się przy okazji pożyczki GRa - żeby Bakulik miał jakiś świąteczny temat. :)

teraz niestety przy okazji wyjazdu - obiecuje wrócić do obróbki RAWów w RC po 14 stycznia
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Rivelv napisał/a:
obiecuje wrócić do obróbki RAWów w RC po 14 stycznia

Nie żebym był pamiętliwy, ale... pamiętać będę :-P :-) I trzymam kciuki za dołączenie do zabawy :-)
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Cytat
Nie wiem ile i jakich narzędzi użył mr.ra66it w tej edycji

Użyłem DxO PhotoLab 3 (ostatnio najczęściej z tej "wołarki" korzystam). Plik z ustawieniami dla rawa z tej edycji (8814 bajtów) mogę udostępnić zainteresowanym (prośba o kontakt na PW).
Moim założeniem było uzyskanie naturalnego wyglądu czyli rozwiązanie zagadki jak to mogło wyglądać.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Rafi napisał/a:
... Dziś w zasadzie każda matryca w połączeniu z niemal każdym oprogramowaniem pozwalają na uzyskanie naprawdę przyzwoitych (i zbliżonych) efektów.
Dlatego moim zdaniem częściej nie tyle wymagana jest (dobra) znajomość programu, co pomysł na obróbkę. (...) więc naprawdę wystarczy tylko suwaczki przesuwać, aby uzyskać założony w głowie efekt końcowy. A czasem wystarczy przesuwać "więcej", aby po prostu zobaczyć coś innego i może akurat będzie nam odpowiadać?

Tak nie do końca. Korzystam z DxO, do niedawna z wersji darmowych. I tego, co zrobię w tym programie, nie jestem w stanie zrobić w RawTherapy, który mam znacznie dłużej. Dlatego rozumiem o czym pisze mh2012.
Jak nie mam pomysłu co zrobić z RAW-em, to przynajmniej staram się wydobyć jak najwięcej szczegółów, nie psując przy tym czegoś innego a potem porównuję czy komuś nie udało się więcej :-D . Taka umiejętność bardzo się przydaje.

Rivelv napisał/a:
obiecuje wrócić do obróbki RAWów w RC po 14 stycznia

Będziemy rozliczać z obietnicy :mrgreen: , bo uczestników jakby coraz mniej i już się obawiam, że ta zabawa też umrze śmiercią naturalną.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Cytat
I tego, co zrobię w tym programie, nie jestem w stanie zrobić w RawTherapy, który mam znacznie dłużej.

Poniżej wersja przygotowana w Raw Therapee 5.7. W porównaniu do DxO Photo Lab 3 w RT regulacja barw jest trudniejsza (w ekwalizatorze HSL suwaczkom nie towarzyszą pola z wartościami liczbowymi), dobór opcji do użycia również (osobiście wolałbym mniej opcji/narzędzi ale z bardziej precyzyjnym sterowaniem) i dlatego uzyskanie podobnego efektu w RT zajmuje mi więcej czasu.

[po kliknięciu pełny rozmiar]
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Wrócę do
Rivelv napisał/a:
mh2012 napisał/a:
...
Gdybym potrafił wykorzystać programy do obróbki tak jak w tym przypadku mr.rabbit to byłbym z siebie zadowolony. Niestety efekty moich prób nie przypominały wyników tu pokazanych.


ooo to to :-)


i krótko o Raw Therapee. Mnie on od początku poznania (może wersja 1 lub 2) nie przypadł do gustu - jak pamiętam za dużo suwaczków i opcji, a... mnie się nie chce tyle przesuwać :-D Im mniej, tym... lepiej ;-)

W "swoim" preferowanym ostatnio Silkypix próbowałem dziś osiągnąć podobny efekt jak 2. mr.ra66it - tj. coś podobnego do wersji, która najbardziej Wam pasowała i wyszło jak poniżej:

Klikalne do pełnego rozmiaru.


I jeszcze porównanie (też klikalne do rozdzielczości mojego monitora)
od lewej: moja wersja, 2. mr.ra66it i wersja mr.ra66ita z Raw Therapee




Ile suwaczków i obsługi programu było mi do tego potrzebne?

EXP: - 0,5
WB: 3500 K (RAW oryginał: 3432 wg tego co pokazał program)
Tinta: -7 (RAW oryginał: +1 wg tego co pokazał program)
Contrast: 1,65 (default: 1,5)
Contrast center: 0,55 (default 0,46)
Highlight: -50
Shadow: +25
Kolor pomarańczowy: Odcień: -20; Saturacja: +15
Obiektyw: Cienie: 33 (default 100 - skala od -50 do 200).
Obiektyw: bez korekty geometrii.

Chyba nie tak dużo, prawda?

Oczywiście może się zdarzyć inny RAW czy też sama obróbka RAWa, gdzie będzie trudniej o porównywalne efekty, ale... nie poddawajcie się! :-) Jak widzicie naprawdę niewiele trzeba: wybrać odpowiadający program (u mnie im prostszy się wydaje w obsłudze, tym chętniej korzystam :-D ) i (powtórzę) mieć pomysł (najlepiej dobry oczywiście :evilsmile: ) na obróbkę, i starać się ten pomysł zrealizować. A w przypadku krytyki potrafić uzasadnić/obronić swoją wersję - to też dużo daje i uczy.

Więc ponownie zapraszam(y) do udziału w RC :-) Bo zwyczajnie warto :->
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Po obejrzeniu pełnych wersji u mnie zdecydowanie wygrywa Silkypix; RT na ostatnim miejscu. Najlepiej wyciągnięte szczegóły i najmniej szumów. Ale gdybym umiałam obrobić w RT ten plik, tak jak zrobił to mr.ra66it to skakałbym z radości, bo nie umiem. A umiejętność korzystania z różnych programów jest bardzo przydatna. Niedawno okazało się, że DxO nie czyta raw-ów z aparatu, który kiedyś na trochę miałam - a RT owszem, ale w RT umiem wygenerować wspaniałe szumy i to wszystko.
A co do samej zabawy, to chciałbym żeby przetrwała, bo bardzo mnie wciągnęła.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
@Jakaranda RT nie pasuje, to... nie korzystaj z niego. Co z tego, że program ma ogromne możliwości (jak mniemam), jeśli jego nauka wymaga dużo czasu, a i obróbka zdjęcia również? Oczywiście dla wytrwałych warto, ale ja RT szybko i dawno temu odrzuciłem - wybieram "przyzwoite" efekty osiągnięte szybciej...
Darmowe programy są "fajne", lecz jeśli tylko ich darmowość nam w nich pasuje, to robi się niestety mniej fajnie...
Obecnie w promocji Silkypix PRO jest za ok. 100 USD - prawie 3x mniej niż standardowa cena. Może to dobry pomysł? Owszem, Silkypix ma swoje wady (albo ja nie potrafię obsługiwać programu :-( ) w porównaniu do innych, ale i tak najbardziej mi obecnie pasuje. Choć przyznam, że co jakieś kilka(naście) edycji rc wybieram inny program, ponieważ efekty z Silkypix mi nie odpowiadają... Ale całościowo, jak na moje amatorskie potrzeby, program jest więcej niż wystarczający...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach