mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
[obiektyw] FA 35 f2.0 grzyb na tylnej grupie soczewek
Cześć, nabyłem z premedytacją obiektyw jak w tytule, z grzybkiem. Sprzedający zapewniał, że nie ma on znacznego wpływu na jakość zdjęć, a że cena mi pasowała, to zaryzykowałem. Kilka innych obiektywów udało mi się wyczyścić, przy tym mam problem, bo nie wiem, czy da się rozdzielić tylną grupę soczewek. Grzybek wygląda tak:
[/img]

[img]


Czy ktoś może wie, czy da się to rozkręcić?






Wydaje mi się, że zabrudzona jest zielona soczewka:




Pozdrawiam.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Da się. Strzykawka, aceton i zakroplić w gwint, one były często zabezpieczane klejem lub lakierem.
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Tak myślałem, że sklejone, bo trzyma jak cho...lera. Dzięki za info, dam znać jak jutro się za to wezmę.
 
mihu7  Dołączył: 25 Lis 2013
Jeszcze raz dziękuję za poradę, udało się. Klej (albo jakiś lakier) był w dwóch miejscach - naprzeciw siebie. Kilkunastokrotne wstrzyknięcie kropli acetonu z krótkimi, minutowymi przerwami rozpuściło klej i udało się odkręcić dekielek, przytrzymujący grupę soczewek. Okazało się, że druga i trzecia soczewka nie jest sklejona, jak myślałem. Więc nawet jak grzyb wlazłby między nie, to też się to da zmyć. U mnie - tak jak podejrzewałem, brudna była soczewka pierwsza od wewnętrznej strony.
Wykwit - to już zszedł szybko - potraktowany spirytusem.
Niestety, w warunkach domowych nie mogę wydmuchać wszystkich paprochów i pewnie oddam go do czyszczenia profesjonalistom, ale drobne paproszki już mnie tak nie denerwują, jak piękny wykwit w kształcie choinki ;-)

Za cenne wskazówki jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach