dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
jaki wydajny utrwalacz?
Tak obnizylem sobie koszty wolania i filmow, ze jak sobie policzylem, okazalo sie, iz utrwalacz zzera mi nawet 1/3 kosztow tej zabawy. To zawsze byl ten najtanszy element ukladanki, wiec kupowalem co popadnie i nigdy sie nad tym nie zastanawialem.

Jaki wydajny utrwalacz polecacie - cos a'la HC-100 najlepiej - raz wydac kase i na rok zapomniec? Czy metoda na koncowke filmu jest wystarczajacym dowodem potwierdzajacym dzialanie utrwalacza?

dzieki!

Jarek
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Utrwalam w jednym utrwalaczu tak długo, az czas utrwalania zacznie przekraczac 3,5min

Po 30s wyciagam film - jesli jest CALKOWICIE przejrzysty, utrwalam jeszcze 50s
Jesli nie, sprawdzam po nastepnych 30s. Jesli jest przejrzysty, trzymam dodatkowe 1,5 min (2,5 razem)
Jesli dopiero po 1,5 min jest przejrzysty - trzymam 3,5
Jesli nie - utrwalacz do zlewu.

Uzywaj zakwaszonej kapieli przerywajacej, to przedluza zywotnosc.

Mi litrowy Ilford starcza na ok. 50-70 filmow... moze 100...

 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dzerry, z tego co wlasnie obliczylem to FomaFixem jedno utrwalanie kosztuje ~8gr. Przy zalozeniu ze do koreksu wlewasz 300ml.

[ Dodano: 2007-07-11, 13:33 ]
alkos napisał/a:

Uzywaj zakwaszonej kapieli przerywajacej, to przedluza zywotnosc.


Mozesz to wytlumaczyc laikowi. Chodzi o normalne przerywnie w wodzie z octem podczas utrwalania?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
milo napisał/a:
Mozesz to wytlumaczyc laikowi. Chodzi o normalne przerywnie w wodzie z octem podczas utrwalania?


PRZED utrwalaniem :-P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
alkos, aha, no to ja tak robie ;) Tylko myslalem ze to jeszcze mozna jakos inaczej, :roll:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Kurde, nie chce mi sie jednej butelki utrwalacza zamawiac. Fomafix faktycznie jest OK, ale u mnie we wsi nigdzie go nie ma. Wszedzie tylko jakies niedobitki U1 i U11, a z tym proszkiem to juz w ogole nie chce mi sie walczyc. Nic, moze przejade sie do hurtowni ostatniej deski ratunku.

dz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach